Gemengd Nieuws. Het mooie weer deed den boer reeds besluiten de koeien in de weide te drijven, en in de landen om deze stad ziet men dan ook het vee zich verheugen in dien overgang: het springt en dartelt door elkaar dat hot een aard heeft. Ook de fontein op do Yisohmarkt alhier kondigt den naderenden zomer aan; zij is van haar wintertooi ontdaan en spoedig zal zij dan ook voor het eerst van dit jaar weer haar zil veren stralen omhoog werpeD. De vorige week zjjn gevallen van pokkon voorgekomen te Alkemade 3, te Charlois 1, te Hekelingen 1 (eerste geval uit Oud-Beierland aangebracht,) Katwijk 2, Kraliogen 1, Leiden 1 en Rotterdam (reeds vermeld) 64. Te Amersfoort is ook het eenjarig kind van een reizenden markt kramer door pokken aangetast. De hyacinten in den omtrek van Haarlem en ook op weg naar Leiden staan thans in vollen bloei, terwijl de tulpen beginnen te ont luiken. De bollen hebben evenwel veel geleden door de nachtvorsten en door den wind. De proclamatie van den Amstordam- echen burgervader mist hare uitwerking niet. Een opgeschoten jongen die het gistormorgen in de Utrechtsche straat een Javaansch meisje eenigszins lastig maakte, werd door een paar omstanders op oorvijgen onthaald. De spinners van de "Ve9nendaalsche stoomspinnerij en weverij", kantoor houdende te Amsterdam, hebben den arbeid gestaakt. Ongeveer 800 personen zijn zonder werk. Loonsvermindering, zeker niet uit zucht om de nijvere bevolking in hare verdiensten te bekorten, is ook hier weder de aanleiding. Ha voorlezing toch van een brief, door den heer Crefeld, onderdirecteur der fabriek, van zijne principalen uit A msterdam ontvangen, maakte deze aan het werkvolk bekend dat zij door den slechten gang der zaken vooreerst in eene loons vermindering van 10 pet. moesten genoegen nemoD. In plaats van nu gemeenschappelijk mot den heer Crefeld in overleg te treden en door gepaste mid delen verbetering in dezen toestand te brongen, barstte al dadelijk do ontevredenheid los. Eenigo heethoofden schoolden bijeen en noodzaakten ook de meer bescheidenen om den arbeid te staken, tenzij het oude loon weder werd uitbetaald. Groote scharen liepen gisteren al joelende en zingende door de plaats onder het refrein: „Hop, hop, hop! hop, hop, hop! hangt den directeur Cre feld op!" Haar men zegt, heeft deze de plaats reeds verlaten en zijn des middags de ruiten aan zijne woning ingegooid. Eene afdeeling militairen is uit Arnhem ontboden en gisteravond te Yeonendaal aangekomen; zij pa trouilleeren door de plaats en zullen waarschijnlijk voor een gedeelte in het raadhuis en bij particu lieren worden gedetacheerd. Aangaande de oorzaak der ongeregeldheden wordt van andere zijde nog gemeld dat na den Fransch- Duitschen oorlog het loon, ten gevolge van de drukke werkzaamheden, met 10 percent werd ver hoogd. Die verhooging bleef tot dusver gehandhaafd, niettegenstaande de fabriek over de laatste twee jaren slechte zaken maakte, want dividend kon niet worden uitgekeerd. De eigenaars hebben daarom het loon gebracht op den ouden voet, nl. 10 percent lager. Zekere D. te Harderwijk schijnt er eene bijzondere liefde voor zijne wederhelft op na te houdeD. Dezer dagen nl., 's avonds, terwijl zij te bed lag, leide hij haar twee kussens op het hoofd en zette daar bovenop een kind, blijkbaar mot het doel haar te doen stikken. Met zeer veel moeite wist zij zich echter van dit, wel wat zware, dok te bevrijden, om daarna haren haar zoo liefhebbenden echtgenoot te verlaten en elders een onderkomen te zoeken. De politie is met die zaak in kennis gesteld. Eene treurige gebeurtenis heeftteHar- zincourt in Frankrijk plaatsgehad. Eene vrouw nam 's nachts in een ijlende koorts, terwijl haar man gerust lag te slapen, hare twee kinderen, één van drie jaar en het jongste van 6 maanden, onder de armen en verliet hare woning. Buiten gekomen sprong zij met de kleinen in een veertig meters diepen waterput, 's Morgens werden de drie lijken opgehaald. De Mo8kousche Courant bevat eenige bijzonderheden omtrent den brand van den circus Salomonski te Moskou op den Ssten dezer. De brand werd des namiddags te één uur bespeurd, toen er behalve de stalbodienden, 130 paarden en eenige andere dieren, geen levend