LEIDSCH f lV. 7093. Dinsdag 3 April. A°. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Avond-editie. dagblad: PBIJ8 DEZER COÜRJLÜT: foor Leiden per 8 maanden......1.10. Frsaeo per post.1.40. Afzonderlek» Nommers.9 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.17$> Groot ere letter» naar plaatsruimte. Voor hel incasflee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den ^9sten Maart, bladz. 17. Tevens wordt daarbij verzonden het alpha- betisch register over het afgeloopen jaar. LEIOEX, 2 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. M. Nortier, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift get: Verslag der verloskundige kliniek en poli kliniek aan de rijks-universiteit te Leiden, gedurende den cursus 1881/1882." Te beginnen met Maandag 23 April zal ten huize van de firma E. J. Brill alhier weder eene belangrijke boekverkooping plaats hebben, ditmaal bestaaode uit do nagelaten bibliotheken van wijlen dr. J. A. Van Ketwich Verschuur te Deventer en dr. J. A. Boogaard, eertijds prof. te Leiden. Genoemde firma verzond reeds den catalogus, ter grootte van 153 bladzijden, voornamelijk vermel dende verschillende werken van natuurlijke his torie, benevens eene uitgebreide verzameling Hol- landsche, Fransche, Duitsche en Engelsche literatuur. Een aantal instrumenten, platen, gravuren, munten ©nz. zal eveneens onder den hamer gebracht worden. De kijkdagen zijn bepaald op Vrijdag en Zaterdag 20 en 21 April, van de3 morgens tien tot des namiddags drie uren. De catalogus vermeldt 3033 nommers. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 22 tot en met 28 Februari. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen 40.00, ƒ21.00, 4.20 en 2.20; de laagste 38.00, f 20.00, f 4.00 en 2.00. Bij de aanbesteding voor eene nieuwe school met toebehooren te Katwijk-buiten in de nabijheid van het Prins-Hendrik-kanaal was de laagste in schrijver de heer Stuivers te Lekkorkerk voor 18,200. De heeren G. De Best en Verloop waren 85 hooger. In tegenwoordigheid van den districtsschool opziener had de vorige week het toelatings- en overgangsexamen plaats voor de leerlingen der Rijksnormaalschool, benevens de daaraan verbonden voorbereidings-klassen te Katwijk. Toegelaten werden: voor klasse A der voorbe reidende school: Bastiaan C. Vordoes, van Katwijk aan Zee, en J. Van Bladel, van Warmond, voor de 3de klasse der normaalschool. Bevorderd werdenvan klasse A naar B der voorbereidende school: Kr. Haasnoot, S. Van der Plas, T. Van Duyvenbooden, H. C. Weidenaar, T. Haasnoot en J. De Wilde, allen van Katwijk aan Zee; H. Knoop, van Rijnsburg, en D. P. Lindhont, van Noordwijk; - van klasse B der voorber. school naar de lste kl. der normaalschool: Ca9porBrussee, van Rijnsburg; J. Van der Laan en D. Brouwer, van Katwijk; Audré Hendriks, van Noordwijk, en jongejuffr. D. A. Zwanenburg, van Katwijk aan Zee; - van de lste naar de 2de klasse: C. Zijder- vel d en M. Schonenberg, van Valkenburg; J. Vreec- keD, van Warmond, Emilias F. Hendriks enmejn. J. Brunings en H. B. Van Konijnenburg, van Noordwijk; mej. R. S. Meyboom, van Rijnsburg, en mejn. H. Meerburg, A. Dubbeldam en W. Van Duyvenbooden, van Katwijk aan Zee; - van de 2de naar de 3de klasse: H. Den Haan, van Rijnaburg; H. Parlevliet en J. W. Kobus, van Katwijk, en C. Kuyt, J. Schaap en J. Verdoos, van Katwijk aan Zee; - van de 3de naar de 4de klasse: L. Kruyt, van Katwijk, en mejn. H. Van Duyn, van Katwijk aan zee; J. M. Scheurkogel, van Rijnsburg, en H. P. Brunings, van Noordwijk. De inrichting begint den nieuwen cursus met 40 leerlingen, waarvan 2 zich in de a. s. voorjaars zitting aan het onderwijzers-examen zullen onder werpen; 3 leerlingen werden niet bevorderd. Mr. C. Van der Vlies, burgemeester en secre taris der gemeente Hazerswoude, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en lid van het voormalige vrijwillige jagerscorps der Leidsche Hoogeschool in 1830, is in doD ouderdom van 77 jaren overleden. Tot ambtenaar ter secretarie te Oegstgeest is benoemd do heer B. J. Everwijn, thans als volon tair aldaar werkzaam. Het Vad. verneemt dat bij het optreden van het ministerie-Heemskerk de afdeeling handel en nijverheid van het departement van waterstaat naar hot departement van binnenlandsche zaken za worden overgebracht. Van welonderrichte zijde verneemt men, dat dr. Stekhoven, conrector aan het progymnasium te Harderwijk, de aangewezen persoon is om den rector, dr. Van Bloeck Van Rijsewijk, ala zoodanig op te volgen. Het Hoogheemraadschap voor Delfland heeft in vereenigde vergadering de begrooting van ont vangsten en uitgaven vastgesteld voor den dienst 1883/84, ten bedrage van 196,543.34. Onder de uitgaven treft men o. a. j*,an 81,500 voor onder houd der zeeweringen. W. A. Van der Burg, dezer dagen te Schiedam overleden, heeft de volgende legaten, vrij van suc cessierechten, vermaakt: nl. aan het Paroch. Arm bestuur 2000 en aan de volgende inrichtingen onder beheer van genoemd Armbestuurhet Wees huis 2000; aan de St.