rasse KOLONIËN. BATAVIA, 27 Maart. Aan het verslag over den politieken toestand in Atjeh en onderhoorigheden, gedateerd van den lOden dezer, zijn de volgende bijzonderheden ontleend Don 26aten Februari raakten onze patrouilles met Nja Hassan's bende bij Batoe Poetih slaags. De Atjehers werden herhaaldelijk van do heuvels verdreven, doch bestookten de patrouille, bij don terugkeer naar Toengkoep, in de nabijheid dier plaats opnieuw, en weken eerst nadat versterking was gezonden. Wij bekwamen 1 doode en 9 ge wonden; de Atjehors, volgens berichten, 2 dooden, 4 zwaar- en 25 licht-gewonden. In de XXII Moekims werd voortdurend gepa trouilleerd om Nja Hassan's en Nja Hoesin's benden onschadelijk te maken. Patrouilles, van Anagaloeng en Lambaroe op den 5den Maart uitgezonden naar Loengké om ge zamenlijk te ageeren, geraakten met deze benden te Datoe Daroe in gevecht en joegen zo op de vlucht. Nja Hassan's volgelingen droegen een soort uniform: donkerblauwe broeken, donkerblauwe ge sloten baadjes en een donkerblauwe of zwarte kopia. Wij bekwamon 2 zwaar- eu 2 licht-gewonden T. Nja Hassan 11 dooden. Een der soldaten kreeg een licht schampschot, terwijl door ons een Piënger doodelijk getroffen, 2 volgelingen van T. di Tirou zwaar gewond en 2 gevangengenomen werden. Men verneemt dat niet de resident van Tagal, maar de resident van Probolingo in de eerste plaats in aanmerking komt voor de vacature van resident wan PasoeroeaD. Jhr. Van der Wijck is bestemd voor den residentszetel van Soerakarta of Batavia. Civiel Departement. Ontheven: Eervol, van de waar neming van den civieleo geneeskundigen dieDst en het opzicht over de vaccine in afd. Boyolalic (Soerakarta), de gepensioneerde •off. van gez. lste kl. van het Ned.-Ind. leger dr. Th. H. Eisinger op verzoek, eervol, van de verdere waarneming der betrekking van directeur van 's lands gevaogeois te Soerabaia, de gepeDs. onder-intendant lste kl. bij de mil. adm. G. H. Grouw. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Earopa, w. ziekte, aan den adj.-landmeter 3de kl. bij het kad. in Ned.-Indië L. Brocx. Geplaatst: la do res. Madioen, de ben. contr. 2de kl. F. A. Liefrink. Benoemd: Tot werktuigkundig ambtenaar der 2de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, de opzichter-machinist der lste kl. C. H. W. Linck; bij den post- en telcgraafJien9t tot commies der lste kl., L. C H. Gronovins; tot commies 2de kl., V. E. Biettorman; tot tijd. commies 2de ld, W. H. Bogaardt; tot tommies 3de kl., W. VV. Keizer, W. F. Vogel zang, H. J. A. Sesiük Clee en R. K. Van Oldentot tijd. commies 3de kl., P. N. Lesquiller tot landmeter 2de k'. van het kad. in Ned.Indid, S. A. Spaarwater, - bij het binnenl. be stuur op Java en Madura, tot coutr. 3ste kl. B. Th. W. Vau Hasselt. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van contr. 2de kl. M. J. II. Lanlzius. Departement van Oorlog. Verleend: Een j'arig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der genie J. II. Bik. Ontslagen: Op verzoek eervol, uit Zr. Ms. mi), dienst, wegeDS volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kol.-intend, (hoofdintend.) der mil. adm. G. Y. C. l'raser en de kapt. der iof. J. J. De Graaf. Door den commandant vau het leger en chef aan het depar tement van oorlog io Ned-Indic zijn geplaatst: infanterie, bij hel Sste batde luit. C. G. T. Van Erpers Roijaards en de 2de luit. K. Vau der Maaten, allen oülangs uit Nederland aan gekomen, als besterad voor den dieDst hier te lande. Militaire geneeskundige dienst: bij bet hospitaal le "Weltevreden, de milit. apoth. 