N°. 7107. Donderdag 19 April, A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCHifJl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postv 1.40. Afzonderlijke Nomraersn 0.05. LEIOEN, 18 April. VolgeDS hot Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rjjnl. stoomtram noch aaDgoboden cock ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 185 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. Gelijk men weet. moet op den eersten Dinsdag in Juli de helft dor leden van onze Provinciale colleges aftreden. De tweede Dinsdag der maand Mei is voor de verkiezing bepaald. Wij laten hier de namen dor leden die aan de beurt van aflrodiüg zijn volgen, althans wat Zuid-Holland betreft: Hoofdkiesdistrict Leiderdorp. Mr. C. W. Hubroeht, jhr. mr. II. A. Steengracht Van Duivenvoorde. Leiden. Mr. P. Du Rieo, mr. J. T. Buys, P. I. De Fremery. Zoetermeer. Mr. P. L. F. Blassó, C. J. Yan der Oudermeulen. h-Graveohage. Jbr. mr. J. F. Schuurbecque Booye, A. P. Golon, mr. D. Polak Daniels, mr. C. J. E. Graaf Yan Bylandt, mr. Th. L. M. H. Borrot. Vloardingen. M. J. D. C. C. W. Baron Do Con stant Rebecque, C. P. Hoek. Delft. Mr. Samuel Le Poole. Schiedam. Mr. K. A. Poortman, C. J. A. Wij- naondts. Rotterdam. Mr. C. Van Vollenhoven, mr. J. A. Yaillant, G. Van Stolk, H. De Bie, mr. D. Yan Weel, mr. S. A. Yening Meinesz. Alfen. Overleden (Vacature-verkiezing zelfden dag 8 Mei 1883.) J. Yan der Breggen Ar. Gouda. Mr. A. A. Yan Bergen IJzendoorn, G. A Van Ilouweninge Gz., R. Blok. Gorkura. Mr. P. R. Bentz Van den Berg, P. G. Schalij. Sliedrecht. W. M. Van Haaften, Murk Leis. Dordrecht. Jhr. J. N. J. Jantzon Van Erffcenten Van Babyloniënbroek, J. A. Smits Van Nieuwerkerk. Ond-Beierland. Mr. A. Van Weel, M. W. De Kat. Ridderkerk. Mr. H. M. Barendregt Van Cbarlois. Brielle. J. D. Preuyt, G. F. Lette. Micdelharais. Mr. D. Van Weel Az. Naar men verneemt, worden er onderhande lingen gevoerd tot overneming in exploitatie door de Hoilandsche Spoorwegmaatschappij van de stoom trams LeidenHaarlem en LeidenKatwijk, waarbij aan de aandeelhouders een dividend van 4 pet. zou worden gegarandeerd. De burgemeester van Woerden, de heer H. Doyer, heeft aan don gemeenteraad medegedeeld dat hij, om gezondheidsredenen, verplicht was ont slag uit die betrekking te vragen. Voer de akte als onderwijzer werden gisteren te 'a-Hage 15 candidaten geëxamineerd. Er werden S afgewezen en 7 toegelaten. Do lste luitenant G. A. Meindersma, van het wapen der infanterie, op non-activiteit, is weder in actieven dienst hersteld bij hot 4de regiment inf. te Haarlem. De heeren Ccblijn c. s. hebben zich, naar wij uit VGravenhage vernemen, bereid verklaard de voor waarden waarop aan hen het gemeentebadhuis en aanhoorigheden gedurende den tijd van 75 jaren in «rfpacht wordt gegeven, aan te nemen, behoudens de opheffiDg van eenige moeilijkheden, waaromtrent B. en Ws. de beslissing van den gemeenteraad zullen inroepen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Iu de gisteren gehouden vergadering der „Rot- terdamsche BaDk" zijn als commissarissen herbe noemd de hoeren Bunge on Knight, tot leden der commissie voor de rekening de heeren Schalkwijk, Rueb en Sweerts De Laodas Wijborgh en tot plaats vervangers in dio commissie de heeren Knottenbelt, Moens en Viruly. De heeren Roest Van Limburgh en Klütgca vroegen ophelderingen naar aanleiding van het verslag; do eerste drong aan op verminde