Gisteravond vertrok van Scheveningen de tweede schuit „Alida Wilhelmina", reeder G. Dijkhuizen, stuurman A. Den Duik, voor de haring en kolvisscherij. Door den stuurman A. Rog, varende voor den reeder D. Verbaan te Scheveningen, is in zee voor Monster het lijk opgevischt van een Scheveningschen matroos, in den storm van de vorige maand omgekomen. Het lijk is terstond Daar de algemeene begraafplaats overgebracht. Een stier, even een jaar oud, gefokt door den veehouder J. Wit Azn. te Midwoud, is voor f 800 verkocht aan de landbouwschool te Wageningen. Onder de runderen van den bouwman V. te Kralingen heeft 2ich een geval van pokken met doodelijken afloop voorgedaan. Toen Zondag-nacht te Arnhem een offi cier, door de brandklok gewekt, zich haastig aan kleedde en, om een sigaar aan te steken, nog even zijn salon binnentrad, vond hjj daar zijne dienstbode in vertrouwelijk onderhoud met een jongmonsch, haar minnaar. Het jonge mensch werd verwijderd op de wijze, in deze gevallen gebruikelijk. Een gevangenis in Spanje bevat een 40-tal personen die in 1873 gearresteerd werdeD, waaronder 9 die nog niet in verhoor zijn geDomen. Allen hebben dus al een voor-arrest-van tien jaren ondergaan. Waarlijk geen kleinigheid en dan in het vooruitzicht van eene misschien nog langduriger straf! Een te Brussel alleen wonende dame, de wed. Van der Haeghen, kwam des avonds thuis en begaf zich naar boven. Zij had echter het onge luk te struikelen en van de trap te vallen. Met gespleten schedel vond men haar des anderen daags. De om hare schoonheid moer dan om haar talent beroemde actrice mrs. Langtry heeft in 24 weken in Amerika ruim 230,000 dollars verdiend. In den nacht van Zondag jl. is een hevige brand uitgebarsten in de Zweedsche vesting „Carlscrona." Twee officieren zijn daarbij omgeko men, twee anderen en twee soldaten zwaar gekwetst. Verleden Dinsdag wandelde eene dame te Parijs met een Newfoundlandschen hond, toen deze zich plotseling losrukte en zich op den conducteur van een omnibus wierp, dien hij woedend beet. Achtereenvolgens bracht hij vier andere con ducteurs mïn of meer ernstige beten toe, tot men hem eindelijk meester werd. Bij onderzoek bleek dat bij eenigen tijd te voren door zulk een beambte mishandeld was. De drie wegens den brandvanhet Weener Ringtheater tot vier maanden gevangenis straf veroordeelde personen, de directeur Jauner en de inspecteurs Nitsche en Geringer, hebben, nadat zij 52 dagen van hunne straf ondergaan hadden, gratie vau den keizer ontvaDgen en zijn in vrij heid gesteld. BUITENLAND. Frankrjj k. In de Kamer der Afgevaardigden heeft, bij de al gemeene discussie over het wetsontwerp op de reci divisten, de heer Waldeck-Rousseau gisteren eene belangrijke rede gehouden. Hij wees op de popula riteit van het ontwerp en ontkende dat het doel was, de staatkundige vergrijpen te treffen. Hij be toogde dat de recidivisten eene oorzaak van ver dorvenheid zijn, zoowel in als buiten de gevange nissen, en trad in eenige beschouwingen ovor een ontwerp tot verbetering, dat thans bij de regeering in overweging is en ten doel heeft de beschuldigden en veroordeelden in de gevangenissen van elkander te scheiden; derhalve het cellulaire stelsel uit te breiden en eene vervroegde invrijheidsstelling der veroordeelden mogelijk te maken. Deze mededeeling werd door de linkerzijde met luide toejuichingen begroet. De Kamer giDg daarna tot de behandeling der artikelen over. De minister van marine diende een wetsontwerp in betreffende een krediet van ll/2 millioen voor de Tonkin-expeditie. De heer Blancsubé trok daarop zijne interpellatie betreffende Tonkin terug en de zitting werd opgeheven. In den Senaat kwam het conversie-ontwerp in behandeling. De heer Tirard, minister van financiën, erkende dat de financiëele toestand weinig bloeiend is. Dienvolgens tracht de regeering door de conversie bezuinigingen in te voereD, maar de toestand der fondsenhouders blijft nog altijd een bevoorrechte. De minister verklaarde dat hij tracht de lasten van het budget te verminderen. De onderhandelingen met de grooto spoorweg-maa'tschappijen hebben tot het beoogde doel gevoerd, en stellen