2de kl., W. J. L. Van Dissel, onlangs uit Ned. aange komen, als bestemd voor deu dienst hier te lande. Overgeplaatst: Infanterie: bij het 2de bat., de lnit.-kol. E. Persé; bij het 2de bat. de 2de luit. G. N. Vau Alphen Dc Veer; bij het 4de bat, de 1ste luit. M. Verkauteren; bij het 1 Gdc bat, de lste luit. E. Vau Dijk; bij het Sste bat, de kapt. D. Brakel; bij het 15Jc bat., de majoor P. P. II Van Ham; bij het 18de bat, dc lste lu t. G. A. Gennet; bij het 2de dep'.t-bat., de kap. W. A. A. Visser; bij het garn -bat. van A'jeh eu Onderh., de 2de luit. W. C. Kecser; bij het esc cav. te Batavia, de ritm. J A W. Orenaar, bij het algemeen maga zijn van geDeesmidde'cn van c'eu mi'it. genecsk. ditnst te Welte vreden, de mil t. apoth. lste kl. F. W. Ncohans, bij ha hosp. te Weltevreden de milit. apoth. lste kl. J Ilerioga Bevorderd: Tot kapt. bij het wapeu der ïuf. T C. A. Elkcrs en II. G. Willems; tot lsteo luit-kwartierm. bij de mil. adm. J. S. C. F. Blankanstein en H. A. EogeriDgh. Departement van Marine. Benoemd: Tot commies bij het marine-etabl. te Soerabaia, I. A Van Orssagen. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de comm. bij het marine-etabl. te Soerabaia, L. W T. ltusenqnist. Vergunning verleend: Om te repatrieereu aau deu kapt. lnit. ter zee C. De Klopper; luit9. ter zee lste kl N. A. De Vries, J. Van Scheers en W. 1. Dcrxluits. ter ztc 3de kl. D. Stalp, A. M. P. C. Vau de Laar, Van Heeking Colenbran- -der, F. Pinke en NV. Naudin Ten Cate. Vertrekkende passagiers per st. „Prinses Wilhelmina van Batavia naar Nederland. Spoorbeambte C. J. A. F. Valkenberg, lste lnit. iuf. J. G. Brink, tolk Cbin. taal J. J. M. De Groot, commies P. T. Dienst, J. G. Witze Hoekstra, luit.-tcr-zee 2de kl. II. J. Wichers; directeur Gonv.-Kina-onderneming J. G. B. Mocns, echtgenoote en 3 kinderen adj.-landmeter L Brocx, C. E. Fritz en doch ter; redacteur J. A. Uilkens, echtgenoote en 4 kindereD;G. A. Ingcnohl, echtgenoote en 6 kinderen; jongejuffrouw J. E Zcijt- seraa, 2 meisjes Hartog, jongeheer Hartog, luit.-ter-zce lste kl. N. A. De Vries, Z. J. Carabier, mevrouw E. F Halcwyn, gcb. I,innen, Schidt Von Löffelt, mejuffrouw E. A Van der Meijdcn, 2 kinderen Fack, gepets. kapt. inf. J. J. De Graaff, C. W. Gros kamp, G. C. Chalmers Hoijock Van Padendreeht, resident D. Meijer, jongeheer J. R. De Jong, J. F. Gosen. W. L Bowlyjes en Zr. Ms. troepen. BUITENLAND. Frankrijk* Het report der beurs voor de 5 pets. rente be draagt niet meer dan 35 centimes. Men verzekert dat een overeenkomst geteokend is, volgens welke de Fran8che Bank voor rekening van het gouver nement ter beschikking van het Credit Foncier de sommen stelt, noodig om de reports voor verwis- solde rente te bewerkstelligen. De Senaat heeft zijne toestemming gegeven tot het instellen eene? vervolging tegen den senator Palotti, wegens inbreuk op de wet betreffende de financiëele maatschappijen. De heer De Broglie vroeg verlof voor eene inter pellatie over de triple alliantie. De discussie is tegen morgen, Dinsdag, aangekondigd. De Kamer heeft de behandeling van het wets ontwerp op de recidivisten voortgezet en zal daar mede heden Maandag verder gaan. Dultschland. De „Börsen Courier" bevat het volgend telegram uit DresdenDe hier gehouden Spoorweg-conferen tie, op welke behalve de directeuren der Oosten- rij ksch-Hongaarsche, Beiersche, Saksische spoorwe- gon en de Pruisische directeuren nit Berlijn, Hanover en Keulen - ook de „Berljjn-Hamburger Bahn", de Nederlnndsche en Belgische Staatsspoorwegen vertegenwoordigd