N°. 7106. Woensdag 18 April. A0. 18S3. Eerste Blad. Avond-editie. LEIDSCÏÏ gfj§ DAGBLAD. PRIJS DFZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeD1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Lit Nomme-r bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 68 tot 72 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Yoor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Urker visschers werd na de laatste opgave aan ons Bareel nog ontvangen: van dewerklieden-vereeniging „Eendracht maakt Macht" f 5.80 en van „een speel-avondje" 2.55t/J. Oflloiëolo Kennisgevingen. Ko9tclooze inenting met stof afkom§tlg van het Kalf. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met stof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag 27 Febr. Woens dag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2 April, Dinsd»g 10 April, Woensdag 18 April, Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag l i Mei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni, Zaterdag 16 Juni a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één unr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 19 April 1883, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 3 1°. Benoeming van een derden onderwijzer of onderwij zeres aan de Jongensschool 2de klasse. (5S) 2°. Yerzoek van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie als archivaris. (69) 3°. Suppletoire begrooling van het Stedelijk Werkhuis, dienst 1882. (55) 4\ Voordracht betrekkelijk het in gebruik geven van lokalen in de Smidssteeg aan het Rijk. (56 en 70) 5°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1883. (57 en 67). 6°. Voordracht betrekkelijk de demping van een gedeelte der Binnenvestgracht. (59 en 70) 7°. Idem betrekkelijk de bewaring van de oude rechter lijke archieven. (60) 8°. Verzoek van Dr. G. D. L. Huet aangaande de tijde lijke verpleging van behoeftige krankzinnigen. (63 en 7*2) 9°. Voordracht tot verkoop van grond langs de Haarlem mertrekvaart. (66 en 70) 10°. Verzoek van F. M. Ribot, om een schuitenhuis te leg gen. (71) LEIOEN, 17 April. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is afwijzend beschikt op de reclame van W. G. Godzen in zake den aanslag op het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882, van den minderjarigen C. E. Duyts alhier. Bij B. en Ws. bestaat geen bezwaar om op het verzoek van jhr. "W. I. C. Rammelman Elsevier, ten einde weder voor den tijd van twoe jaren in zijne betrekking van archivaris dezer gemeente te worden gecontinueerd, gunstig te beslissen. Zij geven in overweging aan F. M. Ribot ver gunning te verleenen tot het plaatsen van een cchuitenhnis in de Binnenvestgracht, achter zijn perceel in de Looierstraat, onder de door de com missie van fabricage voorgestelde voorwaarden. De commissie van financiën kan zich vereenigen met het voorstel van B. en Ws. om thans tot de demping over te gaan van het gedeelte Binnenvest gracht tu88chen het Wijkstraatje en de Mare en daarvoor een bedrag van f 5500, te vioden door geldleening, beschikbaar te stellen; zoomede met de voordrachten betrekkelijk de ingebruikgeving van een perceel in de Smidssteeg aan het Rijk overeenkomstig de vastgestelde voorwaarden en tot verkoop van gronden gelegen aan de Haarlem mer trek vaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De hoogleeracr dr. R. J. Fruin alhier is benoemd tot lid der Vereeniging voor Statistiek. Yan het 4de reg. inf. worden gedurende de a. s. zomermaanden gedetacheerd bij het corps genie troepen de 1ste luit. H. W. Yan Wijk van de 2de comp. 4de bat. te Leiden, en bij de Normaalschiet school de 2do luitenant C. E. A. Copes Yan Has selt van de 4do comp. 3de bat. te Haarlem. Do Leidsche „Yox Studiosorum" geeft in het jongste nommer eene korte levensschets van Hngo De Groot, aan hot slot waarvan een photographische afdruk voorkomt van eeno LatjjDsehe vertaling van eenige schoone regelen uit Euripides' „Iphigenia", door De Groot in het jaar 1629 geschreven in hot Album Amicorum van zijn vriend Jason Yan Bylandt. Dit album is tegenwoordig in het bezit van mr. G. Heshuysen te Haarlem. Ds. Yerhoeff te Bodegrave is beroepen bij de Ned.-Herv. gem. te Kootwijk (gem. Barneveld). Het paleis op het landgoed „Oranje-Nassau" is thaDS geheel afgewerkt en gemeubileerd, en ge reed om den Koning en de Koningin te kunoen ontvangen. In Juli worden HH. MM. aldaar ver wacht, en indien geen verandering komt in de ge maakte reisplannen, dan zullen HH. MM. er vier weken vertoeven. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, afdeeling Zuid-Holland, zal vergaderen op Dinsdag 24 April a. 8., des avonds te zeven uren, te 's-Hage, in een nader aan te wijzen lokaal. Naar men verneemt, heeft mr. B. J. Muller eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van commandant der dd. schutterij te Haarlem. Op de internationale tentoonstelling van de „Société Royale d'Agricnlture et de Botanique" te Gent, welke den 15den dezer geopend is, heeft de firma Gebroeders Bijvoet, van O verveen, de beide eerste prijzen behaald, voor bloeiende hyacinten uitgeloofd, zijnde eene gouden medaille ter waarde van 200 fr. en eene gouden medaille ter waarde van 100 fr. Bovendien is aan hare inzonding toe gekend eene extra gouden „medaille d'honneor", uitgeloofd door de Nederlandscho Tuinbouw-Yer- eeniging te Gent voor do inzonding uit Nederland, die het meest tot de opluistering dor tentoonstelling heeft bijgedragen. Op de vorige internationale ten toonstelling heefc Gent den lsten en Haarlem slechts den 2den prijs behaald; thans spannen de Haarlem- sche hyacinten de kroon. De minister van bionenlandsche zaken brengt ter algemeene kennisdat de eind-examens der Poly technische School, vermeld onder B en C in de artt. 60—65 der wet, regelende het M. O., in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dezer examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 1 Mei a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmeldeD, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij wenscht te worden toegelaten. Bij de aanmelding tot de examens B moet worden overgelegd het ge tuigschrift wegens voldoeod afgelegd eind-examen der H. B.-school met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57, en bij de aanmelding voor de examens C het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in artt. 61—65 der genoemde wet. Van 6 tot 13 April is door den penning meester der provinciale commissie in Friesland voor Paesen8 en Moddergat ontvangen 19,359.82. Totaal der ingekomen giften tot laatstgenoemden datum f 74,020.43. Uit Indië is het telegraphisch bericht ontvar ,en dat de officier W. S. Van der Noordaa plotseling overleden is, vermoedelijk aan cholera. Tot predikanten te Harderwijk zijn beroepen de Iieeren Houbolt te Westbroek en Oorthuys te Woudrichem. Den 30sten April vertrekt van Harderwijk PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten dc stad wordt/0.10 berekend. een detachement van 20 soldaten naar West-Indië, onder geleide van den 2den luitenant P. J. Kou- wenberg, cn den 12den en 23sten Mei een detache ment van 38 militairen naar Oost-Indië. Dr. H. A. E. Smeenk, arts te Brielle, tijdelijk belaBt geweest met de waarneming van den genees kundigen dienst bij het corps torpedisten aldaar, wordt met 1 Juni op de meest eervolle wijze van die waarneming ontheven en vervangen door den officier van gezondheid 1ste klasse Baum, thans te Groningen. Vrijdag op het rapport bij den comman dant ontboden, werd hij aangenaam verrast, door dien hom namens de gehuwde officieren, bij monde van den commandant, in de meest vleiende be woordingen een prachtige met zilver gemonteerde beker werd overhandigd, als waardeering voor de vele diensten gedurende zijne waarneming aan hunne gezinnen bewezen. De ministor van financiën maakt bekend dat de inschrijvingen tot hot bokomen van schuldbe kentenissen in de bij de wet van 16 Maart 18S3 vastgestelde geldleening van f 60,900,000 te zamen een bedrag uitmaken van f 748,000,000; dat die ioschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen, en dat zoo spoedig mogelijk door den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, namens hem, minister, aan de inschrij vers schriftelijk van het aan elk hunner toegewezen bedrag zal worden kennis gegeven. De gewone audiente van den minister van financiën zal op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Ook van de derde soirée der Leidsche Trio- Yereeniging, in het Nutsgebouw gegeven, werd, evenals do vorige keeren, het programma met zeer veel zorg uitgevoerd. De Sonate voor viool en piano van Yeracioi werd door de heeren Striening en Enderlé op uitstekende wijze gespeeld; het menuet en allegro confuoco verdienen bovenal zeer veel lof. Het tweede nummer, thans een Streich-Trio, Serenade op. 8 van Beethoven, werd over het geheel genomen vrijgoed gespeeld; bij den inzet der mar- c'a waren de accoorden echter niet geheel zuiver; evenzoo in het adagio, waar het thema voor viool, door de violoncel overgenomen, door dit laatste instrument wat te laag werd gespeeld. Daarentegen werden het menuet, scherzo, de polacca on het andante con variacioni en finale zeer goed gespeeld. "Wij hebben dezen avond kennis gemaakt met den heer Doesbnrg als altist. Zijne wijze van voordragen en zijn spel mogen zeer verdienstelijk worden ge noemd, hetgeen bleek uit het andante con variacioni. Na de pauze kregen wij de solo-stukken voor piano door den heer Enderlé. Het eerste nummer, het Praeludium und Fuga van Bach, werd op meesterlijke wijze voorgedragenzoowel opvatting als uitvoering waren onberispelijk. Yan de beide andere nummers voldeed het best de étude in F-mol van Chopin. Deze werd op harts tochtelijke wijze gespeeld, terwijl wij in de „Schwarze- Tasten-étude" de techniek van den heer Enderlé hebben kunnen bewonderen. Jammer dat de bassen en ba9accoorden nu en dan wat te sterk waren, waardoor de hoogere tonen minder duidelijk waren te onderscheiden. Het laatste nummer, het Trio van Bargiel, liet niet veel te wonschen over, ofschoon de pianopartij hier en daar wat meer kon samensmelten met de beide andere partijen. Tevens kon men hooren dat do cel veel beter en krachtiger klonk dan de vorige malen. Het andante was vooral schoon, terwijl het scherzo zich kenmerkte doordat het pikant werd gespeeld. Het allegro confaoco liep echter op het einde wel een weinig te gejaagd van stapel. c.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1