LEIDSCH DAGBLAD. l\°. 7103. Zaterdag 14 April. A0. 18S3. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS foor Leidon per 8 maanden.L10. Franco per post.1.40. Aizondorl^jke Nommers.a 0.05. Dexe Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17*. Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het incassaa- ran bullen da «tad wordt 0.10 berekend. UBIBEN, 12 April. De uitslag van de stemmiDg voor het kies college der Ned. Herv. gemeente alhier is, dat al de candidaten van de kiesvereeniging „Geloof en Belijdenis" zijn gekozen. Ia de laatste algemeene vergadering van de Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Mid delbaar Onderwijs was door het hoofdbestuur als een dor punten aan de orde gesteld: „de verbin tenis als officier van gezondheid bij het leger hier te lande" en werd dit ten gevolge daarvan gemachtigd, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal te richten. Bij de discussiën over deze belang rijke zaak verzocht dr. B. Meilink aan het hoofd bestuur, in overweging te nemen eene statistiek samen te stellen, waaruit zou kunnen blijken met welk govolg zij, dio hun voorbereidend onderwijs aan de Hoogero Burgerschool hebben gonoten, hnnne studie op medisch gebied hebben voortgezet. Het hoofdbestuur wensebte aan dit verzoek gevolg te geven en heeft aan zijnen voorzitter, dr. D. De Loos, directeur der Hoogere Burgerschool voor jongens te Leiden, opgedragen eene dergelijke statistiek samen te stellen. Deze heeft zich daartoe tot heeren direc teuren der H. B.-Scholen gewend, met verzoek, eene door hem samengestelde tabel in te vullen, ten einde uit statistieke opgaven te kunnen nagaan, in hoever de langdurige beoefening der oude talen onmisbaar is als voorbereiding voor de wetenschap pelijke beoefening van de studie der wis- en natuur kundige wetenschappen en van die der medicijnen. Hij heeft zich daarbij niet bepaald tot de medici, maar zijne taak uitgebreid tot alle gewezen leer lingen, die na het bezoek eener H. B.-School het aooger onderwijs genoten hebben of nog genieten. De resultaten van dat onderzoek zijn door den heer De Loos samengevoegd in eene brochure, welke dezer dagen iu het licht is verschenen. Aan het slot geef bij, met een woord van toelichting, vier middelen op, welke z. i. zouden kunnen strekken om het gevreesde aanstaande gebrek aan leeraren in de wis- en natuurkunde bij de Gymnasia en de H. B.-Scholon te voorkomen. Zij zijn de volgende: lo. Verbetering van het leerprogramma der Gym nasia voor aanstaande medici en philosophen, door iplitaing van het vijfde en zesde studiejaar, zoodat daar eon degelijk en uitgebreid onderwijs in de wis-, natuur- en scheikunde, cosmographie, natuur- ijko historie en handteekenen gegeven wordt, en tevens het onderwijs in het Latijn en Grieksch in die twee jaren geheel wordt afgeschaft. 2o. Gelijkstelling van hot diploma van voldoend fgelegd eind-examen der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus met het diploma van een Gymnasium mot zesjarigen cursus, of liever met het diploma voor aanstaande medici en philosophen, sub lo genoemd. 3o. Af te schaffen den toegang tot de academische examens krachtens het diploma van een Pro-Gym- easium of krachtens een bewijs, de eerste vier jaren van een Gymasium met zesjarigen cursus te hebben 4o. Te behouden het zoogenaamd litterariach- mathematisch examen. De minister van waterstaat heeft bij de werken tot hot verleggen van de uitmonding der Maas o. a. benoemd tot tijdelijk opzichter den civiel- ingenieur "W. E. Cramer te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar Kerkwijk c. a. door ds. P. Bartstra te Wassenaar. Volgens de laatst opgemaakte lijst bedraagt het getal niet-schoolgaande kinderen, geboren in de jaren van 1871 tot 1876, in de gemeente Haarlem mermeer 417 van de 2300. Als bijdrage in de kosten der in 1884 te Am sterdam te houden internationale landbouwtentoon stelling is door de leden van de afdeeling Zwam- merdam van de Hollandsche Maatschappij voor Land bouw bijeengebracht eene som van 45, welke bereids aan den heer "Waldeck te Loosduinen is af gedragen. De gemeenteraad van Den Haag heeft over eenkomstig het voorstel van B. en Ws. besloten, eene nieuwe burgerschool voor joDgens, tweede soort, met een schoolgeld van 60, te doen bouwen op een terrein der gemeente, achter de Bank van Leening. Bij den burgemeester der residentie is ont vangen voor de nagelaten betrekkingen van ver ongelukte Scheveningscho visschers van den Prins van Oranje de som van 200. Elijkens de heden ontvangen "West-Indische bladen, dd. Paramaribo 20 Maart, is in eene zitting der Koloniale Staten, zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen de door den Couverneur voorgestelde verordening, bovattende eene wijziging van do verordening houdende voorloopige voorzie ningen betrekkelijk het lager onderwijs in de kolonie Suriname, in afwachting eener definitieve regeling van het onderwerp. De mineraal-maatschappij „Suriname" heefc blij kens hot verslag in 1882 een winstcijfer gemaakt van f 220.45, waardoor haar totaal verlies is terug gebracht tot 9635.51. Heden kwam bij den gemeenteraad to Utrecht het voorstel in van B. en Ws. aldaar, tot het aan gaan eener geldleening tot een bedrag van f 400,000 a 4 pet. In den ouderdom van 68 jaren is gisteren te