LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7106. Woensdag 18 April. A0. 1883. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT i foor Leiden per 8 maanden..........1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05, Deze Courant wordt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|b GrooteTe letters naar plaatsruimte. Voor het incasaaa- ren buiten da atad wordt 0.10 berekend. BUITENL AN I>. Frankrijk. De werkstaking te Marseille breidt zich uit. Naar men verzekert moet het aantal werkstakers reeds 20,000 bedragen. Het „Journal des Débats" betreurt het dat de werklieden er niet wijzer zijn geworden door het voorbeeld der werklieden te Parijshet blad acht hunne handelwijze een nadeel voor het geheele land en te bedenkelijker omdat de zeehandel zich zoo gemakkelijk verplaatst. Zekere zich Léo Taxil noemende schotschrift schrijver is wegens lasterlijke geschriften betref fende twee geestelijke Orden tot eene schadeloos stelling van 12,000 fr. en in de kosten van het geding en van het openbaar maken der uitspraak, te zamen een bedrag van 20,000 fr., veroordeeld. Zijne drukkers, te Montpellier gevestigd, zijn voor deze som, welke Taxil zelf wel niet zal kunnen be talen, mede aansprakelijk gesteld. Gnstave Aimard, de bekende romanschrijver, wiens werken reeds meer dan honderd deelen tel len, is dezer dagen te Parijs door eene hersenbe- roerte getroffen. Alle hoop op genezing is nog niet verloren. Tot hiertoe is ruim 87,000 fr. ingeschreven voor het gedenkteeben van Gambetta. Eeüigen tijd geleden deed de graaf van Cham- bord te Goritz een val en bezeerde zich ornstig aan de heup. Sedert dien is hij te bed en, naar men zegt, is zijn toestand niet zonder gevaar. Louise Michel verzocht en kreeg vergunning om de gevangenis voor een paar uren te verlaten om hare zieke moeder te bezoeken, 's Morgens te acht uren reed zij, vergezeld van twee inspecteurs, naar den Boulevard Barbès. Het onderhoud duurde twee uren; de inspecteurs werden aan de zieke als vrienden van hare dochter voorgesteld. Te halfelf was Louiee weer te Saint-Lazare. Dxii tschland. De „Norddeutsche Zeitang" zegt dat, volgens berichten uit Madrid, alleen de minister van finan ciën tegen het sluiten van het handelsverdrag is. Deze tegenstand van gewicht zou evenwel beslissend en des te moeielijker te overwinnen zijn, daar hij meer op politieke dan op staathuishoudkundige gronden rast. Zoo zou er, in weerwil van de aanhoudende pogiügen der diplomaten van beide zijden, weinig uitzicht zijn op het tot stand komen van het tractaat. Tegenover de beschuldiging dat nog slechts Duitsch- land tegen de erkenning van Spanje als groote mogendheid is, zegt het genoemde blad dat het tegen deel waar is. Dnitschland is de eenige mogendheid die bijv. in de Suez-quaestie de belangen van Spanje en Nederland als koloniale mogendheden heeft voor gestaan. In parlementaire kringen wordt er niet aan getwijfeld dat de Pruisische regeering, overeenkom stig het door den keizer goedgekeurde voorstel des rijkskanseliers, voornemens is, de hardste bepalingen der Meiwetten te wijzigen en daartoe aan den Land dag een voorstel te doen van ongeveer dezelfde strekking als het bekende voorstel van dr. Windthorst. Als hoofddoel of ten minste als een bijoogmerk van dat regeeringsvoorstel wordt de kans boschouwd, dat het centrum daardoor voor de hoogere rechten op hout gewonnen wordt, die prins Von Bismarck zeer ongaarne verworpen zou zien. Groot-BritannlA De telegraaf had ons reeds gemeld dat, gelijk zioh verwachten liet, Joseph Brady, de eerste der beschuldigden van het Dublinsche moordcomplot, door de jury schuldig is verklaard aan den moord van den heer Burke en dienvolgens veroordeeld is om op 14 Mei opgehangen te worden. Dat hij het ook is, die de moordenaar is geweest van lord Cavendish, is buiten twijfel, maar toch heeft de jury het beter gekeurd hem alleen wegens het ver moorden van den heer Burke te veroordeelen. In dit opzicht waren de getuigenissen van Carey en de beide andere verklikkers zoo volkomen over eenstemmend met elkander en tevens met alle andere getuigenissen, dat het vonnis zonder eenige aarzeling kon worden uitgesproken. De geheele verdediging bestond in eene poging om een alibi te bewijzen, die bij het kruisverhoor geheel nietig bleek te zijn. Brady is een man van vijf en twintig jaar, buiten gewoon forsch gebouwd en van groote lichaams kracht. Hij was van beroep steenhouwer. In de gisteren door het Lagerhuis gehoudon zitting deelde de heer Asbley mede dat de gouver neur van Queenstown, ten einde andere mogend heden te verhinderen Nieuw-Gninea in bezit te nemen, per telegram bericht heeft gezonden dat hij namens de koningin de inbezitneming heeft be werkstelligd, totdat de Britsche regeering een be sluit zal genomen hebben over zijne nota, welke gisteren zou verzonden worden. Cetewayo zond boden naar Maritzburg om zich te beklagen dat men zijn vee nog altijd niet heeft teruggegeven, zoodat hij gebrek lijdt. Aan Saul Solomon van de Kaapstad, die hem 50 pd. st. had geleend om huisraad te koopen, zond bij het geleende terug. Shepstone legt nog altijd rechts en links boeten op om de Zoeloes