over de belangrijke schade, die hot wrak van de „Adder" aan hnn vischtuig berokkent. Een schuit van don reeder Meerburg te Katwijk bekwam aan haar vischtuig op die wijze een scbade van f 200. Algemeen hoopt men dat het gouvernement in het belang der visscherij zich de zaak zal aantrekkon en boven het wrak een boei zal doen plaatsen. Men meldt uit Tessel: Met het lam men der sohapen gaat het voordeelig. Het droge, heldere weder is voor de jonggeborenen gezond, zoodat de sterfte gering is; de moeste zijn reeds in voorkoop verkocht tot 15. Een heer wandelde op de kermis te Laken met eenige vrienden voorbij de kooi waarin eeu leeuw te zien was. Hij tikte bot dier, dat onver schillig in het rond zag, met een 6tok ophot hoofd, zeggende„Die zal mij niet opetenik zou wel bij hem in het hok durven gaan." Toen do man een poosje later weer voorbijkwam, greep de leeuw hem bij de mouw van zijn overjas en sloeg hem met den klauw in het gezicht. Een zijner ocgen was verloren; de mau zag er treurig uit. Aan het Weener Noorder station trok dezer dagen een klein Engelsch meisje, 10 jaren oud, niet weinig de aandacht. Het wicht sprak alleen Engelsch, en reisde geheel onvergozeld naar de Rumeensche hoofdstad Bucharest. Aan haar hals hing een klein bord, waarop in vijf talen te lezen stond: „Het geachte publiek wordt uitgenoodigd voor de kleine, die alleen reist, te willen zorgen en haar onderweg in al hetgeen zij verlangt, van dienst te zijn." Niet zonder voldoening wordt ge constateerd dat inderdaad het publiek zich beijverde om aan den gouiten wensch zooveel mogelijk tege moet te komen. Yolgens particuliere borichten heeft het vergaan van het Britsche oorlogsschip Royal Albert", in de haven van Honolulu, zich als volgt toegedragenDe kapitein van hot schip had een aantal personen nit Honolulu aan boord genoodigd om een bal bij te wonen, dat zijne officie ren georganiseerd hadden. Toen de tweehonderd gas ten gekomen wareo, bleek er te weinig ruimte te zijn en wilden de matrozen eenige groote kanonnen op zijde brengen. Bij ongeluk echter werden do stukken allen aan één kant gebracht en juist op dat oogenblik kwam er een felle windstoot. Het schip sloeg om en van de 337 personcD, die aan boord waren, werden niet meer dan 40 gered. BUITENLAND. Frankrijk. Het afbreken der Tuilerieën heeft den aannemers reeds 80,000 franken gekost. Zij hebben tot op dit oogenblik van het beeldhouwwerk en de andere door de regeering niet gereserveerde voorwepen, voor 60,000 franken verkocht. Daar de aanneemsom 33,000 fr. bedroeg, zijn zij nu reeds 55,000 fr. ten achteren. Zij hopen die in te halen met de gebeeld houwde stukken der voorgevels en de nog onver kochte bouwmaterialen. Omtrent de reeds vermelde nieuwe ontploffing te Montceau-les-Mines wordt nader gemeld dat zij evenals vroegere aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Ditmaal gold het do woning van den meesterknecht-mijnwerker Dncarouge, een vreedzaam en ijverig man. De ontplofbare stof was geplaatst bij een der benedenvensters en voorzien van eene zes meter lange lont. De geheelo woning was vol scheuren ten gevolge van do losbarsting en dreigde elk oogenblik in te storten. Vensterglazen en meu bels werden verbrijzeld. Gelukkig was, na deu vorigen aanslag, Ducarouge mot de zijnen het ach tergedeelte zijner woniog gaan betrekken, en alleen hieraan hebben deze menschen het behoud huns levens te danken. Hun dochtertje van vier jaar was van schrik geheel bewusteloos geworden en kon slechts mot moeite worden bijgebracht. Naar het schijnt, houden de dreigbrieven aan verschillende personen in deze streek niet op. Volgons nadere berichten bedraagt bet getal arbeidstakende havenwerkers te Marseille niet min der dan zevenduizend. De „Académie de3 Sciences" heeft in eene geheime zitting haar besluit, waarbij de groote prijs voor wiskunde aan den Koningsbergschen student Minkousky verleend werd, ingetrokken. [Men her innert zich, hoe deze bij de beantwoording van eene prijsvraag den Engelschen professor Henry Smith had nageschreven. Zelfs een rekenfout, die deze had gemaakt, nam hij getrouw over] Tweo jonge mannen, Godar en Quinquo, de laatste bij verstek, zijn tct drie en zes maanden gevangenisstraf, benevens 200 