LEIDSCH DA GrBLAD. IX0. 71 Ia. Zaterdag 28 April, A0. 1883. .A.vondL-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVEETE5TIEX: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rcn buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Offlciëelo Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881, Staats blad No 97, tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz Brengen ter algemeene kennis dat door Ch. Ca. REM MERSWAAL een verzoekschrift is ingediend om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Levendaal No. 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Araerika door middel van het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Met genoegen vernemen we dat de toestand van den hoogleeraar Cobet niet van zulk een ernstigen aard is als de eerste berichten deden vermoeden. De lijder neemt zelfs eiken dag be langrijk in beterschap toe. Naar wij vernemen, zal de Burgerzangvereeni- gicg „Oefening baart kunst" den 7don Mei a. s. eene uitvoering geven in de Stads-Gehoorzaal, bij welke gelegenheid zullen worden ten gohoore ge bracht: „Die Worte des Erlösers am Kreuze", oratorium van Jos. Haydü, en „Ode aan God", cantate voor solo's en koor. De heer C. E. Hollmann, pachtor van het buffet aan het station van den Holl. spoorweg alhier, is voor een som van f 1300 huurder ge worden van het verleden jaar te Katwijk aan Zee gebouwde café en hotel Pension. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren in Den Haag 14 candidaten geëxamineerd; afge wezen werden 9 en toegelaten de heeren P. A. Scharwiichter van 's-Gravenhage, D. Westerduin van Scheveningen, J. De Hoogh van Leiden, J. Smit van Berkel en L. G. Van Randwijk van Rotterdam. De IJselstoomtramraaatschappij heeft het leg gen der baan van Voorschoten naar den Leidschen- dam gegund aan C. Hoogendoorn te Gioeendam voor f 15,900. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Alten en Bodegrave zijn tot candidaten voor leden van de Provinciale Staten van Znid-Hollaud gekozen de heeren J. Van der Breggen Az. en J. Herrewijn Jz. Tot onderwijzer aan do school N°. 10 to Haarlemmermeer is benoemd A. Rispens te Grijps- kerke. Infunctie-treding 11 Mei a. s. - Het besluit tot heffing van schoolgeld voor m. u. 1. o. is door den gemoenteraad vastgesteld en de inwerking treding bepaald op 1 Juli a. s. De geheele verhuring van het grasgewas langs de wegen en bermen van Rijnland, welke opnieuw plaats had, bracht op f 7863, tegen f 8316 in 1882; d. i. gemiddeld f 134 per H. A., tegen ƒ140 in het vorige jaar. Prinses Marianne en prinses Sophie van Saksen- Weimar hebben ieder f 100 geschonken voor het in aanbouw zijnde oude-vronwenhnis te Breda. Voor eon daarvoor te houden verloting heeft de Prins van Oraüje een prijs toegezegd. 's Konings paarden- en rijtuigen-materieel, dat tijdens het verblijf in Luxemburg ter beschikking der koninklijke familie zal zijn, is gisteren per extra-trein van de Rijnspoorwegmaatschappij naar de hoofdstad van het groothertogdom overgebracht. Bij resolutie van don minister van koloniën zijn do heeren H. Kleyn Van de Poli, oud-res. op Java, en J. Spanjaard, hoogl. aan de instelling van onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van N.-Indië, te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorz. en tot lid en secret, der commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het examen, voorgeschreven bij art. 4 van do verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in N.-Indië. Het stoomschip „Zaamdam," van Nieuw-York naar Amstordam, passeerde gisterochtend Doverde „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Malta. Naar het D. v. Z.-H. uit goede bron ver neemt, worden er bij de afdeeliog posterijen maat regelen genomen, ten einde den ambtenaren meer Zondagsrust te geven. De post- en hulpkantoren zijn aangeechreven om gegevens te leveron, die tot het gewenschte doel kunnen leiden. Het „Amst. Fin. Nbl." bericht, dat de Engel- sche Bank gisteren den inkoopprijs van het Hol landecho goud met een penning verhoogde, zoodat er geene gelegonheid meer bestaat om geld na9r Holland uit te voeren. Na afloop der Roiterdam6che Raadszitting werd door den burgemeester namens den Raad aan de'i afgetreden wethouder, den heer Eickma, gis ternamiddag een fraai beeld met album onder har telijke toespraak aangeboden. Vergadering „Zondagsrust". De meeting, gisteravond in de Nutszaal ge houden ter voortzetting van het behandelde in de bijeenkomst van Vrijdag 2'J April, mag in elk op zicht wèlgeslaagd genoemd worden. Omstreeks 120 personen namen er aan deel. De voorzitter, prof. Gooszenheette de aanwezigen welkom, zette het doel dezer tweede samenkomst uiteeD, en gaf toen het woord aan den tweeden inleider, den heer Van der Heide. Deze verklaarde naar beknoptheid te zullen stre ven, ten einde het doel der meeting, een veelzijdige beschouwing van de quaestie der Zondagsrust, te bevorderen. Welke vragen zich daarbij voordoen, op hoe verschillend standpunt men zich bij het zoeken naar het antwoord kan plaatsen, en hoezeer dit verschil geen beletsel behoeft te zijn voor samen werking, werd door spr. in het licht gestold. Als opponent trad wederom op de heer Donner, speciaal door het Afdeelingsbestnur tot bijwoning der meeting uitgenoodigd, waarvoor spr. zijne erken telijkheid betuigde. De heer Bonne)verklaarde z'ch principieel niet tegen de Vereeniging: integendeel, hij juicht haar streven toe. Maar