In het Rott. Nbl. wordt de aandachtge- vestigd op het gevaar, hetwelk kan voortvloeien uit het gezamenlijk lezen van eene courant. Bij besmet telijke ziekte kan het zeer gevaarlijk zijn een blad te lezen, dat daar vaak in de ziekenkamer wordt gebruikt. De arbeiders dor weverij te Veenen- daal beginnen te meenen, naar men van daar meldt, dat zij de baas zijndit bleek wederom gistermor gen toen men het werk niet wilde aanvangen dan onder voorwaarden dat de beide weggejaagde bel hamels ook tot de Veeoendaalsche stoomspinnerij en weverij zonden worden toegelaten. Natuurlijk kon hierin niet worden toegestemd, en ontevreden ging men ten langen laatste aan den arbeid. Of het zóó laog zal duren valt te betwijfelen. Johannes Wolf, die uit de musea van Natura Artis Magistra te Amsterdam verscheidene voorwerpen ontvreemdde, is door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf veroordeeld. De stoomtram Oldambt heeft een vijfjarig jongetje overreden, met het gevolg dat een been geamputeerd moet worden. Het huwelijk van de 72-jarige wed. te Eindhoven met een 20-jarigen jonkman moet uitgesteld worden omdat de vrouw nog te kort weduwe is. Do trouwlustige jonkman zal nog een paar maanden op zijn bruidje moeten wachten. Gelukkig dat men er op 72-jarigen leeftijd in een paar maanden niet noemenswaardig ouder op wordt. In de wijk Heerenrijtsche hoeven te Tilburg heeft een felle brand gewoed, waarbij twaalf woningen, aan vijf verschillende eigenaars behoo- rende, geheel zijn in de asch gelegdvan de meu belen, kloederen ecz. is weinig kunnen gered worden. Men verneemt dat al de gebouwen, doch de meubelen van slechts drie of vier der bewoners, tegen brandschade verzekerd waren. Bij het rangeeren is de wisselwachter Grijzen nabij het station Eüschedee onder de loco- tief gekomen, met het noodlottig gevolg dat hem beide beenen bijna geheel zijn afgereden. In de gevangenis te Leuven heet Leon Peltzer No. 157, Armand No. 555. Leon zeido tot den directeur dat, wanneer men een van hen bij zondere attenties wilde bewijzen, men die voor zijn broeder zou reserveeren. Men denkt niet dat Armand het lang zal maken in de cellnlaire gevangenis. Uit Bombay meldt men dat drie booten met 72 personen, die op een bedevaartstocht het meer van Sikanderabad overstaken, omgeslagen en 62 der pelgrims verdronken zijn. Do pest is uitgebroken te Dschouanro, in de Perzische provincie Ardilan, niet ver van de Tarksche grenzen. B XJ 11? JE IV ÏL AL ND. ITiraxiIirifli. De minister van financiën, de heer Tirard, heeft gisteren bij de Kamer een voorstel ingediend om de 5 pet. rente in 4'/, pet. te converteoren en de memorie van toelichting voorgelezen. Het ontwerp machtigt de regeering tot aflossing der 5 pet. in verhou ding van 100 fr. voor elke 5 pet. rente of tot conversie in 4*/^ pet., waarvan de rente den 16den Aug. 1883 zal beginnen te loopen. Ieder houder, die niet binnen tien dagen na de afkondiging van het decreet aflossing ge vraagd heeft, zal geacht worden in de conversie toe te stemmen. Het ontwerp bepaalt o. a. ook dat er geen nieuwe rentevermindering vóór vijf jaren zal plaats hebben. Aandacht verdient art. 9, bepa lende dat in de aanvragen om aflossing zal worden voorzien door de uitgifte van eene nieuw 44/2 pets.- leoning onder de voor de schatkist voordeeligste voorwaarden en tot het bedrag der bedoelde aan vragen. De Kamer heeft overeenkomstig het ver langen des ministers besloten heden in de afdee- lingen eene commissie voor het onderzoekon van het ontwerp te verkiezen. Een verspreid gerucht betreffende eene onge steldheid van den president der republiek, is van grond ontbloot. De heer Grévy bekleedde gisteren het voorzitterschap in den ministerraad en deed in den namiddag eene lange wandeling in het Bois de Boulogne. De „Télégrapbe" meldt dat de vrienden van De Les8ep8 reeds 1 millioen hebben bijeengebracht, tot bestrijding der kosten van den voorloopigen arbeid ten behoeve der Afrikaansche binnenzee. Waddington vindt 250,000 fr. te weinig om een goed figuur te maken bij de kroningsfeesten te Moskou. Bjj de kroniüg van Alexander II werd ter beschikking van den hertog De Moray 1,200,000 