wareD, is het over allo ter tafel gebrachte onderweïpen volkomen eens geworden. De nieuw vastgostelde tarieven zullen over drie of vier weken in werking treden. De afgevaardigde van den Duitschen rijksdag Schulze-Delitscb, de grondlegger der Duitsche coöperatieve vereenigingen, is gisteren in den vroe gen morgen te Potsdam overleden. De nieuwe groothertog van Mecklenburg- Schwerin, Friedrieh Franz III, bevindt zich nog te Mentone en heeft naar Schwerin gemeld dat hij, hoeveel leed hem dit ook doet, vooreerst nog niet terugkeeren kan. De groothertog bevindt zich daar reeds geruimen tijd tot herstel van eene longont steking en zijn vader heeft op zijn sterfbed zijn uitdrukkelijk verlangen geuit, dat de troonopvolger daar blijven zou, totdat hij zonder eonig gevaar voor zijne gezondheid kon terugkeereD. Grroot-Britannië. In 1882 zijn in Engeland 1121 personen bij spoorwegongelukken omgekomen en 4601 gekwetst; iu 1881 waren die cijfers 1096 en 4571. Volgens de „Observer" wordt generaal sir Archibald Alison als opperbevelhebber der troepen in Egypte vervangen door den luitenant-generaal Stephenson. t >ostcnr.-Hong.-Monarchie. Het Huis der Afgevaardigden heeft eene resolutie aangenomen, waarbij der regeering verzocht wordt een wetsontwerp in te dienen, dat slechts de be ginselen voor elementair onderwijs bevat, met uit sluiting van alle bepalingen, welke tot de bevoegd heid der Landdagen behooren. Het nam vervolgeos de gewijzigde wetsvoordracht op het lager onderwijs met 170 tegen 167 stemmen aan. De aanneming dezer wet gaf tot onstuimige too- neelen aanleiding. De linkerzijde betuigde luide haar misnoegende rechterzijde daarentegen hield zich stil. De linkerzijde verklaarde dat zij de stemming slechts erkende bij eeoe meerderheid van tweederden der stemmen, aangezien het hier eene wijziging der gondwet betrof. De voorzitter beschouwde echter de eenvoudige meerderheid als voldoende. Tusschen de heeren Taaffe en Von Plener vielen weder hooge woorden voor. Eerstgenoemde ver klaarde dat hij de aanvallen van Von Plener in de vorige zitting zich niet zou laten aanleunen, wanneer ze buiten het Parlement geschied wareD. Von Plener antwoordde dat hij ook buiten het Huis zijne woorden zou handhaven. Men beschouwt deze verklaring als met eene uit daging gelijkstaande. De minister Conrad verklaarde dat hij het be treurde de uitdrukking „infam" tegen den heer Heilsberg gebruikt te hebben, waarop laatstgenoemde evenzeer zijne gebezigde uitdrukking terugnam. Op het galadiner, Zaterdag op den „Hofburg" gegeven, bracht de keizer een dronk uit op het welzijn van den Duitschen keizer en van het gan- sche koninklijke Huis van zijnen gast, prins Wil helm van Pruisen. De prins antwoordde met een dronk op den keizer van Oostenrijk en diens familie. Telegrammen. PARIJS, 29 April. Het „Journal Officiel" maakt de decreten openbaar betreffende de aanklacht „comma d'abus" van verschillende bisschoppen, wegens het afkondigen van mandementen over de handboeken tot opleiding in de burgerlijke en staat kundige rechten en plichten. Het rapport toont het recht aan van den Staat, om de geestelijkheid te beletteD, van hare geestelijke macht misbruik te maken tot tusschenkomst in wereldlijke zaken. In de tweede plaats betoogt het rapport het recht van den Staat tot handhaving van het beginsel der OallicaaDsche kerk, zooals die onder de oude monarchie iDge8teld en door het concordaat beves tigd is. PHILADELPHIA, 29 April. De leden der dyna- miet partjj hebben eene stormachtige geheime ver gadering gehouden. O'Dono Van Rossa constateerde dat men vreedzame plannen ontworpen had, die tot gunstige uitkomsten zouden leiden. ST.