LEIDSCH DA GET, AT). iV. 7099. Dinsdag ID April. A°. 18S3. Avond-editie. PRIJS DEZEB COUBANTl fcor Leidefi per 8 mtuwioiL1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... m 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEB ADVERTESTIEHi Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Groot ere letten tuar plaatsruimte. Voor het iocassee- rea buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. Offloiëole Kennisgevingen. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door den Gemeenteraad in de zit ting van 15 Maart jl. is besloten tot de oprichting van eene Kaasmarkt, welk besluit door de Gedeputeerde Sta ten bij beschikking van den 2den April d. a. r. is goed gekeurd, en dat met genoemde markt zal worden aange vangen op Vrijdag den 4den Mei a. 8. in de Stadswaag des voormiddags te hal/tien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 April 1888. E. KIST, Secretaris. Kosteloozc inenting met stof afkomstig van het Half. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met slof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag 27 Febr. Woens dag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2 April, Dinsdng 10 April, Woensdag 18 April, Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag 14 Mei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni, Zaterdag 16 Juni a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer M. T. Baat-, geb. te Sliedrecht, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Rebellie (wederspannigheid)". Ter gelegenheid van den 59sten verjaardag van de groothertogin van Saksen, geb. Prinses Sophia der Nederlanden, wapperde alhier gisteren van openbare en enkele particuliere gebouwen de vaderlandsche driekleur en werd door het garnizoen in de residentie eene groote parade gehouden in de Maliebaan, onder commando van den kolonel der artillerie Schneider. Duizenden oogen zagen den generaal Queysen met zijn staf laEgs de gelederen galoppeeren onder de opwekkende tonen der staf- muziek, waarna de troepen defileerden en huiswaarts keerden. In de maand Maart zijn binnen deze gemeente geboren 136 kinderen, als: 63 zoons en 73 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; over leden 116 personen (waarvan 10 elders woon achtig), als: 28 mannen, 13 vrouwen, 37 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 16 pareu. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat gisteren in de middagbenrt van den alhier nog kort geleden bij de Ned. Herv. gemeente beroepen predikant ds. J. J. Yan der Lip niet minder dan 49 kinderen ten doop werden gehouden. Naar wij vernemen, is de heer d'Hersigny op de Botermarkt alhier in het bezit van de bekende schilderij: „De Nar" van Ph. Windt, welke hij in zijn magazijn deze week hoopt te étaleeren. Bijna is de steeds variëerende étalage voor heden weder gereed. Het is reeds meermalen gebleken dat de heer d'Hersigny tracht nu en dan op het gebied van naar zjjne meening goede kunst, iets schoons te zien te geven, waardoor hij niet alleen hoopt bij te dragen tot het welslagen zijner zaak, maar tevens ook kunstminnaars een dienst bewijst. De door de alhier gevestigde afdeeling der Nederlaudsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde aangekondigde Primula-tentoonstelling heeft geen doorgang gehad; trouwens van verschillende zjjden ontvangen mededeelingen deden reeds ver wachten dat het velen, ook met den besten wil, niet mogelijk zon zijn verzamelingen van eenige beteekenis in te zenden. Terwijl toch de sinensis- Vftriëieiien uitgebloeid zjjn, zijn de andere nog ten achteren. "Wel werden volgeDS „Sieboldia" zeer be reidwillige aanbiedingen gedaan van aüdere plan ten, om toch een expositie te organiseren, maar dit lag niet in de bedoeling van 't Bestuur; men wenschte niet een expositie, hoe dan ook, te maken, als men niet kon verkrijgen hetgeen men zich had voorgesteld. Om eene versierde zaal was bet niet te doen; trouwens eene feestelijke bijeenkomst, waarmede de wintercampagne besloten zou worden, was reeds bepaald en van die tentoon stelling geheel onaf hankelijk. De regeling daarvan was aan een afzonderlijke com missie toevertrouwd. Tot die feestelijke bijeenkomst waren de leden met hunne dames Zaterdag-avond ter Stadszale opgekomen. Onmiddellijk bij het binnentreden werden ze door commissarissen van lieve bloementniltjes voorzien om die hetzij in het knoopsgat hetzij op de borst te hechten, en heel gezellig zaten ze er aan tafeltjes bijeen onder het genot der tonen van Locher8 kapel, welke een schoon en opgewekt pro gramma uitvoerde. In de pauze werd de eigenlijke verrassing aan geboden het houden van eene tombola van meestal zeer fraaie voorwerpen op tuinbouw en plantkunde betrekking hebbende, als daar zijn: bloementafels, mandjes en andere bloemendragers, planten en bloe men in en zonder potten en in groote verscheiden heid, eene uitgebreide en sierlijke collectie bonquetten van natuurlijke bloemen enz. enz., zoodat geen der dames vergeten werd en men langzamerhand de voor werpen, welke eerst op bet platform met smaak ter bezichtiging waren gesteld, op de tafeltjes in de zaal zelve verspreid zag. