Gemengd Nieuws. In des afgeloopen nacht is door de politio aan het commissariaat gebracht zekere J. J. v. d. B., die bij zijne schoonmoeder aan de Doeza- straat de glasruiten had ingeslagen. Ter beschikking van don eigenaar is in d9 daartoe bestemde bewaarplaats door de politie afgezonderd een groote bruine trekhond met witte vlekken (toef.) Naar aanleiding van het bericht dat dezer dagen aan een 40-tal gevangenen in het militaire detentiehuis bij Leiden kwijtschelding van straf ia verleend, herinnert zich het Yl. Blad. het feit dat een man, die tien jaren in die gevangenis - waar men het nog zoo kwaad niet heeit - was op gesloten geweest, huilde als een kind toen hij die gevangenis moest verlaten. Naar „De Tijd" verneemt, bestaat het plan om den Stadsschouwburg te Amsterdam elec- trisch to verlichten. Een marinier oersto klasse, te Amster dam in garnizoen, heeft zich eergisteren mot een gouden remontoir-horlogo van den officier bij wien hij oppasser was, uit de voeten gemaakt, doch is te Utrecht gearresteerd en gisterochtend gevanke lijk binnengebracht. Nog circa anderhalfjaar dienst en hij zou een pensioen hebben bekomen van p. m. f 560. De banketbakkerij van den heerGolle- ma te Francker is met de zich daarin bevindende gereedschappen oen prooi der vlammen geworden. Te "Wormerveer is door den stoomtram, die, van Krommenie komende, het station binnenreed, een heer zwaar aan het been verwond. De rechtbank te Arnhemlieeftgisteren bevel van gevangenhouding verleend tegen den per soon H. J. Yerhoy, behangersknecht te Oosterbeck, verdacht van op 30 Maart jl. in bovengenoemde gemeente de bewoonde woning van II. Oonk op zettelijk te hebben in brand gestoken. Bedoelde persoon is oen oude kennis dor politie. Onlangs geraakte een d e r t igjar i g man te Kalisch (PoIgd) in het bezit eener erfenis van 80,000 roebels en reisde daarmede naar Monaco, om aan de speelbank zijn goed te vermeerderen. Het geluk was hem niet gunstig; hij verspeelde zijne geheele erfenis en eindigde met zelfmoord. Eenige dagen geleden reisdoneen heer en een dame te zamen op een Belgischen spoor weg. Eensklaps zeide de heer tot de dame: „Zoudt gij niet gedurende 5 minuten naar buiten willen kijken?" Dit gebeurde, en vijf minuten later was de heer in een dame verkleed. Doch nu zeide de eerste dame: „Zoudt gij niet 5 minuten lang u naar het venster willen kecren?" En dit geschiedde eveneens, en zie nu was de dame in een heer ver anderd. „Ik geloof", zeide dö laatste, „dat wij bei den het hazenpad willen kiezen. "Wat hebt gij mis daan?" „Ik heb de bank van Engeland bestolen".- „En ik ben do politiebeambte J. Seatlandgard", zeide de andere en een revolver uithalende, voegde hij er bij: „geen gekheden, gij zijt mijn man." Ondor Wagners nalatenschap be- hoort een zeer merkwaardige levensbeschrijving door hem zelven, benevens een Indische opera, die de zielsverhuizing tot onderwerp heeft. Eigenlijk fortuin laat hij niet na, daar hij zeer verkwistend was, maar het recht van opvoering en uitgave zijner werken brengt op het oogenblik 150,000 fr. per jaar op en dit fortuin, van afwisselende waarde, is gedurende dertig jaren aan zijn erfgenamen verzekerd. In de bosschen van Michigan ontstond tusschen een gezelschap houthakkers dezer dagen twist. Men werd handgemeen en aan een der twis tenden werd het hoofd afgehouwen. De dader werd gelyncht en een nieuw gevecht ontstond, waarbij zeven man sneuvelden en verscheidene gekwetst werden. Vóór eenige dagen kregen te Parijs twee jongens van elf en dertien jaar twist en spra ken af, op eeno bepaalde plaats te duelleorer.. Het gekozen wapen waren steenen. Op het bepaalde uur verschenen do kampioenen en het duurde niet lang, of de jongste, door een steen aan het hoofd getroffeD, stortte met een gil ter aarde. Naar een hospitaal overgebracht, is hot kind den volgenden ochtend overleden. Hoe men zijn eigen geld trouwt. - Dit raadsel heeft onlangs eeu welgesteld spekslager te Minnheitn opgelost. Na een „gelukkigen" echt vau vier en twintig jaren verloor hij zijne weder helft. Ofschoon aanvankelijk diep geschokt door dit geleden verlies, begon hij na eenige maan den te gevoelen: „dat het niet goed is, dat de men8ch alleen zij", en zijn oog viel op de winkel dochter, eene flinke, gezonde boerendeern, die zijne overleden vrouw als ouderloos, behoeftig meisje in huis bad genomen. De liefdesverklaring van den slager vond een gewillig oor en weldra stapten beiden in het huwelijksbootje. Terwijl het jonge echtpaar gedurende de wittebroodsweken op zekeren avond vertrouwelijk bij elkander zat, bokonde de jeugdige echtgenoot© dat zij niet zco arm was, als haar man wellicht dacht, want dat zij niet alleen van haar salaris een aardig duitje had over gespaard, maar ook vau tijd tot tijd zich een ge deelte vau de dagelijksche ontvangst had toege- eigend, welk een en ander oen niet onaardig sommotje uitmaakte, dat zij hem thans ter beschik king stelde. De slager, over do eeriijke bekentenis getroffen, liet zijne vronw in het volle bezit van hare spaarpenningen; hij nam zich intusschen voor, een waakzaam oog op do nieuwe winkeldochter te houdon, opdat hij, casu quo, niet weer in de ge legenheid zou komen zijn eigen geld te trouwen. BUITENLAND. Frankrijk. Onder de telegrammen hoeft men gezien dat bet goschil betreffende de manoeuvres aan de Ooster- grens geschikt is; hoe, i9 niet recht duidelijk. Vol gens sommigen zal generaal De Galliflët de manoeu vres der vijfde en zesde divisie cavalerie besturen, volgens anderen in het geheel niet. Is het „Journal des Dóbats" goed ingelicht, dan komt de schikking hierop neder, dat eenerzijds de manoeuvres niet plaats zullen hebbeu gelijk zij eerst waren vast gesteld, maar anderzijds generaal De Galliffet met do leiding der gewijzigde manoeuvres belast zal blijven. Louise Michel schreef aan do „Intransigeant" dat zij niets afweet van bakkerijen, die ze zou hebben helpen plunderen, en dat zij op 9 Maart aan heel wat anders dacht. Zij verzoekt haren vrien den hare moeder onkundig to laten van hare arres tatie; aan Yaughan zond zij een aantal vooruit - gedateordo brieven, waarvan geregeld óón dagelijks aan hare moeder moet worden gezonden. Over hare behandeling in Saint-Lazaro is zij zeer tevreden. Louise werd met burger Pougot geconfronteerd, die bij haar was toen de politie den 9den Maart tusschenbeidon kwam. Pouget was gearresteerd; hij had eene revolver bij zich, die aan Louise toebe hoorde en die zij hem liet dragen, omdat 't wapen te zwaar was. Louise zeide dat zij gewoonlijk eene revolver bij zich had, omdat zij in een afgolegen wijk woont, dikwijls laat thuis kwam en vaak anonieme dreigbrieven ontving. De drie bakkers, die met Louis Michel werden geconfronteerd, zeggen dat zij het sein gaf tot de plundering en dat zij aan hot hoofd stond van de manifestatie. Louise trad geen der bakkerijen binnen en zij verklaart dat zij eerst merkte dat trien het brood verdeelde, toon het te laat was om dit te beletten. Louise schrijfc te Saint-Lazaro nog een sensatie- romau. Rochefort onderhoudt hare moeder geduronde hare gevangenschap. De Panische berichtgever der „Times" deelt den hoofdinhoud medo van eene overeenkomst, door kapitein Dupré in naain des gouverneurs van Senegal met den koning of het opperhoofd van Baol gesloten, waarbij dit gewest ondor Frankrijks bescherming wordt geplaatst en do koning op zich neeait, naar vermogen mede te werken tot don aanleg van den spoorweg door zijn groudgeb;ed, hetwelk hij voor alle vijanden van Frankrijk, zooals Lat Dior, sluiten zal. Daarentegen belooft Frankrijk Baol tegen alle aanvallen te beschermen en het tegenwoordige regeeringshuis te handhaven. Kapitein Dupró is op zijn terugtocht met zijn geleide Yan tien ruiters ternauwernood aan Lat Dior met eene groote overmacht naar St.