i fregat „Evertsen", wordt ingetrokken. Met 1 Mei a. s. wordt daar aan boord geplaatst de luit. ter zee 2de klasse A. Seret. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat do uitgifte van schat kistbiljetten, krachtens koninklijke besluiten, van den 208ten dezer af zal worden gestaakt. Z. M. heeft aan den heer J. H. L. De Haas, kunstschilder, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der orde van Isabella Catolica, hem door den koning van Spanje geschonken. Gemengd Nieu w 6. Naar men verneemt, is het bestuur der Israëlietische Tooneelliefhebbers-Vereeniging „Eendracht" alhier voornemens bij genoegzame deelneming eeno liefdadigheidsvoorstelling te geven ten behoeve der achtergebleven betrekkingen der verongelukte visschers van Urk en Moddergat, en zullen tot genoemd doel lijsten circuleeren. Opmerkelijk is het dat velen, de Doe* zastraat passeerende, voor het in aanbcuw zijnde Gymnasium eenige oogenblikken stilstaan en schou derophalende, na op den steen boven den ingang getuurd te hebben, hun weg weer vervolgen. Ten gerieve van hen kunnen we mededeelen dat ons uit verkregen inlichtingen gobleken is dat op ge noemden steen het woord „Gymnasium" staat. H e d e n n a m i d d a g om halftwee had een man het ongeluk van zijn schuit iu den Vliet te vallen, doch werd spoedig door een schipper, die juist dezelfde vaart doorvoer, behouden op het droge gebracht. - Omstreeks halfdrie moesten eenige schippers zich weder een belangrijk oponthoud ge troosten, veroorzaakt door een schuit die bij het Gangetje alhier aan den grond zat. Niet dan na veel moeite gelukte het eenigea personen het vaar tuig door 't terug te trekken weder los te krijgen. No. 1626 9, dat gisteren bij de trokking der Staatsloterij met een prijs van ƒ20,000 is uit gekomen, heeft een klaverblad gelukkig gemaakt. Drie Haagsche jongelieden, die met negotie op straat hun kost vordienen en gezamenlijk eon klas sikaal lot speelden, zagen zich door vrouw Fortuna ieder ruim 4000 toebedeeld. Een aardig duitje om in hun handel te steken. In de tuinbouw-in richting der firma E. H. Krelage Zoon to Haarlem zal van 20 dezer tot het begin van Mei eene kostelooze tentoonstel ling plaats hebben van bloeiende hyacinten (hyacin ten -pronkbakken.) De getuige, die, zooals wij eergis- teren meldden, voor het gerechtshof te Arasterdam weigerde den eed af te leggen, is ter terechtzitting van gisteren in zijne weigering blijven volharden. Het O. M. requireerde daarop eene celstraf van drie dagen. Mr. Godefroy, de verdediger van den getuige, drong aan op straffeloosheid en het Hof bepaalde de uitspraak op den 25sten April a. s. Het hof van Zuid-Holland heeft indertijd den pre dikant Reyers om gelijke reden vrijgesproken. Op de Voenendaalsche stoomspin nerij en weverij trachtto men gistermiddag het werk in de weverij wederom te doen staken. Politie en militairen waren spoedig ter plaatse, en wisten door een krachtig optreden dit gevaar te voorkomen. Tegen twee belhamels, die feitelijk de goedgezinden beletten te werken, is procesverbaal opgemaakt, terwijl zij dadelijk van de fabriek werden ver wijderd. Thans werkt men ordelijk door. De aldaar gedetacheerde militairen zijn ingekwartierd. De zaak van de millioenenjuffrouw is heden te Rotterdam ten correctioneel© verwezen, met last dat al de beklaagden in hechtenis zullen blijven. Sedert een paar avonden worden de brievenbestellers, dienst doende te Kralingen, door twee hun onbekende personen op den Oost-Zeedijk aangevallen. Een van die bestellers heeft zich, toen hij werd staande gehouden, flink verdedigd, terwijl een andere besteller, toen de kerels op hem aan kwamen, de vlucht nam naar het Park Honingen. Men zegt dat deze aanranding in verband staat met de gewoonte te Kralingen, om aangeteekende brieven met geldswaarde door de bestellers te laten be zorgen. Te Middelburg zijn gistermorgen twee personen, door eigen roekeloosheid, met den stoom tram in aanraking gekomen en ernstig gekwetst. Waarschijnlijk zullen den écn beide beenen moeten afgezet worden. In de R.