LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 2 April. SPAARKAS. N°. 7092. A0. 1883. Derde Blad. Yervolg der Adyertentiën. Buitenlandsche Aanvraag PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post,a 1.40. Atzonderltjke Nommera... 9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AKYERTENTIEIf I ▼an 1—8 rafels 1.01. Iedere regel meer 0,17f. Grootera letter* naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten da atad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een bericht uit Weenen aan de „Daily News'* zal Frankrijk, alvorens de vijandelijkheden op Madagascar een aanvang nemen, in eene circu laire aan de mogendheden de beweegredenen uit eenzetten die tot handelen nopen. Men verneemt echter dat eenige stammen op het eiland zich reeds voor Frankrijk verklaard hebben, en dientenge volge de vijandelijkheden slechts zullen bestaan in het kastijden van koningin Ranavlo en hare raadgevers. Volgens de „Patrie" heeft de hertog van Aumale, uit vre98 voor eene mogelijke inbeslag neming zijner eigendommen, het kasteel van Chan- tilly aan een Engelschman verkocht. Krapotkine schrijft dat hij in de gevangenis te Clairvaux niet werken kan. De koude en voch tigheid van zijn cel zijn schadelijk voor zijne ge zondheid. Scheurbuik, waaraan hij vroeger in een Russische gevangenis leed, is teruggekeerd en hij lijdt soms aan koorts. Intusschen is hij opgewekt en het eenige, wat hem hindert, is, dat hij niet kan werken. Over de behandeling en het voedsel in de gevangenis is Krapotkine zeer tevreden. Groot-BrltannlA Dertig hoofden der Londensche politie heben een brief ontvangen van eene Feniansche vereeniging, met de mededeeling dat, indien de moordenaars van Phoenixpark niet onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, de Fenians zich zullen wreken, door het centraal post- en telegraafbureel in de City in de lucht te laten springen. John BrowD, gedurende vele jaren een trouw dienaar van koningin Viotoria, is te Windsor ge storven. Hij had koude gevat na het gebeurde met lady Dixie, naar wier gezondheid hij namens de koningin ging vragen en bij welke gelegenheid hij geruimen tijd de plek onderzocht en in de open lucht bleef. Het standbeeld van Beaconsfield zal den 9den April te Londen door Northcote worden oDthuld. Te Dover liep eergisteren het gerucht dat eene pogiDg was gedaan om het „Harbour station'* van de „South Eastern Railway Company" in de lucht te doen springen. Twee personen, die vaatjes met kruit hadden bezorgd aan het station, werden gearresteerd. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Uit het onderzoek der politie is gebleken dat de moord op graaf Majlath door verscheidene personen moet gepleegd zijn. Toen Majlath te bed wilde gaan, werd hem van achteren een strik om den hals ge worpen. Majlath verweerde zich tegen de moorde naars, die hem met ijzeren stangen het gelaat ver morzelden en met lange keukenmessen wonden toe brachten. Twee sleutels, welke op het nachtslot van Majlath's kamers pasten, werden onder de vensters gevonden, en evenzoo een kleine met bloed be vlekte handschoen. Dit laatste voorwerp leidde op het spoor van twee verdachte werklieden, waarvan de een van Czesische afkomst isde tweede is een Italiaan. Bij de huiszoeking in beider gemeenschap pelijke woning werd de tweede handschoen van gelijke grootte gevonden. De bedoelde werklieden brachten den nacht, waarin de moord geschiedde, buiten hunne woning door, kwamen eerst des och tends terug, verwisselden van kleederen en zijn sedert verdwenen, maar worden achtervolgder be staat groot vermoeden dat zij de schuldigen zijn. Behalve voorwerpen van waarde (waaronder een prachtig horloge, een geschenk der keizerin) moeten ook familiepapieren ontvreemd zijn. Over het alge meen is men te Pest overtuigd, dat nevens diefstal eene persoonlijke wraakoefening in het spel is. De bovengenoemde Czechische arbeider moet met een huzaar der lijfwacht, Berecz genoemd, omgegaan hebben. De vrouw en dochter van den vermoorde bevonden zich te Weenen, toen de moord plaats vond. Koloman Majlath, die wegens erfeniszaken met den vermoorde in het jaar 1875 een langdurig proces voerde, woont in den laatsten tijd te Presburg. De conversie der Hongaarsche goudrente was gisterenavond zoover gevorderd, dat een consor tium (bestaande uit Rothschild, het Credit-Anstalt en het Discontogesellschaft), de optie heeft voor 70 millioen gulden aan 4 pets. goudrente. De heer Szapary, minister van financiën, heeft tegen 1 Juli 1883 de aflossing van 50 millioen 6 pets. gondrente aangekondigd. Het consortium biedt eene conversie premie van 6 pets. aaD, bij converteering in een 4 pets. fonds, met gegarandeerde rente. Rusland. Het officiëele regeeringsblad meldt dat alle pogingen mislukt zijn, welke sedert de maand November van het vorige jaar aangewend werden om de studenten aan de inrichting tot opleiding van houtvesters te Warschau tot rede te brengen, en dat thans 129 hunner naar huis zijn gezonden, waar onder eenige het recht verbeurd hebben om ooit in eenige andere inrichting te worden opgenomen. Slechts veertien mogen de