N°. 7108. Vrijdag 2D April. A0. 1883/ LEIDSCH DA GBLA T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ^LvotTL<I-editie. LËI0EK, 19 April. Er bestaat gelogenbeid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven onz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Daartoe welwillend door de firma J. M. Van Kempen en Zonen aan het comité tijdelijk afgestaan, is heden het kolossale model van het standbeeld van Jan Pieterszoon KoeD, dat indertijd in de Koninklijke Nederlandeche fabriek te Voorschoten in brons is overgebracht en thans op het Waterlooplein te Batavia prijkt, per IJselstoomtram naar hier en verder per Rjjnspoor naar het terrein der Interna tionale Koloniale Tentoonstelling vervoerd. Wij yernemen dat het voornemeu bij het uit- voeringscomité bestaat - en we achten dat eene gelukkige gedachte - om de hoofdentrée van het gebouw met het beeld van den eersten goeverneur- generaal van Nederlandsch-Iadië te versieren, en zien daarin tevens eene gepaste hulde aan dien energiekeu landvoogd. Hot bestuur der N.-Z.-H. Stoomtramweg-maat schappij (HaarlemLeiden) verzoekt mede te deelen dat het bericht aangaande onderhandelingen met de Hoilandsche Spoorwegmaatschappij, wegens over neming der exploitatie door laatstgenoemdo, opge nomen in en door andere bladen ontleend aan het tweede blad der Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteren, met betrekking tot de lijn Haarlem LeideD, allen grond mist en derhalve ten stelligste moot worden tegengesproken. De Koning en de Koningin hebben bericht gezonden aan het gemeentebestuur der hoofdstad, dat HH. MM. het feest op 1 Mei a. s. door de stad in den Parkschouwburg te geven, met hunne tegen woordigheid zullen vereeren. Op den feestavond in den Parkschouwburg zullen zich doen hooren mevr. Fidos De Vries endebary- tonzanger Faure. Het orkest zal hoogstwaarschijnlijk worden gedirigeerd door Gounod. H. K. H. prinses Sophie, groothertogin van Saksen, heeft f 100 geschonken voor het gedenk- teeken, dat te Delft ter eere van Hugo De Groot verrijzen zal. Bij het te '6-Hage gehouden examen voor commies der posterijen zijn geslaagd de surnume rairs: S. Reynders, H. J. Huiskes, Ch. Schreuder, E. H. M. Steenhuizen, B. Van der Linden, A. L. Haremaker, P. J. B. B. Wakkers, A. Van CappelleD., B. Meylink, L. De Wit, C. W. Heydeman, J. J. Miedema, N. Mulder, G. J. Stellenboom, J. E. Van der Breggen en G. Van Grafhorst. Naar het Vad. verneemt, zou het nieuwe ministerie-Heemskerk aldus zijn samengesteldbin- ïandsche zaken: mr. J. Heemskerk; - financiën: mr. J. Van Kuyk; - buitenlandsche zaken: jhr. mr. P. H. A. Van der Do8s De Willebois; - kolo niën: F. G. Van Bloemen Waanders; - oorlog: generaal Weitzel; - marine; gep. vice-admiraal Geerling; - waterstaat: ingenieur Van den Berg. Voor justitie zou een hofdignitaris optreden, naar men zegt. Het Vad. deelt dit bericht natuurlijk onder alle reserve mede; de combinatie toch komt genoemd blad nog vreemder voor dan het vroeger genoemde. Het comité van uitvoering der Int. Kol. en Uitvoerhandel-Tentoonstelling heeft besloten aan alle leden der commissien van de verschillende af- deelingen der tentoonstelling en aan de presidenten en secretarissen der provinciale of plaatselijke com missien vrijkaarten aan te bieden voor den geheelen duur der tentoonstelling. Voor zoover zulks niet reeds is geschied, verzoekt het comité beleefdelijk genoemden heeren om aan het adres van het comité te deen toekomen twee hunner photogrephi- 6che portretten, en aan do achterzijde hun naam en betrekking tot de tentoonstelling te vermelden. De werkzaamheden van do afdeeling Retrospec tieve Kunst zijn thans in vollen gang in de door de Regeering afgestane ruimten in het Rijks-Museum. De voorwerpen voor deze afdeeling aangenomen of die belangstellenden aan de commissie ter plaatsing zou den willen aanbieden, kunnen dagelijks ingeleverd worden aan het Rijks-Museum van 2 tot 5 uren des namiddags. Ingang: eerste deur zijgevol kant der P.-C.-Hooftstraat (kunst-industrie-sehool). De inzenders die toegelaten zijn, ontvangen be halve een regu der voorwerpen, een genummerd bewijs, waarop ter gelegener tijd aan de bureelen der tentoonstelling, Paleis voor Volksvlijt, vrijkaarten volgens rogloment kunnen worden afgehaald. Zij moeten daarvoor, zoo mogelijk te gelijk met de voorwerpen, aan het bureel der commissie in het Rijks-Museum inleveren twee hunner portretten (gewoon formaat), aan de achterzijde voorzien van hun naam, woonplaats en volgnummer door de commissie te geveD. Voor het bijwonen van de officiëele opening der tentoonstelling door den Koping en de Koningin enz. op 1 Mei ziju voor het publiek bijzondere kaarten verkrijgbaar tegen betaling van 10 voor een heer en van 15 voor een heer en dame. Aan de officiëele courant der Internationale tentoonstelling te Amsterdam zijn de onderstaande berichten ontleend: Er geschieden nu wonderen op het tentoonstellings terrein. Met bliksemsnelheid worden de voor de ver siering en uitmonstering der hooge torens (die met den monumentalen hoofdingang één geheel vormen) benoodigde werkzaamheden verricht. Elke dag geeft een nieuw gezichtspunt op den stand der werken. Er is geen twijfel meer: men komt gereed met de gebouwen, de machinengalorij wellicht