IX0. 7096. Vrijdag 6 April. A0. 1883. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poel.1.40. Aüoodeii£fce Sommen.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 18 regels LOi. Iedere regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het ïncasaoe- ren b ai ton de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Avond-editie. LEIDEN, 5 April. Wij maken onze lezers opmerkzaam op do wijziging, welke, blijkens achterstaande advertentie, in de voorstelling van a. s. Maandag-avond, ter benefice van den heer Yan Zuylen, gekomen is. Bij de aanbesteding van het éénjarig onder houd der kazerne-gebouwen en werken te VHage was minste inschrijver de heer A. Ressonaar te Leiden voor f 13,690. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leidon gevraagd tot 110 pet.; de aand. Leidsche Duin- watermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 170 pet.de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. Uit Leiderdorp wordt ons gemeld dat de vaca ture-beurt aldaar Zondag-avond te halfzeven zal worden waargenomen door ds. J. Yan Walsem, pred. te Alfen. Dinsdag-avond jl. hield de Hillegomsche Zang- vereeniging hare achtste uitvoering in de prachtig met groen versierde zaal vdn den heer J. Koning aldaar, onder directie van den heer N. H. Andriessen, van Haarlem, mot vereereDde medewerking van een dnbbol quartet der Haarlemsche Mannen Zang- vereeniging „Crescendo." De verschillende nummers van het programma, hetwelk in twee afdeelingen verdeeld was, werden op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, zoodat het talrijk opgekomen publiek met de meeste voldoening huiswaarts keerde. De vereeniging, welke haar 5-jarig bestaan vierde, vereerde bij monde van den president, den heer H. R. Buddenborg, haren verdienstelijken en ijverigen directeur eecen prachtig met zilver gemonteerden dirigeerstok. Bedankt is voor het beroep naar Gouds waard, bij;' ^aamd de Korendijk, door ds. G. Boksman van Ou-1-Ai bias. Tot lid van het grootwaterschap te Woerden is benoemd de heer De Bruin, te Lioschoten. Onze Koning en Koningin zijn voornemens koningin Yictoria op Windsor te bezoekeD, maar de sukkelende toestand der Engelsche vorstin maakt het tijdstip, waarop het bezoek zal plaats hebben, nog onzeker. De vorstin van Waldeck bracht Dins dag-middag op Oatlands een bezoek aan onze Ko ningin en vergezelde haar daarna naar Claremont, waar zij tot zoven uren bleef. De prins cn de prinses van Wales zullen heden Oatlands bezoeken. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de pokken opgehouden hebben te Charlois epidemisch te heerschen. In alle garnizoenen wordt deze week door het kader en de manschappen der infanterie theoretisch en practisch het tirailleeren beoefend, volgens hot dezer dagen bij dat wapen nieuw ingevoerde ont- werp-voorschrift. Sedert eenige dagen is, volgens de Haagsche Kroniek van de N. Gr. Crt., de Prins van Oranje weder ongesteld. Hij ontvangt weder niemand. Het „Yaderland" bericht dat mr. R. Maca- lester Loup, lid van de redactie van de „N L O." en schrijver van de politieke overzichten in „De Gids", met i Jani hoofdredacteur van het „Yad." wordt, ter vervanging van mr. A. Th. HeyligenJ Onder redactie van de heeren L. C. W. Cocx, T. E. Yan Dijk, Herman Van Gelder, J. Do Groot, M. L. Q. Van Ledden Hulsebosch, H. Nanning, G. B. Schmidt en D. Teessen, is bij den uitgever J. B. Wolters te Groningen een nieuw „Weekblad voor Pharmacie" verschenen. Het doel van het blad is bevordering van de pharmacie en do be langen harer beoefenaars, vooral om door wrijving van gedachten de waarheid aan het licht to brongen. Daartoe opent de redactio hot eerste nommer met een beroep op de medewerking van oudere on jongere pharmacenton, terwijl reeds de hoogleeraren Wefers Betlink te Utrecht, Van der Burg te Leiden, Gun ning en Staeder te Amsterdam en Pluggo te Gro ningen hun steun aan het nieuwe orgaan hebben toegezegd. Behalve aan de heeren Yan Rees, Gleichman en Heemskerk (tweemaal), moet de samenstelling van een kabinet opgedragen geweest zijn, naar de Midd. Crt. mededeelt, aan de heeren Modderman en De Waal, oud-minister van koloniën. Do heer Modderman zou het ministerie hebben willen recon- strueeren zonder de heeren Yan Lynden en Pijn- acker, terwijl de heer De Waal een conciliant minis terie had willeD formeeren. In overleg met hot bestuur van den Amster- damschon Journalistenkring heeft het comité der tentoonstelling bepaald dat tijdens do tentoonstelling aan vertegenwoordigers der pers een zeker getal doorloopende en persoonlijke toegangskaarten zal worden verstrekt. Daarvoor is noodig, dat, zoo moge lijk vóór 20 April, twee puotografiache portretten aan den secretaris van den Journalistenkring, don heer C. B. E. Eoklaar (Singel 225), worden gezonden. Het bestuur heeft voorts de heeren Yan der Waay, W. Steelink, Haverman en Van Looy, kunstschil ders te Amsterdam, uitgenoodigd hunne medewer king te verleenen tot versiering van het Paviljoen der pers op de tentoonstelling. Hot comité van uitvoering voor de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling verzoekt den in zenders in de Nederlandsche afdeeling hunne inzen dingen te willen afzenden, daar men in genoemde afdeeling tot de ontvangst daarvan gereed