De heer Menz had niet veel gelegenheid om te schitteren, te minder nu zjjne reeds niet groote partij nog niet onbelangrijk werd ingekort. Ten slotte een enkel woord van lof aan den eersten violist, die zich in het laatste bedrijf zoo verdienstelijk van zijne solo-voordracht kweet. De aanwezigen toonden hem hun dank. G e m o n g d Nieuws. Naar men ons meldt, bestaat op het platteland reeds groot gebrek aan drinkwater; de regenbakken zijn voor het meerendeel ledig. Ook voor den akker is regen zeer gewenscht. Door de droogte is er bijna geen groei. De heer A. D. Bamborg blijft niette- geostaande zijn 65-jarootal zijne goocheltoeren ver richten. Hij zal aanstaanden Woensdag eene voor stelling geven in de Stadszaal en laat daarvoor eon lijst circuleeren. Moge deze weldra van menige handteekening voorzien zijn. In de Haarlemmermeer is afgebrand een schuur van J. Bosma, Slotcrweg bij Benne- broekerweg. Zoo men zegt zou er vuur uit een test zijn gewaaid, waarmede men door de schuur had geloopen. Een geit en eenige gereedschappen zijn mede verbrand. De schuur was niet verzekerd, het daarin geborgene wel. Door de Haagsche politie is aange houden een persoon, die verdacht wordt van dief stal van een horloge met f 20, dat hij, terwijl hij met iemand liep, uit diens zak heeft gehaald en daarna de vlucht nam. Door do afdeeling Rotterdam van de Vereeniging „hot Nederlandsch Tooneel" is als kermi8stuk voor 's-Hage enz. in studie genomen „Prinses Papegaai" van den heer Peypers. Bij den landbouwer Van der Most te Schiedam is het mond- en klauwzeer onder het vee geweken. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht W. De Rooy, oud 35 jareo, wonende te Bloemen- daal; hij had zich schuldig gemaakt aan ontvreem ding van een wasch (ongeveer 120 kleedingstukkeo) uit een blockers wagen, die een oogenblik in de Gierstraat stilstond. Indien deVeenendaalschewerkstakers wilden, konden zij hedenochtend wederom aan het werk gaan. De directie der Veeuendaalsche Stoom spinnerij en Weverij stelde hen blijkens onderstaande „bekendmaking" daartoe in de gelegenheid. „De directie der VeeneDdaalsche Stoomspinnerij en Weverij maakt bekend, dat op morgen den 18den April, des morgen te 6 uren, die fabriek weder in werking treedt, zoo een voldoend aantal arbeiders zich tot hot hervatten van den arbeid op de hun bekende voorwaarden aanmeldt. Zij, die echter door hun gedrag aanleiding hebben gegeven tot gegronde klachten tet- beoordeeling van den heer Whalley, worden niet aangenomen. De goedgezinde arbeiders zullen door de militaire macht beschermd worden, opdat zij geen last der kwaadwilligen hebben." De werkstakers waren gisteren buiten verwach ting rustig. Patrouilles doorkruisen het dorp. Vele arbeiders waren voornemens, wederom den arbeid aan te vangen. De houding van het hoofd dier plaats, den heer A. II. Metelerkamp, en van den heer Mirandollo, lsten luitenant-commandant van de aldaar gedetacheerde militairen, maakte een goeden indrak. De Amsterda msche brievenbesteller T. K., die zich in Januari op den Steenwijker straatweg door het hoofd schoot, is nog in leven en reeds in zooverre hersteld dat bij het stadszie kenhuis te Meppel, alwaar hij sedert onder behan deling van dr. Stoffels verpleegd werd, woldra zal kunnen verlaten. Gepasseerden Zaterdag hebben genoemde dokter en zijn ambtgenoot Van Setten den kogel met goed gevolg verwijderd, eene operatio die door het uitzagen van een deel van het achter hoofdsbeen in den schedel plaats vond. Na eene woordenwisseling tusschen twee personen in eene herberg te Arnhem trok een hunner een mes en verwondde daarmede zijn tegen stander zeer gevaarlijk op drie plaatsen. De dader bevindt zich in arrest. Toen Maandag te Montfoortbij bekken slag werd bekend gemaakt dat er een „briefje van f 100" was verloren, meldde zich een vroeger wegens oneerlijke handelingen in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde als de eerlijke vinder aan. Gistermorgen werd de wis se 1 w ach ter Van E. tusschen Hedel en 's-Bosch door eon lorrie isattjjg aga '"^EcawKgg--1gggggg zoodanig aangereden, dat hem een voet zal moeten afgezet worden. De