Voor het hof van assises van Perigueux heeft dezer dagen een notaris terechtgestaan, zekere Mary Cliqnet, 38 jaar ond, die in zijne woonplaats, Marenil, zoozeer het vertrouwen zijner medeburgers gewonnen had, dat men hem tot burgemeester ver kozen had en hem candidaat dacht te stellen voor den Algemeenen Raad. Deze man bezocht echter nu en dan Parijs, waar bij zijne deftigheid aflegde als een hinderlijk kleed, met tooneelspelers omgiög, eene actrice aan don Clumy-Schouwburg tot zjjne uitverkorene had en met goed gevolg zelf een too- neelspel deed vortoonen, „De nachten op den Boule vard" getiteld. Een en ander was oorzaak dat hij steeds meer geld behoefde, en zich schuldig maakte aan valschheid in geschrifte en geldverduisteringen, tot een bedrag van ongeveer 240,000 fr. In hechte nis genomen, poogde hij zich als krankzinnig aan te stellen, schreef brieven aan den keizer van DuitBchland, waarin hij zich voor Mahomedaan uitgaf, trachtte den cipier om te koopen, enz. Van de 373 hun voorgelegde vragen werden slechts 8 door de gezworenen ontkennend beantwoord en Cli- quet is tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. Het O. M. deelde in zijn requisitoir mode, dat in diezelfde streek (de Gironde) vijf notarissen op de vlucht zijn, waarvan een met 5 millioen. Dit zal wel hebben bijgedragen tot het strenge vonnis en het afwijzen van alle verzachtende omstandigheden. De hofmeester van prins Louis Ferdi nand van Beieren, die zich deze week op den dag der huwelijksplechtigheid van prinses Isabella dood schoot, was daartoe gokomcn uit verdriet wegens een bedreiging met ontzetting uit zijn betrekking. Eerst badknecht, later lakei, toen tot hofmeester opgeklommen, bleek de man voor zijn taak niet berekend. Men had hem daarom reeds een fourier toegevoegd. Dit griefde hem zoozeer, dal hij zich van 't leven beroofde. Te Langres ging een beschonken per soon des avonds laat in verboden richting voorbij een schildwacht. Deze riep hem aan, maar toen hij geen antwoord ontving, gaf hij tweemaal achtereen vuur. Ernstig verwond, tuimelde de dronkaard op een hoop steenen neder, waarna de schildwacht deu ongelukkige nog verscheiden bajonetsteken toebracht. Spoedig daarop gaf deze den geest. De soldaat zal voor den krijgsraad terechtstaan. Een Parijzeuaar, dio eenigen tijd ver blijf had gehad in een krankzinnigengesticht, schoot met eene revolver door de straat, met het gevolg dat drie personen zwaar gekwetst werden. Men wanhoopt aan hun behoud. Te Brussol werd een conducteur, vader van zes jeugdige kinderen, door een trein overreden en geheel verpletterd. Te Berlijn is Maandag-avond eenernstig ongeluk gebeurd bij het afbreken van den stads schouwburg. Er moesten eenigo pilaron omgetrok ken worden, terwijl de nog staande zijmuren van de noodige schoren voorzien waren. Een der pilaren echter viel door eene of andere onvoorziene omstan digheid op die schoren en een der zijmuren stortte met donderend geraas omver, zeven werklieden onder het puin begravende. Twee werden dood, vijf zwaar gekwetst daaruit te voorschijn gehaald. De onuitputtelijke rijkdom der Noder- landsche taal veroorlooft eeu elk op zijne eigene wijze de eeuwige rust in te gaaD. De slotenmaker sluit nl. do oogen voor altijd, de plantenkundige bijt in het gras, de liefhebber van wandelen gaat den hoek om, of om zeep; de zee vaarder naar de Berbiesjes; bij den horlogemaker zegt men: „het is afgeloopen", de muzikant blaast den aftocht of wel den „kraaienmarsch"; „peurders" zijn dood als een pier; de boekhouder sluit zijn reke ning af; de glazenmaker neemt „met brekend oog" van de wereld en hare rampspoeden afscheid; den trompetter ontwijkt de laatste ademtocht; de brie venbesteller eindigt zijn loopbaan; de soldaat strijdt den laatsten strijd; den gasfitter wordt het licht uitgeblazen; den lantaarnopsteker gaat de lamp uit; de brandewijnstoker geeft den geest; do vilder legt het aardsche huldsel af, enz. enz. Een nieuw tooneel-effect, in een nieuw sensatiestuk, is in Frankrijk met goed gevolg vertoond. Paul en Gaston kwamen ettelijke jaren geleden te Parijs. Het waren arme jongens en zij bedelden op straat. Door de schuld van den oudste geraakte Paul, die zwak en ziekelijk was, in vreemde handen, en sedert hoorde men van hem niets. Gaston, die