ring van den post voor salarissen, wolke 2J pet. van het kapitaal dor Bank bedraagt. De afdeeling Amsterdam der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft hot voernemen, op de a. 8. koloniale tentoonstelling eonig uitmuntend fokvoe, zoo mogelijk van zuiver Nederlandsch ras, ten toon te stellen. Zij heeft daartoe eene tent op het tentoonstellingsterrein geplaatst van 30 M. lang en 15 M. breed, waarin zij bij afwisseling 8 stuks vee wenscht ten toon te stellen. Ten einde den talrijken vreemdelingen oen goeden dunk te geven van hetgeen Nederland op dit gebied bezit, heeft zij, naar men verneemt, het bestuur van het Friesch Rundvee-Slamboek aangezocht, aan deze zaak bekendheid te geven in Friesland, opdat ook Friesch Stamboekvee worde tentoongesteld. Is men goed ingelicht, dan neemt de afdeeling de verzor ging van het vee geheel voor hare rekening en kunnen do veehouders, die hieromtrent nadere in lichting wenschen, deze bekomen bij den secretaris der afdeeling Amsterdam, don heer A. J. Van VolleDhoven. Op bet -verzoek van omtrent 400 leerlingen der hoogere burgerscholen voor jongens en meisjes te Amsterdam, om tegen een abonnementsprijs van tien gulden per poraoon toogang tot do internationale tentoonstelling te bekomen, is door het hoofdcomité voor de tentoonstelling afwijzend beschikt. Het welbekende Broekerbuis te Amsterdam zal eerstdaags in Broek in Waterland concarrentie krijgen, al is het aanvankelijk dan ook op kleine schaal. De heer Hoyloo, aldaar, heeft namelijk het plan opgevat, Broeker oudheden aan te koopen en daarmede eenige kamers te meubileeren, zooals dat 100 jaar vroeger geschiedde. Entrée wordt niet genomen. Volgens de „Nat. Zeit." is de toestand van prinses Marianne der Nederlanden, die zich op haar landgoed „Rheiohardshausen" nabij Erbach in Nassau bevindt, zoo weinig geruststellend dat hare dochter, hertogin Wilhelm van Mecklonburg- Schwerin, en hare schoondochter, prinses Albrecht van Pruiseo, zich naar do hooge lijdores begeven hebben. Dezer dagen vertrekken van Amsterdam vijf tien jongelieden, uitmakende de lste klasse der Handelsschool. Onder leiding van den directeur dier school, dr. Hulsmann, zullen zij een reisje onder nemen Daar de voornaamste handelscentrums van Engeland, Birmingham, Manchester en Liverpool. Op hot graf van wijlen don heer C. H. Brou wer, in leven hoofd der lato openbare school te Ridderkerk, is door vrienden en oud-IeerliDgcn een gedenkteokon opgericht. De benoemde tijdelijke officier van gez. 2de kl. lij de zeemacht dr. E. L. Damm, wordt met 1 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, ten einde dienst te doen ia het hospitaal der marine aldaar. Onder den veestapel in do Krimpenorwaard vertoont zich het nadeelig verschijnsel dat de meeste kalveren 6f doodgeboren worden of zeer kort na de geboorte sterven. Voor don aanfok is dit onrustbarend. Sommige veehouders hebben geen enkel kalf kunnen behouden. Van grooten invloed zal deze sterfte zijn op den prijs van het vee. Algemeen wordt de oorzaak van dit ongunstig verschijnsel toegeschreven èn aan de mindere qualiteit van het hooigewas én PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boilen de stad wordt ƒ0.10 berekend. aaa den langdurig natten zomer. Tot staving van dit beweren schijnt te pleiten, dat do gekalfd heb bende koeien ditmaal slechts laDgzaam tot verhaal komeD. In de week, eindigende den léden dezer, werd