fr. gesteld, en bij die van den koniDg van Pruisen 600,000 fr. ter beschikking van Mac Mahon. Wad dington zegt dat hij minstens 600,000 fr. noodig heeft. Duitschland. Do letterkundige conventie tusschon Duitschland en Frankrijk is gisternamiddag te Berlijn gesloten. Do aldaar verschijnende bladen sporen de Duit- sche geleerden aan tot spoedige aanmelding voor het Oriëntalisten-congres te Leiden, dat wegens de Amsterdamsche Internationale Tentoonstelling reeds van 10 tot 15 September a. 8., en niet in 1884, zal gehouden worden. De keizer is Diusdag-avond uit Berlijn ver trokken en den volgenden ochtend te Wiesbaden aan gekomen, waar Z. M. als gewoonlijk in het voorjaar eenigen tijd zal verblijven. Groot-Britannlft. Blijkens een telegram uit Sydney, wordt de inlijviog van Nieuw-Guinea, door geheel Australië geweu8cht,in Queensland als noodzakelijk beschouwd en zou, indien de EDgeische regoeriDg haar goed keurt, in Australië zeer veel instemming vinden. Kingston is, door lersche detectives vergezeld, naar Dublin vertrokken. De overheid en de politie verzekeren dat hij lid was van de hoofdclub der „onoverwinnelijkeu" en aan verscheidene complot ten tegen den heer Forster deelnam. De gebroeders Thomas, Bernard Gallagher en andere beschuldigden, zoomede Whitehead, die uit Birmingham was overgebracht, verschenen gis teren voor den rechter in Bowstreet. De aanbrenger Norman verklaarde dat een dynamietcomplot was gesmeed door de broederschap der feniaus te Nieuw- Yorb, waarvan Thomas Gallagher en hij (Norman) zelf leien waren. Gallagher bekleedde in de broeder schap eene voorname plaats en O'Donovan Rossa woonde soms de beraadslagingen bij. Gallagher gaf aan Norman bevel naar Londen te gaan en stelde hem het noodige reisgeld ter hand. Vandaar begaf hij zich naar Birmingham en keerde met nitrogly cerine Daar Londen terug. Norman verklaart van den inhoud der doos niets te weten. Heden zal het verhoor worden voortgezet. Hot proces te Dublin tegen Kelly, den derden beschuldigde in de zaak van het moordcomplot, heeft gisteren ook een aanvang genomen en zal heden worden voortgezet. Do behandeling bood nog niets belangrijks aan. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Het Huis dor Afgevaardigden heeft het voorstel der minderheid om ten aanzien van de „novelle" op de onderwijswet tot de orde van den dag over te gaan met 174 tegen 164 stemmen een voorstel aangenomen om tot de behandeling der artikelen over te gaan. Men gaat te Weonen eene oude schuld kwijten een waardig gedenkteeken oprichten voor Mozart. Reeds is er, onder het voorgaan van den generaal- inteDdant baron Hoffmann, tot dit doel eene inschrij ving geopend. Rusland. Do definitieve uitspraak in het nihilisten-proces is tot 22 April uitgesteld. Het gerechtshof beraad slaagde een dag en een nacht over het voorloopig vonnis, waarbij Stefanowitsch en Iwanowska tot levenslangen dwangarbeid in Siberië en Boreischa Jnschkowa en de echtgenoot© van Pribilon, tot ver scheiden jaren tuchthuis, de overigen echter allen tot de doodstraf werden veroordeeld. De aange klaagden hoorden de voorlezing met onverstoorbare kalmte aan. De voltrekking van de doodvonnissen wordt betwijfeld. Het voor de kroningsfeesten aangewezen, ge combineerd gardecorps, onder commando van groot vorst Wladimir, meer dan 13000 man sterk, met 22 stukken geschut, zal den 2den Mei in gedeelten per spoor naar Moskou vertrekken en den 19den Mei de wacht in de kazerne van het vaste garnizoen van Moskon betrekken. Onmiddellijk na afloop der feestelijkheden vertrekt het corps naar Kransnoe-Selo terug. De agitatie onder de studenten te Warschau hield eergisteren aan. Meer dan tweehonderd weg gezondenen, wien de toegang tot het universiteits gebouw was ontzegd, hielden den geheelen dag samenscholingen en gingen eerst tegen den avond uiteen, nadat de politie, bijgestaan door gendarmerie en cavalerie, de wijken der voorstad Krakau en omliggende straten hadden afgezet. Als aanleiding tot de ongeregeldheden onder de studenten wordt in een particulier tologram het volgende gemeld: Vóór eenige dagen overhandigde de Russische medische student Zukowicz