LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7116. Maandag 3D April. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.11\. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Oflloiöolö Kennisgevingen. Rumpcn van Paescns en Moddergat ca van Urk. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat voor de nagelaten betrekkingen der ten gevolge van bovengenoemde rampen verongelukte vis- scheis thans ontvangen is te zamen 475, waaronder be grepen is een bedrag van 25 van de Loge »La Vertu" alhier voor die van Paesens en Moddergat en 51 voer die van Urk, en dat de gelden aan de betrokken autoriteiten zijn overgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 April 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad No.9),hou dende dat ten minste tweemaal in het jaar en wel één maal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennis geving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 April 1883. E. KIST. Secretaris. LEIDEtf, 28 April. Bij don burgemeester alhier is voor de nage laten betrekkingen der ten gevolge van de rampen van Paesens, Moddergat en Urk verongelukte visschers thans ontvangen eene som van 475. Dezer dagen vernamen wij dat do heer G. Korenhof on zijne zaster moj. M. Korenhof moch ten herdenken dat zij vóór 25 jaren benoemd wer den als koster en kosterin der Christel. Geref. Gemeonte, Hooigracht alhier. Op jeugdigen leeftijd aanvaardden zij deze betrekking, ter vervanging hunner ouders, welke hun vroegtijdig door den dood ontrukt werden. Het zal hun voorzeker bij de leden der gemeente niet aan ware belangstelling ontbroken. De commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland heeft bepaald dat de eind-examens der H. B. Scholen met 5-jarigen cursus dit jaar zullen plaats hebben te Haarlem, en benoemd: tot voorzitter dr. II. Brongersma, directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem; tot leden R. Zuidema en C. Heyman, leeraars aan genoemde schooldr. J. C. Oosterus, mr. J. Domola Nieuwen- huis en A. D. Hagedooro, leeraars aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus, en C. Knapper Kz., aan de Handelsschool te Amsterdamdr. D. A. Kerkhoff, dr. H. W. Waalewijn en IC. E. Scheld, leeraars aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar; dr. C. A. Tebbenhoff, directeur der H. B. S. te Hoorn; dr. D. De Loos, directeur, en dr. F. De Boer en P. Werkman, leeraars aan de H. B. S. te LeideD. De Indische mail per stoomschip Prinses Wilhelmina" wordt morgen alhier verwacht. Naar wij vernemen, hebben vele onzer lezers uit het bericht over de geschilderde ramen, in ons vorig nommer voorkomende, verkeerdelijk begrepen dat de inrichtingen Hoogewoerd 53 en Marendijk 34 en 35 óóne zaak zijn. Ter opheldering diene dat dit, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, niet zoo is, hoewel de twee firma's op de meest gewenschte wijze samenwerken tot hetzelfde doel, nl. onzen land- en stadgenooten goed en tegen billijken prijs te voorzien van geschilderde en in lood gevatte vensters. De heer "Visser Van Weeren echter is do schilder, van wiens band het schilderwerk komt, dat de beide atoliers leveren, en aan wiens inrichting ook het geschilderde ingebrand wordt. Ook zegt men ons dat de raamhorren in glas hier te lande geene zeldzaamheid meer zijn, daar ze in de verschillende groote steden meer en meor in zwang komen. Aangezien evenwel genoemde glas horren uit het buitenland ingevoerd worden, ves tigen we nogmaals de aandacht op bovengenoemde atoliers eu vinden in het feit dat de oprichters Nederlanders zijn, een reden te meer tot aanmoe diging om hunne ondernemingen door fliokon aan koop der door hen geleverde kunstartikoieu kracht dadig te ondersteunen. Gedurende d<5ze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4865 volwassen personen en van 512 kinderen. Naar gemeld wordt, bestaat, indien het voor stel om do lijn LeidenKatwijk door ds Holl. Spoor wegmaatschappij te doen exploitaeren wordt aan genomen, het plan om eerstgenoemde lijn te ver binden met Noordwijk en die atoomtramlijn ook aan de Holl. Maatschappij in exploitatie te geven- De Nederlandsche consul te Glasgow, de heer Jacques Van Raalte, heeft aan de „Glasgow News" een zeer uitvoerig schrijven gericht, waarin hij, sprekende over de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam, zijn verbazing uit over do weinige be kendheid van ons vaderland en zijne beteekenis op commercieel gebied, waarvan men telkens in den vreemde - ook in Engeland - de bewjjzen ziet. Ver schillende handelaren, makelaars en fabrikanten had den hem in den laatsten tijd inlichtingen gevraagd, wijl zij niet alleen voor hun genoegen naar Am sterdam wen8chten te gaan, maar hun reis ook, door 'taanknoopen van nieuwe rclatiën, productief wilden maken. Daarom grijpt de heer Van Raalte deze gelegenheid aan om in bet hoofdorgaan van de Schotsche hoofdstad de beteekenis van ons land uiteen te zotten en te doen uitkomen, dat wij, naast Groot-Britannio, in Europa dc eerste natie zijn in do rij der volken, die dea vrijhandel voor staan. De schrijver treedt daarna in een uitvoe rige schets van ons handels- en scheepvaartver- koer, meer in 't bijzonder wat betreft Rotterdam, wijl hij zijn opgaven en cijfers ontleent aan het laatste verslag der Kamer van Koophandel aldaar. Hij verzuimt echter niet to vermelden dat Rotter