heer P. A. Mooënens is met eene be zending postduiven van do Haagsche vereeniging „Do Ooievaar" naar het Nieuwediep vertrokken, om het stoomschip „Bonaire" op zjjn kruistocht in de Noordzee van dit middel van communicatie te voorziea. Elke daif is van een brieventasch (pennen- schachtje ondor den staart bevestigd) voorzien en gestempeld „Oorlogsduivenpost", tusschen twee zelfde volgnommers. Van eventnoel verdwaalde brieven bestellers wordt beleefd bericht ingewacht bij C. E. Arents, Veeoestraat te 's-Gravenhage. Bij afwezigheid der moeder heeft te Geldermalson een kind van ruim een jaar zich door het omverwerpen van een pot heeto koffie zoodanig gewond, dat het aan de gevolgen is overleden. Ten voordeele van de Werkinrich ting voor Blinden te Parijs zal Sarah Bernhardt in eene pantomime optreden. Den 28sten April zal zij optreden in „Pierrot moordenaar", io de titelrol. Zij zoowel als mile Réjane, die Colombine is, zal hare gouden stem opofferen en alleen door gracieuze gebaren Bpreken. Hare blondo haren en baar gezicht zullen onder bet meel zitteD; een Pierrot-kostuum in den stijl van Watteaus tijdperk zal hare ranke vormen omgeven. Men zegt dat het haar zoo goed staat. Zonderling klinkt het, dat men juist voor de blinden een pantomime vertoonen zal; het is echter niet om dezen te amuseeren, maar om hun brood te bezorgen, dat de voorstolling gegeven wordt. Nog steeds liggen inhetSchwarz- wald groote sneeuwmassa's; een paar dagen geleden is het zolfs opnieuw beginnen te sneeuwen. De wegen in het gebergte ziju onbegaanbaar en de schoonste punten, de Badener Höhen, de Herren wies, de Sand en de Hornisgründe b. v. niet te bereiken, liet gezicht op de met sneeuw bedekte bergkrninen, door de zon beschenen, is verrukkelijk, maar men ziet toch verlangend naar zuidenwind en regen uit, die de sneeuw verwijderen en de lente brengen moeten. In Arkansas is dezer dagen groote schade aan gericht door sneeuwstormen. Verleden Zaterdag strekte zij zich bij Ozark drie mijlen ver uit en verscheidene gebouwen werden vernield, waarbij tien personen, en sommigen hunner doodolijk, worden gekwetst. Zelfs verscheiden dorpen werden door den orkaan verwoest. Ook in Oostenrijk is verleden week op vele plaatsen, vooral in het gebergte, zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer hier en daar gestaakt moest worden. Door den brand te Iquique zijn 500 gezinnen zonder dak. De schade wordt thans op 4 millioon dollars geschat. Het bericht van hot vergaan van het Engelsche oorlogsschip „Royal Albert" in de haven van Honolulu schijnt onwaar te zijn. Het heetto, acht weken geleden gebeurd te zijn, maar de berichten uit Honolulu zijn van jonger datum en weten van hot verhaal van het omslaan van genoemd schip, waarbij een groot aantal aanzionlijke inwoners van Honolulu verdronken zouden zijn, blijkbaar niets af. De bekende bankier Jay Gould is, vol gens bericht uit Nieuw-York, voornemens zich over een paar maanden uit de zaken terug te trokken, en met zijn gezin oen reis om de wereld temaken met zyn eigen jacht, dat in Augustus of September gereed zal zijn en een kwart millioen dollars kost. Zijn oudste zoon volgt hem in zijne zaken op. Zjjn vermogen wordt op 100 millioen dollars geschat. Verleden jaar hebben to Parijs 767 zelfmoorden plaats gehad, 612 van mannen, 155 van vrouwen. buitenland. Frankrijk. De regeering zal bij de heropening der Kamer zittingen een krediet van vijf millioen franken aan vragen voor Tonking. De onderhandelingen met Italië over de afschaf fing der capitulatiën in Tanis vorderen goed. Men gelooft dat in een der eerste Kamerzittingen het wetsontwerp dienaangaande zal worden ingediend. Volgens geruchten, welke gisteren te Parijs in omloop wareD, zou de minister van financiën, de heer Tirard, door den heer Raynal, en laatstge noemde door den heer Waldeck-Rousseau vervan gen worden. De werkstaking der Fransche stokers en matrozen te Marseille brengt een onberekenbaar nadeel toe aan Frankrijks groote havenstad. Bjjna geen schip stoomt de haven binnen, en zij die er zijn, vermogen niets te doen, wanneer ze bteenkool moeten innemen. De „Compagnie