LEIDSCH DAGBLAP. N°. 7101. Donderdag 12 April. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijk» Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw®. In de volgende week zullen te Was senaar verkocht worden alle koeien en paarden van wijlen Prins Frederik, thans het eigendom van den prins Yon "Wied. Eene plotseling woest geworden koe van den landbouwer B. B., aau den Sloterweg in de Haarlemmermeer, greep vlak bij het erf eene werkvrouw aan, beet haar geweldig in den bovenarm on wierp haar vervolgens met de horens over eene tamelijk breede sloot. De toestand der vrouw was zoo ernstig dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Donderdag 26 April en 3 Mei zal te Haarlemmermeer de jaarlijksche voorjaars- Yeeraarkt gehouden wordeD. Onder het veo van den landbouwer A. Breure aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmer meer is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Als eene b ij zonderheid meldt men uit 's-Gravendeel dat aldaar een konijn van den kastelein J. U. vijf jongen heeft geworpen, waarvan de pooten en de staart zijn als die van een rat. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan het D. v. N.: Een zeer achtenswaardig persoon, lid dor Nieuwe of Witte Sociëteit en oud-Indisch gast, leed blijk baar in den laatsten tijd aan aanvallen van een zielsziekte en maakte het gedurende enkele mid dagen eenige leden minder aangenaam, door zo b. v. te vragen„hoe maakt het uw vrouw," ofschoon die vrouw reeds overleden was, of „zijt gij familie van .-iwiens naam ongunstig bekend was. Die handelingen, trouwens niet van beleedigende bedooling getuigende, waren den man niet toere kenbaar en men zou verwacht hebben, dat men liever zijn familieleden in kennis had gesteld van het feit, dan over te gaan tot eene démarche, die van alle zijden afgekeurd werd. Toen een paar dagen geleden bedoeld „onrustig" lid wederom bij eenige heeren zat, kwam onver wachts de inspecteur van politie Kloppert binnen en plaatste zich naast hem. Dit verwekte natuur lijk opzien. „Zijt gij lid, mijnheer Kloppert?" „Nèen mijnheer en ook niet geïntroduceerd, maar ik ben hier gezonden op last van den president der so ciëteit, den heer Yan Maanen, om op dezen heer te passen." De leden, die aanvankelijk tegen het onrustig lid wareD, veranderden toen van opinie, en waren verbaasd dat er zulk een inbreuk ge maakt werd op 't heiligdom eener sociëteit van een gesloten gezelschap. De dienaar der politie verdedigde zijne vrijpostigheid door te zeggen dat hij handelde op last van den heer Yan Maanen, niet enkel als president der sociëteit, maar ook als advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Ne derlanden. Yele leden dor sociëtiet zijn van oordeel dat de macht uit de laatste betrekking voortvloeiende, niet het recht geeft tot dit machtsvertoon, en men ver wacht over deze usurpatie van macht een vrij belangrijk dispuut. Te Rotterdam ontstond eene vecht partij tusschen twee personen over een meisje. De een trok zijn mes en trof zijne tegenpartij, een Duit- scher, aan het schouderblad, zoodat hij ineenzonk. De dader werd gearresteerd. De toestand van den ge wonde is niet gevaarlijk. De klachten welke door onze visschers tegen de Engelsche worden geuit, zijn in den laat sten tijd weer menigvuldiger dan ooit. De vorige week nog werden enkelen door een groote vloot, welke zich op korten afstand van de kust ophield, van hun want beroofd. Een en ander schijnt aan de Regeering aanleiding te hebben gegeven om zich het lot der visschers aan te trekken, daar het schroef- stoomschip „Bonaire" aanstaanden Donderdag of Yrijdag ter bescherming naar de Noordzee zal ver trekken. Bij de gisteren in het O. Z. Heeren- Logement te Amsterdam gehouden veiling van den weelderigen voorraad kleedingstukken, benevens eenige sieraden en enkele meubelstukken, welke aan „de millioenen-juffrouw" hebben toebehoord en waarop door de credileuron beslag was gelegd, is in het geheel de som van bijna f 2000 opgebracht. Een horloge werd voor f 250, een mechanieke zangvogel en kooi voor f 100, mantels en japonnen voor f 50 en f 70 verkocht. Het interessantste nummer was eene brandkast, met letterslot, uit de fabriek van de firma Chatwood, te Londen, welke 251 gold. Ongetwijfeld zou hiervoor een hooger bod zijn gedaan, indien men slechts een middel had weten te vinden om haar te openen. De vroe gere eigenares wil evenwel het woord niet zeggen, dat tot de openiDg noodig is. Zelfs de fabrikant der kast, die dezer dagen te Amsterdam was, kon geene hulp biedeD. De kast moet nu vermoedelijk gesloopt worden. Nv. d. D Hot gerechtshof te Arnhem heeft H. J. Carsten, te Kampen - door wiens onvoorzichtig laten slingeren van een geladen revolver een dienst meisje het leven verloor - wegens doodslag door onvoorzichtigheid, veroordeeld tot eene geldboete van f 100, sabsidiair zeven dagen gevangenisstraf. Te Schagen werd dezer dagen een zon derling man begraven, namelijk Ks. Plevier, die vroeger smid was geweest en later boor geworden. Tien jaar geleden maakte hij zelf zijn doodkist, zette-die- op eene bijzondere plaats in zijne woning, en deed sedert dien tijd eiken middag zijn middag slaapje in die „laatste woning", daarbij den -wensch uitsprekende, dat hij daarin wilde begraven worden. Zjjne familie heeft aan dien wensch gehoor gegeven en den 85-jarigen grijsaard naar zijne begeerte dpen begraven. Bij het lossen te Utrecht van eene locomobile aan den Rijnspoorweg ontving een arbei der, bij het afrijden der laadbrng, met den boom van dat werktuig een slag tegen de borst, die bijna onmiddellijk den dood ten gevolge had. Wie niet sterk is, moet slim zijn. Zóó ook dacht blijkbaar de held der volgende geschie denis. In eene plattelands-gemeente, niet ver van 's-Bosch, moest een hoofd der school benoemd worden. De uitslag van het vergelijkend examen, dat de keuze vooraf ging, was, d:it onze vriend no. 2 der voor dracht werd en hij had alle reden om te onder stellen dat de benoeming hem langs den neus zou gaaD, 't geen natuurlijk niet in zijn smaak viel. Goede raad was duur, doch onze vriend verzon er een dingetje op, dat in de praktijk probatum bleek. Hij ging naar een der leden vaü don gemeente raad en gaf dien te keDnen, dat hij wel begreep niet te zullen worden benoemd, maar dat het hem zoo heel erg spijten zou, indien op hem zelfs geen enkele stem werd uitgebracht. Het raadslid zou hem dus zeer verplichten zijn ééne stem aan hom te geven. Men moest waarlijk al een heel onbehulpzaam men8ch zijn om zoo'n verzoek te weigeren en het raadslid beloofde dan ook - zelf overtuigd, dat het niet schaadde aan den gewenschten uitslag der ge- heele stemming, die, natuurlijk! no. 1 uit de bus zon brengen - op onzen vriend te zullen stemmen, om te verhoeden dat no. 2 der voordracht geen enkele stem bekwam. Onze oolijkerd herhaalde zijn bezoek bij ieder der raadsleden en deed hun allen onder vier oogen hetzelfde verzoek, dat overal gereedelijk ingang vond en waarvan het gevolg was, dathij, no. 2, met algemeene stemmen gekozen werd. Wij haddon wel na den uitslag der stemming de gezichten der raadsleden willen zien. s BossCrt.) Een schippersknecht op de Arnhem- sche boot is een vinger verbrijzeld, daar door het losschieten van een ketting de mast op zijn hand viel. Door dr. Yan den Berg werd de gewonde verbonden. Terwijl twee bnrgerluitj es met hunn® familiebetrekkingen en vrienden te Laren (graaf schap) vroolijk den dag vierden, waarop zij voor eene halve eeuw met elkander werden verbonden, is de vrouw plotseling oDgesteld geworden en nog denzelfden dag overledeneen treurige gouden bruiloft. Te Posterholt is eene moeder van vijf jeugdige kinderen in den waterput gevallen en verdronken. Tusschen heden en morgen kan vol gens telegram uit Nieuw-York vermoedelijk storm weer verwacht worden op de Britsche en Fransche kusten. Te Greenville, in Tennessee, is ver leden Zaterdag een hotel ingestort. De puinhoopen geraakten in brand en van de vijftig personen, die op het oogenblik des onheils in het gebouw sliepen, zijn, voor zoover men weet, dertien omgekomen. Er zijn er vijftien ongedeerd en anderen gewond te voorschijn gehaald. Mevrouw Peltzer eisoht van de au teurs 2500 fr. schadeloosstelling voor elke opvoering van het „Drame de la rue de la Loi." Te N i e u w-Y ork zegt men dat in En geland 200 fabrieken bestaan voor het maken van ontplofbare zelfstandigheden. De sociaal-dom ocratische afgevaar digde van den Duitschen Rijksdag Vollmar, wiens handelingen streng door de politie worden nage gaan, is woonachtig te Mannheim, waar hij onlangs bezocht werd door zekere Louise Schnaub, de vrouw yan een kleedermaker en die vroeger de betrekking van gouvernante in het gezin van den afgevaar digde had vervuld. Hoe dat nn mogelijk was, weet men zich niet te verklaren, maar do argwanende politie was te weten gekomen dat de bezoekster door den heer Yollmar met den naam van Louise was aangesproken. Louise I Wie kon dat anders zijn dan Louise Miohel? De eerzame kleermakers vrouw werd dan ook toon zij het huis van den heer Vollmar verliet, in hechtenis genomen. Natuur lijk werd hot misverstand spoedig opgehelderd en verwekte een algemeen gelach behalve bij mejuf frouw Schnaub en de politie. Onlangs overleed te Parijs een zon derling, die, hoewel gezond en goed ter been, sinds de achttien laatste jaren zijn verblijf in de rue Lavoisier, waar hij sedert 1858 woonde, geen enkele maal had verlaten. Eene vrouw uit de buurt bracht hem eiken morgen voor een vaste som zijn eten voor den geheelen dag, dat hij door de halfge opende deur aannam, want de brengster mocht nooit den drempel overschrijden. Desarts Dn Buet, zoo heette de man, was van Zwitsersche afkomst en noemde zich professor. Van een vroeger aanzienlijk vermogen had hij nog slechts een rente van 6000 fr. overgehouden, doch betrekkelijk veel daarvan be steedde hij nog voor liefdadige doeleinden. De kamer van den zonderling werd nooit schoongemaakt en leverde dan ook een tuoneel van onbeschrijfelijke onzindelijkheid op. Alle voorwerpen waren overdekt met een twee duim dikke laag stof en daarboven hing de spinrag in dichte massa. Tusschen half afgeknaagde coteletten en bedorven vleesch vond men ongeopende brieven met geldswaarden. Het bed, waarvan de man zich bediende, bestond uit oude couranten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1