toen zeven jaren oud was, had voorspoed, verdiende geld, zoodat men hom in het derde bedrijf terug ziet als een rijk man. Maar zijn geluk wordt be dorven door do gedachte aan zijne onoplettendheid, de herinnering aan zijn broeder„Hoe zal ik hem terugvindon in deze groote stad" - zoo jammert hij. „Wat zou ik niet geven als ik u, arme Paul, nog eens aan mijn hart kon drukkenArme, zwakke broeder! Ik zie u voor mij, in lompen gekleed, met de moedervlek, zoo groot als een stuiver, op uw arm" „Op den rechterarm?" roept iemand van de galerij. De tooneelspeler kijkt verbaasd naar boven in de grootste ontroering. „Vlak boven deD elleboog?" brult de man op de galerij. De tooneel speler brengt do haud aan 't oor, is doodsbleek van aandoening: „Ja, ja, ja!" jubelt hij, en dat is zijn stem! Paul!" De man van de galerij verlaat met groot gedruis zijno plaats, ijlt naar het tooneel, valt den tooneelspeler om den hals - „Paul!" - „Gaston!" - Het gordijn valt: stormachtige toe juichingen Een heer hoorde dat zijn knecht eensta pel borden liet vallen, hetgeen een vreeselijk ge raas maakte. „Stommerik, hoeveel zijn er gebroken „Geen enkele, mijnheer." „Nu, dan is 't ook de moeite Diot waard, dat je zoo'n schrikkelijk leven maakt." BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren de commissie voor het conversïeplan benoemd. Men acht het zeker dat de meerderheid der commissie alle artikelen van het ontwerp zal aannomeD. Van de elf leden, waaruit zij bestaat, zijn zeven (de heeren Lebaudy, Naquet, Proust, Fólix Faure, Rous seau, Cuvier en Ribot) vóór het regeeringsontwerp. Drie andere (de heeren Allain-Targó, Rouvier en Germain) zijn voorstanders van eene conversie in een 3 pets.-fonds. Een enkele (de heer Lefèbvre) is tegen elke conversie. Grootvorst Constantijn van Rusland is Dinsdag te Parijs aangekomen. Er is eene commissie van leden van den Al gemeenen Raad der Seine enz. naar Algerië ver trokken, om er onderzoekingen te doen in verband met een plan om de op kosten der openbare kas verpleegde verwaarloosde kinderen derwaarts over te brengen. Volgens do „Soleil" is dit denkbeeld reeds vroeger aangeprezen als het beste middel om Algerië te koloniseeren. De werkstaking der metselaars te Marseille is geëindigdmen is het eens geworden over 5 fr. loon per dag. De greve van de werklieden in de havens en dokken duurt voort, evenals die van de stokers en matrozen. Duitschland. De parlementaire commissie van het Huis der Afgevaardigden heeft het regeeringsvoorstel betref fende het Rjjn-Eemskanaal vorworpen. Het voorstel kan daardoor feitelijk als ter zijde gesteld beschouwd worden, tenzij door de stemming in plenum het besluit der commissie te niet gedaan worde. Aan genomen werd het voorstel der oppositie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, om in de aan staande zitting een wetsontwerp aan te bieden be treffende den aanleg van een kanaal tusschen den Rijn en de Middel-Elye, met een zijkanaal naar de Beneden-Eems. Aangaande het debat in de com missie verdient alleen vermelding dat de heer Schor- lemer-Akt (centrum) als reden voor zijne afkeurende stem o. a. verklaarde dat het door de regeering geprojecteerde kanaal naar de haven van Eems niet geschikt was om de mededinging van Nederland te keeren; dat kon, zoo het al mogelijk ware, slechts door annexatie van Nederland geschieden. - Deze verklaring werd eenvoudig mot gelach onvangeD. De keizerin is Donderdag-ochtend naar Ba den-Baden vertrokken en zal vermoedelijk niet vóór hot najaar te Berlijn terugkomen. De officieuze „Diritto" weerspreekt ten stel ligste het bestaan van onderhandelingen over een bezoek van den koning van Italië aan Berlijn of van een keizerlijk bezoek aan Italië. Groot-Britannië. Het is bii nader onderzoek gebleken dat de doos, welke in een der lokalen van do „Times" gevonden is, geen buskruit, maar slechts papier bevatte. De instructie in de zaak der beschuldigden aan samenspanning is gisteren in Bowstreet voort gezet. De behandeling leverde niets belangrijks op; zij zal aanstaanden Donderdag worden voortgezet. Ook het. geding te Dublin togen Kelly werd gis teren voortgezet. Daar de jury het echter niet eens kon worden, is zij ontbonden en zal aanstaanden Maandag een nieuw proces aanvangen. Dit voorval wekt veel