iiffiWai meeDG raden in Frankrijk moeten 74 senatoren en 134 afgevaardigden zich aan eene herkiezing onder werpen. Duit^sdiland. Met betrekking tot de inhechtenisneming van den heer Yollmar te Kiel, verklaarde de president van den Rijksdag, dat hij daarmede prins Bismarck in kennis had gesteld. Heden zal over dit geval in den Rijksdag beraadslaagd worden. In de hof kriügen te Munchen houdt men zich druk bezig met een tweegevecht, dat door den ko ning persoonlijk verhinderd werd. Graaf Dürck- heim, tot dusver adjudant van prins Arnulf van Beieren, daagde laatstgenoemde uit, na het ont dekken van een brief, waardoor zijne (Dürckheim's) echtgenoote werd gecompromitteerd. Koning Bode wijk, door den vader des prinsen van het gebeurde onderricht, verbood het tweegevecht, benoemde Dürckheim tot zijn vleugel-adjudant en bracht aldus eene officiëele verzoening tot stand. Grroot>Bi*lta,n.nlS. In do gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting is zonder stemming aangenomen een door de regee ring goedgekeurd voorstel, om geen verdrag met opzicht tot het gebied van den Congo of zijne omstreken te sluiten, waardoor vroegere verbinte nissen kunnen worden benadeeld, of geen voldoende zekerheid voor beschaving en handelsbelangen ver kregen wordt. In den loop van het debat verklaardo de heer Gladstone dat, indien het doelmatig mocht voorkomen een verdrag met Portugal te sluiten, daarvan vóór do ratificatie aan het Huis mededee- ling zal gedaan worden. Volgens berichten is een nieuw schelmstuk door de fenians en den moordenaarsclub gepleegd. Een correspondent van de „St.-James", die alle vertrouwen waardig genoemd wordt, deelt mede (lat de „onverwinlijken" pakken met besmet linnen, dat pokken- en typhuslijders gedragen hadden, ge zonden hebben aan vrouwen, wier echtgenoolen zich gehaat hebben gemaakt bij de nationalisten. Eenige vrouwen van leden der ministeriëele partij hebben zulke pakken ontvangen. To Liverpool hebben ze een pakhuis in de Sprin- gorstreet ingebroken, en een aantal vaten met jenever en whiskey stukgeslagen. De whiskey vloeide in de straat, doch de politie ontdekte den aanslag eer de brand in de vaten gestoken was. Rusland. Te Moskou is men ijverig bezig met toebereid selen voor de kroning van den czaar. Gedurende vier nachten heeft men proeven genomen met de electrische verlichting van den grooten ijzeren klok- ketoren. Vierduizend lampen naar het stelsel van Swam waren op den koepel aangebracht. Al de andere kerken zullen ook van onderen tot boven met gewoon licht geïllumineerd worden. Zooveel mogelijk zal men aan geeue buitenlanders de aan neming dezer zaken gunnen. De vuurwerken zullen bestuurd en afgestoken worden door Russische artilleristen en ingenieurs. In al de groote zalen van het Kremlin-Paleis zal de parket-vloer ver nieuwd worden en bij den arbeid daaraan zal strenge wacht worden gehoudenbij elke groep werklieden staat een soldaat met de bajonet op het geweer. Ieder hoekje en gaatje, waarvan de leerlingen der dynamietschool gebruik zouden kunnen maken, wordt nauwkeurig onderzocht. Er wordt oen ontzaglijke toevloed van Russen en vreemdelingen te Moskou verwacht. De prijzen in de hotels en de huishuren zijn er, volgens den correspondent van de „Times," tot eene fabelachtige hoogte gestegen. Onder de dames te St.-Petersburg heerscht eenige ongerustheid, daar er tot nu toe alleen uitnoodigingen aan mannen gezonden zijn. Te St.