iaSBSSgaa^gaaB^5Mi,i.' 'in1 Gemengd Nieuws. Op de verkooping rail schilderijen, antiek koper-, glas-, porselein en aardewerk, an tieke meubelen, wapens enz. van wijlen den heer J. L. Cornet, in leven directeur van het Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden alhier, werden meestal niet onaanzienlijke prijzen besteed. Alleen door den heer J. H. Yan Rossum Dn Chattel, antiquaar al hier, werd er voor een bedrag van f 726 aange kocht, alstwee kruikjes voor f 12, een groote kruik voor f 8.50, twee kruiken voor f 12.50 en twee andere kruiken voor f 6.50; een spiegel in vergulde lijst, antiek zoowel het glas als de uitvoerig bewerkte lijst, voor f 42; een folio-bijbel met lezenaar voor f 20; een spiegeltje met ge sneden lijst f 13.50; een tafel met lade, massief eikenhout, zeer fraai geornamenteerd, voor f 82; een leuningstoel uit de 17de eeuw, rug en zijleu ningen sierlijk gesneden, voor f 42; een stoel uit de 18de eeuw, fraai gebeeldhouwd, met lederen zitting, voer f 134een palmhouten vrouwenbeeldje, zeer antiek, fraai, doch waaraan de handen ont breken, voor f 13. Yan de schilderijen werden door hem aangekocht: oen onderhoud bij Willem III voor ƒ40; een levens groot portret van Frederik Hendrik op paneel, voor f 155; een levensgroot vrouwenportret voor f 45 en een stilleven met kannen, bekers, kreeft, drui ven enz. op paneel, voor f 100. In de Scheveningsche boschjes is nabij het Kanaal door den rijksveldwachter Brouwer het lijk gevonden van een 20-jarigen Dnitscher, die zich met eene revolver door het hart had ge schoten. Op het lijk werden gevonden eene portefeuille en portemonnaie, een zilveren horloge met ketting. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats over gebracht. Yan den veehouder C. Yan der Most te Schiedam zijn 40 runderen, als verdacht van longziekte; onteigend om te worden afgemaakt. Te Arnhem zijn 20 runderen van een veehouder door den districts-veearts verklaard lijdende aan tong- blaar. Ook onder het rand vee van den veehouder P. J. W. te Oosterend is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Te Utrecht heeft zich op eenige vee stallen het mond- en klauwzeer vertoond, doch van geen ernstigen aard. Door de bevoegde auto riteit zijn de noodige maatregelen genomen. De luit.-kol. De R., te Amsterdam, heeft het ongeluk gehad zich ernstig te bezeeren en een der beenen te breken. (Ulr. Dbld.) Een haringvisscher te Niou wediop ving dezer dagen in één trek met de zegen een 125-tal haring. Te Kuilenburg is in eene woning een tweede geval van pokken voorgekomen, alsmede een geval te Brakel. Een man, dievóóreenigedagenteOude- bildtzijl in een molen naar beneden was gevallen, is aan de gevolgen overleden. To Sneok hebben zich voor de met 1 Juli a. s. open te vallen betrekking van vader en moeder in het Old-Burgerweeshuis 122 paren aan gemeld. Men zegt dat de oude mevrouw Pelt- zor de schrijvers van het „Drame de la rue de la Loi" en den directeur van de „Nouveautés" te Brussel zal vervolgen, om de opvoering van het stuk te ver hinderen. - Ten spijt van het verbod van zijn schoonvader nam Armand toch afscheid van zijn dochtertje, dat door hare tante naar de Petits- Carme8 werd gebracht. Het afscheid was hart verscheurend. Een later bericht meldt dat de opvoering toch heeft plaats gehad. Ontelbaar was het aantal per sonen dat reeds vroeg de opening der deuren van het „Théatre des Nouveautés" afwachtte. Het drin gen was zoo erg dat de pogingen van de politie om het volk tegen te houden vruchteloos waren. De zaal was in een oogenblik stampvol en velen waren zonder kaarten binnengedrongen. Men zag zich genoodzaakt de dearen te sluiten om zoodoende de duizenden en duizenden personen die nog buiten stonden de gelegenheid te benemen den schouwburg binnen te dringen. Dit gaf echter aanleiding tot een vechtpartij, waardoor een aantal ruiten, voorname lijk van de deuren, stuk geslagen werden. In de zaal zelf heerschte een oorverdoovend geweld door het schreeuwen, fluiten enz. Het was niet mogelijk één enkel woord van hot eerste bedrijf te verstaan bij het tweede waren de gemoedoren min of meer bedaard, dank zij de verwijdering van eenige bel hamels. Bij het vallen van het scherm namen de