sensatie. Omtrent No. 1 wordt nog bericht, dat Tynan door een welbekend lid van het Parlement bij den lithograaf Gow te Londen werd geïntroduceerd. Tynan werd driemalen gearresteerd op zijn heen en weer reizen naar Ierland, maar werd telkens losgelaten. Gow had geen vermoeden, dat zijn reiziger de veel besproken No. 1 was en eerst toen hij zijn portret zag in oen der geïllustreerde bladen, kwam bij er aohter. De regeering heeft 100 pd. st. uitgeloofd aan elk die inlichting geeft, welke tot ontdekking van dynamiet-heeren leiden. De telegraaf meldde reeds dat het Engelsche oorlogsschip de „Dragon" naar Zanzibar gezonden was. Uit nadere berichten blijkt dat de Britscbe resi dent te Aden dat schip, hetwelk op weg naar Zan zibar en vorder naar Madagascar was, heeft aan gehouden om dienst te doen bij het tegengaan van ongeregeldheden, die oöder een van de Arabische kuststammen voorvielen. Belg-ïë. Onder de telegrammen heeft men ongeregeldheden te Antwerpen vermeld gevonden, ter verklaring waarvan het volgende moge dienen: Woensdag zou de gemoenteraad handelen over oene voorloopigo overeenkomst, gesloten tusschen het gemeentebestuur eenerzijds en de Belgische „Compagnie Immobilière", benevens de bankiers Audeoud, Guet en Co. te Parijs anderzijds, tot het oprichten van graan-elevators. Algemeen, schreef dd. 17 dezer de Antwerpsche berichtgever der „Indé- pendance", was men het over het wenschehjke der zaak zelve eens, maar men had bezwaar tegen het aan eene buitenlandsche financiëele inrichting wel licht voor den duur eener eeuw te verleenen mono polie. Het verzet was zoo sterk, dat eeu verwer ping der overeenkomst zeker werd geacht en deze Woensdag dan ook, gelijk in bedoeld telegram ge meld wordt, heeft plaats gehad. - Naar het schijnt, had de zaak bovendien ouder een deel der werk liedenbevolking zekere gisting doen ontstaan, uit vrees dat de elevators de werklieden overbodig en alzoo broodeloos zouden maken. Aan natnelooze plakkaten enz. heeft het in de laatste dagen niet ontbroken en wellicht heeft men in een cn ander do voorname oorzaak te zoeken van de onder de telegrammen vermelde voorbarige geweldenarijen. Rusland. Met de voorbereidende maatregelen voor de kro ningsfeesten van den czaar wordt voortgang gemaakt. Te Moskou en omstreken worden behalve de daar reeds liggende troepen in het geheel 55,000 mau met 121 generaals en 2417 staf- en hoofdofficieren samengetrokken. Ieder soldaat ontvangt op den kroDingsdag een speciaal tot dit doel geslagen „werkelijken" zilveren roebel. De illuminatie der kazernen te St.-Petersburg en Moskou zal 100,000 roebels kosten. Binnen eenige dagen worden do voor den kroningsoptocht bestemde 23 vergulde koetsen en open phaetons met tuig voor 100 paarden verwacht. De Centraal-Aziatische beys en sardars zullen in hunne schilderachtige kleoderdrachten niet weiüig tot den glans der fees telijkheden bijdragen. In de 43 zalen van het nieuwe historische museum wordt eveneens ijverig aan de voltooiing van de inwendige verfraaiing gearbeid; de buitenste stel lingen van dit grootsche gebouw, in zijne origineele oud-Russische architectuur een pendant van de aan het andere einde van het ruime plein staande kathe draal Wa8silgi Blaschenni, worden reeds binnen enkele dagen verwijderd. Reeds is eene bezending oude sarcophagen uit Italië voor het museum aangekomen. Den schilder Semizudski zijn tot don prijs van 30,000 roebels twee schilderijen besteld; de schetsen zullen ten toongesteld worden in de zaal, die voor de gedenk stukken van RuBlands heidenschen tijd bestemd is. Een dezer doeken zal eene begrafenis uit den hei denschen tijd, naar de beschrijving van den Arabi- schen schrijver Ibeu-Jadlan, het andere Swatoslaw in Silistria voorstellen. Een gansch hotel is door hofdignitarissen afge huurd voor het logies vaa een Petersburgsch bal letgezelschap, bestaande uit 115 mannelijke en vrouwelijke leden. Eene Petersburger tabaksfabriek heeft de opdracht gekregen dertig millioen cigaretten te leveren, welke onder het volk en onder de troe pen zullen worden verdeeld, ten einde ter eere van den czaar te worden opgerookt. Meer dan 1100 puds tabak zullen daartoe uit de Krim, Bessa- rabië cn deu Kaukasus moeten worden aangevoerd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2