aan den bekenden curator der universiteit, Apuchtin, een verzoekschrift. Omdat deze petitie niet in den voorgeschreven vorm vervat was, voegde Apuchtin den student beleedigende woorden toe. Zukowicz gaf toen, in bijzijn van het geheelo personeel, waar onder dames, aan Apuchtin een oorveeg, waarop eene worsteling tusschen Apuchtin en Zukowicz ontstond. Laatstgenoemde werd met eenige zijner vrienden in de citadel opgesloten. Den daarop vol genden dag (den 17den) hielden de studenten eene vergadering, welke, bij ongesteldheid van den rector der universiteit, slechts door den inspecteur werd bijgewoond. Deze werd wegens zijne onbeschoftheid door de studenten de dour uitgeworpen. Daarop verscheen do chef dor politio, Buturlin, in het gebouw der universiteit, en werd in de nabijheid een sterke militaire macht bijeengetrokken. Toen eergisteren door de studenten op de invrijheidstelling van de govangeDgenomenen werd aangedrongen, volgde een aanval der militairen. De czaar is vertoornd dat vóór de kroning zulke voorvallen plaats vinden. Telegrammen. TRIPOLI, 19 April. De overheid heeft een ge heim genootschap ontdekt, onder de leidiDg staande van een zendeling uit Mekka en verdacht van samen te zweren tegen het Tripolitaansch bestnur. Gister avond zijn verscheidene personen in hechtenis ge nomen, naar men zegt krachtens van de Porte ont vangen instruction. RIGA, 19 April. De ijsgang op de Duna is bij vrij hoogen waterstand begonnen. Men vreest voor eene ovorstrooming. Te Schlüsselburg is de Newa, 28 werst stroom afwaarts, bijna geheel vrjj van ijs. LONDEN, 19 April. De KoniDg en de Koningin der Nederlanden bezochten heden de Sandown-wed- rennen en keeren morgen via Ylissingen naar Den Haag terug. LONDEN, 20 April. (Part. Tel.) Toen de deel nemers aan het dynamiet-complot, waaronder Whi tehead, uit Birmingham, voor de rechtbank der politie in Bowstreet verschenen, verklaarde de procureur Poland dat sedert het laatste verhoor de regeering nadere bewijzen heeft verkregen, welke aanleiding gaven om de aangeklaagden onder beschuldiging van landverraad te stellen, dat met zevenjarige tot levenslange tuchthuisstraf wordt gestraft. Norman, wiens eigenlijke naam Willeam Joseph Linch is, wordt als de kroongetuige beschouwd. Hij verklaarde dat hij te Nieuw-York lid van doFeni- ansche broederschap werd, welke de onafhanke lijkheid van Ierland met geweld zoekt te verkrijgen. Donovan Rossa bezocht de meetings van de broe derschap. Linch ontving van den president van het geheime bond de opdracht naar Londen te reizen; hij kwam den 28sten Maart alhier aan, ontmoette dr. Gallagher en bezocht met hem de ontploffings plaats te Westminster. Gallagher zeide: „Het plan was slecht uitge voerd dcor ons", en Linch vroeg: „Is dat ons voornemen, doctor?" waarop deze antwoordde: „Ja, maar het onze zal geen kinderspel zijn." Hij gaf toen het Parlementsgebouw en het hoofd bureel van politie op als de gebouwen die binnen kort in de lucht zouden vliegen. Op verzoek van Gallagher reisde Linch naar Birmingham om uit de fabriek van Whitehead nitro- glicerine te halen. De overige bekentenissen van Linch bevestigden de reeds bekende bijzonderheden. WEENEN, 20 April. (Part. Tel.) Eene groote werkstaking van bakkers is ophandeü, ter verkrijging van loonsverhooging. Reeds zijn de militaire bakkers van het garnizoen alhier geconsigneerd voor het geval dat de „strike" heden mocht uitbreken. LONDEN, 20 April. Eene doos met buskruit is gisteravond in de bnreelen van het dagblad de „Times" ontdekt. Arrestatiën hebben nietplaats gehad» Het Lagerhuis heeft na een geanimeerd debat, dat 5'/2 uur duurde, bij tweede lezing een wetsont werp aangenomen, waarbij eeüe lijfrente wordt toe gekend aan lord Alcoster en lord Wolseley. BOMBAY, 20 April. To Dehli hoeft gisteren een groote brand gewoed. Tweeduizend huizen zijn een prooi der vlammen geworden. QUEBEC, 19 April. Het Parlementsgebouw is geheel afgebrand. De oorzaak van de ramp is onbekend. LEIDEN, 20 April. De verwachting voor morgen is: oostelijke wind, droog weer. Voor het district Alfen heeft de kiesvereeni-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2