de regeering in Btaat om de uitgaven te bekrimpen. Kortom, de toestand is Diet slecht, en het zal voldoende zijn de uitgaven te beperken. De heer Bocher, van het rechtereentrum, laakte ten sterkste de financiëele politiek der regeering. Hij is van meeniDg dat door de conversie de nood zakelijkheid eener leening niet zal worden wegge nomen. Hij geloofde dat het noodig zal zijn, van amortisatie af te zien. De minister Tirard ant woordde dat eene leening noodzakelijk zal zijn, maar eerst in 1884, om de openbare werken voort te zetten. De heer Oscar La Vallée viel de regee ring aan en verweet haar, door indescreties de beurs- manoeuvre8 begunstigd te hebben. De heer Tirard kwam tegen deze beschuldiging nadrukkelijk op. Ten slotte nam de Senaat het conversie-ontwerp met 200 togen 71 stemmen aan. Louise Michel heeft andermaal aan hare moeder een bezoek gebracht, die nog steeds Diet weet dat zij te Saiut-Lazare is. Groot-Britannië. In Engeland bevinden zich thans twee Bengaal- sche radja's, die in hun nationaal kostuum Amster dam zullen bezoeken. De Londensche vereeniging tot hervorming van de dameskleeding zal half Mei een tentoon stelling houdea in Piccadilly. De priDS en de prinses van Wales zullen die openen. Prijzen van 5 tot 50 pd. st. met medailles zijn voor de beste klee dingen uitgeloofd. In het Lagerhuis verklaarde de heer Fitz Maurice, ondersecretaris van buitenlandsche zaken, dat de regeering geen bepaald aangewezen candi- daat als gouverneur van den Libanon begunstigt. Verder doelde hij mede dat de Egyptische regee ring in beginsel tot verwijding van den ingang der haven van Alexandrië besloten heeft. De heer Gladstone verklaarde dat hem niets bekend was van een conventie of verdrag tusschen DuitschlaDd, Oostenrijk en Italië. Bij de voortzetting der discussie over het wets ontwerp op den parlementairen eed verdedigde de heer Gladstone de regeeringsvoordracht. Er be stonden godsdienstige en volksvooroordeelen ten opzichte van de emancipatie der Katholieken en de toelating van Israëlieten tot het Parlement; maar het was de plicht der partijhoofden, in zulke gevallen het volk voor te lichten en voor te gaan, ook al zijn zij de slachtoffers daarvan. Het is voor de menschheid eene ontzettende ramp wanneer ongoreehtigheid en godsdienstige belangen zich paren. Gisteren is voor den rechter in Bowstreet te Londen de behandeling voortgezet der zaak van de personen, beschuldigd van dynamiet-aanslagen. Ver scheidene fabrikanten verklaarden dat Whitehead bij hen aanzienlijke hoeveelheden zwavelzuur, sal peterzuur en nytroglycerine gekocht heeft. Het derde proces te Dublin tegen Kelly is bepaald op 30 April a. s. Het geding tegen Fagan, don vierden beschul digde, is er gisteren voortgezet. Joseph Hanlow, een nieuwe aanbrenger, verklaarde Fagan met de andere beschuldigden in het Phoenixpark gezien te hebben op het oogenblik van den moord. Verscheidene ge tuigen tl décharge verklaarden echter dat Fagan toen niet in het park was. Oostenr.-Hong.-3Ionarchie. Bij het gisteren in do Kamer gevoerde debat over de nieuwe reactionaire sohoolwet kwamen stormachtige tooncelen voor. Het liberale lid Heils berg noemde den minister van eeredienst Conrad „een Judas Ischariot;" en toen de voorziter den redenaar niet tot de orde riep, antwoordde de mi nister Conrad: „de bewering van den heer Heils berg in eene infamie." Daarop volgde een vreeselijk tumult. De afge vaardigde Heilsberg verlangde dat de voorzitter den minister tot de orde zou roepen. De voorzitter antwoordde dat hij aan de rede naars de meest volkomen vrijheid liet. Het was echter niet te verwonderen dat op een groven aanval een grof antwoord volgde. Deze woorden van den voorzitter werden door de linkerzijde met luide afkeuring ontvangen, door de rechterzijde daarentegen toegejuicht. Te midden van het rumoer zei de heor Heilsberg: „Wanneer dus de uitdrukking „infaam" parlementair is, dan noem ik de houding van den minister ten opzichte der schoolwet eene infamie!" Thans werd de heer Heilsberg tot de orde ge roepen en onder groote opgewondenheid het debat voorloopig gesloten. Spanje. De minister van oorlog heeft, op