lessen weder bijwonen, indien de voorlezingen hervat worden. Uit Charkoff wordt gemeld dat, doordien de rivier buiten hare cevors is getredeD, aldaar eene sterke overstrooming plaats heeft. Het Bazaorpiein en verscheidene straten van de voorsteden staan blank en het water is ook reeds in vele winkels en in de benedenverdiepingen der huizen doorge drongen. De scholen zijn tijdelijk gesloten. Alleen de twee hoofdbruggen weerstonden de kraent van het water; al de anderen zijn beschadigd. Ook verneemt men dat verscheidene personen zijn om gekomen. Egypt©. De Egyptische regeering heeft gisteren uit Lon den het bericht ontvangen dat het huis Rothschild, behoudens eenige wijzigingen van ondergeschikten aard, het plan tot liquidatie der staatsdomeinen heeft aangenomen. Lord Dufferin is uit Opper-Egypte te Caïro teruggekeerd. By een besluit van den khedive wordt het bijzonder ministerie voor Sudan, dat door Arabi was opgericht, opgeheven, en het vorige beheer onder den voorzitter van den Raad hersteld. Alai- din-pacha is benoemd tot opperbevelhebber van Sudan, ter vervanging van Abu-el-Kader. De „Standard" heelt uit Cairo een depeche ont- vaDgen, volgens welke generaal Hicks op 28 Maart met al zijne troepen naar Koe, aan den Blauwen Nijl, zou oprukken, ten einde den Mahdi vóór het regenseizoen tot een beslissenden veldslag te dwingen. De sterkte der oproerlingen in Soedan wordt, in een telegram uit Cairo aan de „Times," op 40,000 geschat. De Egyptische troepen tellen slechts 6000 man. De overgaaf van El-O beid moet, volgens dezelde bron, worden toegeschreven aan de om standigheid dat een deel der aldaar aanwezige troepen naar den vijand overliep. De stad werd door de rebellen geplunderd, maar het leven der inwoners gespaard. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Zou er niets aan te doen zijn dat er eens ver andering werd gebracht in de dwaze dingen die hier plaats hebben by het ophalen van de vnilnis Vooreerst geschiedt dat, soms den geheelen dag door, in open handwagensals het een beetje waait, stuift een groot gedeelte van den inhoud in het rond. De voorbijgangers krijgen er natuurlijk hun deel van in neus, mond en longen. Om het effect nog te vermeerderen, ziet men de vuilnisophaalders tel kens als zij een hoeveelheid in hun wagentje heb ben gestort, met beide handen er in roeren, om pa piersnippers en lompen te zoeken. Zy vragen met, of er op dat oogenblik veel of weinig menschen passeeren; zij wroeten en groezelen maar voort, en behalen alzoo een dubbel voordeel: vooreerst aan wat zij vinden, ten tweede aan wat zij door het wegstuiven van het vuil kwijtraken en dus niet behoeven mede te nemen. Ronduit gezegd, Mijnheer de Redacteur, voor eeu stad als Leiden is zulk een manier van doen een schande, en ik begrijp niet hoe zij nog door de auto riteiten kan worden geduld. Heeft dan de pachter van het vuil geen instructie? Mag hij maar doen wat hij wil? Of indien hij voorschriften heeft, die hem eenige verplichtingen opleggen in het belang der openbare gezondheid, worden zij dan niet ge handhaafd Ik heb nog nooit gezien dat een politie agent er een vuilnisophaalder opmerkzaam op maakte, dat hij zij a wroeten in stof en mest wel een oogen blik kon ötaken als er voorbijgangers door genin- derd werden. Misschien zou in dat geval de agent ook buiten zijn boekje gaan, omdat in deze zaak niet is voorzien. Mocht de pachttermijn om zijn, dan zou hot Dage lij ksch Bestuur, welks goede zorgen voor reinheid en orde boven mijn lol zijn verheven, zeer velen een belangrijken dienst bewijzen, door de wijze van vuilnis-verzameling tot een onderwerp van nieuwe regeling te maken en haar aan nauwkeurig toezioht te onderwerpen: als namelijk - wat ik gaarne aan het oordeel van meer bevoegden wil overlaten - gemeentelyke exploitatie van dezen tak van dienst niet de voorkeur zou verdienen. Uit een sanitair oogpunt is deze zeer stellig te verkiezen: den ge meente-arbeiders zou men het walgingwekkend wroe ten in het vuil onder hot oog van het publiek wel verbieden. In de verwachting dat u mijn klacht niet onge grond zult vinuen, en haar alzoo een plaatsje in ruimen, heb ik de eer te zijn Leiden, Uw bestendige lezeres 31 Maart 1883. Mina. Aan den nij veren werkstand wordt herinnerd, dat de zittingen weder zullen aanvangen op Dinsdag 4 April, des avonds tusschen acht en negen uren, in het NUT3GEBOUW. Namens Commissarissen der Spaarkas} J. A. LOEBER, Secr.-Thes. Staande Klokken met Speelwerk, antiek Zilver, Schilderijen in Olieverf, oud Porselein en Aardewerk, Juweelen en Parelen, antieke Pendules worden tot den hoogst mogelijken prijs ingekocht door M. VA\ HOMIl .n DC CHATTEL, Haarlemmerstraat 2de huis van de Mare 114. De ondergeteekende bericht dat hij rnim voor zien is van Breukbanden (eigen fabrikaat) van f 2.?a en hooger. Ook beveelt hij zich minzaam aan tot het bekleeden van Breakbanden, Kor netten en Beenbeugels en verder voor alles wat tot het Zadel- en Koffermakersvak behoort, belo vende eene nette en civiele bediening. Koepoortsgracht N°. 27. B. KARSTEX8.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1