LEIDSCH DAGBLA1 N°. 7092. Maandag :2 April, A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijk® Kommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIESs Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het inea.wec- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. OMciëcle Kenni sgeyingen. Kampen van Pacscns en moddergat en van Urh. Burg en Welhs. van Leiden brengen ter algemeene ken nis dat bij hen de volgende giften zijn ingekomen, als: Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- schers van Paesens en Moddergat en van Urk: Van V. D. G. f 10, van D. 4.45l/9, van d. W. 2 50, van de familie N. N. 100, van N. N. f 20, van A. K. 2 50. Voor die van Paesens en Moddergat: van C. K. 10, van F. F. 10, van R. M. B. 2.50. Voor die van Urk: van het Leidsch Dagblad, f 103.35 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van Z. J. H. GREEVE, sigarenfabrikant, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot op richting van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Lan- gebrug No. 63; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 4875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 14den April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis dat de Pieterskerkstraat wegens veniieuwing van een riool, gedurende eenige dagen voor de passage met rij- en voortuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. Koitclooze inenting met stof afkomstig wan het Half. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met stof afkomstig van het kal£ voor onvermogenden in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag 27 Febr. Woens dag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2 April, Dinsdjg 10 April, Woensdag 18 April, Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag 14 Mei, Dinsdag 22 Mei, "Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni, Zaterdag 16 Juni a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. lAKlWEK, 31 Manrt. Hedenmiddag ontvingen wij per Noderlandsche mail, via Marseille, de nog ontbrekende Indische bladen van 15 tot on met 20 Februari. Te Apeldoorn is eene afdeeling der Maat schappij van Tuinbouw en Plantenkunde tot stand gekomen. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. H. L. A. Obreen te Leiden, woonde de eerste ver gadering bij. Het voorloopig gekozen bestuur bestaat uit de heeren H. J. Kok Ankersmit, N. J. A. Bak ker, Hugo Godefroy, Van Es en F. De Sitter. Een 25 tal personen traden reeds als lid toe. Iq de groote conversatiezaal van het logement des heeren W, H. Van Konijnenburg teNoordwijk aan Zee zijn de 41 antwoorden tentoongesteld, welke zijn ingekomen op de prijsvraag voor een Kurhaus en Hotel, vanwege de „Maatschappij Noordwijk tot exploitatie van duingronden" aldaar te bonwen. Deze antwoorden zjjD, gelijk men weet, beoordeeld door prof. Gngel te Delft. De ontwerpen vormen eene belangrijke staal kaart van onze huidige architeoteur vooral voor de mannen van hot vak zou het zeer wenschelijk zijn, dat zjj niet alleen te Noordwijk werden tentoon gesteld. Ook ie de niet bekroonde valt veel sohoons en merkwaardigs op te merken. Er zjjn toch plannen onder, die alléén niet in aanmerking konden komen voor de bekroning omdat de ontwerper boven het cijfer der begrooting was gegaan. Op het met den eersten prijs bekroonde plan der heeren "Weissman en Löning staat het Enrhaus tusschen twee hotels in en vormt met deze een halve maan. Een van die twee hotels zon bij ever- tueele uitvoering van dit plan eerst later gebouwd worden. Vóór het Kurhaus aan do zeezijde is een terras met muziektent. Het Kurhaus is in den Italiaan8chen renaissancestijl met bak- en bergsteen o'ntworpen. Aan de zeezijde vindt men de lees-, biljart-, eetzaal on den restaurant; daarvoor is een „loggia," ingesloten tusschen het eindpaviljoen en do torens. Aan dö landzijde is de Kurzaal, waar de concerten ea bals plaats hebben en welke door ter rassen omgeven is. Alles is gelijkvloers. Het hotel is in een zich bij dien van het Kurhaos aaDsluitenden stijl ontworpen en bevat in drie verdie pingen 32 kamers, met ontbijtzaal. De eetzaal voor do logés is, zooals gezegd, in het Kurhaus, dat door een overdekte gang met het hotel in verbinding staat. In het souterrein van het hotel zijn de bad kamers. De groepeering der gebouwen is zóó, dat men van drie kanten tegen den wind is beschut. De heeren Henkenhaf en Ebert(met den twee den prijs bekroond) hebben het Kurhaus iu Fran- echen renaissancestijl ontworpen. Zeer zeker is er veel verdienstelijks in hun werk, doch het is min der symetri8ch dan het voorgaande en de situatie is wat vreemd. Een inconvenient is ook, dat niet alle lokalen aan zee liggen. Het ontwerp van het hotel is minder gelukkig dan dat van het Kurhaus, vooral wat betreft den achtergevel. Het met den derden prijs bekroonde plan van den heer Houtzagers zweemt naar den QollaDdschen renaissancestijl; het is goed symetrisch en het ge heel heeft evenals het vorige veel aantrekkelijks. Alleen zijn de bouwvormen wel wat al te eenvou