LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 6 April. N°. 7096. IA0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZEB COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1fl regels f 1.05. ledera regel meer 0.17^. Grootera letten naar plaatsruimte. Voor het incassee* ran bniten da stad wordt 0.10 berekend. GomeuffU Nieu w De peinture-Bogaerts zal hier terstede wel niet onbekend zjjD. Hnn, die echter nog niet in de gelegenheid waren er keenis mede te maken, kunnen wij een bezoek bij den heer H. Langezaal op de Hooigracht wel aanraden. Verschillende schilde rijen zijn aldaar geëxposeerd. Jammerklachten van een voetbode. - Ach neenl Ik kan er niet meer aan twijfelen! 't Is geen Aprilvisch, dien de minister ons opdischt, maar het zijn zware postpakketten, die hij ons op de schouderen laadt. Achttien kilo knnnen we dragen; de minister heefc zoo geoordeeld. Beladen als muilezels, met achttien kilo op den rug, zullen wij 's morgens uitrukkenOf wij op onzen tocht vermoeid zullen worden, of de beenen hunnen dienst zullen weigeren Wie vraagt daarnaar Maar of wij tijdig op de plaats onzer bestemming zijn, daar bekommert men zich wel om! Laat het regenen, waaien, donderen en bliksemen, laat het vriezen, dat de steenen barsteD, laat eone brandende zon het zweet bjj stroomen ons uit het lichaam persen, wij moeten steeds op tijd present zijn, en zorgen wij daar niet voor, dan hebben we ten onzen koste het gelag te betalen. Arme monsohenkioderen, die we zijn 's Morgens zal men ons achttien kilo op den mg laden, groote pakkotten, kleine, lichte en zware pakketten, zoodat wij als marskramers 's Heeren wegen zullen be wandelen. Des namiddags zal men nog geen mede lijden met ons hebben, maar onze schouderen nog maals met hetzelfde gewicht beladen! En gij lacht, mpdemenschenGij nit openlijk uwe tevredenheid, omdat gij weldra de voordeelen der postpakkeUct zplt genieten! En gij denkt niet een6 aan ons, arme voetboden, die weldra om u te gerieven, op ons veertigste jaar zullen versleten zijn. (Maasbode.) Ooggetuigen van den brandinhet Nationaal Theater te Berlijn verzekeren dat noch de ijzeren voorhang, welke na de repetitie werd neergelaten, noch het werpen van de groote hoe veelheid water in den vuurgloed, in staat waren om zelfs maar voor een korte poos den voortgang van den brand te stuiten. Jn den tijd van een half uur waren het tooneel en de ruimte voor de toe schouwers volkomen uitgebrand, ofschoon vier stoom- en verscheidene handspuiten zeer spoedig op de plaats de3 onheils aanwezig warep. Slechts bet ge bouw is verzekerd, nl. voormillioen, maar kleederen en verdere benoodigdheden niet. Velen hebben bij deze ramp alles verloren en 150 personen zijn broodeloo9. Io de laatste avonden was de schouw burg, wegens een sensatiestuk, overvol. Uit Cattarowordt aan de „NeueFreie Presse'' weder eene bloedige botsing tussohen Alba- neezen en Montenegrijnen gemeld, waarbij 25 van de eersten en 9 van de laatsten bet leven lieten. De slfijd werd in vaartuigen op het meer van Yrangina gevoerd. Een Spaansch gerechtsdienaarte X e- res, die in handen was gevallen van eenige leden der „Zwarte Hand", gelukte het te ontsnappen na perst een pak stokslagen gehad te hebben. - Dezelfde personen mishandelden eene vrouw, die ten stelligste weigerde hen in haar huis binnen te laten. Te Par ij s zakte eene arme, maar zin- delijk gekleede vrouw op het trottoir van den Bou levard des Italiens in elkaar. Haar man was ziek en kon niet werken en zij moest een kind van drie maanden zogen. In vijftig uren had de ongelukkige niets