-Josephscholen en de Mariascholen ieder 1000. Voorts aan deVereeni- ging van den H. Vincentius van Paulo en het Ludwina-gesticht ieder 1000. Volgens particuliere berichten zal de luitenant- generaal Boumee8ter, commandant van het Indisch leger, in Juni aanstaande de reis naar Nederland aanvaarden. De luit. ter zee 2de kl. D. Stolp, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. Door den minister van koloniën a. i. zijn de heeren R. N. G. Biir, C. F. H. P. Van Deursen en W. G. Ross benoemd tot 2den klerk bij het departement van koloniën, en is de hoofdonderwijzer C. Blom, te VGravenhage, ter beschikking gesteld ran den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de kl. voor den dienst daar te lande. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Mei a. s., J. A. J. Van der Schaaff, directeur van het postkantoor te Voorschoten, als zoodanig benoemd te Brielle; - met 5 April a. s. benoemd tot burgemeester van Loosduinen, mr. H. A. Van de Velde, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Bodegrave; - benoemd bij den grooten staf, tot majoor, Zr. Ms. adjudant, den kapt. A. Ch. baron Bentinck, van dien staf; bij de artillerie, 3de reg. veld-art., tot luit.-kol. den majoor F. Knoote, van het corps; bij het corps pontonniers, tot majoor en commandant van het corps, den kapt. A. Roms- winckel, van het 4de reg. vesting-artillerie; bij het corps torpedisten, tot kapt., den lsten luit. J. J. C. H. Van Pelt, van het corps; - mr. S. H. Ver- nède, met 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commissaris van politie te Utrecht- benoemdtot directeur van het postkan toor te Nijverdal, J. M. Van Goudriaan, thans als zoodanig te Hattemtot idem te Hattem, J. H. T. De Smit, thans als zoodanig te Gennep, en tot idem te Gennep, W. F. L. Oudenhoven, thans commies der posterijen 3de kl. Gemengd IViemws. Hoezeer de gevallen van besmettelijke ziekte in deze gemeente eer af- dan toenemen, komen toch van tijd tot tijd nog enkele gevallen voor. Zoo werden in de vorige week 3 personen door pokken, 1 door roodvonk en 2 door mazelen aangetast. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag is bijna de geheele vloot aangeweest, welke besomde van 15 tot 103 in 5 dagen. Wegens omloopenden harden wind was de vangst zeer ge ring. De vi8chprijzen waren nog zeer hoog: voor groote tarbot 8 a 12, tong 0.75 a 1 en bunschol ƒ1 a 1.20 per stuk; levende binnenlekschol 8 a 10, droog8charren 5 a 6.50 en braad ƒ6.50 a 7 per mand. Meest al de schuiten zijn weder op de visscherij afgegaan. Er zullon weder vier a zes marechaus sees voor eenigen tijd te Scheveningen gedetacheerd worden. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam door pokken aangetast 26 personen en stierven aldaar in die week aan deze ziekte 9 personeD. De aangekondigde veiling vankunst- voorwerpen en zeldzaamheden, toebehoorende aan den heer S. W. Josephus Jitta te Amsterdam, heeft dezer dagen in het Hotel Drouot te Parijs plaats gehad en in haar geheel 496,859 fr. opgebracht. Te Utrecht hoeft de politie eene jon gens-dievenbende ontdekt. - De Utrechtsche water leiding is er Zaterdag geopend met eene feestviering in het Park Tivoli en een vuurwerk op het Vreeburg. Te Amersfoort heeft een treurig ongeval plaats gehad. Bij de cavaleriestallen wierp een jong paard zijn berijder, een huzaar, tegeneen drinkbak, waardoor de man zoo ernstig gekwetst werd dat hij reeds bij het vervoer naar het hos pitaal overleed. De rangeermeester der Staatsspoor- wegen Jongerhnis te Venloo geraakte door het struikelen op de rails onder den rangeertreinhij was onmiddellijk een lijk. Eene weduwe blijft met drie kindereu achter. Te Arcos zijn 4 personen gearres teerd als medeplichtigen aan een moord, vroeger door de „Zwarte Hand" gepleegd. Te Lyon is brand uitgebroken in een groot hout-entrepot van de rue do Marseille. De vlammen bereikten zelfs eene vijfde verdieping al het hout werd vernield en het goheele entrepot werd een prooi der vlammen. De schade is zeer aanzienlijk. Twee Belgische infanterie-kapiteins, te Antwerpen in garnizoen, hebben te Zwijndrechi geduelleerd. De oorzaak was dat de een den ander niet gegroet had. Drie kogels werden gewisseld, daar een der heeren schoot, voordat het teeken ge geven was. Bloed werd er niet vergoten. Do witte pruiken, de tijden van L ode wijk XV, keeren terug. Te Parijs komen ze weer in de mode, als middel om het bepalen van den leeftijd der dames moeilijk te maken. In eene Berlijnsche courant komt deze advertentie voor: Een jong student in de medi cijnen, wien de noodige middelen tot het voortzetten zijner studiëa ontbreken, vraagt een voorschot tege»" behoorlijken interest. Desnoods zou hij als aar_ borg willen beloven, onmiddellijk met floc^or van sjjn aehuldeischer te trouwen, eene huwelijksbelofte wllte PO^rteekeneD Ui terstond na zjjn

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1