is. De gestelde termijnen voor de inzending zijn niet toe passelijk op de nevengalerij en de machinogalorij uit den aard der zaak hebben de inzenders die daar plaats besproken hebben, groote vrijheid dien- Ofschoon het comité met vertrouwen de tusschen- komst van do expediteurs Schlesing Co. aanbe veelt voor het transport der goederen naar de plaats hunner bestemming, zoo bljj ven de inzenders geheel vrij daarvoor andere personen te gebruiken. Gisteravond arriveerden te Amsterdam per trein 9.23 do koningin van Zweden en Noorwegen en de vorstin-moeder Yon Wied. De hooge gasten werden aan het station ontvangen door den heer De Burenstam, den Zweedschen gezant bij ons hof, en door eenige in de hoofdstad vertoevende Zwoedsche dames. H. M. begaf zich dadelijk naar hetAmstel- Hotel, waar zij dezelfde appartementen betrokken heef^ els bij haar bezoek in het vorige jaar. Tot leeraar in de Engelsche taal aan de Tooneelschool is ter vervanging van wijlen mevr. Makkink benoemd de heer Taco H. De Beer. De shah van Perzië heeft den Nederlandschen gezant te Londen, den heer C. M. E. C. graaf Van Bylandt, benoemd tot grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon. Yolgens de „Daily News" zou een syndicaat, aan het hoofd waarvan gebroeders Stern staan, de nieuwe Nederlandsche 4-pcts.-leening hebben over genomen a, pari, onder aftrek van hun commissie. Gedurende de maand Maart stierven op een stal te Dubbeldam twee runderen aan miltvuur; deed in die gemeente door aankoop eener koe, aan de Rotterdamsche markt, zich mond- en klauwaeer voor onder acht, en to Numansdorp onder twee-on- zestig runderen. Verder kwamen in Zuii-Holland t/z. Maas en Lek en Zeeland geene besmettelijke veeziekten voor. De „Willem Barendsz" is gisternamiddag, na nagezien en gerepareerd te zijn aan de werf der heeren Hnygons en Yan Gelder, Oostenbnrgergracht te Amsterdam, in het Marinedok weder gearriveerd, om verder uitgerust te worden voor den zesden tocht naar het Noorden. Zal de 300-jarige geboortedag van onzen be roemden landgenoot Hugo De Groot zoowel in ons vaderland als in het buitenland - getuige o. a. de feestvieringen te Amsterdam en te Berlijn en een waardeorend artikel in de „Times" van 31 Maart jl. - herdacht wordeD, ook het te 's-Hage gevestigd uit voerend comité voor de oprichting van een stand beeld voor den grooten Del venaar heeft besloten dien gedenkdag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Na gehouden overleg met het gemeentebe stuur te Delft heeft het hoofdcomité dezer dagen aan de onderteekeoaren der reeds vroeger ver spreide circulairo, aan de presidenten en secreta rissen van de in ons laad gevestigde subcommis- siëa en aan de vertegenwoordigers der pers van allo richtingen, eeno noodiging gericht om Dinsdag 10 April a. s. ten raadhuize te Delft samen te komeD. Er zal alsdan oen tocht naar hot grafmonument ia de Nieuwe kerk worden ondernomen, waar de voorzitter van hot hoofdcomité cene toespraak zal houden en op het monument een krans zal worden neergelegd. Gedurende de plechtigheid zal door den heer Yan Thienen orgelmuziek worden uitgevoerd. Yoor hen die bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk tegenwoordig wenschen te zijn, zullen toegang- kaarten verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 0.50 ten bate vau het monument, verkrijgbaar bij de heeren uitgevers van de Deïftsche en Nieuwe Delft- sche couranten en do voornaamste boekhandelaren te Delft. De kerk wordt om halftwee geopend. Naar men vernoemt, zal de Prins van Oranje, eere-voorzitter van het comité, bij de plechtigheid ten Raadhuize en in de Nieuwe Kerk worden ver tegenwoordigd door zijn adjudant en waarnemend Hofmaarschalk, den luitenant-kolonel Hojel. De „Nordd. Allg. Zeitung", het orgaan van prins Bismarck, schrijft: „De openbare meening in Nederland is eenigormate ontstemd over de ver warring in de parlementaire verhouding en de han delwijze der liberalen, die het bestaande kabinet hebben omvergeworpen, zonder zei ven tot de vor ming van een kabinet in staat te zijn. Wel is het bekend dat de klove tusschen de leden der parle mentaire linkerzijde onderling vrij diep is en het overnemen van het gezag op Tt tegenwoordig oogen- blik met menige moeilijkheid zou gepaard gaan; doch van den anderen kant is men van meouing dat de vorming van een kabinet door de liberale partij, in de thans bestaande verhouding, eene levens vraag voor haar is. Wanneer het tegenwoordige ministerie aanblijft, kan het de aanstaande algemeene Kamerverkiezingen vrij gerust te gemoet zien, nu de liberale partij, ofschoon zij nog altijd over de meerderheid in de beide takken der wetgevende macht beschikt, zoo zeer hare onmacht getoond heeft." Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en vertrok denzelfden dag; de „C. Fellinger," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Pddang. Z. M. heeft A. R. Schuyling, ontv. der dir. bel. en acc. te Gieten c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Warnsveld c. a., en A. J. J. Maas, surnumerair der dir. bel., invoerr. ea acc. uit de inspectie Amsterdam, tot ontv. der dir. bel. en acc. te Gieten c. a. [Herplaatsing wegens misstelling in de Staatscourant.]

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1