-Louis ontkomen. Te Barbézieux (Charento) zijn ongeregeld heden voorgevallen, naar aanleiding van het aan plakken van hot manifest van prins Napoleon. De minister van binnenlandsche zaken heeft den pre fect instructiën gezonden om het aanplakken te verbieden, krachtens de politiemacht, den burge meesters verleend bij de wet van 1790. DuiUicliland. Van Berlijn is een koerier naar Madrid gezonden met een ultimatum, waarin de onveranderde aan neming van het handelsverdrag, naar den tegen- woordigen stand der onderhandelingen, verlangd wordt. Men gelooft te Berlijn dat het verdrag ge sloten zal wordon. Eene verordening van den Bonds raad over eventueel© toepassing van Kamplzöllen is nog niet uitgevaardigd. Zoo luidt nu weder een particulier telegram. De grjjze Schultzo-Delitsch, de bekende stiohter der genootschappen en volksbanken, ligt gevaar lijk ziek. De sociaal-democratische leden van denDuit- schen Rijksdag hebben Woensdag een voorstel in gediend, houdende verzoek aan den rijkskanselier eene rechtsvervolging in te stellen tegen de ambte naren, die, door hetiDhechtenïsnemen van de heeren Volluiar en Frohme, de leden van don Rijksdag verhinderd hebben in het uitoefenen van hun plicht als volksvertegenwoordigers. Het voorstel is onder steund door de meeste leden der Fortschrifct-partij en door de volkspartij. Het schijnt dat ook in het oog der regeering de stand van zaken in Bosnië in den laatsten tijd gunstiger is geworden. Er worden althans toebe reidselen gemaakt om het bezettingsleger aldaar met 5000 man te verminderen. Het Reichsgericht heeft de herziening van het proces tegen professor Mommson, wegens het beleedigen van prins Bismarck, verworpen. Zijne vrij spraak blijft dus gehandhaafd. Groot-Britaunlë. Het Hoogerhuis heeft gisteren zijne goedkeuring verleend aan het voorstel tot benoeming eener ge meenschappelijke commissie uit beide Kamers, tot onderzoek dor doelmatigheid van do Kanaal-tunnel. In het Lagerhuis kondigde de heer Hareourt aan dat hij Maandag a. s. een wetsontwerp za! indienen betreffende het bezit van ontplofbare stoffen. Eene spoedige behandeling zal daarbij worden voorgesteld. Vior der gevangengenomen personen (dr. Gul- ïaghor, Jamos Norman, Henry Wilson en Henry Dalton, wiens ware naam John O'Connor zon zijn) verschenen gisteren voor de rechtbank van politie te Londen, do drie eersten onder beschuldiging van het bezitten vau ontplofbare stoffen met het doel om die voor een misdadig oogmerk te gebruiken, de laatste wegens medeplichtigheid. Do zaak is tot Donderdag a. s. uitgesteld. Do Dublinscbe correspondent van de „Times" meldt dat do behandeling van de zaak der moor denaars van lord Cavendish, die Dinsdag 11. zou voorkomeD, uitgesteld is omdat do beschuldigden geen advocaat kunnen betalen. Er zal hun dus van wege de Kroon een wordon toegevoegd. Dit ver oorzaakte echter oponthoud. De correspondent ge looft dat het feit, dat zij thans door hunne geest verwanten in den steok gelaten worden, geene aan moediging voor anderen is om een nieuw moordcom plot te vormen. De conventie der Ieren te Philadelphia, waar bij de heer Parnell misschien tegenwoordig zal zijn, heeft bovenaan op haar programma de verklaring geplaatst, dat Ierland niet met Engeland onder éóne kroon vereenigd moet blijven en dat, om dat doel te bereiken, ook maatregelen van geweld gerecht vaardigd zijn. De „Daily News" verneemt dat het lang niet zeker is dat de heer Parnell de conventie der Ieren te Philadelphia zal gaan bijwonen. De hertog Yan Edinburg zal Engeland bjj de kroning van den czaar te Moskou vertegen woordigen. iRiifeRaiicl. De heer Vunnuteili, de pauselijke nuutius van Brazilië, die den Paus te Moskou bij de kroning van den czaar zal vertegenwoordigen, zal te Moskou eerst een dag Da de kroning aankomen, om niet bij de godsdienstige plechtigheid in het Kremlin tegenwoordig te zijn. Uit. Berlijn seint men aan de „Morning Post" dat de czaar zich zeer bezorgd maakt over de toe nemende impopulariteit der Russische generaals, die zitting hebben in het Bulgaarsch ministerie. Hij zou zolfs besloten hebben hen terug te roepen. Te St.-Petersburg hebben 200 arrestaties plaats gehad onder de beambten van een der staatsspoor wegen en do leerlingen van de militaire school. Alle Italianen, die geen middelen van bestaanheb ben, zjjn uit St.-Petersburg verbannen. Men denkt dat zij naar Warschau zullen gaan, waar werk voor hen is. Vertrek der mails naar R'cd.-Indië. Via Amsterdam: Dinsdag 10 April12 uren 's nachts. Via Marseille: Dinsdag 10 .April. 5 u. 80 m. 's avonds, Yia Napels: Zaterdag 1-1 April 12 u. 15 m. 7s middags.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2