teruggevonden, ofschoon de trein er in zijn geheel over heen was gerold! Het was namelijk ten ge volge van den schrik op den grond gevallen en juist in een kuil tusschen de rails, die groot genoeg was om het kleine lichaam te bevatten. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft gisteren op verzoek van don minister Tirard het conversie-ontwerp naar de fioan- ciëele commissie verzonden, waarna de zitting tot vier uren werd geschorst om het rapport af te wachten. De rechterzijde protesteorde hevig tegen eene haastige discussie. De financiëele commissie zelve heeft het conversie- ontwerp aangenomen. De discussie is op heden bepaald. Duitschland. In het Huis der Afgevaardigden is gisteren het voorstel van den heer "Wiüdthorst betreffende het lezen van de mis en het bedienen van het sacra ment behandeld. De minister van eeredienst wees op de verzoeningsgezindheid der regeering en meende dat de gevoerd wordende onderhandelingen door dit voorstel belemmerd worden. De regeering wenschte hetzelfde als de voorsteller, maar geloofde dat de ingeslagen weg niet naar het doel voerde. Op de jongste nota van den Heiligen Stoel heeft de Rijks-kanselier in overleg met de regeering een antwoord opgesteld, dat thans aan den koning is voorgelegd en positieve voorstellen doet, die naar hij hoopt den weg openen tot schikking en een grondslag kunnen zijn voor verdere wettelijke her- vormings-voorstellen. De minister zeide bij zijne verklaring tot aan de uiterste grenzen gegaan te zijn van hetgeen zonder den H. Stoel of het staats belang te kwetsen mogelijk is. De regeering vreesde de discussie over het voorstel niet. Na een debat van zes uren word het voorstel- "VYindthorst met 229 tegen 133 stemmen verworpen. Eene motie van de conservatieven werd met 209 tegen 154 stemmen aangenomen die de verwachting uitsprak dat de regeering, zoodra de onderhande lingen mot den II. Stoel het zouden toelaten, eene herziening der Meiwetten ondernemen en voorshands het lezen van de mis en de bediening der sacra menten vrijstellen zou van de strafbepalingen. Groot-Britaimlö. De Dublinsche correspondent van de „Times" meldt dat van de twaalf jury-leden, die over de schuld van Kelly, den derden aangeklaagde van het moordcomplot, uitspraak moesten doen, er elf volkomen overtuigd waren dat hij aan het vermoor den van den heer Burke had deelgenomen. Hot twaalfde jary-lid bleef echter hardnekkig weigereD, zijne stem voor het schuldig te geven. Hij beriep zich op de betrekkelijk talrijke getuigenissen, die door den verdediger van Kelly voor een alibi waren bijeengebracht, maar eigenlijk wilde hij, verzekert de correspondent, het schuldig niet uitspreken om dat hij „niet verkoos als werktuig gebruikt te worden om nog meer personen te doen veroordeel en." In het tweede proces te Dublin tegen Kelly heeft de jury zieh gisteren viermalen in haar raadkamer teruggetrokken, zonder het over haar verdict eens te kunnen worden. Zij is eindelijk ontbonden. Telegrammen. HOME, 25 April. De „Moniteur de Rome" meldt dat bij het Yatikaan rechtstreeks het bericht ont vangen is dat de kroning van den czaar op 27 Mei is vastgesteld. MADRID, 25 April. Ten gevolge van eene leven dige discussie met de begrootings-commissie ver klaarde de minister van oorlog, dat hij zijn ontslag nam. De minister Sagasta poogde hem daarvan af te brengen. Er zal hedenavond ministerraad zijn. BERLIJN, 25 April. (H.) De uitslag der zitting, heden door het Huis der Afgevaardigden gehouden, wordt in parlementaire kringen als eene persoonlijke nederlaag voor den minister van eeredienst, den heer Yon Dossier, beschouwd. LONDEN, 25 April. (A.) De jury kon het niet een9 worden in hot proces wegens godslastering, tegen een vrijdenkersblad gevoerd. Prins Battany, een welbekend sportsman, over leed heden plotseling op het terrein der wedrennen te New-market. PHILADELPHIA, 25 April. Het doel dor Iersch- Amorikaansche conventie is, de Amerikaansche landliga te veranderen in eene vereeuiging op den grondslag der nieuwe nationale liga door Parnell gevormd. Dc voorzitter Mooney wenscht vereeniging van alle Ieren in Amerika om samen te werken met Parnell, die, wanneer hij zijn programma van hervormingen zal hebben uitgevoerd, eens nog ge roepen kan zijn om de Ieren te leiden op den weg der nationale onafhankelijkheid. NIEUW-YORK, 26 April. De „New-York He rald" schat het aantal