-Petersbnrg is eene plaats van samen komst van nihilisten door de politie ontdekt. De samenzweerders boden feilen tegenstand: twee politie-agenten en één gendarme werden gewond. Een der nihilisten stak, toen hij gevat werd, zich zeiven den dolk in het hart. De andere acht werden in hechtenis genomen. Telegrammen. BERLIJN, 3 April. Keizerin Augusta, die zeer lijdende i9, ondergaat een wrijf kuur van een oude boerenvrouw, die hiervoor uit Silezië gezonden is. DUBLIN, 3 April. De instructie der zaak van de onlangs in Cork gearresteerde personen wordt met gesloten deuren voortgezet. Men houdt het er voor dat de beschuldigden werkzame agenten zijn van de dynamiet-partij in Ierland, die met de dy- namiet-partij in Amerika in verbinding staan. LONDEN, 4 April. Het Lagerhuis heeft met 106 tegen 74 stemmen het door sir Stafford Northcote bestreden regeeringsvoorstel aangenomen, om het onderzoek naar de doelmatigheid van de Kanaal tunnel op te dragen aan eene commissie uit de beide Huizen. BERLIJN, 4 April. (Part. Tel.) Behalve Vollmar, zijn ook de socialistische afgevaardigden Frohme en vier andere socialisten gisteren te Kiel in hechtenis genomen. Des avonds evenwel werden de beide afgevaardigden weder vrijgelaten. Hedenvoormiddag arriveerden de koningin en de kroonprins van Zweden te Hamburg, op hunne reis naar Amsterdam. De beroemde Duitsche geograaf professor Kiepert heeft in het openbaar verklaard, aan de Hongaar- sche Geographische Maatschappij te Budapest hot diploma als eerelid, dat hij sinds jaren bezat, terug gezonden te hebben wegens de Hongaarsche opsto- kerijen tegen de Duitsche Zevenburgers. Tegen twaalf uren is afgebrand het groote „na tionaal theater", in het noordoosten van Berlijn ge logen. Er ziju geen menschenlevens te betreuren. De brand ontstond na afloop der repetitie, in de berg plaats der coulisses. Om twee uren stonden alleen nog de muren en enkele corridors. De belendende huizen werden door de brandweer gered. Het the ater werd meestal door inwoners der voorstad be zocht en had eene ruimte voor 3000 toeschouwers, met den bijbehoorenden tuin voor 6000. Het theater voerde volksstukken alsmede balleten op en maakte in den laatsten tijd slechte zaken. De oorzaak van den brand is nog niet ontdekt. Indien de brand 's avonds gedurende de voorstelling was uitgebro ken, zouden vele ongelukken onvermijdelijk zijn geweest, omdat in korten tijd de geheele binnen ruimte in lichterlaaie stond. Het gebouw bestond van binnen uit houten timmerwerk. Te Neumünster (Holstein) arriveerden geheime Berlijnsche politiebeambten en de uit Kopenhagen komende socialistische Rijksdagleden Bebel, Dietz en Auer. Na verhoor van een uur, waarin de laatsten elke mededeeling over het Kopenhaagsch socialisten- congres weigerden, en na inbeslagneming der papie ren, volgde hunne vrijlating. ST.-PETERSBURG, 4 April. (Part. Tel.) De generaal-gouverneur van Polen, Albedinsky, en de politiechef-generaal, Kutusuw Warsovie, dienden bij den czaar een klacht in over de bekende sluiting der houtvesters-academie te Puluwy, welke de chef van het Warschausche spoordistrict Apuchkin voor stelde. De gouverneur en de politiechef bewijzen dat geenerlei politieke samenzweringen onder de studenten voorvielen, maar alleen ongeregeldheden wegens het onfatsoenlijk gedrag van Apuchkin, waardoor de zaak groot opzien baarde. LEIDEN, -JL April. Het weerbericht van heden doet voor morgen opnieuw goed weer verwachten. Men meldt uit 'a-Hage dat de inschrijving op de nieuwe Staatsleening vermoedelijk zal plaats vinden den 16den April, en de storting 1 Mei d. a. v. Naar algemeen ter beurze te Amsterdam wordt beweerd, zal de prijs van uitgifte dezer leening 98'/. a 88'/, pet. zijn; heden werd dit fonds aan die beurs voor het eerst verhandeld en wel tot 99 pet. De kolonel L. M. E. Wilhclmie, commandant van het koloniaal worfdepot te Harderwijk, heeft, naar men meldt, zijn pensioen gevraagd. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, vertrok heden van South ampton de „Prins Frederik", vertrok heden van Batavia naar Amsterdam; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, is hedenmorgen Dover gepasseerd. KOLONIE ]V. BATAVIA, 2 Maart. Hier en daar komen tegenwoordig weder gevallen van cholera voor, ook hier te Batavia, meer door los. zinnigheid in het eten van onrijpe of scherpe vruchten veroorzaakt, dan door besmetting. Veepest is nihil. Een andere kwaal, de speelwoede, vroeger tot Chineezen beperkt, neemt echter van dag tot dag grooter proportiën aan en heeft thans ook Soera- baia aangetast. Dit maakt dat de toch al verarmde inlander weinig of geen geld voor Europeesche waren meer heeft en dat de tweede hand, de Chi- neesche en Arabische handelaar, geen afnemers vindt. De handel kwijnt derhalve en er is nog geen teeken van verbetering te bespeuren. De landsontvangsten over de maand Jauuari waren voor Java en Madnra, wat in- en uitvoer rechten en accijnzen enz. betreft, bij dezelfde maand van 1832 ten achteren. De Buitenbezittingen toondan reeds lang dien teruggang, die over het afgeloopen jaar voor dat deel een mindere opbrengst van ruim f 82,000 bedraagt. Naar wij vernemen, heeft de majoor-apotheker Warnas zijn pensioen aangevraagd. (J.-B.) Door den gooverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof u. Europa, w. ziekte, aan den griffier bij den landraad tePekalon- gan J. W. Weijzig. Ontsla gen: Eervol nit 's lands dienst, de commies 2de kl. bij den postdienst J. B. Groenewald. Benoemd: Tot griflier bij den landraad te Pekalongan, E. Lnijtebij den landraad te Patjitan (Madioen) P. G. Latter; bij de landraden te KaraDgaojar en Keboemen (Bagelen) A. La- fontaine; bij den residentieraad te Soerakarta A. F. Kniper, spe ciaal om te worden belast met griffierawerkzaamheden bij de landraden te Karangaojar en Keboemen. Bij bet binnenlandsch bestuar op de bezittingen buiten Java en Maduratot controleur 1ste kl. A. M. Derx, V. L. De Lan- noy en H. Van der Wolk; tot controleur 2de kl. D. C. Rietber gen en Th. J. H. Van Dries9che; tot adspirant-controleur C. Van de Velde en J. De Gruijter. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, w. ziekte, de griffier bij den landraad te Patjitan (MadioeD) J. J. H. Kater. V e r 1 e c n d Een jaar verlof n. Europa, w. ziekte, aan den Kden commies op het res.-kantoor te SamaraDg, J. P. Hunt. Benoemd: Tot 3den commies op het res.-kantoor te Sama- rang, J. II. De Gruiter. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 1ste luits. der inf. J. J. K. Enthoven naar de opnemiogabrigade (BandoeDg-Snemedang), L. A. Bakhuis Daar de opnemingsbrigade (Tjiandjoer) en P. L. A. Collard bjj het G.-B. Wester-afd. van Borneo; de kapt. der inf. F. W. J. Buys bij het 18de bataljon, en de 2de luit. der inf. F. L. Kerrebijn naar Atjeh. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. ramt. „Koning der Ne derlanden" de off. van gez. lste kl. dr. G. Haremaker. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. St. „Suma tra" de off. van gez. 2de kl. J. H. Smit. Van Zr. Ms. wachtschip „SamaraDg" op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia de off. van adm. 3de kl. J. Langereis. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Sarna- rang" de off. van adm. 3de kl. S. J. A. Deyl. Van Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlanden" op Zr. Ms. st. „Makassar" de off. van adm. 2de kl. F. H. H. Bant. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlanden" de nit Nederland verwacht wordende off. van adm. lste kl. F. F. Courier Dit Dubekart. Vao Zr. Ms. st. „Makassar" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de scheepsklerk P. P. De Eerens. Van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" de scheepsklerk W. G. Van Grasstek. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den luit. ter zee lste kl. J. Scheen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië GEHUWD: H. A. M. De Vogel en J. H. Van Zeventcr. Batavia. A. E. J. Muylwijk en A. J. Thijsseo, Willem I. H. P. Kloppenburg en P. M. C. Verateegh, Pad. Kendal. C. A. Haertlein en A. A. Leidelmeycr, Soerabaia. G. J. Wertheim Salomonson en A. J. Breevoordt, Samarang. H. G. Deri en A. V. Van Kappen (bij volm.), Batavia en Am sterdam. BEVALLENM. A. Modderman geb. Ter Laag, Samarang, d. 'K. J. P. Boys geb. Schuslee, Koedoes, D. Mevr. Krooneubarg geb. Kuyper, Batavia, D. J. C. De Ncve geb. Fokker, Atjeb, Z. A. E Willem9en geb. Van Ommen, BandoDg, d. Z. E. Barzilay geb. Zwaan, Kasoeran, D. S. Dahler geb. Backer, SamaraDg, Z. K. C. E. Gerards geb. Schreuel, Boyolalie, D. S. C. F. Lefcbre geb. Heusden, Batavia, Z. E. J. Reuter geb. Niehoff, Soerabaia, Z. C. J. Olmer geb. Van Dam, id., Z. E. E. Van der Leeuw geb. De Lordes, GcboegaD, D. Mevr. De Blinde, Makasser, Z. Mevr. Landré, id Z. M. C. A. C. Caron geb. Laogeveld, Pekalongan, Z. OVERLEDEN M. Van Zevenster geb. Leenhoff, 57 j., Ba tavia. L. B. White geb. Van Polanen Pctel, Solo. 1'. E. Wolff, k. 2 j., Djatie—Roeugo. R. H. Schultz, ra. 37 j-, Solo. W. Keasberry, m. 37 j., Gombong. K. W. li. Ligtvoet, ra. 40 j., Soerakarta. Vertrekliendepassagiers -per stoomschip „'Voorwaarts'1 van Batavia naar Nederland, op 3 Maart. H. Mason, W. G. Tennissen, kapt. luit. ter zee C. De Klop per, G. J. W. Beekhuis, A. A. Gainot, R. W. De Bruijn, Zr. Ms. troepen en schepelingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIQEN, van 29 Maart tot en met 4 April. BEVALLEN. A. M. Kremer geb. Mmeuershein D. S. Verpoorte geb. Van Dijke D. J. Kleinhans geb. Karreman D. C. G. H. Mnlié geb. Nieuwenhnisen D. M. Robbers geb. Van Welze D. J. C. La verman geb. Platteel Z. S. G. v. d. Mark geb. v. Pijpen Z. M. C. Treskes geb. De Koning Z. A. E Van Unen geb. Lingerak Z. J. EtieDne geb. Mark D. W. Chaudron geb. Schipaanboord D. H. P. Bontje geb. Kooien D. A. Kok geb. Althuis D. J. v. d. Bosch geb. Suoeker D. J. M. Kriek geb. Simons Z. M. H. v. d. Boon geb. Kimmel D. F. C. Bernard geb. Weyers D. S. J. Plu geb. Plu Z. A. A. Segaar geb, Owel Z. M. M. Stijnman geb. Verhoeff Z. J. v. d. Steen geb. Nenteboom Z. E. C. M. Alof3 geb. v. Ulden D. C. Breedeveld geb. v. d. Burgh Z. R. Van Gelderen geb. FoDtijn D. GEHUWD. J. C. Hofkes wedr. en H. W. E. Da Haas jd. A. J Togni jm. en A. De Haas jd. A. Verhoeven jm. en M. Ribot jd. J. De Koet jm. en M. W. E. Brakel jd. P. M. C. De Does jm. en M. Brocaar jd. L. A. Mesters jm. en C. H. Van Wclzen jd. OVERLEDEN. A. Veerman Z. 3 j. S. J. Marsman geb. met M. v. d. Berg 63 j. M. Nollee jd. 69 j. J. v. d. Broek Z. 1 j. C. J. Franse Z. 4 m. C. v. Sonsbeek D. 5 m. J. J. De Boer Z. 5 m. A. PaliDg geh. met C. Later - veer 72 j. J. De Vlaam Z. 15 m. E. Pipenbrink jd. 37 j. M. v. Rossen D. 3 m. L. B. A. Hoogenstraaten Z. 2 w. J. W. Heymans D. 3 j. P. BraggaarZ. 6 m. J. v. d. Berg Z. IS m. A. Bavelaar geb. met Povermeer 77 j. H. Trouwee wedr. 72 j. A. C. De Graaf D. 2 j. G. Ouwerkerk wed. 80 j. J. L. Daits Wcsseling Z. 29 j. A. Oostveen Z. 7 j. H. M. v. d. Feyst D. 22 m.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2