fr. boete ioder, ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan het mishan delen van het raadslid Guyot. Bij deze gelegenheid is een ander raadslid, Camüle ^Dreyfus, die, als getuige gedaagd, weigerde den eed af t9 leggen, tot 100 franken boete veroordeeld. Groot-BrltanniA In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting heeft de heer James, op een vraag van den heer Mac Lagaü, geantwoord dat de regeering naar aanleiding van het wetsontwerp op den parleraents- eed zal voorstellen, dat het slechts van toepassing zal zijn op hen, die na de uitvaardiging der wet ge kozen worden. Do zes laatstelijk gevangengenomen personen verschenen gisteren voor den rechter in Bowstreet. Gelijk men weet, worden zij verdacht, betrokken to zijn in do zaak der ontploffing. Do procureur Poland betoogde dat zij met Whitehead in gemeenschap stonden. Hij verklaarde dat het complot in Amerika was gesmeed en de gevangene Gallocher in brief wisseling met de Fenians John Devoyen O'Donovan Rossa had gestaan. De verdere behandeling der zaak is tot aanstaanden Donderdag verdaagd. Ook Whitehead zelf is gistermorgen voor don rechter verschenen, onder beschuldiging van het vervaardigon en bezitten van ontplofbare stoffeD, met een misdadig doel. To Dublin werden in het proces-Brady ver scheidene getuigen gehoord. Zij bevestigden de bij zonderheden, welke over den moord in Phoenix- park reeds aan het licht zijn gekomen en Carey herkende uit eeno photographio den persoon, onder den naam „Hommer 1" bekend. Na afloop van het verhoor begon de heer Webb zijne pleitrede. Hij hield o. a. vol dat de getuigenis van den verklikker Carey onvoldoende was, zoolang die niet van een minder belanghebbende zijde bevestigd werd. Hij bracht verscheidene getuigenissen bij, tot bewijs dat Brady zich, op het oogenblik van den moord, niot in het Phoenix-park bevond. De verdere behandeling der zaak werd tot heden verdaagd. Door de politie te Wakefield is een Ier in hechtenis genomen, die men voor een der hoofden der Fenians houdt. De gevangene heet Mac TulJy. Sir William M'Arthur heeft bij het Lagerhuis een petitie ingediend van Weslyanon om do her bergen op Zondag te sluiten. De petitie bevatte 590,000 bandteekeningen, was 15 voet en 6 duim in omtrek en was zóó zwaar dat ze door 4 man naar binnen moest worden godragen. In de nabijheid van het ministerie van bin- nenlandsche zaken te Londen is Dinsdag een pakje met zeven pond buskruit, gevonden. Een versterking van 400 man uit het garnizoen van Chatham zal naar London gezonden worden. Allo schildwachten to London zijn thans van scherpe patronen voorzien. Des nachts zullen hunne geweren geladen zijn. Rusland. Volgons bericht uit Moskou worden, met het oog op do kroning des czaars, vole verdachte personen van daar verwijderd. Een tweeduizend zouden reeds zijn verbannen omdat hun beroep aan de politie onbekend is. Na het kroningsfeest mogen zij er weer terugkeeren. In het te St.-Petersburg gevoerde nihilisten proces verklaarde de hoofdbeschuldigde, Bogdano- witsch, alias Kobosew (verdacht van deelneming aan de voorbereiding tot moord op den czaar), dat de partij der terroristen door Wjea Sussulitsch in het leven is geroepen, en dat die partjj geenszins vernietiging van het regeeringsgezag, maar een voudig herstel van een werkelijk geregelden toestand beoogt. Hij erkende dat, toen de politie zijn bekend mijnlokaal binnendrong, juist twee zijner helpers in do mijn werkten. De arbeid daaraan werd dag on nacht voortgezet en in de 24 uren losten telkens twee personen elkander tweemaal af. De beschuldigde Gratschoweki verklaarde tot zijn leedwezen te moeten bedanken voor de „eer," deelgenomen te hebben aan den aanslag, welke met den dood van don vorigen czaar eindigde. Des tijds was bij belast met de leiding der geheime drukkerijen van do nihilisten. De tweede hoofdbeschuldigde, Stefanowitsch, zeide dat hij do samenspanning onder de boeren in Zuid- Rusland in het leven had geroepen, zonder het doel om openbaar oproer te verwekken. Zijn voor nemen was slechts geweest eene groote vrede lievende demonstratie, waardoor in den toestand der boeren verbetering kon gebracht worden. Over het algemeen erkennen de aangeklaagden hunne schuld, doch onder