ongeregeldheden echter opnieuw een aanvang, zich openbarende in allerlei vijandelijke uitingen. De voor de Peltzers aangewezen cellen zijn ge legen naast cel No. 3, waarin Dessous-Le-Moustier, de moordenaar van zeven menschen, zit en naast die van Stobbe, die den graaf Du Bois De Bianco om het loven bracht. Ook Dobbelaer, de moordenaar uit Rijsel, en de beruchte Mestdagh, die een lijk in stukken sneed, zijn hunne naaste buren. "Wol een illustre gezelschap voor den trotschen Armand 1 BUITENLAND. Frankrijk. Het geschil betreffende de manoeuvres der ruiterij schijnt geschikt te zijn. Generaal De Galliffet zou het opperbevel behouden en de quaestie, of de ma noeuvres langs de grens zullen plaats hebben, nader worden geregeld. In den eergisteren gehouden ministerraad werd eeue levendige discussie gevoerd over de zaak van Galliffet. De heeren Ferry en Waldeck-Roussean wenschten de intrekking der dagorder van generaal Thibaudin, den minister van oorlog. Laatstgenoemde kwam krachtig tegen elke inmenging in zijn depar tement op. De president der Republiek ondersteunde generaal Thibaudin. Niettemin acht men de op treding van generaal Campenon als minister van oorlog aanstaande. Het verdient uit een staatkundig oogpunt op merking dat de „National-Zeitung" generaal Thi baudin verdedigt. Als reden voert het blad aan dat het eene dwaasheid zou zijn, in het voorjaar zes divisiën cavalerie op bebouwd land, alleen voor eene demonstratie aan de oostelijke grenzen, te laten manoeuvreeren. De schade voor don Staat zou verscheidene millioenen bedragen en uit een militair oogpunt zou daarvan geen nut getrokken worden, omdat nooit in oorlogstijd dergelijke massa's ruiterij bijeen zijn. Louise Michel heeft een cel van 3 meter breed en 4 meter lang op de 1ste verdieping van de ge vangenis van Saint-Lazare. De cel heeft één deur en één raam, dat getralied en van witte gordijnen voorzien is en dat uitziet op een binnenplaats. In de deur is een kijkgat. Een „soeur" hondt de wacht. Louise schrijft van den morgon tot den avond, hetzij brieven, hetzij aan haar tooneelstuk „La Fille du Pcuple." Duitschland. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt dat het niet slagen der onderhandelingen over het handelstrac- taat met Spanje grootendeels toegeschreven moet worden aan de geringe zaakkennis der Spaansche onderhandelaars. Zoo vroegen deze laatsten o. a. eene vermindering van invoerrechten op rogge, ter wijl Spanje in het geheel geen rogge in Duitsch land invoert. Ook vroegen zij op het laatsto oogen blik, toen men dacht dat het tractaat zou geteekend worden, eene vermindering van 12 op 6 M. der invoerrechten op zout. In 1881 nu werden in Duitsch land slechts 94 qnintalen Spaansch zout ingevoerd, ter waarde van 1000 M., en het Duitsche tarief voor het zout was niet hooger dan de belasting op de binnenlandsche productie. Duitschland kon dus, volgens zijn beginsel, niet toestemmen in de ver langde verlaging. De Rijksdag heeft met 136 tegen 135 stem men besloten het ontwerp tot verhooging der invoerrechten op het hout naar eene commissie te verwijzen. Oroot-BirltanzilS. De toebereidselen voor de internationale visscherij- tentoonstelling te Londen zijn zeer gevorderd. De „Globe" meent dat de meeste bezoekers zeer ver baasd zullen zijn over den grooten omvang der loka len. Men komt terstond in een gebouw, dat 30 voet breed en 730 voet lang is. De vreemdeling zal spoe dig meenen dat dit nu het geheele tentoonstellings gebouw is. Maar verreweg de grootste helft van den grooten vierhoek van de Horticultural Society's Gardens is met zulke gebouwen bedekt, zeven a acht in getal en vele kleinere. Daaronder is er een, bestemd om eene markt van gedroogde en versche visch te zijn. Engeland zal de grootste ruimte inne men, o. a. twee gebouwen, één van 37,000 en ééa van 30,000 vierkante voeten. Maar ook aan Niouw- Zuid-Wales, China, Canada en de Yereenigde Staten, Zweden en Noorwegen, Rusland, Spanje, Nederland, België en New-Foundland is veel plaats afgestaan. Op verzoek van de Engelscbe regeering heeft de Egyptische besloten, dat de historische monumen ten in Egypte vanwege den Staat zullen bewaakt worden. Koningin Yictoria is nog niet hersteld van haar val. Zij kan nog niet wandelen en zelfs niet langer dan een paar minnten blijven staan. Yolgens een telegram nit Caïro aan de „Stan dard" brengt generaal Hicks 9000 man tegen Soedan bijeen en wordt eene proclamatie verwacht, waarbij aan allen, die den zoogen aamden valschen profeet verlaten, kwijtschelding van straf wordt toegezegd. Dr. Joris8en vertrekt Yrijdag van Londen naar Nederland, maar keert Dinsdag terug. Het Transvaal-comité heeft schikkingen gemaakt voor eene particuliere conferentie met hem. Rusland. