LEIDSCH DAGBLAD. een zwarte Dekhengst. Hibernia- en Shamrock- Steenkolen. i\°. 7094. Woensdag A April. A0. 1883. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. A. L* LINDEMAN, BESCHIKBAAR: PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIE» Va 18 ragelfl 1.0B. Iedero regel meer 0.17J. Grootera letter» naar plaatsruimte. Voor het ineassee- rao boiten da atad wordt 0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Februari. (Vervolg). Uit Atjeh weinig, maar toch eenig nieuws, ont leend aan den Penang Times van 20 dezer. Daarin leest men dat de Atjehneezen de benting Djerir omsingelen met versterkingen, en tevens op 1000 meter afstands van onze benting te Panteh Karang eene sterkte hebben opgeworpen, zonder dat onzer zijds nog eenig besluit is genomen ten aanzien van hetgeen hiertegen gedaan behoort te worden. Voort3 is Toenkoe Imam naar Gemala in Pedir teruggekeerd, ten einde de daar geworven man schappen te verzamelen en zich vervolgens aan te sluiten bij Toeko di Tiro, die hem in de XXII Moekims wacht, ten einde de vijandelijkheden in Groot-Atjoh te hervatten. Blijkens hetzelfde blad beweren sommigen dat de tooht van den gouverneur naar Sigli niet uit vrije keuze heeft plaats gehad, maar omdat de hoofden, die in onderwerping willen komen, het beneden hunne waardigheid achten zulks in Atjeh te doen. Naar men wil, zou de gouverneur de spoedige opening van alle havens hebben toegezegd. Volgens de Atjehneezen te Penang verkeeren zij, die zich bij ons hebben gevoegd, in doodelijke vrees dat hunne landgenooten zich hierover op hen zullen wreken, en staat het vast dat zjj, indien de Neder- landsche Regeering hen niet krachtig bijstaat, zelfs mot wapens cn amunitie, Atjeh znllen moeten ver laten of tot de oorlogvoerenden zullen moeten terugkeeren. Men meldt aan het B. Iïbldat een onzer con suls in de Oo8tersche landen, terwijl hij eene reis maakte op eon der mailbooten, gesprekken van Arabieren heeft afgeluisterd, waarin bleek dat er onder hen een geest van opruiing bestaat en dat zij dien geest trachten te onderhouden door op ruiende brieven te verspreiden in de verschillende koloniën, die door hen zei ven uit het heilige land naar do verschillende plaatsen worden overgebracht. Bedoelde consul heeft hiervan mededeeling gedaan aan het Indisch gouvernement en naar aanleiding daarvan heeft de Regeering eene circulaire aan de hoofden van gewestelijk bestuur gezonden om op die lieden een wakend oog te houden. Naar aan leiding dezer circulaire is te Tandjong Priok on langs, zoo reeds gemeld is, een Arabier gearres teerd, die in het bezit werd gevonden van een aantal brieven. Het gouvernement8-stoom8chip Merapi gaat, volgens het Soerb. Hblnaar Timor Laut, om daar eenige strand-kampongs te tuchtigen, die eene der gelijke kastijding meer dan verdiend schijnen te hebben, aangezien de oproerige geest aldaar bijzonder groot moet zijn. Timor. Op Endeh hebben de vijandelijkheden tus8chende oorlogvoerende partijen opgehouden, doch op Timor heerscht nog spanning. Geest jegens het bestuur over het algemeen goed. Van Laran- toeka, Solor-eilanden, Alor, Pantar en Soemba geen bericht ontvangen. (Jav. Crt.) INGEZONDEN. Het is niet van belang ontbloot de lezers van dit blad in enkele woorden mededeeling te doen van den inhoud van het verslag, dezer dagen uitgebracht door het Centraal-Comité voor de iDzameliog en verdeeling der gelden ton behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanniDg van Zr. Ms. rammonitor „Adder." Wij achten een algemeene bekendheid niet ondien stig, te meer, daar de inwoners dezer en omliggende gemeenten niet geaarzeld hebben aan de oproeping yan de hier gevestigde commission gehoor te ver- leenen, waardoor een aanzienlijk bedrag, indertijd meegedeeld, aan de commissie te Niewediep gezonden kon worden. Evenals in Leiden, vormden zich in andere plaatsen van ons vaderland commissiën; zoo ook te Amster dam, en deze commissie verklaarde in een circulaire dd. 21 Juli 1882, zich bereid tot het ontvangen van giften ten behoeve van „een fonds tot voort durende ondersteuning van de nagebleven betrek kingen der bemanning van Zr. Ms. monitor „Adder." Maar die commissie deed meer; zij nam „het initiatief om een Centraal-Comité in het leven te roepen" dat zich zou belasten met de inontvangst- neming der gelden en met de beschikking over de bijeengebrachte som, ten behoeve der nagelaten betrekkingen. De gevolgen waren dat 30 Sept. 1882 het Centraal-Comité werd geconstitueerd. Door verschillende subcommissiën hier te lande, op Java, te Deli en Paramaribo en van verschillende particulieren werden bijdragen toegezonden, zoodat in November een som van 72,566.01 was bijeen gebracht, die aangroeide tot 80,862.85'/,. Doch bij het ontvangen der gelden had hot Comité zich tevens met een moeilijke taak belast. Het deed onderzoek naar hen die vermeenden aanspraak te mogen maken op eene ondersteuning en daar waar behoeften luide spraken en onderstand geen uitstel gedoogde, werd voorzien door wekelijksche uitkeeriDgen, waartoe een som van ƒ660 noodig was. De taak, die het Comité op zich genomen had, leverde eigenaardige moeielijkheden op. 