gegeten! Door liefdadige voorbijgangers werd gij paar een restaurant gebracht, waar men haar ppijs en drank voorzette. Te Frankenthal woonde een gezin met 5 kinderen. De man was dag aan dag beschonken, zoodat de vronw alleen den kost moest verdienen door het verkoopen van groenten en vrnchten. Daarbij had zij van haren onwaardigen echtgenoot veel te lijden. Toen hij onlangs weer met een zwa- ren roes thnis kwam en begon te krakeelen, sleepte de vronw, door woede buiten zich zelve, hem in de schnur, bond hem vast en sloeg hem met een hamer dood. Zij werd kort daarna gearresteerd, zoodat de kinderen nu geheel zonder verzorgers achterbleven. Als men een bericht nit het „Berliner Tagoblatt" mag gelooven, zijn te St.-Petersburg bij een hoedenmaker een aantal hoeden ontdekt, die gevold waren met dynamiet. Men veronderstelt dat deze zonderlinge hoofddeksels bestemd waren om voor de voeten van den czaar te worden ge worpen. Talrjjke arrestatiën zijn gedaan naar aan leiding van deze ontdekking. Te Weenen heeft zioh een 68-jarig gepensionneerd majoor, waarschijnlijk ten gevolge van een smartelijk lichamelijk lijden, doodgeschoten en daarbij eene zeldzame wilskracht aan den dag gelegd. Toen men de gesloten kamer met geweld opende, vond men den majoor in een plas bloed liggen, eene revolver met zes loopen krampachtig in de hand houdende, en waarmede hij niet minder dan vjjf kogels op zich had afgeschoten. Bij een geneeskundig onderzoek bleek, dat hij eerst drie schoten op de linkerborst had gelost, die echter niet doodelijk waren. Toen had de majoor de re volver togen het voorhoofd gelegd en had zich tusschen de oogen en den neus een kogel door het hoofd gejaagd. Ook deze kogel trof het doel niet en eerst het vijfde schot tegen een der slapen had den dood ton gevolge. De melkverkoopers worden meteone ernstige concurrentie bedreigd. De jongste onder zoekingen toonen namelijk, dat niets voedzamer is danolifantsmelk, die meer boter en sniker bevat dan eenige andere, er goed uitziet en wel riekt. Van hare versterkende eigenschappen is de olifant het levend bewijs. Er kan ook uitmuntende boter van gemaakt worden. Een tweede, nieuwe melkbron heeft de Engelsche onderzoeker sir Joseph Hooker ontdekt in de „Pais de Vaca" of „Koeboom." Deze groeit in Venezuela, en wordt 100 voet hoog. Snijdt men in den stam, dan loopt er een vocht nit, dat smaakt naar zoeten room, geurig, gezond en voed zaam iB. De hestanddeelen zijn bijna als die van kopmelk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In uw geacht Dagblad van Maandag 2 dezer lazen wij een ingezonden stuk geteakend Mina, waarin zij onze zgak. hevig aanvalt en hare ver ontwaardiging te kennen geeft, omdat de vuilnis- ophaalders in het opgehaalde vnil met hnnne handen wroeten, om snippers papier en lompen te zoeken, zonder te vragen of or veel of weinig meosohen passeeren. Qnze lieve Mina (want Min» is een lieve naam) noemt dat een sohandaal in een stad als Leiden en begrijpt niet hoe dat door de autoriteiten kan worden geduld. Vervolgens neemt zij den pachter onderhanden en sleept er ten laatste de politie bij de haren bij; maar onder verzachtende ometpp- digheden. Als middel daarfeg^p geeft Ml °P eigen exploi tatie (lij mepnt dat men de gemeente-arbeiders het walgwekkend wroeten in het vnil onder het oog van het publiek wel zon verbieden. Het kan zijn dat er met het wroefen in het vnil wel eans wat ri>vr wordt te werk gegaan, maar met een weDk aan den pachter wordt dat altijd dadelijk zooveel mogelijk tegengegaan. Over het algemeen is de klacht van onze lieve Mina