zijn bedenkingen gelden de motieven die haar punt van uitgaDg vormen. Voor spr. zijn do rust en de heiliging van den Zondag, - de eerste het negatieve, de andere het positieve doel der Sabbats-instelling, - niet te onderscheiden. De Vereeniging stelt het maatschap pelijk belang op don voorgrond, en laat alzoo het krachtigst motief, dat tot het brengen van offers aan het groote beginsel noopt, ongebruikt. Men telle die offers niet goriDg: de Zondag vraagt een kapitaal aan tijd, dat Diet onder controle van het hoogere bewustzijn geplaatst, zeer lichtelijk mis bruikt zal worden. De heer Kouw wenschte in deze vergadering de stem van den werkman te doen hooren. Hij betreurt het zeer, dat bij alle vraagstukken van maatschap- pelijken aard het verschil van godsdieustige opvat ting steeds vooraan treedt: daardoor wordt de samen werking, die alleen tot het doel kan leiden, zeer moeielijk. Hij verheugt zich dat de Vereeniging Zondagsrust zich in haar program op het sociaal standpunt heeft geplaatst. De heer Chavannes juichte het toe, dat opponent geen principiëelen strijd voert. Ook bij spr. staat een godsdienstig motief op den voorgrond, namelijk broederliefde, het Christelijk beginsel bij uitnemend heid. Doch niemand kan een ander zekere overtui ging opdringen omtrent de wijze waarop heiliging van den Zondag behoort te geschiedende Vereeni ging evenmin als een bijzonder persoon. Zij wil gemeenschappelijk onderzocht hebben, hoe we aan onze natie den tijd kunnen geven om zich aan de behartiging van haar hoogere belangen te wijden; hoe wij haar de vrijheid kunnen bezorgen die zij thans mist en die zij moet leeren gebruiken. Niet van overheidswege kan heiliging van den ZoDdag worden bevolende Vereeniging kan eo mag niet verder gaan dan te trachten een rusttjjd te her overen voor het Nederleiudsohe volk. De heer Scheffer acht het geen zwak punt in de Vereeniging, dat zij het heiligings-argument ongebruikt laat: integendeel. Zij vraagt mede werking op het punt over hetwelk allen bet eens zijn, zonder voor het overige iemands vrijheid om naar het meerdere te streven te beperken. Professor Prins verklaarde zonder voorbehoud zijn sympathie met de Vereeniging. Hij verblijdt zich dat zoo duidelijk is uitgekomen wat zij wil, en dat zij niet verder gaat dan het maatschappelijk gebied. Zij moet een zeer groot publiek doordringen van de onmisbaarheid van de rust: voor het overige is elk persoonlijk aansprakelijk voor het gebruik zoowel als voor het misbruik van den rustdag. Bovendien wenscht hij dat men lid zij niet slechts in naam, of meent genoeg te doen als de jaarlijk- sche contributie is betaald: men zij lid met hart en ziel, en strijde ook vooral in eigen kring tegen onnoodigen arbeid op Zondag. Do heer Bediw, insgelijks als werkman spre- kendo, ziet met waardeering bij de Vereeniging het streven om een deel van ons volk los te worstelen van een slavernij, waaraan do werkman is onder worpen en die de werkgever behoort op te heffen. Mocht ook door sommigen de vrijheid aanvankelijk niet op de beste wijze worden gebezigd, men zal dat wel leeren. Zoowel do opponent, do heer Bonnerals oenige der orcrige sprekers voerden nog het woord, hetzij om hun zienswijze nader toe te lichtOD, hetzij om bedenkingen te weerleggen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een warme betuiging van sympathie voor de Vereeniging: daarbij wijzende op het succes reeds door haar verkregen toen zij, vlak vóór de invoering van den postpak- ketdienst, in het belang der postbeambten zich tot den minister van waterstaat wendde en de bekende beperkingen in don dienst op Zondag wist te ver krijgen. Zeer zou het don voorzitter verheugen, als ook te Leiden een bloeiende Afdeeling de draagster werd van het groote en edele beginsel, door de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust in haar vaandel geschreven. Voorts werd dank ge bracht zoowel aan den geachten opponent als aan do overige sprekers. Vóór de hamer viel, deelde de heer Gooszen nog mede dat bij hem, zoomede bij de overige bestuurs leden, de hh. C. G. Chavannes, "W. F. Van Wijk, C. A. Simonis, E. Van den Brandeler on LI. C. Van der Heyde, kennisgevingen van toetreding tot het lidmaatschap der afdeeling in ontvangst genomen zullen worden. Reeds op het einde der vergadring bekwam de Afdeeling, door inschrijving op de lijsten, een be langrijke versterking van het ledental. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het indertijd ge- nomen Raadsbesluit zal de lijn StationHaven van den Leidschen paardentram met 1 Mei a. 8. weer in exploitatie komen. De bekende luchtreiziger PierreCrom- melin zal in den aanstaanden zomer ook te Leiden met een ballon opstijgen. Aan den Aalsmeerderweg bij Benne- broekorweg te Haarlemmermeer is C. V., hoofd van een gezin, lijdende aan pokken. De meubelmaker W. werdgisterondoor de rechtbank te 's-Hage tot drie maanden celstraf veroordeeld wegens oplichting, hierin bestaande dat hij een papier, bevattende de woorden veertig gulden „Nedorlandsche Wensch", doch in vorm en kleur overeenkomende met een bankbiljet van dat bedrag, bij eene dienstbode had ingewisseld, die, na ont dekking van het bedrag, slechts f 10.80 van de f 40 teragkreeg. In den ruimen tuin achter het café Francais aan het Plein te Den Haag, zal een zomer- theatcr opgericht worden door den directeur van het Victoria-theater te Scheveningen,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1