verzekering dat zij „de- monetratiën" beoogden tot verbetering der bestaande verhouding. De kroning8-in8igniën werden aan het station te Moakou door den gouvernenr-generaal en andere grootwaardigheidbekleeders in ontvangst genomen en onder geleide van een regiment dragonders met trompetgeschal naar de troonzaal overgebracht. De groote volksmenigte, welke bijeengestroomd was, liet met ongedekten hoofde den stoet voorbijtrekken. Telegrammen BRUSSEL, 12 April. De Kamer van Vertegen woordiging heeft het wetsontwerp betreffende eene leening van 56 millioen franken met 85 tegem 3 stemmen aangenomen. ROME, 12 April. De hervatting der betaliDg in specie heeft dezen morgen aan alle rijkskassen en agentschappen der Bank plaats gehad. LONDEN, 12 April. Uit de Bank van Engeland is heden 90,000 pd. st. voor Nederland genomen. BERLIJN, 12 April. De nieuwe Nederlandsche leeniDg is heden ter beurze alhier a 99'/t gedaaü. PEST, 13 April. {Part. Tel.) Volgens hier ont vangen bericht is Paul Spanga te Presburg na heftigen tegenstand in hechtenis genomen. Hij loste vijf revolverschoten op de politio agenten en schoot zich daarna zelf in den mond, doch niet doodelijk. Hij bekende vervolgens den judex Curiae Majlath vermoord te hebben. Eeno groote volksmenigte om ringt de gevangenis. LONDEN, 13 April. {Part. T l.) Uit het voor- loopig onderzoek tegen de dynamiet-samenzweerders blijkt dat de gearresteerde bij de voorgenomen dynamiet-ontploffiog in Charingcroshonse, Dalton, alias O'Connor, door de politie reeds was aange wezen als de verdachte persoon, die in hot begin van April schetsen maakte van localitciten van het Parlementsgebouw en in wiens bezit ontplofbare stoffen zijn gevonden. ROME, 13 April. {Part. Tel.) De rechtbank te Pavia heeft de aldaar verschijnende courant vrij gesproken van dertien aanklachten wegens de Ober- dank-tnmulten. BERLIJN, 13 April. {Part. Tel.) De toestand van Schultze Delitzsch wordt voortdurend ongunstiger, zoodat meu eerstdaags zijn einde verwacht. PARIJS, 13 April. Do „Voltairo" zegt uit goede bron te vernemen dat de regeering voornemens is binnen korten tijd do 5 pet. rente in 4y2 pet. te converteereD. De operatie zou plaats hebben tegen het weder bijeenkomen der Kamer, tusschen 19 en 30 April. LONDEN, 13 April. De „Daily Nows" gelcoft dat de toetreding van Italië tot het verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland dit zal versterken, en dat daarin alleen gevaar ligt, indien Oostenrijk zijn gezag in hot Balkanland tracht uit te breideD, waarbij Rusland niet zou kunnen stilzitten. De „Times" raadt aan voor lord Dufferm in Cairo een opvolger te benoemen, die niet vereen zelvigd is met den ouden staat van zaken, en die do positie zou innemen van EDgelscli vertegenwoor diger in Egypte, onafhankelijk van elke betrekking met Konstantinopel, opdat rechtstreeksche diploma tieke betrekkingen zouden ontstaan tusschen Enge land en Egypte. Lord Dufferin zal een bezoek te Konstantinopel brengen eer hij nsar Engeland terugkeert. Gladstone verklaarde, in antwoord op eene vraag van den heer Onslow, gisteren in het Lager huis dat het bezoek van den heer Jorissen in En geland niet officieel was. Hoewel deze gesprekken met lord Derby hoeft gevoerd, is hij niet met eene zending van de Transvaalsche regeering belast. De heer Jorissen heeft verklaard dat hij dadelijk na zijn terugkeer uit Nederland aan lord Derby zijne meening zon blootleggen aangaande den staat van zaken in de Transvaal. BERLIJN, 13 April. De commissie voor het wetsontwerp betreffende de invoerrechten op hout, nam in eerste lezing met 11 tegen 10 stemmen het ontwerp aaD, nadat een voorstel tot verminde ring der rechten op het voor de mijnen bonoodigde hout was aangenomen, en een ander tot vermin dering van het recht op dnigen was verworpen. Bij het sluiten der gisteren gehouden zitting van den Rijksdag riep iemand, die zich op de tri bune voor hot publiek bovond„Gij zijt allen dom koppen De man die zich dit veroorloofde, een gewezen sergeant, werd in verzekerde bewaring genomen. Hij is nu ea dan in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt en overstelpte vroeger den Rijksdag met verzoekschriften.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2