-K. kerk teOspelbijWeert is een 12-jarig jongeling op heeterdaad betrapt bij het ledigen der offerbus, die hij mot een valschen slentel wist te openen. Het geld verborg hij dan in den grond en het werd op drie plaatsen terug gevonden. Mevrouw Peltzer, die eene aanklacht heeft ingediend tegen de hoeren Bordet en Mario Widmer, te Brussel, wegens het opvoeren van „Le drame de la roe de la Loi" en daarvoor schadever goeding eischto, is ook bij hooger beroep in het ongelijk gesteld en veroordeeld in de kosten van het proces. Door eeno ontploffing in een put vande mijnen van Liévin zijn 9 mannen ernstig gewond. Te Napels is uit de woning van den heer Catuccio voor een millioen fr. aan fondsen, edelge steenten enz. gestolen. Volgens een bericht uit Amerika is do beruchtste van alle Duitsche in- en uitbrekers, Strauss, die vóór een paar jaren zich krankzinnig wist te doen verklarcD, maar uit het gekkenhuis te Dalidorf ontkwam en naar de Nieuwe Wereld vluchtte, aldaar bij een inbraak op eene hoeve be trapt en door het volk gelyncht. Dezer dagen barstte te Parijs een he vige brand uit, ontstaan in eeno kamer cp de derde verdieping. Spoedig was men de vlammen meester, doch toen de rook eenigszins weggetrokken was, vond men hot geheel verkoolde lijk van eeu reeds bejaard man. Hij bad zich bezig gehouden met het vervaardigen van een bestanddeel voor lucifers en door onvoorzichtigheid was de zeer ontbrandbare stof met vuur in aanraking gekomen. De ongeluk kige had geen tijd om zich te redden. Bij aankomst te Parijs van dentreinuit Nice vond men in een der coupés hot lijk van de 32-jarigo gravin Fcquet d'Horouel. Men weet niet door welko oorzaak zij den dood gevonden heeft; sporen van geweldpleging zijn niet zichtbaar. B I T E IV li A N E*» TT 1-2113. Te Parijs verwacht men eene werkstaking van do straatmakers en de kuipers, die minder uren en hooger loon eischen. Tegea aanstaanden Zondag zijn in verband daarmede groote bijeenkomsten aangekondigd. De „Francais" acht het weinig waarschijnlijk dat de heer Bourée, de Fransche gezant in China, teruggeroepen is omdat hij een tractaafc op eigene hand zou gesloten hebbea. De heer Bouréö, zegt het blad, is een diplomaat van beroep, zoon van een welbekend diplomaat, en hel zou wol kunnen zijn dat men hem slechts verloochent ooi don minister of de ministers to verloochenen, die hem vroeger instructiën hebben gezonden. De Mikado van Japan is tot grootkruis van het Legioen van Eer bencomd. Onder bescherming der gendarmerie hebben ongeveer 1500 werklieden Maandag op de kaaion van Marseille gearbeid, zoodat verscheiden schepen, na bevracht te zijn, weder zee konden kiezen. In een vergadering van werkstakers heeft de afge vaardigde Clovis Hugues hen tot toegovon aan gemaand. Du.itsclilan.cL De groothertog Frederik Frans III van Mecklon- burg Schwerin ontving te Mentone het bericht van zijns vaders overlijden; ook de beide andere zoons van den overleden groothertog uit het eerste huwe lijk waren afwezig; do een reist in Algerië, de andere in Oost-Indiö. De groothertog heeft zelf bepaald hoe zijn lijk gekleed zal zijn. Hij moet begraven worden in de uniform van zijn regiment grenadiers, met slechts één decoratie: de orde van Militaire Verdiensten, en daarover heen de mantel, dien hij tijdens den veldtocht van 18701871 droeg. Blijkens eene bij den Rijksdag ingekomen officiëele statistiek zijn in 1882 uit Duitsche havens 169,034 Duitsche emigranten naar overzeesche lan den gegaan, meest naar de Vereenigde Staten. Over Antwerpon vertrokken 24,653 Duitsche emigranten, uit Pruisen vertrokken 116,000, uit Beieren 12,000, uit Saksen 7000 en uit Wurtemberg 7000 personen. Op den huwelijksdag van prinses Isabella, de dochter van prinses Adalbert van Beieren, schoot zich de hofmeester dezer laatste in de Herculeszaal van het slot Nymphenburg te Munchen dood. Groot-Britannlë. Een doos, welke 25 pond buskruit en een lont bevatte, is dicht bij do kathedraal van Salisbury ontdekt. De bisschop ontving gistermorgen een dreigbrief. Een persoon, Kingston gencamd, is, na een hard- nekkigen tegenstand, in de nabijheid van Liverpool in hechtenis genomen. Men verdenkt hom