dam slechts de tweede koopstad des Rijks is en dat Amsterdam het dubbele in- en uitvoert van de door hem aangegeven cjjfers en ook als stapelplaats van koloniale produoten een zeer belangrijke be teekenis heeft. Eindelijk raadt de heer Van Raalte den Engelschen bezoekers van Amsterdam aan om ook Den Haag, Leiden, Haarlem, Utrecht en Arn hem te bezoeken, vooral Den Haag, de bekoorlijke stad met haar schoone badplaats Scheveningon. De heer Van Raalte hoeft ongetwijfeld door zijn mededeelingen niet alleen aan de Engelsche be zoekers onzer koloniale tentoonstelling, maar vooral ook aan ons land een dienst bewezen. Het ware inderdaad te wenschen dat onze consuls meer het hunne er toe bijdroegen om ons vaderland in den vreemde juister te doen kennen - en waardoeren. Op 31 Dec. 1881 bestond de bovolking der gemeente Valkenburg uit 487 personen, als: 249 m. en 238 vr. In 1382 werden geboren 23 kin deren, nl. 16 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht, terwijl er 13 sterfgevallen plaats hadden. Nog vestigden zich in de gemeente 32 per sonen en vertrokken er 26, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1882 bestond uit 503 zielen, waarvan 264 m. en 239 vr. Er werd slechts óón huwelijk voltrokken. Toezegging van beroep is ontvangen door ds. K. G. F. W. Ham, pred. te Boskoop, naar Simons- haven en Biert. Den 12den Mei a. s. zal het buitengewone gezantschap, hetwelk is opgedragen onzon Koning te vertegenwoordigen bij de plechtige kroning van den czaar, de reis naar Moskou aannemen. Tijdens de a. s. internationale tentoonstelling te Amsterdam is ook voor de vreemde journalisten gezorgd. De Maatschappij tct Exploitatie van Staatsspoor wegen, de Hollandsche Spoorweg, de Rijnspoorweg, do Spoorweg Haarlem-Zandvoort, de Centraal- en de Duit8ch-Brabantsche Spoorweg, hebben vrij vervoer van de vertegenwoordigers der vreemde bladen toe gestaan. De meeste hotelhouders hebben zich bereid ver klaard om, zoo journalisten bij hen hun intrek nemen, niet meer in rekening te brengen dan f 5 per dag voor logies en diner, zonder wijn. Dit tarief geldt voor het Hotel des Pays-Bas, DocIgd, Rondeel, Mille Colonnes, Suisse, Adrian, Keizerskroon, Nenf, Polonais, Krasnapolsky, Bijbel, Haasje, Palais Royal, Hollandais, American Hotel en hot Hotel Garni van mevr. Huffnagel in de Plantage. Daarbij verleenen de diroctiën van Artis, do beide Panorama's, Linnaons, het Oudheidkundig Genootschap, het Broekerhnis, het Panopticum en de Hortu9 Botanicus den vertegenwoordigers der vreemde bladen vrijen toegang tot hunne inrichtingen. Yoor de binnen- en buitenlandsche journalisten, die bij het bezoeken der tentoonstelling hun hoofd kwartier in het paviljoen der pers kunnen opslaan, is dus zóó gezorgd, dat de te verwachten gnustige indruk van het geheel niet door kleine onaange naamheden en gebrek aan gezelligheid zal worden overschaduwd. Naar men verneemt, zijn tot hiertoe ongeveer 250 aanvragen om toegang tot do tentoonstelling ingekomen voor do vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche dag- en weekbladen. Aan de KoniDgin zal bij do opening der tentoon stelling ec-n bouquet, uit enkel Oo3tersche bloemeu samengesteld, worden aangeboden. Bij gelegenheid vau de tentoonstelling geeft de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij abonnementskaar ten voor Amsterdam uit, waarop aan firma's expo santen zonder vrachtverhooging vergunning wordt verleend om twee leden van de firma te laten reizen. Door meer dan zestig personen moet roede hiervan gebruik zijn gemaakt. Het gerucht loopt dat Z. M. de Koning lo Mei enkel de Nederlandsche afdeeling van de Amstor- damsche tentoonstelling zal openen. Aangezien men met de andere afdeelingen niet op tijd zal gereed komen, wordt alsdan de ten toonstelling weder tot 15 Mei gesloten. Zoker is 't evenwel niet. Het feest, dat de stad Amsterdam aan de 3500 werklieden, welke aan de tentoonstelling hunne onmisbare krachten hebben geschonken, in den avond van 1 Mei, in het Paleis voor Volksvlijt, zal aanbieden, zal bijzonder schitterend zijn. De koepel van het Paleis en de hoofd-fagade zullen worden geïllumineerd. Het feest zal bestaan uit een concert en acrobatischo voorstellingen. De Koning verzekerde bij de audiëntie aan de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad dat bij zijn aandacht gevestigd heeft op het zoeken van nieuwe bronnen van welvaart voor Amsterdam. Reeds heeft Z. M. conferentiën met invloedrijke personen gehad en hij hoopt dat bij een aanstaand bercep op het kapitaal, de bezitters hieraan hnn medewerking znllen verleenen. In gelijken geest sprak de Koning tot de Kamer van Koophandel. Z. M. verzekerde zijn steun aan de stoomvaartlijn op Snriname, welke kolonie eens het tweede Java van Nederland moot worden. Wat de eerstgenoemde plannen aangaande Am sterdam betreft, is hoogstwaarschijnlijk een nieuw entrepot daaronder begrepeD. Vad Pakketten, het gewicht van 3 kilogram niet te bovengaande, kunnen met 1 Mei a. 6., zonder aangifte van waarde, per post over Duitschland of Frankrijk naar St.-Thoraas, St.-Jan, Christiaansted en Frederiksted (Deensche Antillen) verzonden wor den. Het port, bij vooruitbetaling te voldoen, be draagt voor eik pakket "bij verzending over Duitsch land f 1.75 en bij verzending over Frankrijk f 2*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1