zoo niet ongegrond, op zijn zachtst genomen zeer over dreven een algemeen zwak van geëmancipeerde vrouwen of die zich verbeelden dat te zijn, en zich daarom vermeten in het publiek mede te praten over zaken, waarover zij net zooveel knnnen oor- deelen als een blinde over de kienren. "Wij veroorloven ons op te merken dat het om wroeten in het vuilnis (zooals onze lieve Mina dat noemt) nog eene andere Btrekking heeft, dan er pa piersnippers en lompen uit te balendat geschiedt ook daarom, om te zien of er som ook onder het weggeworpen vnil voorwerpen van waarde zijn, zoo als zilveren lepels en vorken enz., die dan aan den pachter worden ter hand gesteld en bij wien zij altijd tegen eenige vergoeding voor den eerlijken vinder terng zijn te bekomeD. Menig ingezetene heeft daar van de ondervinding, en er gaan jaren om dat er 30 a 40 stuks aan den reohtmatigen eigenaar worden ternggegeven. Onze lieve Mina zal dus hier nit zien dat het wroeten in het vnil ook zijne nnttige zijde heeft, al is het voor sommigen een minder aange naam gezicht; niemand is trouwens genoodzaakt er naar te zien, en onze lieve Mica behoeft er ook niet naar te kijken, dan zal zij zich daaraan niet ergeren. Wat het middel betreft om over te gaan tot eigen exploitatie, dat noemen wij een engelachtig denkbeeld, dat streelt ons vnilnismanshart, en al had onze zeer geliefde Mina nog tweemaal zooveel op ons bedrijf geohicaneerd, wij zijn daardoor geheel met haar verzoend, en wel om de volgende reden. Als die zaak door de gemeente onder eigen beheer wordt genomen, krijgen wij zeker hooger loon dan een pachter kan geven, omdat de draagkracht van 40,000 zielen veel grooter iB dan van een pachter; bovendien komt het er voor de gemeeDte zoo nauw niet op aan, dat kan men wel zien aan Den Haag: daar kost de openbare reiniging onder eigen beheer per jaar maar f 112,000, en in Amsterdam niets mieder dan f 330,000. OI het er nu beter om is, zullen wij niet booordeelenwij hebben wel eens hooren zeggen dat een raadslid in Amsterdam had gesegd: „De reinigingsdienst onder eigen beheer is duur en sleoht", maar dat gaat ons niet aan, als wij maar hooger loon krijgen. Die meening van onze geliefde MiDa dat men de gemeente-arbeiders het walgend wroeten in bet vnil, onder het oog van het publiek wel zon verbieden, willen wij gaarne toegeveD, als wij hooger loon krijgen hebben wij er ook minder behoefte aan. Maar tnsschen verbieden en het nakomen van een ver bod is een hemelsbreed oaderscheid. Niet alle orders of bevelen, van gemeentewege gegeven, worden stipt nageleefd. Ook zelf niet ondanks de strengste contróle. Als eenig voorbeeld kan dienen dat de in8tructiën voor de bewaarscholen luiden dat de kinderen goed opgepast en verzorgd zullen worden, en zindelijk zullen worden gehouden, en toch ge beurt het wel eens dat er kinderen van die scholen te huis komen, die in hnn ondergoed iets met zioh meevoeren, dat geschikter op een andere plaats zon te hnis behooren. Het zij verre van ons daarvoor het hoofd van zoo'n school verantwoordelijk te stellen. Ons doel is maar alleen om aan te toonen dat als er in be trekkelijk kleine kringen (zooals bewaarscholen) afwijkingen van den regel knnnen bestaan, men hoogst onbillijk is te verlangen dat in zaken van zoo nitgebreiden omvang en algemeene strekking als het ophalen van assb en vuilnis alles volmaaktzal zijn. U dankzeggende voor de welwillende plaatsing nemen wij hiermede afscheid van onze Mina. ,1- Lbiden, Namens de Vnilnishaalders, 3 April 1883, Izak Snippee,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1