personen, die door den cycloon in Mississippi, Georgië en Zuid-Carolina gedood zijn, op 200 a 300 en het aantal gekwetsten op 1000. ROME, 26 April. (Part. Tel.) De Kamer heeft een voorstel der regeering ontvangen tot machtiging om de staatsspoorweg-exploitatie aan parliculiere ondernemers over te dragen. Thans is definitief vastgesteld dat te Milaan geene wereldtentoonstelling zal plaats hebben, maar wel te Rome. BERLIJN, 26 April. (Pa-t. Tel.) De „National Zeitung" beweert dat het bezoek van den koning van Italië te Berlijn, niettegenstaande de tegenspraak van verschillende zijden, in het einde van Mei zal plaats hebbeD. PARIJS, 26 April. Het hof van assises te Moulins veroordeelde gisteren de anarchisten Geusde en Lafargue tot zes maanden gevangenisstraf en sprak Cbapoulie vrij. BREMEN, 26 April. De Lloydstoomboot „Habs- bnrg". wier uitblijven bezorgdheid wekte, is door het stoomschip „Standard" don 17den April op 48° breedte en 23° lengte, met afgebroken as, gepraaid. Aan boord was alles wel. LEIDEN, 26 April. De verwachting voor morgeo is: zuidelijke wind, vrijgoed weder. Nader vernemen we dat de toestand van prof. C)bet gelukkig zeer bevredigend is. Er bestaat vooralsnog geen reden tot bezorgdheid. De Koningin heeft vóór haar vertrek uit de residentie naar Amsterdam de leden van hetDieuw opgetreden ministerie in audiëntie ontvangen. Het bezoek, door onze Koningin aan de koningin van Zweden gebracht, duurde tot half vijf en werd denzelfden namiddag nog door deze al spoedig met een tegenbezoek beantwoord. Des avonds ontving onze Koningin eenigo dames uit de hoofdstad ten harent, o. a. de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Yan Tienhoven. Heden was er te tien uren ton Paleizo receptie voor civiele en militaire autoriteiten en voor cora- missiën bij den Koning. De achteringang tot hot Paleis was afgezet; tel kens reden er rijtuigen af en aan. Onderwijl reed de Koningin in drie open hofrij- tuigen, door eon riituig met den commissaris van politie voorafgegaan, met gevolg naar het Armenhuis op do Muidergracht. Met belangstelling doorwandelde de Koningin de groote inrichting, waar op het oogenblik 323 be- hoeftigen onderkomen vinden. Yriendelijk groette zij do oudjes, die haar met gejuich verwelkomden, en zij bleef verscheidene malen een oogenblik staan om het breien en naaien en ander werk gade to slaan. Ze vertoefde er een half uur en reed toen met een omweg naar het paleis terug. De audiëntie des Konings werd o. a. ook bezocht door de Chineesche gedelegeerden voor de tentoon stelling. Het schitterend galakostuum dezer heeren trok natuurlijk zeer de aandacht. De commandant der schutterij aldaar, de luit.- kol. J. Yan Someren Brand, is hedenmorgen door den Koning benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst. Vi.n elf tot vier uren was er receptie bij de Koningin. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft heden overeenkomstig het gevoelen van het O. M. den kantonnier v. T. vrijgesproken van diefstal van IJselsteenen, toebehoorende aan het Rijk, omdat ook h. i. de beklaagde Diet met arglist is te werk gegaan bij het vervoer der steenen naar eene andere dan de aangewezen plaats. De vervolging van den man was gelast op voortdurenden aandrang van den burgemeester der gemeente Sassenheim. De commi8sionnair F. P., uit Zoeterwoude, die jl. Donderdag wegens valschheid in geschrifte en bedrieglijke oplichting voor het gerechtshof te recht stond, werd heden, met vrijspraak van de oplichting, ter zake van valschheid veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 2 boeten van f 50. Hot stoomschip „Amsterdam", met de mail en vijftig passagiers, is gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokkendo „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Port Saïd en vertrok denzelfden dag. Burgeravondschool. Yóór de Stadszaal wachtten gisteravond de leerlingen der Burgeravondschool van „Mathesis Scientiarum Genitrix" de opening der deuren af, ter bijwoning van de 98sto algemeene vergadering. Behalve zij waren op die samenkomst tal vaa belangstellenden tegenwoordig, waaronder men ook opmerkte de heeren L. M. De Laat De Kanter, burgemeester, en P. J. De Fremery, oudsten wet houder dezer gemeente, benevens enkoio leden van Leidens gemeenteraad. Prof. dr. H. A, Lorentz, voorzitter van het Genoot schap, opende de vergadering met een woord van welkom aan