van mede plichtigheid aan de moorden in het Phoenix-park te Dublin. De heer Jorissen is te Londen teruggekeerd en heeft in een gesprek met den reporter van een der dagbladen verklaard dat, ofschoon hij met geene officiëele zending is belast, hij toch volledige vol macht bezit om over de verschillende quaestiën te onderhandelen, indien de gelegenheid zich daartoe aanbood. Hii hoopte binnenkort een onderhond met den heer Gladstone te hebben. De heer Jorissen verklaarde zich vorder bereid, om over do volgende punten te onderhandelenlo. herziening der con ventie; 2o. vermindering der schuld, welke Engeland ten laste der Transvaal heeft; 3o. het tot stand brengen vau vrienschappeljjke betrekkingen tusschen beide landen. Italië. Do consul van Italië te Tunis heeft instructiën ontvangen om het vonnis, door den Franschen krijgsraad over den Italiaan Canino geveld, als van geene beteekenis te beschouwen. [Canino, die een Franschen schildwacht te La Goulette beleedigd en de wijk genomen had in het Ifaüaansch con sulaat, was door den Franschen krijgsraad te Tunis, bij verstek, tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld.] Prins Corsini heeft zijn paleis en 'oijbehoorende tuinen aan de Via Longara in de Trastevere te Rome voor 2'/, millioen lira's aan de stad verkocht. Dit paleis, een der fraaiste in de „Eeuwige Stad", be eindt zich tegenover dat van Farnese en behelst eeno verzameling van 550 schilderijen, eene boekorij van 60,000 deelen en 13,000 manuscripten, benevens eene schoone verzameling gravures, alles door den prins aan Rome ten geschenke gegeven. Waar schijnlijk zal een en ander voor het publiek worden opengesteld en in do boekerij zal de Academie „dei Lincei" hare vergaderingen houden. Deiiciiiarlten. Gisteren zijn de adressen van hot Folkothing en van het Landsthing aan den koning overhan digd, De koning betuigde aan de deputatie van hot Folkething zijn leedwezen over het geringe resul taat van den arbeid van den Rijksdag; het Folke thing had nagelaten onderscheidene door het Landst- hicg aangenomen regoeringsvoorstellen te bekrach tigen. De koning hoopte dat men begrijpen zou dat men slechts door gemeen overleg tusschen de beide Kamers en de Regeering tot een resultaat komen kon. Aan de deputatie van het Landsthing ant woordde de koning dat hij stellig besloten was, de constitutioneele orde te handhaven. De Rijksdag is te drie uren des namiddags gesloten. Rusland. Omstreeks tweehonderd studenten verzamelden zich eergisteren bij het universiteitsgebouw to War schau en verlangden van den rector inlichtingen omtrent de ten gevolge van het onderzoek, betref fende beleediging van een curator, voorgenomen arrestatiën. Aan dit verlangen werd niet voldaan. Het universiteitsgebouw werd door politie en mili tairen bezet. Toen do studenten des avonds zagen dat de militaire macht optreden zou, verstrooiden zij zicb. Hunne namen zijn opgeteekend. Telegrammen. ANTWERPEN, 19 April. Er heerscht sedert eenige dagen groote gisting onder de arbeiders aan de haven wegens plannen tot oprichting van graan elevators. De gemeenteraad weigerde gisteren aan eene maatschappij concessie te verleenen voor de oprichting en de exploitatie daarvan. Terwijl de gemeenteraad beraadslaagde, wierp eene dreigende menigte in het stadhuis de ruiten in» Verscheidene personen zijn gewond en velen in hech tenis genomen. LONDEN, 19 April. Hetgeen men hield voor eene pog'rag om de kathedraal van Salisbury inde lucht te doen springen, is gebleken een slecht ge kozen grap te zijn. De bus bevatte geene ontplof bare stoffen. LONDEN, 19 April. (Part. Tel.) De „Times" verneemt dat de Triple-Alliantie gebaseerd is op een gemeenschappelijke nota, de bepaling inhou dende van een defensief verdrag onder garantie vaD den tegenwoordigen toestand. PEST, 19 April. (Por*. Tel.) Ondanks de formeele verontschuldiging van Fuesseferry voor den Hon- gaarschen Rijksdag dat hij op grond van vulsche inlichtingen Polouyi belasterde en dat hij alles dienaangaande rerngceernt, worden toch nog eenige duels verwacht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2