uitgezonderd, hoewel ook dit nog niet mot zekerheid mag worden gezegd. Aan de inzenders staat het, alles gereed te hebben op het tijdstip der opening. Veel is er reeds. Heden is te 's-Hage als onderwijzer toege laten de heer F. F. Dnyverman, uit Leiden. Zekere C. v. d. V., sjouwer te Leiden, stond heden voor het gerechtshof te 's-Gravonhage terecht onder beschuldiging van in den laten avond van 27 Januari jl. uit een spokslagerswinkel aan de Haarlemmerstraat een groot stuk varkensvleesch, dat aan een haak in den winkel hing en een waarde van f 6 vertegenwoordigde, benovens eenige stukjes spek die op de toonbank lageD, te hebben wegge nomen. Hoewel hij zich met het gostolene had ver wijderd, word be8ch. aan den Stillen Rijn achter haald, doch hij had het vleosch reeds weggeworpen. Besch. bekende, uit armoede ten einde raad, zich aan den diefstal to hebben schuldig gemaakt. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde eene veroor deeling tot vier maanden celstraf. De verdediger jhr. mr. Van Rappard, beval zijn cliënt den hove voor een lichte straf aan. Het hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde den spekdief tot drie maanden celstraf. Tegen den 49-jarigen commissionair F. P. te Zoeterwoudo werd wegens valechheid in geschrifte en bedrieglijke oplichting eene veroordeeling geëischt tot 18 maanden celstraf en 4 boeten, nl. 2 a f 50 en 2 a f 25. Omstreeks zes maanden geleden werd door Sas- senheims burgemeester proces-verbaal opgemaakt ter zake van eene vermissing van steenen tot be strating van den Rijksweg in die gemeente en ge vonden in het land gehuurd door den rijksstraat- werker in dat kanton v. T. Zeer tegen de ge woonte van het Haagsche parket werd die zaak eerst heden voor de rechtbank ten correctioneele aangebracht. De eisch luidde: vrijspraak. In beide zaken Donderdag a. s. uitspraak. De arrondi8sement8-rechtbank te 's-Hage heeft heden veroordeeld: lo. tot een jaar cellulaire ge vangenisstraf en 7 boeten ieder van f 12.50, den horlogemaker De N., die de hem ter herstelling toevertrouwde zakuurwerken te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag in de bank van leening bracht en het pandgeld ten eigen bate aanwendde; - 2o. tot één jaar eenzame opsluiting, den smidsknecht v. L., die in de werkplaats van zijn patroon en in de huizen waar hij werk verrichtte, diefstal pleegde- 3o. tot drie dagen celstraf en een geldboete, den schuitenjager die in een draf op een paard onder den man, door zijne onvoorzichtigheid, doch zonder opzet, een juffrouw omverreed, aan wie daardoor kwetsuren werden toegebracht. Naar hot D. v. N. verneemt, zal prof. Berlin aan het einde van dezen cursus zijn hoogleeraars- ambt te Amsterdam neerleggen. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts den heer D. Kruseman en toege laten voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heeren H. G. W. Plantenga en B. J. Kouwer, allen doctorandi. De minister van financiën maakt nader bekend dat de som der inschrijvingen tot het bekomen van obligatiën in de Eieuwe 4-pcts.-geldleening, groot f 60,900,000, bedraagt f 760,657,600, zoodat slechts ODgeveer 8 ten honderd dier inschrijvingen zal wor den aangenomen. Men zegt dat bij de inschrijving op deze leening voor rekening van Nederland is ingeschreven voor 48 millioen; al het overige is door het buitenland gevraagd, en wel ongeveer 500 millioen door Duitschland. Toen de inschrijvers bemerkten dat er zooveel werd aangeboden, hebben de meesten hunne oor spronkelijke inschrijvingssommen zeer vermeerderd. Er zijn Amsterdamsche huizen, die voor 100 tot 180 millioen hebben ingeschreven. Bij velen onder hot reizend publiek heerscht misverstand omtrent den dnur van de geldigheid der retourbiljetten op den Rijnspoorweg. Daarom verzoekt men ons mede te deelen dat die kaartjes geldig zijn op den dag van uitgifte en de drie volgende dagen zonder prijs verhooging. (Vad.) De kiesvereeniging te Bellingwolde (hoofd kiesdistrict Winschoten) heeft tot haar candidaat voor de a. s. verkieziog van leden der Tweede Kamer gekozenmr. J. Kappeyne Yan de Copello, oud-minister. De onderwijzer J. W. Poppink, t9 Winters wijk, is bij koninklijk besluit 14 dagen in zijne betrekking geschorst, wegens schending der neu traliteit in de openbare school. Het besluit meldt dat de schorsing het gevolg is van de volgende gesproken woorden: „Ia de katholieke of algemeene kerk waren gedurende den loop der tijden velerlei misbruiken ingeslopen, o. a. de verderfelijke aflaat handel", en: „Er was in Duitschland een monnik, Luther geheeteD, die de Kerk wilde zuiveren van deze misbruiken". ZCf.) Het stoomschip Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-VincenL Het stoomschip „Stella", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde heden Dungeness; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Prinses Wil- helmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez en heeft de reis voortgezet. De luit. ter zee der 2de kl. W. Naudin Ten Cate, nit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, in op non-acliviteit gesteld. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. J. H. L. J. Sweerts De Landaa Wijborgh, met 21 dezer, aan boord van Zr. Ms^

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1