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang doormid del van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 14den April a. s., des namiddags te halfdrie. Tod postkantoro alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om negen uren bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoopiDg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 38.00, ƒ19.00, f 3.70 en f 1.75; de laagste 35.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. Het is bekend dat het voornemen bestaat, het standbeeld voor P. A. Yan der Werf, als gedenk- teeken aan Leidens ontzet, in den loop dezes jaars alhier op te richten. Omtrent de plaats van op richting is evenwel nog geen beslissing genomen. Het schijnt dat er ernstig aan wordt gedacht dat gedenkteeken te plaatsen op de Ruïne, die zich trouwens daartoe alleen aanbeveelt als een groot plein, hetwelk de herinnering levendig houdt aau de verwoesting door het springen van een kruit- sehip op 12 Januari 1807 aangericht. Thans ver neemt men dat van andere zijde, uit een artistiek oogpunt, de aandacht wordt gevestigd op de Hoog straat of wel de Yischmarkt, die, als het centrum der stad, gelegen in de nabijheid van bet Raadhuis, eene geschikter plaats voor de oprichting van dat monument zonden aanbieden. C.) Mr. G. Pekelharing, te Leiden, is in de plaats van mr. Macalester Loup tot redacteur der N. R. Crt. benoemd. Het eerste nommer is verschenen van de Haagsche Courant. Het blad is omstreeks in het zelfde formaat gestoken als het Leidsche Dagblad. De prijs is f 1.25 per kwartaal. Het blad zal in de eerste plaats zijn: een nieawsbrenger. Uitgever is de heer A. Sijthoff Jr. Op een zestal voor predikant teWageningon staan: dd. J. C. Reese, te LeersumJ.D.B.Brou wer, te Leiden; W. L. Weiter, te Dedemsvaart; W. F. Trip Van Zoudtland, te Hattum; G. Vlus, te Nijkerk, en D. Rijnders, te Middelburg. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramwegmaatschappij (LeidenHaarlem) werd mede gedeeld dat de heer Yan der Ploeg de benoeming tot directeur heeft aangenomen en onmiddellijk in fanctie is getreden. Daarna werd mededeeling gedaan van de balans op 31 December jl. De commissie tot naziening heeft bestaan uit de heeren Beijnes, Godzeu en Joekes. Bij het optreden van het nieuwe bestuur in het begin van dit jaar werden de boekon slechts ten deele bijgewerkt gevondendit moest dus eerst door dat bestuur geschieden. De heer Jansen had verklaard dat er nog zh f 1000 loopende schuld was te voldoen; sedert is echter reeds voor 9000 aan pretention over 1882 ingekomen. Alhoewel volgens de boeken de exploitatie gedu rende het afgeloopen boekjaar verlies heeft opge leverd, is er voor ƒ17,871.60 afgeschreven, waardoor een verliespost ontstaat van 34,692.48. De post onkosten op de winst- en verliesrekening bedraagt f 60,223.43; hier zijn onder alle salarissen aan be ambten en weekloonen aan werklieden, niet het salaris van den directeur. Het aandeelenkapitaal komt op de balans voor op f 800,000, doch in den post oprichting wegen en werken is begrepen het te min ontvaDgene wegens uitgifte beneden pari van 640,000 in aandeelen ad 15 pet. 96,000, en het te weinig gestorte door oprichters ad 15 pet. 24,000. De obligatieleening komt voor ad 150,000, waartegen een verliespost is uitgetrokken ad 8000 voor 100,000 obligatiën geplaatst ad 92 pet. De overige obl. zijn a pari uitgegeven, doch er bevindt zich nog 29,000 tot dien prijs in portefeuille. De conclusie van het rap port der commissie tot nazioning luidende: lo. de balans goed te keuren in zoover als zij door de commissie sluitende met en overeenkomstig de boeken werd bevonden; 2o. aan die goedkeuring niet te verbinden de finale décharge van het bestaur wegens alle hande lingen blijkens de boeken over het afgeloopen maat schappelijk jaar verricht. De vergadering vereenigde zich met dit rapport. Vervolgens was aan de orde de vaststelling der gewijzigde statuten. Eene voorname wijziging betreft Hoofdstuk Hl; hot bestuur is nu opgedragen aan één directeur onder toezicht van 5 commissarissen. De directeur wordt voor 3 jaren benoemd en is onmiddellijk herkiesbaar; het salaris is reeds vastgesteld op f 3500. Commissarissen worden door den directeur geraadpleegd over alle zaken de exploitatie betref fende en zjjn belast met de leidiDg van het finan- ciëele beheer, het toezicht op en de contróle van alle operatiën der vennootschap en alle handelingen van den directeur. Zij hebben het recht den direc teur te schorsen. Telken jare treedt één der com missarissen af, doch is onmiddellijk herkiesbaar. In art. 8 wordt o. a. bepaald dat de directeur alle voorschriften van commissarissen betreffend© het financiëele opvolgt en tot het beleggen der gelden hunne machtiging behoeft. Op voorstel van den heer Henny werd het laatste in art. 13 nader omschreven en op voorstel van denzelfde werd ook het recht tot inspectie van commissarissen in art. 13 nader geformuleerd. Na nog eenige wijzigingen in de verdere bepa lingen, door commissarissen overgenomen, werden de atatnten goedgekeurd. De koninklijke goedkeuring zal er op worden gevraagd. Tot commissarissen werden herkozen de heeren M. W. Yan der Tack en A. Fock. Bedankt is voor het beroep naar Surhuizem door dfc. J. G. Verhoeff, pred. te Bodegrave.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1