den aandrang zijner ambtgenooten, afgezien van het plan om zijn ontslag te nemen. Toch acht men eene ministe- riëele crisis niet voorgoed uit den weg geruimd, maar slechts verdaagd. Met de voor 1884 ontworpen koloniale tentoon stelling te Madrid schijnt het nog niet te willen vlotten. Ondanks de krachtsinspanning der regelings commissie en de bemoeiingen van den maarschalk Serrano bij de regeering blijven de noodige gelden ontbreken. Naar men zegt, is het vooral de minister van financiën, die tegen zooveel supplementaire kredieten bezwaar maakt. Telegrammen. BRUSSEL, 26 April. Volgens de „Etoile" zijn de onderhandelingen over de te sluiten leening afgeloopen. Het bedrag der leening zal 160 millioen franken zijn, waarvan 100 millioen voor het syndicaat gereserveerd worden, terwijl voor de overige 60 millioen de publieke inschrijving wordt toegelaten. De leening zal 4 pet. rente geveD, vervallende Mei en November; de inschrijving wordt den 7den Mei geopend tegen den koers van 101 l/v WARSCHAU, 26 April. Bij een brand in een schrijnwerkerswerkplaats zijn 16 personen verbrand* Wegens eene werkstaking van fabriekarbeiders te Zyrarden zijn militairen derwaarts gezonden om de belhamels in hechtenis te nemen. De militairen^ die zij met steenen begroetten, gaven vuur; twee arbeiders lieten het levenvijf werden zwaar gekwetst. LONDEN, 27 April. Lord Granville was in zijn antwoord aan de afgevaardigden der Kamers van Koophandel, die een nieuw Suez-kanaal vroegen, zeer voorzichtig. „Het Kabinet", zeide de minister, „had er reeds over beraadslaagd; het gelooft niet dat onzo verantwoordelijkheid in Egypte het recht vaardigt, dat wij ons begeven in ondernemingen die wij anders zouden vermijden." Het Lagerhuis heeft de behandeling der wet op den parlementairen eed na verdere beraadsla ging verdaagd tot a. s. Maandag. Bij de tweede leziog der wet op de middelen stelde de heer Farrer Escoyd, lid voor Preston5 voer, om zoo spoedig mogelijk invoerrechten vast te stellen op buitenlandsche goederen, welke buiten werking zouden worden gesteld voor die landen, waar de Engelsche fabrikanten hunne producten vrij kunnen invoereD. Het amendement van Escoyd werd zonder hoof delijke stemming verworpen. PHILADELPHIA, 27 April. De nationale con ventie der Ieren heeft zich heden georganiseerd. Mevrouw Parnell werd levendig toegejuicht. Een aantal priesters was tegenwoordig en men benoemde een voorloopigen president. Na een levendig debat over de regeling der zittingen werd de vergadering verdaagd. CAIRO, 27 April. Sir Edward Malet zal waar schijnlijk nog twee maanden hier blijven en dan vermoedelijk als gezant van Groot-Britannië te Brussel worden geplaatst. De Grondwet, welker naam van „Egyptische Charter" men heeft laten vareD, wijl Egypte geen onafhankelijke Staat is, zal in de volgende week worden afgekondigd, indien althans de hhedive niet als een prerogatief zijner Kroon het recht tot bijeenroeping en verdaging van den Wetgevenden Raad eischt. Lord Dufferin wil deze rechten aan den ministerraad toekennen. PARIJS, 27 April. Het „Journal Officiel" bevat de conversiewet. De aanvragen tot terugbetaling en de inlevering der titels zullen in Frankrijk moeten geschieden van 1 tot en met 10 Mei. LEIDEN, 37 April. De verwachting voor morgen is: tamelijk krach tige wind, tusschen zuidoost en noordoost; vrij- goed weer. Onlangs maakten we melding van eene alhier gevestigde nieuwe inrichting tot glasbeschildering en het inbranden van glas mot verschillende kleuren. Heden waren we in de gelegenheid ons er van te overtuigen tot welke hoogte men het in die kunst heeft gebracht. Het atelier is gevestigd op den Marendijkmet het oog evenwel op den voor velen grooten afstand daarvan, hebben de eigenaars eenige hunner producten in het perceel op de Hoogewoerd No. 53 ten toon gesteld, zóódat ze voor eiken wan delaar zichtbaar zijn. Een gewoon raam is er ver vangen door een waarop twee vrouwenfiguren met kostuums uit de 16de eeuw zijn voorgesteld en daarboven bevinden zich ingebrande glazen, van allerlei vormen en nuances, doch alles in lood ge-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2