LEIDSCH DA GBLAD. K°. 7110. Maandag £3 April. A0. 1833. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassce- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LICXIMSW, 21 Jlpril. Van ai.'e afdeolingen in het hoofdgebouw der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling i-3 da Nederlandsche het meost gevorderd en er bestaat allo kan3 dat zij op deu openiogsdag als geheel gereed zal kunnen worden beschouwd. Vele exposaoton schijnen het echter voldoende te hebben gevonden do kasten of fafols, de geraamten der inzendingen, nu te stellen en voornemens te zijn tot hot laatste oogenblik to willen wachten om de goederen zelf te plaatsen. De commissie voor de afdeeiing acht het daarom noodig de inzenders te wijzen op de dringende noodzakelijkheid om zonder verwijl hunne éralag03 geheel af te werken en hunne goederen te plaatsen en daarbij te voegen dat zij 24 uren vóór de opening nocdig acht om aan het geheel do laatste hand to loggen cn een algemeen<:n schoonmaak te houden, weshalve in de Nederlandsche afdeoling op Maandag 30 dezer geen to: ang verleend kan worden aan eenigen inzender .f diens werkvolk. Door hot Nederlandsche Genootschap tot bevor dering van de Christelijke heiliging van den Zondag is aan de inzenders ter tentoonstelling eeno circu laire gericht, waarin hot dezen verzoekt op Zondag geen werk to verrichten, en ook aao hunne ondcr- hoorigen geen werk op te dragen. Het beveelt do sluiting an van de uitstallingskasten gedurende den dag des Heeren on do bedekking der tentoon gestelde voorwerpen. Te berinnen met heden zal ia het café van de firma Adlon en Todt op het tentoonstellings-terrein ïn do nabijheid van het hoofdgebouw, een open tafel gehouden worden. Zij zal te halfééu aanvangen. De „Figaro" maakt gewag van een nieuw dag blad, „la Gazette de Hollande", eeu blad hetwelk aan de belangen der Fran>che inzenders op de ten toonstelling gewijd zal zijn. 't Eerste nommer bevat 't een cd ander van de Javaantjes die met de „Con rad" meegekomen zijn. Tea gevolge van gedane uitgaven tot wering van besmettelijke veeziekten en in verband met de verwachting van nieuwe, is voor onteigoning en daarop vallende kosten van wegens longziekte ver dacht vee, geen gold meer beschikbaar. Daar staking van den maatregel van afmakiüg van verdacht vee ook in het spoelingdistrict zou doen verloren gaan hetgeen reeds gewonnen is, acht de minister van binnenlandsche zaken hot noodzakelijk dat de post voor schadeloosstelling met f 100,000 worde ver hoogd. De aanvraag daartoe is bij wetsontwerp aan de Tweede Kamer ingezonden. Tot 11 April jl. zijn 550 verdachte runderen na onteigening afgemaakt, waarvan de kosten f 137,386 hebben bedragen. Door verkoop van vleosch en huiden is f 23,772.70 in de schatkist teruggekeerd. Over de uitkomBt van den maatregel wordt ge zegd dat de toestand in het spoelingdistrict dezen winter gunstiger is dan in den vorigen, zoodat de minister hot raadzaam acht met kracht op den ÏDgeslagcn weg voort te gaan. De in het loopende jaar aanvankelijk zeer gun stige opbrengst der middelen doet hem verwachten dat dez verhooging van 1 ton uit do gewone rijksinkomsten kan worden bestredoD. Mocht zulks onverhoopt het geval niet wezea, dan zal later een verhooging van het bedrag der vlottende schuld moeten worden voorgesteld. Naar men verneemt, zal prinses Hendrik, die zich nu to Berlijn bevindt ter mede-regeling der nalatenschap van wijlen haren grootvader, zich bin nenkort vestigen op het landgoed „Bakkershagen", vroeger het eigendom van _wijlen prins Frederik, thans het eigendom van den prins Yon Wied. De benoemingen van den directeur en het verdere personeel bij 's Rijks Museum te Amsterdam wordeu spoedig na 's Konings terugkomst hier te lande verwacht. Tusschen de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij is eene overeenkomst gesloten, waarbij aan eerstgenoemde Maatschappij gedurende den aanstaanden zomerdienst een tot het personen verkeer beperkte running-power wordt verleend. "Vijf treinen der Exploitatiemaatschappij zullen in iedere richting dagelijks tusschen Amsterdam en Utrecht loopen. Een elders voorkomend bericht dat er onder de Protestanlsehe cadetten te Breda oen bewoging togen hot gedwongen kerkgaan was ontstaan, is onjuist. De kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar heeft zich bij het bestanr der militaire aca demie herhaaldelijk beklaagd over het oneerbiedig gedrag der cadetten tijdens de godsdienstoefeningen Thans zijn door dit bestuur zoodanige maatregelen genoraeD, dat hiervan geen sprake moor is. Elke cadet, die zich niet als een goed geloovige in de kerk gedraagt (b. v. niet opstaat als er staande wordt gezongen) wordt streng gestraft. Yan verzet hiertegen van de zijde der cadetten is geen 6prake geweest, Door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland is aan den heer J. P. Hasebroek, pred. te Amsterdam, met 1 Mei a. e. wegens meer dan 40- jarigen Evangeliedienst, op zijn verzoek emeritaat verleend. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft don predikant Gerrit Boer, te Ouderkerk aan den IJsel, ter zake van onchristelijken wandel, voor den tijd van één jaar geschorst, met geheel verlies van traktement. Naar men meldt, is door de agenten van de Nederlandsche Bank, namens de hoofddirectie, tot de verschillende kassiers, handelaren enz. de uit- noodiging gericht om zich te onthouden van het stempelen van bankbiljetten. De minister van binconlandscbo zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de R. Hoogere Burger school m:t 5-jarigon cursu3 te Roermond te ver vullen is. Jaarwedde f 1800. Zij die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich vóór of uiterlijk op 1 Mei a. s. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salvcrda, te 's-Gra- veDhage. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de in het jaar 1883 uit gegeven schatkistbiljetten, voor zooveel die nog niet door de belanghebbenden zijn opgezegd, op de hieronder genoemde vervaldagen zullen worden af gelost, te weten: De schatkistbiljetten, uitgegeven in Maart jl., op 1 Juni a. s.; uitgegeven in April jl., op 1 Juli a. s. uitgegeven in Jan. jl., op 1 Juli a. s.; uitgegeven in Febr. jl., op 1 Aug a. s. De betaling zal geschieden ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amster dam of van de betaalmeesters, door wie ze zijn afgegeven, tegen intrekking der biljetten. Bij de aflossing zal, tegen ongezogelde quitantie, wegens rente worden betaaldvoor schatkistbiljetten in Maart of April uitgegeven, f 10 per stuk; voor schatkistbiljetten in Januari of Februari uitgegeven, f 20 per stnk. Formulieren voor rente-quitantiën zijn kosteloos verkrijgbaar bii den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en bij de voornoemde be taalmeesters. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw mr. B. J. Gratama, hoogleeraar te Groningen. Gemengd IV I n w s. Al gaf Aprilletje-zoet tot nu geen witten hoed, toch heeft het z"ch - niettegenstaande de vele zonnige dagen - niet geheel verloochend. Er is hier hedenmorgen althans sneeuw gevalleD, al was 't ook niet veel. Eene vrouw, dio in de Koolgracht alhier was gevallen, werd gered door een man, die niet aarzelde de drenkelinge na te springen en die in zijne menschlievende pogingen door anderen verder werd bijgestaan. In de Papenlaan bij Vo or schoten, waar do weg is opgebroken ten behoeve van de stocm- tramlijn Wassenaar-Voorschoten, is een rijtuig met twee paarden tegen een hoop steenen aangereden. Een der paarden, dio boide vielen, bleef voor dood liggOD. De boom van het rijtuig word geheel ver brijzeld. Da. B., die te Voorburg gepreekt had en met zijne familie met dat rijtuig naar huis terug keerde, was verplicht per spoor Den Haag te be reiken. Ten huizo van don hoerG. op de Hee- reDgracht te Amsterdam is eea diefstal gepleegd van 8 schilderijen en conige kleinigheden. De dief of de dieven wordon gezocht. - Een bezoeker van het café „de Beurs" aan het Damrak aldaar heeft men een portefeuille ontfutseld. Zij bevatte een bankbiljet van 25 en een toegangskaart voor de tentoonstelling. - Gistermiddag viel er een man in de Leidsche8traat ia een kelder; hij was terstond dood. Mon verneemt dat Jaantje Cornelia Struik, de zoogenaamde „millioenen-juffrouw," ern stig ongesteld is en dat daardoor de behandeling der strafzaak tegen haar en hare mede-beschuldigden eenigszins zal worden vertraagd. Hot gaat thans op de „Yeenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij" weder den ouden gang. Alles gaat ordelijk toe, zoodat de werkstaking als geëindigd kan worden beschouwd. In de fabriek is echter nog den geheelen dog eene militaire wacht, daar men voor eene herhaling der oproerige tooneelen nog niet gerust is. Men schrijft uit Voenhuizen van gisterenEeue brandweer, voor J/4 deel uit vrouwen bestaande, klinkt vreemd, doch dat deze met oen klein getal mannen haar plicht kennen en vlug weten uit te voeren, word hier gisteravond getoond. Op last van den inspecteur der gevangenissen, die hier thans inspecteert, word de brandklok geluid, en ieder schrikte er van op, want niemand was met de zaak in kennis gesteld. Toch kletterde in twaalf minuten tijds reeds het water op het dak en don nok van het kolossale gebouw. De inspecteur was dan ook zeer voldaan. Te Hilversum veroorzaakte een hol lend tweespan, voor een boerenwagen gespannen, een oogenblik groote ontsteltenis. De stukken van den wagen werden links en rechts langs de straat geslingerd, totdat eindelijk de paarden geheel in het tuig verward geraakten en men er in slaagde ze op te vangen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor. Te Kralingen is een kindje van K. aan do pokken overleden. Het was Diet gevaccineerd. Te Schaesberg (Limburg) zijn door een brand twee schuren vernield. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Door eigen onvoorzichtigheid kwam gistermorgen eene bejaarde vrouw in aanraking roet den stoomtram te Bergen op Zoom. Licht g8- kwetst is zij in het stedelijk gasthuis aldaar op genomen. Te Bordeaux heeft een hevige b r an d gewoed bij een fourage-handelaar, waarbij veertien paarden in de vlammen omkwamen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1