te straffen voor hunne getrouwheid aan Cetewayo, en de „Daily News"-correspondent vreest voor verwikkelingen. De bekende Karl Siemens is door de koningin van Engeland in den adelstand verheven. De „South Carolina News" meldt in een brief van de Bermudische eilanden dat in de vertrekken van prinses Louise, dochter van koningin Victoria, terwijl zij sliep, brand is uitgebarsten, en de prinses, door de alarmkreten gewekt, zich ongedeerd heeft kunnen redden. Men weet dat do gemaal van prinses Louise, markies De Lorne, gouverneur-generaal van Brit8ch Canada, zich naar Halifax heeft begeven, waar zij hem op hare terugreis van de Bermuden zal ontmoeten. Koningin Victoria zal tot 7 Mei te Osborne blijven, waarheen zij heden of morgen vertrekt. Er zijn bijzondere maatregelen genomen om haar op de rei3 te beschermen. Een aantal detectives zijn te Cowes aangekomen. Effypt©. De opvolger van sir Edward Malet zal waar schijnlijk gekozen worden uit de gouverneurs van Engelsche koloniën. Sir Hercules Robinson, gouver neur der Kaapkolonie, en sir Bartle Frere worden voor dien post genoemd. Toch gelooft men dat geen eigenlijk gezegde opvolger van lord Dufferin zal aangesteld worden. Alleenlijk zal de burgerlijke vertegenwoordiger de diplomatieke agent zijn. Op voorstel van lord Dufferin heeft de Egyp tische regeering besloten, om den ingang der haven van Alexandrië te verwijderen. De kosten worden op 270,000 pd. st. geschat. Rusland. Ten gevolge van de bekende bezwaren, bij den keizer ingebracht, is de Poolsche academie tot op leiding van houtvester te Pulawy weder geopend. Het is gebleken dat de beschuldiging van den curator Apuchtin de studenten tot hun verzet gedreven heeft. De bewering dat de studenten in eene nihi listische samenzwering gewikkeld waren, is door den gouverneur-generaal van Warschau onwaar bevonden. Met betrekking tot het nieuwe uitstel in de kroning van den czaar (van 27 Mei tot 10 Juni) verneemt het „Berliner Tageblatt": Eerst dezer dagen is in overweging genomen dat 27 Mei de verjaardag is van een bloedig voorval in de Rus sische geschiedenis. Op dien dag werd de jonge Demetrius, uit het huis Rurik, door zijn oom Boris Godunow in de nabijheid van Moskou vermoord. De eerste Zondag na 15 Mei, welke op den 22sten invalt, is de verjaardag van den dood van 's keizers moeder. Dienvolgens is de kroning op 10 Juni vastgesteld. INGEZONDEN. Nederlandsche Yereeniging tot Bevordering van Zondagsrust. Vroeger werd in dit blad medegedeeld, dat de Leidsche Afdeeling der bovengenoemde Vereeniging voornemens was reeds in de laatste helft der maand Januari jl. eene openbare vergadering te beleggen, ten einde doel en streven van „Zondagsrust" in wijden kring bekend te maken. Tot dusver kon evenwel aan dat plan geene uit voering worden gegeven, om reden dat de spreker, die zich op verzoek des bestuurs bereid had ver klaard, niet vóór April zijne drokke bezigheden een oogenblik kon afbreken, om hier als inleider van de gedachtenwisseling over het vraagstuk op te treden. Natuurlijk moest in het verlangde uitstel berust worden. Thans heeft die spreker, de heer S. Buytendijk, predikant te IJselstein en lid des Hoofdbestuurs, zich beschikbaar gesteld, en wel tegen Vrijdag avond a. 8. Wij beschouwen dien naam als een waarborg, dat het aan belangstelling niet zal ont breken wij koesteren de hoop, dat aan de bespro king, waartoe na de inleiding de gelegenheid ruim schoots geopend zal worden, velen zullen deelnemen. Ook zij, die met het streven der vereeniging, voor zooverre het tot hunne kennis is gebracht, niet mochten zijn ingenomen, worden zeer stellig uitgenoodigd, de meeting bij te wonen. Het geldt hier toch een gewichtig maatschappe lijk belang; en de pogingen in onze dagen aange wend om te voorkomen dat de Zondag vaa liever lede aan zijne bestemming worde onttrokken, ver dienen wel dat men ze aandachtig in overweging neemt en van alle zijden beziet. We durven ons dus vleien met de verwachting dat de meeting over „Zondagsrnst", aanstaanden Vrijdag 20 April, des avonds te acht uren in de Stads-Gehoorzaal te houden, zich door eene talrijke opkomst zal kenmerken; ook, dat zij aan het oog merk zal beantwoorden waarmede zij wordt belegd, namelijkde Leidsche Afdeeling, bij hare oprichting 24 leden tellende, zoodanig te versterken, dat er in onze gemeente en zoo mogelijk ook in hare om geving, van eene „publieke opinie" kan gesproken worden. Lijsten ter teekening voor het lidmaatschap zul len in de zaal verspreid worden. De jaarlijksche contributie bedraagt minstens vijf tig cents. De leden der Afdeeling Leiden van de Neder landsche Vereeniging tot Bevordering van Zon dagsrust Dr. M. A. Gooszen, S. H. J. De Wolff. Voorzitter. Dr. W. Scheffer. C. G. Chavannes, Dr. H. G. Hagen. Ondervoorzitter. A. J. Van Gemert. W. F. Van Wijk. D. Pander. C. A. Simonis. H. P. Kelder. E. Van Den Brandeler, C. Bender. Secretaris. J. R. Mastenbroek. H. C. Van Der Heyde, A. Werner. Penningmeester. F. De Stoppelaar. Dr. J. Offerhaus. A. P. M. Van Oordt. Dr. A. Rutgers Van der C. C. Tieleman. Loeff. C. H. Kouw. H. Menalda Az. Jac. Van der Heyden»

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1