1 N°. 7095. Donderdag 5 April. A0. 1833. Avondeditie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: foor Lei des per 8 maanden.1.10. Franco per post.a 1.40. ,Ajfconderl|jka Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7|. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hel incarne ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloiëele K©niiise:©viiiffen- Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van A. VAN GELDEREN, vleeschhou- wcr, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachlpl<taU in het perceel St.-Jorissteeg No. 13; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 18den April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Eene collecte, Zondag 1 April in de Christ.- Geref. Kerk aan de Hooigracht voor de wedawen en weezen van Urk gehouden, heeft opgebracht f 250.24«/j. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 1 en 2 Maart. Gedurende de maand Maart 11. werden door den Rijnlandschen stoomtram vervoerd 12,613 per sonen met eene opbrengst van f 2211.97A, zijnde per dag en per KM. f 8.394S/100. De heer P. J. Bom, te Leiderdorp, is met ingang van 3 April benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Venloo. De collecte voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers heeft te Leiderdorp opgebracht 200, waarvan 140 aan Moddergat en f 60 aan Urk is toegewezen. Den burgemeester van Wassenaar, baron Van Rbemen Van Rhemenshuizen, werden gisteren bij gelegenheid van het betrekken met zijne gade der echtelijke woning, ook verschillende prachtige ge- schenkeu zoowel van de gemeentenaren als van andere zijden vereerd. De verlichting van het dorp des avonds slaagde uitstekend. Da. J. G. Verhoeff te Bodegrave heeft bedankt voor het beroep naar Snrhuizum. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar hebben 235 personen zich in de gemeente Haarlemmermeer gevestigd, terwijl er 431 die ge meente hebben verlaten. Naar het Vad. verneemt, is de heer Heemskerk door de ondervonden herhaalde teleurstellingen nog niet afgeschrikt, en wendt hij nog steeds telkens vernieuwde pogingen aan tot vorming van een ministerie. Het bericht dat bij een optreden van den heer Heemskerk de afdeeling handel en nijverheid van het departement van waterstaat naar dat van binnen- landscbe zaken zou worden overgebracht, zou, vol gens de Zutf. Crt., in verband staan met het voor nemen van den heer Heemskerk, om de weder invoering van het octrooistelsel bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Door den Koning is de grootmeester van Zr. Ms. Huis mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye aangewezen om Z. M. in buitenge wone zending te vertegenwoordigen bij de plechtige kroning van den keizer en de keizerin van Rnsland in de maand Mei a. s. te Moskou, en zijn hem te dier gelegenheid toegevoegd: de heeren jhr. mr. A. N. Steengracht Yan Mooyland en Till, kamer heer des Konings in bnitengewonen dienstJ. C. E. graaf Yan Lynden, luit.-kolonel der cavalerie (lste reg. huzaren); jhr. mr. D. A. W. Van Tets,zaak gelastigde, chef van het kabinet van den minister van buitenland8che zaken, en jhr. mr. J. Boreel. (St.) De burgemeester van Diemen, jhr. F. Yan den Bosch, heeft tegen Mei a. s. ontslag aangevraagd. Loterijhandelaren en belanghebbenden, die door het koninklijk besluit van 31 Maart jl. tot wijziging van de inrichting der Staatsloterij zjjn getroffen, hebben zich vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M., waarin wordt aangedrongen op de aanvalling alsnog van het besluit met eene overgangsbepaling, waardoor de niet-loten eerst met de 320ste loterij, en dus over drie jaren, zouden vervallen. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gis ternamiddag van Southamptonde „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Warnsveld c. a. A. R. Schuyling, thans te Giesen c. a.te Bodegrave c. a. F. A. H. Seipgene, thans te Goor c. a.; - A. Kluit W.Azn., ontvanger der directe belastingen en accjjnzen te Montfoort c. a., belast met den kantoordienst der invoerrechten en accijnzen op het terrein der internationale en koloniale tentoonstelling te Amsterdam - den heer M. Wildeman, apotheker te Rothenbech (Wurtemburg,) tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot apotheker 2de kl. bij h9t leger in Necl.