bestuurders, leeraren, belangstellenden, autoriteiten enz. en bracht vervolgens in korte trekken do lotgevallen van het afgeloopen jaar in herinnering. Het Genootschap, dat thans zijn 99ste lovonsjaar waB ingetreden, geniet nog steeds de belangstelling van velen en het aantal leerlingen, thans 173, was wel iets minder dan in het vorige jaar, doch dit vond zijn oorzaak in de goede gelegenheid die be staat om theoretisch onderwijs te genieten. Dit in aanmerking genomen, was deze vermindering geens zins vei ontrustendhet hoogste getal dat men - omstreeks 4 jaar geledon - bereikt had, was slechts 200 leerlingen geweest. Vele nieuwe maatregelen op het onderwijs had het bestuur iDgevoerd, en veel verbetering was daardoor ontstaanbleek echter dat enkoio ver anderingen geen verbeteringen waren, welnu, gaarne liet men dat nieuwe los om het oudo weder in toepassing te breDgen. Ontegenzeglijk hadden de leerlingen veel van het onderwijs genoten en een woord van lof en dank bracht spreker daarom gaarne uit aan de leeraren die weer met zoom ijver en liefde hun kennis had den ten dienste gemaakt. In het bijzonder werd de directeur, de heer P. Dikshoorn, op deze feest vergadering welkom gehee ten en ook hem werd hulde gebracht voor do flinke Ioiöing van de Burgeravondschool. Hij kan zich verzekeren, zeido spreker, dat het bestuur zijne werkzaamheden waardeert. Ook de heer J. W. Schaap, die reeds 19 jaren lang als bestuurslid werkzaam was, mocht niet ver geten worden. Spoedig toch zal hij den dag her denken waarop hij vóór 50 jaren zich geheel be langeloos beschikbaar stelde tot het geven van onder wijs in de theorie der bouwkunde en vele vruchten waren van zijn degelijk onderwijs geplukt; veel dat men van hem geleerd had, werd thans met vrucht in toepassing gebracht. Na nog het een en ander te hebben aangehaald ging spreker over tot het uitreiken der bekroningen en diploma's. De stukken van hen die als overwinnaars uit den strijd getreden waren - en ook van hen die dat geluk niet hadden gehad - waren eigen voortbreng selen; hier toch was het geen les meer om van buiten te leeren, doch het in practijk brengen van het onderwijs dat men genoten had. De tentoon stelling, in twee zalen opgesteld, beval spreker dan ook zeer in de belangstelling aan. De namon van heD, wien de bekroningon met een toepasselijk woord en onder luide toejuichingen - waaraan de leerlingen der lagere klassen een niet gering aandeel hadden - werden overhandigd, laten we hieronder volgen. Diploma van voldoend afgelegd eind-examen in de wis- en natuurkundige vakken werd verkregen door H. J. Sloos, J. Dc Nie, J. A. Verhoog, L. Couvée, A. J. Gooszen, J. Koorenhofl", M. D. N. Van Heat, L. Van den Berg, F. Van der Laaken, J. Van den Berg en D. H. Terburgh. De drie eerstgenoemden, leerlingen der Gde klasse, kregen bovendien op hnn diploma nog aanteekening voor beschrijveqde meetkunde en perspectief. Dit jaar werd voor het eerst na een schriftelijk examen aao 3 leerlingen, die het vorige jaar reeds diploma hadden verkregen voor de wis- en natuurkundige vakken, een afzonderlijk getuig schrift toegekend voor bouwkunde. Deze leerlingeu warenB. H. AV. Willebrands, B. E. Spijker en W. Fontein. De uitslag der prijsvragen was als volgt: Voor bouwkande. - Het ontwerpeo van een hoofdingang me' balkon voor een deftig woonhois: W. Fontein 1ste prijs, kleine zilveren med.; N. Piket 2de prijs, groote bronzen med.; G. Heenk 2de prijs, groote bronzen med. Het ontwerpen van een schuifwand met betimmering voor een salon: B. H. W. Willebrauds lste prijs, groote bronzen rned r H. J. Planjer 2de prijs, kleine bronzen med.; B. E. Spijker, 3de prijs, kleine bronzen med. Het maken van eene perspectivische teekeniDg van eeD U geven ontwerp: W. Fontein 1ste prij», groote bronzen med.; W. C. La Feber 2de prijs, kleine bronzen med. Het vervaardigen van eene slingertrap volgens op te geven schets: N. Nelis 2de prijs, groote bronzen med. Het vervaardigèa van eene wenteltrap volgens op te gevea schets: N. B. C. Van Rijns wou 1ste prijs, groote bronzen racd., A. II. Romer 2de prijs, kleine bronzen med. Handteckenschool. Het nateekenen van een pleiuttrorna- rnent: N. B. C. Van Rijnswou 1ste prijs, kleine zilveren med.; A. A. Schreuder 2de prija, groote bronzen med. Het natcckeaen vau een pleisterornament: B. H. W. AVilk*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2