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat de revo lutionaire partij eene proclamatie het licht heeft doen zien, waarin gezegd wordt dat. zij ook met hare toebereidselen voor de kroning van den czaar ge reed is en dat zij hoop heeft op een goeden uitslag. Yerder wordt ieder, die zijn leven lief heeft, ge waarschuwd, zich bij de plechtigheid niet in de nabijheid van den czaar te wagen. De proclamatie eindigt aldusWij willen nogmaals eene poging voor Ruslands vrijheid beproeven, en wij doen een be roep op alle recht geaarde Russen, om ons te hel pen in het uit den weg ruimen van die massa be derf en valschheid, waaronder ons land zucht." De proclamatie is met roode letters gedrukt. Het officiëele regeeringsblad vermeldt den staat van het spoorwegfonds op 1 Januari 1883. Tot dokking van de voorschotten, welke de regee- riog aan genoemd fonds heeft verstrekt, zullen ver scheidene spoorwegmaatschappijen obligatiën tot een bedrag van 137 millioen roebels uitgevenzoo niet, dan zal de regeering zelve zich met de uitgifte belasten. Naar men uit Madrid seint, zal Spanje bij de kroningsplechtigheid te Moskou vertegenwoor digd worden door den hertog De Montpensier. Mexico. In een te Nieuw-York uit Mexico ontvangen de- peche wordt gemeld dat de president, in zijne boodschap aan het congres, de definitieve regeling van de Guatemala-quaestie aankondigt. Hij deelt verder mede dat het land in rust verkeert en de betrekkingen met alle mogendheden van gunstigen aard zijn. De ontvangsten der schatkist zijn hooger dan de raming en alle takken van nijverheid gaan vooruit. De president betuigt zijne ingenomenheid met den spoedigen voortgang in den aanleg van spoorwegen en verkondigt dat de regeering het ontwerp van een handelsverdrag tusschen Mexico en de Yereenigde Staten bij het congres ter rati ficatie zal indienen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 4 April. De Porte ont ving heden eene irade van den sultan, waarbij deze zijne toestemming geeft tot de aansluiting te Wranja van de Turksche aan de Europeesche spoorwegen. GIBRALTAR, 4 April Op de grens van Spanje overviel de politie eene vergadering van Spaansche anarchisten; 40 personen vielen haar in handen. Ook te Trésorillo ontdekte de politie eene geheime bijeenkomst, waardoor 30 personen gearresteerd werden. Onmiddellijk vervoerde men ze naar San- Roque. ROME, 4 April. De „üiritto" spreekt formeel het gerucht tegen van [het beweerde tractaat tot vestiging van een drieledig verbond tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland. LONDEN, 4 Maart. De Koning en Koningin der Nederlanden bezochten hedenmorgen het paleis van Hampton Cour; vervolgens brachten zij een bezoek aan den hertog en de hertogin van Albany op Claremont. HH. MM. logeeren in den westelijken vleugel van het Oatlands Park-Hotel, welke prachtig voor hen gedecoreerd en gemeubeld is. HH. MM. zijn voornemens hun verblijf daar langer te rekken dan oorspronkelijk het plan was. KOPENHAGEN, 4 April. Hier ter stede is een congres gehouden van Duitsche sociaal-democraten, waaraan elf leden van den Duitschen Rijksdag hebben deelgenomen, o. a. de heeren Yollmar en Frohmen. Ook de heer Bebel was tegenwoordig. KIEL, 4 April. Yolgens berichten uit Noord- Sleeswijk zijn 36 Deensche onderdanen uitgebannen, die niet hadden voldaan aan den last om zich bij dea Burgerlijken Stand te doen inschrijven. NIZZA, 4 April. Het (in zee uitstekende) wan- dolhoofd is geheel afgebrand. De brand begon onge veer te vijf uren en strekte zich bijna dadelijk uit over het gansche hoofd, zoodat, niettegenstaande spoedig hulp werd aangebracht, alleen het met ijzer

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2