goedaardig mondzeer geconstateerd in de gemeente OudLoosdrecht bij twee veehouders onder koppels van 25 en 39 stuks rundvee, te Utrecht bij één veehouder bij 4 runderen en te IJselstoin bij een vee koppel van 21 stuks. Daarentegen werden twee be- s met tel ijk o stallen te Utrecht en te Driebergen ge zond verklaard. Het westelijk deel van Gelderland bleef van besmettelijke veeziekten verschoond. De heer W. P. M. Zalrae, bloemist te Rotterdam, is op de internationale bloemententoonstelling te Gent bekroond met de zilveren medaille lste klasse. De heer Jac. Jurrissen te Naarden is op de Ber- lijnsche bloemententoonstelling bekroond mot de Staatsmedaille voor zijne verzameling conifeeren. Deze bekroniüg is eene der hoogste onderscheidin gen, die zeker zal bijdragen om den goeden naam der Nedorlandsche kweekkunst ook bij onze ooste lijke naburen te verhoogen. Ten gevolge van oponthoud te Malta, wegens averij, ven het op 21 Maart van Amsterdam ver trokken stoomschip der Maatschappij Nederland „Burgemeester Den Tex", zijn de met dat stoom schip uit Amsterdam en uit Marseille verzonden brievenmalen voor Ned.-Indië, van Malta verder verzonden met een stoomschip van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. Èa voor een verslaggever èn voor hen die hij moet bespreken, is het steeds een aangename taak wanneer hij met lof van de eene of andere plaats gehad hebbende uitvoering kan melding maken, maar hot allermeest voor hen die hnnne penningen hebben geofferd om daarbij tegenwoordig te zijn, want zij zijn dan in de gelegenheid geweest om kunstgenot te smaken. Hoe dikwijls echter worden zij in de door hen gekoesferdo verwachtingen teleurgesteld, indien niet geheel dan toch gedeeltelijk. Zoo bood de voor stelling gisteravond van „Das Nachtlager in Gra nada", door leden der Iloogduitsche opera opgevoerd, wel veel goeds, doch ook veel lakenswaardigs. Al deed b.v. het orkest zich beter dan de vorige maal kennen, toch gaf het niet wat men er van mocht verlangen. Eenheid ontbrak meer dan eens, doch niet alleen in zich zelf, ook met do koren, welke bovendien zoowel in qualiteit ah in quanti- teit te wenschen overlieten. Ze waren uitermate zwak en moesten voor de instrumenten het onder spit delven. Niettegenstaande het reeds zoo kleine personeel, bleek hot tooneel toch nog te weinig ruimte aan te biedeD, want o. a. zelfs bijna onder de oogen van den eigenaar moest diens wapen ongemerkt- van den vuursteen worden beroofd, ten einde hem weerloos te maken. Iq de derde acte was men daar enboven bijzonder overdreven te werk gegaan, zoo zelfs dat het de hilariteit van het publiek opwekte. De vervallen Moorsche burcht werd zoo bouw vallig voorgesteld dat het hek reeds was ingevallen nog vóórdat de belagers waren aangekomen om het met geweld te verbreken en zoodoende het vertrek binnen te dringen. De bijna onzichtbare handen, welke trachtten de stukken nog bij elkaar te hou den, konden het verloren effect niet meer verhelpen. Of er dan op geen enkel lichtpunt te wijzen is? Zeer zeker. Mejuffrouw Beihl was allerkeurigst in zang en spel. Zij dwong in heur eenvoud aller be wondering af en mocht volkomen aanspraak maken op de beide prachtige booquetten, haar, terwijl de zaal, welke wel niet geheel bezet was, daverde, vereerd. Op zeer verdienstelijke wijze werd zij door den heer Drumm ah jager-prins ter zijde gestaan.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1