't Was niet alleen om door een nauwkeurig onderzoek naar de nablijvenden tot een juiste verdeeling der gelden te komen, maar ei' moest gehandeld worden in overeenstemming met de bedoeling der milde gevers, fin die was niet bij allen dezelfde. Waar de com missie te Amsterdam sprak van een fonds „om be hoeftige weezen en weduwen van zeelieden te onder steunen zonder opnieuw een beroep op de publieke liefdadigheid te doen", meende het C.-C. de vervul ling daarvan afhankelijk te moeten stellen van de behoeften der nagelaten betrekkingen. Daarop volgde een nauwkeurig onderzoek, ingesteld door twee commissieleden, waarna in een vergadering dd. 16 December besloten werd: 1. aan die weduwen een inschrijving te verstrek ken op het Grootboek a 2tot een bedrag van9358.125 2. Aan 21 weduwen, moeder-wedu wen en gebrekkige ouders een lijf rente bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, te Amsterdam, te verzekeren tot een bedrag van. 33,067. 3. aan 34 betrekkingen een uitkee- ring te doen in ééns, hieronder be grepen de som van f 660, tot een be drag van17,080.— terwijl bovendien aan hen, sub 1 en 2 vermeld, omdat alles met ingang van 1 Januari 1883 berekend werd, een bedrag werd uitgekeerd van 6/m. rente en '/4 van het jaarlijksch bedrag der lijfrente, te zamen797.50 60,302.625 Het saldo, dat nog vermeerderd werd door ge kweekte rente als anderszins met een bedrag van 157.26°, werd nu 20,717.495 en dat zou aan gewend worden tot stichting van een blijvend fonds. In eene vergadering dd. 3 Maart is besloten tot een organisatie van het Fonds te komen door het stichten eener vereeniging, wier doel het zal zijn een fonds te scheppen tot ondersteuning van: lo. nagelaten betrekkingen van hen die in 's lands zeedienst door eenig ongeval, aan een van 's Rijks Marineschepen overkomen, het leven hebben ver loren; en 2o. van hen die in 's lands zeedienst door eene dergelijke oorzaak voor den dienst ongeschikt zijn geworden, en buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Aan het stichten dier vereeniging wordt gevolg gegeven. Het verslag eindigt met een woord van dank aan hen, die door hun milde bijdragen het Comité in staat gesteld hebben leniging aan te brengen bij diep geslagen wonden. Wij voor ons zeggen het Comité dank voor de bereidwilligheid waarmee het al die moeiten heeft gedaan. Met tact en onmiskenbaren ijver heeft het gewerkt in het belang van velen die dadelijk of gedurende hun verder leven geholpen zijn. En het zal voorzeker geen betoog behoeven dat, wat gege ven is voor de „Adder" en het fonds wat daaruit voortgesproten is, niet aan zijne bestemming mag onttrokken worden, nu men een tweeledig doel be oogt, en, als de nood nabij is, onmiddellijk redding en hulp kan verschaffen. Leiden, 30 Maart 1883. H. Mijnheer de Redacteur Mag ik door middel van uw veelgelezen blad den persoon wien het aangaat, attent maken op iets wat dringend herstel vraagt? Op de Doezastraat bij de Conscientiestraat bevindt zich een kolk van een riool, waarvan het rooster sedert een maand al defect was en nu ongeveer een week laug in het geheel niet meer aanwezig is. Ik behoef niet op de menigvoldige ongelukken te wijzen, welke daardoor ontstaan kunnen, zij het niet overdag, dan toch 's avonds. Iemand die daar nogal eens passeert. EDE b|J ARNHEH, levert tot concurreerende prijzen alle soorten VEN STERGLAS, ongefoelied en gefoelied SPIEGEL GLAS met en zonder Lijsten, ECHT BELGISCH BROEIGLAS in vlakken en gebogen vorm, EN- GELSCHE GLAZEN BROEIKLOKKEN voor dek king van fijne Planten enz., aanbevolen door Floralia No. 3, 1883. Tot buitengewoon lage prijzen in het lood gezette RUITEN in de schoonste teekeningen, met en zonder Medaillons, geschikt voor Kerken en Kloosters. MEDAILLONS, gebeurtenissen voorstellende uit de H. Schrift, ook afzonderlijk verkrijgbaar. Alles franco Wal of Station en op keur Directie. bij R« ROOOENBUR Cr, Ringdijk bij cle Leeghwater Dekgcld f2.7ö, bij den eersten sprong te betalen. Prima qualiteit Haard-, Kachel-, Smec- en Hachlne-Kolen te bekomen aan het Goederen station van den Nederl. Rijnspoorweg, bniten de voormalige Wittepoort, zoowel bij groote als kleine hoeveelheden. Bestellingen worden aangenomen aan het hulp kantoor bij den Heer GODEFROT, Breestraat N°. 92. VAN DER HADE, Agent Nederl. Rijnspoorweg. Ook te verkrijgen Gas-Cokea,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1