-Indië; - benoemd bij het personeel vaD den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van gezondheid 2de kl., den arts R. M. Yan Steenbergen, geboren te Slïedrecht; - L. J. Yerwoert, eersten adsistent bij de konink lijke bibliotheek te 's-Gravenhage, benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Volgens een verhaal in de „N. Gor. Ct." heeft de te 's-Gravenhage gearresteerde warmoezier H. De Koning zich, na den moord op mejnffrouw Monshonwer te Gorkum gepleegd te hebben, al zeer onbeschaamd gedragen. Gelijk men weet, had de genoemde juffrouw zich Donderdag-avond ongeveer halfacht naar den schuins tegenover haar wonenden De Koning begeven om dezen tot hot betalen eener haar verschuldigde som geld aan te manen. Toen zij lang uitbleef, lieten de verwonderde huisgenoo- ten bij De Koning vragen, of zij niet daar geweest was; hij antwoordde bevestigend, maar voegde er bij, dat zij reeds weer vertrokken was. Eenige oogen- blikken daarna begaf hij zich naar de woning van den heer Monshonwer en vertelde daar, dat de vrouw naar Konwenberg, een kuiper, was gegaan, dat diens vrouw plotseling ongesteld was geworden en zij daar eenigen tijd zou blijven om hulp teverleenen. Inmiddels bleef hij in de woning van den heer M., waar hij met een grooten honten hamer, dien bij had medegebracht, zat te spelen. Het werd later, en de oude man werd ongerust, waarop De Koning besloot naar Konwenberg te gaandit aanbod werd aangenomen; hij nam een doek mede - dien hij in de gracht heeft geworpen, - bleef eenigen tijd weg en keerde terug met de tijding, dat zij nog wel eenigen tijd zou wegblijven, daar mej. Kouwenberg haar niet wilde laten gaan. De heer Monshonwer had zich inmiddels ter rust begeven en De Koning drong er op aan, dat ook de zuster naar bed zon gaan; hij zou wel bjj den heer Monshonwer blijveD. Gelukkig voor dien ouden man, dat de zuster niet weg wilde, wellicht, of liever zeer waarschijnlijk, is daardoor een nog grooter gruwelstuk verhinderd. Er zijn ten minste gronden om te veronderstellen, dat hij met misdadige doeleinden in die woning is binnengetreden. De Koning wilde niet heengaan, hoe dringend men hem ook daartoe nitnoodigde. Toen het 's morgens zes uren was geworden, verliet bij de woning en te halfacht ging hij op de boot van Fop Smit naar Dordrecht. Nadat men nu 's morgens een bericht naar Kon wenberg had gezonden, bemerkte de man dat De Koning hun alles had voorgelogen en men ver moedde een misdaad of ongeluk. De politie werd ge waarschuwd en weldra werd het lijk der vermoorde vrouw in eene schuur van De Koning gevondeD. Uit het visnm repertnm bleek dat de moordenaar haar zes dolksteken heeft toegebracht, waarvan twee tot een diepte van 15 c.M. in de rechterborst zijn ingedrongen, terwijl de ellendeling een vinger geheel heeft verbrijzeld, om een gouden ringetje machtig te worden. Eenig geld, dat de ongeluk kige in haar beursjo had, had hij meegenomen. Op verzoek van den gewezen brie vengaarder C. v. A., te Yeere, heeft de Koning de hem door het gerechtshof te 's-Gravenhage opgelegde celstraf van acht maanden met de helft verminderd en hem voorts kwijtschelding verleend van de geldboete en subsidiaire gevangenisstraf bij bedoeld vonnis mede uitgesproken. Naar men uit Schevoningen meldt,zijn de boeien van de „Adder" weggeslagen en hebben de visschers daardoor reeds schade aan hunne netten bekomen. Naar men bericht, zal d e Kon. fa briek van waskaarsen te Amsterdam, na in andere han den overgegaan te zijn, binnenkort weder in wer king komen. In „Het Oudezijds Heeren-Logement" te Amsterdam zullen Dinsdag 10 April a. s. eenige goederen worden verkocht, toebehoord hebbende aan de millioeneDjuffrouw. Yan het detachomen t postduivendat op de „Yalk" ingescheept is geweest, werd gister middag het eerste bericht aangebracht door een duif van den heer J. J. G. Van den Berg te 's-Hage. Men verneemt dat de firma Becquer Co. (Bredius) te Bergen-op-Zoom in staat van fail lissement is verklaard. De catastrophe te Marnaval is nog erger geweest dan men aanvankelijk dacht. Men telt 36 dooden en 60 gekwetsten. Een aantal gezin nen zijn van hunne kostwinners beroofd. Er is een onderzoek ingesteld omtrent de oorzaken van het springen van den stoomketel en er is eene inschrij ving geopend om de noodlijdenden te hulp te komen. Hot overbrengen van dePeltzersnaar de gevangenis te Leuven werd uitgesteld; het zal over eenige dagen plaats hebben. Armand wilde zijn dochtertje Marietto nog eens zien, maar zijn schoonvader Boecking, die te Neukirchen woont en de kleine bij zich houdt, heeft zich hiertegen verzet. BUITENLAND. Frankrijk. De ministerraad, welke onder voorzitterschap van president Grévy vergaderd was, heeft zich giste ren bezig gehouden met de quaestie der cavalerie- manoeuvres. Bij afwezigheid van verscheidene minis ters werd geen besluit genomen; de quaestie zal waarschijnlijk in den aanstaanden Kabinetsraad beslist worden. Men zal noch het stelsel van alge- meene manoeuvres, noch dat van manoeuvres voor elk legercorps afzonderlijk aannemen. Men gelooft dat generaal Thibaudin er in zal toestemmen, om de bedoelde manoeuvres te doen houden bij wijze van drie groepen cavalerie, elk van twee divisiën. De baron De Courcel, Fransch ambassadeur te Berlijn, heeft met den heer Jules Ferry een onderhoud gehad, waarin hij verklaarde dat het Kabinet te Berlijn geen bijzonder gewicht hechtte aan de anarchistische beweging in Frankrijk. Bij de aanstaande verkiezingen yoor de alge-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1