wezen in den circus was. Alle paarden werden gereden ook van het personeel kwam niemand om het leven. Do brandweer deed wat zij kon om den brand te stuiten, maar haar materiëel bleek zeer gebrekkig te zijn. Yerscheidene 8puitslangen hadden gaten of barstten. De brand duurde tot 's avonds 10 uren en de geleden schade wordt op 200,000 roebels geschat, terwijl de circus voor slechts 65,000 roebels verzekerd was. Ieder weet dat tenors tegenwoordig fabelachtige sommen verdienen. Men berekent dat die van de Parijsche opera voor elke noot, die hij zingt, 5'/2 fr* krijgt. Dat werd den zanger ook voorgehouden, toen hij, een vaas koopend, den prijs (21 fr.) te hoog vond. „Hoe is het mogelijk," zeide de winkelier, „elke noot uit uw keel is ö'/o fr. waard." Do zanger zong daarop vier noten. „Zie zoo," zeide hij, „dat is 22 fr., nu krijg ik nog 1 frank toel" Op eene rivier in Georgië voer een stoomschip aan tegen den boog van een brug. Het schip zonk en 12 passagiors verdronken. In de m ij n „l'E claireur" te Lourches had eene ontploffing plaats in een put, die 500 meter diep is; 7 personen kwamen om. Weder is in Spanje (te Adra, provincie Almeria) eon geheim genootschap ontdekt; 16 per sonen zijn in hechtenis genomeD, bij wie wapenen en documenten zijn gevonden. Eeno toelicliting-. Haar aanleiding van het advies van B. en Ws. omtrent zijn adres aan den gemeenteraad over het tijdelijk verblijf voor de behoeftige krankzinnigen in het Caecilia-Gasthuis, deelt prof. Huet in een nader adres mede dat hij vermeent zich in zijn eerste adres niet duidelijk te hebben uitgedrukt, of wel door het college van B. en Ws. verkeerd be grepen te zijn. Het is ook mogelijk dat de benaming van bewaarplaats voor krankzinnigen, in art. 2 van de wet van 29 Mei 1841 gebezigd, tot misverstand aanleiding geeft, wat adressant ook uit de discussion in den gemeenteraad schijnt te blijken. Het is er toch verre van af, dat hij zou willen aandringen op hot vestigen in onze gemeonte van eene zoogenaamde bewaarplaats voor krankzinnigen, waarvan de oprichting bij art. 3 van bovengenoemde wet is verboden; evenmin heeft hij in zijn adres op do behoefte aan een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen in onze gemeente gewezen. De bedoeling van zijn adres is geen andere ge weest, dan do verbetering zoowel uit een hygiënisch als uit een humaan oogpunt, van de tijdelijke ver blijfplaatsen, door het gemeentebestuur ter voor ziening in het gebrek aan ruimte in het ziekenhuis der universiteit ingericht; en wel omdat onder de tegenwoordige omstandighéden de krankzinnigen aldaar voor langeren tijd en niet voor zeer weinige dagen moeten blijven. Dat de inrichting van die verblijfplaatsen iD het Caecilia-Gasthuis, als politie-maatregel, ter voor koming van ongelukken en in het belang der open bare orde op den weg van het gemeentebestuur lag, is door het feit van hunne daaretelling reeds duidelijk en behoeft z. i. geen nadere toelichting. Hoewel de wet van 1841, in art. 10, die inrichting van gemeentewege facultatief laat, zal geen bestuur van eene grootero gemeente nalaten, die in hot belang der orde en veiligheid daar te stellen. Het is alleen de wijze waarop die verblijfplaatsen in hot Caecilia-Gasthuis zijn ingericht, die aan leiding gaf tot de bedenkingen in zijn adres aan den gemeenteraad geopperd. Adressant vermeent daarom ook bescheidenlijk bezwaar te moeten maken tegen al. 4 van het advies van B. en Ws., waar gezegd wordt: „Mocht nu worden besloten om meer te doen van gemeentwege dan thans reeds is geschied, dan zou hetzij feite lijk een nieuwe bewaarplaats worden opgericht, geheel in strijd met de wet, hetzij moeten worden overgegaan tot de inrichting van een geneeskundig gesticht." Het motief voor de afwijzing van zijn verzoek („om op eene wettige en betere wijze te voorzien in de tijdelijke verpleging der behoeftige krank zinnigen,") volgens het advies van B. en Ws. daarin gelegen, dat dit niet behoort tot de taak van het gemeentebestuur, slaat dan ook wel op de inrichting van een bewaarplaats, of van een genees kundig gesticht, maar niot op de verbetering van do tijdelijke verblijfplaatsen voor krankzinnigen van gemeentewege, waarop door adr. is