-PETERSBURG, 29 April. Verscheidene leden van het Huis des czaars begeven zich reeds den 13den Mei naar Moskou en de kroningscommissie dadelijk na PascheD. Officieel wordt uit St.-Petersbnrg gemeld dat de suffragaan-bisschop Hintofft van Plotzk tot aarts bisschop is bonoemd. Mohileff, de metropolitaan van alle Katholieke kerken in Rusland, is benoemd tot voorzitter van het Roomsch-Katholiek geestelijk college. Bisschop Popel is door den keizer benoemd tot aartsbisschop van Warschau en een aantal andere geestelijken zijn door den keizer aangesteld al8 bisschop. De raad van legatie, Davidoff, te Londen, is benoemd tot buitengewoon gezant in Japan, en de consul-generaal Popoff te Marseille, als buitenge-l woon gezant te Peking. PORT-SAID, 29 April. Naar aanleiding vanl godsdienstige plechtigheden ter gelegenheid van hetl Grieksche Paaschfeest, zijn onder de Grieken enl Arabieren alhier ongeregeldheden voorgekomen-I Men telt verscheidene dooden en gewonden, waar-I onder Grieken, Arabieren en Egyptische gendarmes! die tusscbenbeide kwamen. Engelsche troepen erf matrozen namen de Grieksche kerk in bescherming! De Grieksche consul vluchtte aan boord van dJ „Falcon." De ongeregeldheden zijn thans onderdrukt! maar de gisting blijft nog voortduren. BERLIJN, 30 April. Het in couranten verspreidt! gerucht over de, naar men daar zegt, verwacht! aftreding van graaf Hatzfeldt, secretaris van staal voor buitenland6cho zaken, is van allen gron! ontbloot. LEIDEN, ÏÏO April. De verwachting voor morgen is: vrijgoed weer! De Ilaagsche kiezersvereeniging „Grondwet! heeft heden tot candidaton voor de Provinciale State! gekozen de heerea Godon, Van Bijlandt, Bloenl Bergsma en Maas Goesteranus, - en voor den gel meenteraad jhr. Klerck. Na eene langdurige ziekte is gisteren op bijnl 52-jarigen leeftijd te 's-Hage overleden de heel J. F. Boogaard, secretaris-generaal bij het minister! van waterstaat, handel en nijverheid. Ook op meul! ander gebied heeft hij blijken gegeven van bekwaaa! heid en kunde. Menige instelling, met name die aal de toonkunst gewijd, verliest in den overlede! een ijverigen bevorderaar of nuttig medelid. De die! sten die Boogaard den lande heeft bewezen, heel de Regeering destijds gewaardeerd door zijne benoèj ming tot ridder der orde van den Nedorl. Leeu! Gisterochtend vroegtijdig is te 's-Hage asfj het Kanaal bij den Waalsdorpschen weg het lil van een dusver onbekend persoon gevonden, ha! gonde aan een boom. Heden hebben de Koning en de KoniDgin Amsterdam een bezoek gebracht aan de Kwe*! school voor Zeevaart. Van daar reden HH. Mil naar de De Ruvterkade en begaven zij zich boord van de stoomboot „Dolpbijn" om een toch! laDgs het IJ te doen. De Koning en de Koninll gebruikten aan boord het déjeuner. Bij arrest heden door het gerechtshof H 's-Gravenhage, kamer voor correctioneele appell® gewezen is o. a. bevestigd het vonnis der Haag«! rechtbauk, houdende veroordeeling van W. H.! te Leiden, tot 3 dagen celstraf wegens mishandels! Door het hof werd vernietigd het vonnis rechtbank te Rotterdam waarbij P. v. S., nit Scbl dam, is vrijgesproken van bedrieglijke oplichti» De bekl. werd alsnog tot 4 maanden celstraf! f 25 boete veroordeeld. De zeildag van de „Willem Barendsz"! bepaald op Vrijdag 4 Mei. Het stoomschip „Prins Alexander", van ^1 sterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag K*| Carboeira.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2