Middelburg overleden de heer J. D. M. De Stop- polaar, die sedert 1815 als gemeente-ontvanger werkzaam was. Uit Londen wordt gemeld dat de prins van Wales den Koning en de Koningin op hunne terug reis naar Nederland den 23sten dezer waarschijnlijk vergezellen zal om bij het in gereedheid brengen zijner Oostersche verzameling op de Koloniale Ten toonstelling persoonlijk tegenwoordig te zijn en tevens de openingsplechtigheid op 1 Mei bij te wonen. De Koning en de Koningin blijven tot Maandag te Londen. Aanstaanden Zondag zullen zij er de gods dienstoefening in de Hollandsche kerk bijwonen. Het concert in Albert-Hall was druk bezocht door een uitgelezen publiek. De koningsloge, waarin HH. MM. benevens de hertog en hertogin van Edinburg en van Albany plaats hadden genomen, trok de algemeene aandacht. Ia de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad kwam in het rapport der commissie voor de financiën betreffende de rekening en het beheer der Handelsinrichtingen op Fijenoord. Daaruit bleek dat die inrichtingen, sedert zij onder gemeente-beheer zijn gekomeD, van 1 Juli 1882 tot 1 Jan. 1883, con voordeelig saldo van f 45,665.62 hebben opgeleverd. Tot wethouder werd verkozen de heer E. L. Jacobson en tot leerares in de gymnastiek aan de H. B.-school voor meisjes mej. G. J. V. Giroldi te Amsterdam. Er wordt te Amsterdam een wedstrijd voor buitenlandsche muziekcorpsen voorbereid, deels te houden in het Vondelspark, deels op de tentoon stellingsterreinen. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem van een onbekende onder de letters H. R. G. is ontvangen een bedrag van 29.79 wegens achter stallige patentbelasting. Door den heer P. Corsten, dezer dagen te Breda overleden, zijn o. a. de volgende legaten vermaakt: f 6000 aan de O. Lieve Vrouwenkerk, f 4000 aan het parochiaal armbestuur der kerk, 4000 aan het VincentiuB-gesticht en f 1000 aan het ziekenfonds der H. familie. To Buitenzorg op Java zal in September a. s. eene tuinbouwtentoonstelling worden gehouden. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde wekt de vakmannen in Nederland op, om aan die tentoonstelling, waarop o. a. Engeland en Italië zullen inzenden, deel te nemen. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Maart 11. opgebracht /"9,531,64s, tegen 10,223,578 in Maart 1882, en gedurende de eerste drie maanden van 1883 f 23,421,507, tegen 23,299,945 in het zelfde tijdvak van 1882. Het ,/ll der raming be draagt f 25,979,793. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rechter in dearron- dissement8-rechtbank te Amsterdam, mr. H. Mei- nesz, thans snbst.-griffier bij die rechtbank; - tot president van het hof van justitie in de kolonie Suriname mr. D. Juda, thans lid in gezegd college; tot lid van gemeld hof van justitie mr. F. Siewertsz Van Reesema, advocaat en procureur te Rotterdam; - mot 1 Mei a. s. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee T. C. Gobée, G. Kruys ea jbr. C. C. Six; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee eerste klasse F. K. Engelbrecht, H. J. R. Suther land, W. J. H. De Kanter, J. C. Commijs en J. F. M. Lange; tot luit. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. A. Kloek, D. Stolp, J. Wentholt en J. H. Strootmanen aan den gepensioneerden luit. ter zee lste kl. L. A. Walaardt Sacré, per manent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, verleend den titulairen rang van kapt.-lnit. ter zee; - dr. J. Roth, arts te Szerencs in Hongarije, en dr. E. L. Damm te Keulen, respectievelijk met ingang van 16 dezer on 1 Mei a. s., benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Gemengd Nleuws. Naar men verneemt, werd gisteren d& eerste grasboter van de Melkinrichting op het Le vendaal alhier door den heer F. Los naar 's-Gra- venhage verzonden. Hedenmorgen omstreeks negen uren liep aan do Haven van een rijtuig, bespannen met een paard en waarop als bestuurder de landbouwer C. IC., wonende te Ter Aar, wa9 gezeten, een der wielen af, zoodat het rijtuig kantelde en de bestuur der er af viel, waarna het paard met het overige gedeelte achter zich er hollende van door ging, doch op de Haarlemmerstaaat door eenige personen weder werd gegrepen en tot staan gebracht. Gelukkig be kwamen de voerman of andere personen daarbij geen letsel. Voor de weduwen en weezen der in den- storm van 6 Maart 1883 verongelukte visschers is door den burgemeester van Zwammerdam, door mid del van eene inteekenlijst, bij de ingezetenen gecol lecteerd eene som van ruim ƒ100, waarvan is over gemaakt voor do behoeftigen te Moddergat en Pae- sens eene som van 40, voor die te Urk 40, voor die te Pernis 12.50 en voor die te Schove- ningen 12. Do Haagsche geweermaker Thonus, die met zijn 11-jarig dochtertje was uitgegaan tot het koopen van een kerkboekje, heeft in plaats daarvan een uitstapje naar Delft gemaakt. Hij keerde gistermiddag in goeden welstand met zijn kind in de echtelijke woning terug. Hot lijk van den Scheveningschen vis8cher K. Pronk is door een visscher uit Brielle in den Maasmond drijvende gevondeD. Na genees kundig te zijn geschouwd, is het ter aarde besteld. In de laatste dagen wordt herhaal- delijk door onze yisschers van alle kastplaatsen, nu zij in grooten getale op de kust visschen, geklaagd

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1