aangedrongen. Hij acht zich niet geroepen de meening van het college van stads-genees- en heelkundigen hier te beoordeelen, noch ook wenken te geven voor eene betere inrichting van de thans door B. en Ws. daargestelde verblijfplaatsen, maar alleen om zijne afkeuring uit te spreken over die lokalen, het toe zicht en het gebrok aan behandeling door een specialen deskundige. Telegrammen. BRUSSEL, 16 April. De „Echo du Farlement" verneemt dat do regeering een ontwerp van wet heeft voorbereid op de ontplofbare stoffen, dat eerlang bij de Kamers zal ingediend worden. BUDA-PEST, 17 April. (Pert. Tel.) In den Hon- gaarschen Rijksdag richtto de afgevaardigde Fues- seferry eono interpellatie tot de regeering of de minister Tisza er van onderricht was dat een hoog geplaatst ambtenaar van de politie uit Gratz in den laatsten tijd te Buda-Pest was gearriveerd om er medeleden van eene internationale dievenbende op te sporen en dat op de lijst der gezochten ook de naam van een Hongaarschen Rijksdag-afgevaar digde stond. Eindelijk is de zaak Tisza-Eslar tot een aan klacht gekomen. Vier Joden zijn aangeklaagd wegens den moord van het christenmeisje en vijf Joden wegens deelnoming daaraan. In eene partijvergadering van de Hongaarsche uiterste linkerzijde verklaarde de afgevaardigde Po- loDyi dat hij het was die als lid dor rooverbende in de interpellatie Fuessoferry werd bedoeld. Dit is echter la6ter. Hij heeft van de politie uit Gratz onlangs eene opdracht gekregen om tegen de politie beambten uit Pest eene aanklacht in te dienen (Polonyï is advocaat), die beschuldigd werden door het internationale bond, welks hoofdzetel te Pest govostigd is, omgekocht te zijo. Polonyi weigerde zonder bewijzen een aanvang te maken. Daaruit maakten zijne vijanden de gevolgtrekking dat hij zelf medelid dezer bende was. Heden heeft eeno geheime Parlementszitting plaats, ten einde te onderzoeken of Polonyi schuldig of Fue8seferry een lasteraar is. Yan het schandaal wor den vele duellen verwacht. LEIDEN, 17 April. De verwachting voor morgen is: aanwakkerende zuidwestelijke wind, vermoedelijk regen. De heer Carl Pfliiging, directeur der Hoog- duitsche Opera te Rotterdam, heeft een bewijs van sympathie ontvangen. Ilem werd na afloop der voorstelling door de solisten een prachtig zilveren inktkoker met inscriptie aangeboden als bowjs van ingenomenheid met de humane en aangename be handeling die zij van hem gedurende het afgeloo- pen seizoen hebben ondervonden. De aanbieding ge schiedde achter het tooneel. Haar men verneemt, is de gezondheidstoestand van den heer Chrispijn veel in beterschap toege nomen. Toch zal het nog lang duren eer hij weer de planken zal mogen betreden en dan nog zal hij de meest mogelijke voorzichtigheid hebben in acht te nemen. Met de verbouwing van den Haagschen schouw burg is reeds een aanvang gemaakt en wel in de aanhoorigheden tot het gebouw, die bij de directiën niet meer in gebruik zijn. Uit de gang der school van mej. K., in de Raamstraat te 's-Hage, zijn gistermorgen 17 kin dermantels ontvreemd. De dieven zijn onbekend. De 2de luitenant D. Klinkenberg van de 3de comp. 3de bat. 4de reg. ïnf. te Haarlem, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 5de bat. te Gouda en ingedeeld bij de 1ste comp. Do gepensioneerde sergeant-majoor W. F. L., 39 jaar oud, werd gistermorgen, naar de (nieuwe) Haagsche Courant meldt, opgehangen gevonden ten huize van zijn kostbaas, den kastelein V. in de Korte Hoatstraat te VHage. De redenen zijn onbekend. - Ook een conducteur van den Haagschen tram heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De lord-mayor van Londen heeft officieel bericht ontvangen dat onze Koning geene invitatie tot een feest in Guildhall aanneemt. Uit Ho. 18 van de „Officiëele Courant" der a. 8. Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, welke in het Hollandsch en Fransch in de „Brakke Grond" verschijnt, blijkt dat de toegangsprijzen zijn bepaald als volgt: Maandag, Woensdag, Zaterdag en Zondag bij dag f 0.50, Dinsdag, Donderdag en Yrijdag bij dag f 1; voor den avond: Maandag, Dinsdag, Donderdag, Yrijdag en Zaterdag f 0.50, Woensdag en Zondag f 0.25.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2