Transatlantique" heeft uit Algiers vele honderden Arabieren naar Marseille ontboden, doch de regeering van Mar seille heeft de verantwoordelijkheid niet op zich willen nemen om die te beschermen en de maat schappij heeft van haar voornemen moeten afzien. Do „Gazette do Franco" zegt dat de graaf van Chambord weer beter is en dat hij heden van Goritz naar Frohsdorff zal terugkeeren. De „Figaro" verneemt uit Weenen dat men daar niets weet van een ziekte van den graaf. Daarentegen zou de gravin lijdende zijn. Dili tschland. De organen der Fortschritt-partij zullen heden een 6tuk openbaar maken, dat door het dirigeerend comité van genoemde partij Ï3 opgesteld en als een soort van antwoord op do bekende keizerlijke bood schap moet beschouwd worden. Dit stuk is tot de aanhangers der partij in geheel Duitschland gericht en daarin wordt do beschuldiging der reactionnai- ren wederlegd, als zou de Rijksdag gebrek aan ijver toonen. Het langzaam voortschrijden van den par lementairen arbeid wordt integendeel geweten aan de ondoelmatigheid der regeeringsvoorsteilen. Voorts wordt aangedrongen op het nemen van de noodige voorbereidende maatregelen bij eene mogelijke ont binding van den Rijksdag. De keizer is naar Schwerin vertrokken wegens het overlijden van den groothertog, wiens nog levende hoogbejaarde moeder de zuster des keizers is. Groothertog Friedrich Franz II vau Mecklenburg was in 1823 geboren en kwam reeds op 19-jarigen leeftijd aan de regeering. Hij is driemaal gehuwd geweest. De thans aan de regeering komende groot hertog, Friedrich Franz IH, is 32 jaren oud en ge huwd met eene dochter van grootvorst Michael Nikolajewitsch van Rusland. Op zijn sterfbed - hij overleed na eeno ziekte van 7 dagen, aan long ontsteking - heeft de groothertog zijn eersten minister opgedragen zijn dank aan het volk over te breDgon voor de liefde en trouw, hem in de 41 aren zijner regeering bewezen. Groot-Britannlë. Omtrent „Nummer I", die nu door Carey bepaald herkend is op de beide van hem bestaande por tretten (een in gezelschap zijner dochter en het andere in vrijwilligers-uniform) wordt gemeld: Pa trick J. Tynan is 45 jaren oud, koolzwart van haar on baard en krachtig gebouwd. Hij verkocht langen tijd couranten aan het station Kingstown. Daarna werd hij handelsreiziger en lid der feniansche broe derschap; bij wijdde Carey in hot bond in. Na den Phoenixparkmoord bleef hij nog eenigen tijd te Dublin, maar ging even vóór de onthullingen van Carey naar Engeland. In 't begin van dit jaar was hij te Parijs, later to Cannes gezien. Bij het carnaval aldaar stond hij zelfs onder het balkon, van waar Gladstone de maskerade aanschouwde. Zooals men weet, wordt hij thans in Mexico gezocht. Zeker heidshalve zoekt de politie hem echter ook elders. Sedert zijne veroordeeling bewaart Brady het stilzwijgen over de misdaad. Hij eet met smaak. De president van de jury, die hom veroordeelde, de heer King, vond, thuis komende, een brief, waarin hij met sca^peeren bedreigd werd. Uit Zanzibar wordt gemeld dat het Eugolsche oorlogsschip „Dragon" bevel heefc ontvangen ter stond naar Madagascar te stevenen. Rusland. Bij de verdediging der beschuldigden in het be kende Dihilistenproces richtte de advocaat Spasso- witsch, namens den beschuldigde Prybiloff, tot het gerechtshof het verzoek, op hem (Prybiloff) de wet in hare volle gestrengheid toe te passen, maar zich toegevend te betoonen ten opzichte van Prybiloffs vrouw, die ziekelijk en bovendien aan het haar ten laste gelegde volkomen onschuldig was. Daarop stond Prybiloffs echtgenoote, eene nog jonge vrouw, van hare plaats opzij betuigde den verdediger haren hartolijken dank, maar verklaarde onder alle omstandigheden in het lot van haren echtgenoot te willen deelen. De maarschalken vau adel hebben den hoogen adel uitgenoodigd uiterlijk 18 Mei te Moskou aan wezig te zijn. Bij besluit van den Rijksraad zal bij de ope ning der scheepvaart te Kroonstads van de binnen vallende zeilschepen één, en van stoomschepen twee kopeken por last belasting worden geheven, voor het opruimen van het ijs.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2