dig. Jammer ook, dat het vierkante Kurhaus wat laag is tegenover het hotel en dat de verbindings gang tusschen beide zoo weinig gelukkig is uitgevallen. Cariositeit8hal?e zij nog vermeld dat een der niet bekroonde plannen is ingezonden onder het motto „Pas op ScheveningenEen dergelijke concnrren- tiedrift zal zeker naar men meent, wel niet in het voornemen der jonge maatschappij liggen. De gemeenteraad van Gouda heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de directie der IJsel- stoomtramweg-maatschappij, om, behalve het vroeger afgestane terrein, nog 500 centiaren meer te mogen in gebruik nemen ten behoeve harer remises. Tot onderwijzeres aan de openbare school in het dorp Woubrugge is benoemd moj. E. G. Ver- brugge, thans werkzaam te Nieuwkoop, terwijl een eervol ontslag is verleend aan mej. D. E. Van Nes, wegeDs vertrek als onderwijzeres naar Zwolle. Het in de pers de ronde doende bericht als zou mr. C. Van der Vlies, burgemeester, de betrek king van gemeente-secretaris van Hazerswonde De- derleggen, is, naar men ons verzoekt mede te dee- leD, van allen grond ontbloot. Bij het neerleggen van zijne eerste opdracht tot formatie van een Kabinet had de heer Heemskerk slechts voorwaardelijk voor zijne taak bedankt en zich naar men meldt bereid verklaard nadere pogiDgen in het werk te stellen, wanneer eventueel andere opdrachten mochten mislukken. Onder reserve deelt het Vad. nu mede dat de heer Heemskerk spoedig denkt gereed te zijn. De heer Heemskerk zou de portefeuille van binnenlandsche zaken voor zich houden; als minister van financiën noemt men den heer C. Hartsen, oud-lid der Eerste Kamer; als minister van koloniën den heer Van Bloemen Waanders, oud-directeur van binnenlandsch bestuur van Ned.-Indië; als minister van buiten- landsche zaken den heer Van der Does de Wille- bois; als minister van oorlog generaal Beijnen; als minister van waterstaat den heer J. G. Van> den Bergh, hoofdingenieur. Voor marine en justitie waren nog geen titularissen gevonden. De nieuwbenoemde raadsheoren in den Hoogen Raad der Nederlanden, mrs. M. A. Van den Acker en S. J. Hing8t, zjjn heden in eene plechtige ope bare zitting van dat hooge rechtscollege, die dooi ver schillende rechterlijke ambtenaren en leden van de balie zoowel uit de residentie als uit Amsterdam werd bijgewoond, geïnstalleerd. Nadat de proe.-gen.. mr. Römer hen met hunne benoeming had gelnk- gewen8cht, hield de voorzitter mr. De Vos van Nederveen Cappel een korte toespraak. Mr. Van don Acker zal in de burgerlijke kamer zAting neming, mr. Hingst in de strafkamer. Het koninklijk stoomjacht „De Valk" zal op de reis naar Engeland postduiven medenemen, om berichten over te zenden. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks zeven uren ontstond ten hnizo van de wed. S. aan de Haar lemmerstraat brand, welke echter spoedig we: d ge- bluscht. Als oorzaak wordt opgegeven dat, toen ge noemde weduwe gisteravond met eene brandende petroleamlamp naar boven was gegaan, op het maga zijn die lamp omviel in eene kist met manufacturen, welke weldra in brand geraakten doch oogensch olijk weder geheel werden gebluscht, hetgeen evenwel niet het geval blijkt geweest te zijn, daar ze gedurende den nacht hebben gesmeuld en van morgen opdouw in brand geraakteD, ten gevolge waarvan toen ook eeDigo in de nabijheid dor kist zijnde goederen mede vlam vatten. Tegen vrouw v. d. B., wonende in de Morschstraat alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het opkoopen van militaire kleedingstukken. Onder het rundvee te Zoeterwoude ziju verscheidene gevallen van mondzeer waargeno men. Naar men ons meldt, kan het uitbreken van die ziekte worden toegeschreven aan de omstandig heid dat het vee, van de Rotterdamscho veemarkt aldaar ingevoerd, de smetstof heeft medegobraoht, daar dit vee door gemelde ziekte hot eerst werd aangetast. HetlijkvandenhuzaarKnoppien, ingar- nizoen bij het 3de reg. te Leiden, is gisteren geheel ge kleed, mot sabel en tasch aan, drijvende in de stads gracht te Zwolle gevonden. Blijkens zijn verlofpas van 2 Februari jl. had hij tot don lOden Februari jl. verlof on was zijn verlofpas den Ssten Februari te Wildervank afgeteekend. Vermoedelijk is hij bij aankomst aan het station verkeerd geloopen en onopgemerkt in de Stationshaven gevallen en ver- dronkon. Naar men verneemt, zijn gisternamid- dag de rechter-commissaris, de subst.-officier van justitie en de subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht Daar Gorkum vertrokken, om een on derzoek in te stellen Daar een aldaar dos nachts gepleegdon moord. Maandag-avond zijn drie meisjes met hare vrijers op den Capelschen dijk te 's-Bosch door een troep van 12 a 15 porsonen aangevallen, geschopt en geelageD, terwijl hun, zoowel meisjes als jongens, de kleeding van hot lijf werd ge sneden en zij met messen verwond werden. Do raaréchaussées, spoedig gewaarschuwd, begaven zich in allerijl ter plaatse en beschermden de drie paartjes togen vordere mishandeling. De zaak is in onderzoek. Te Parijs was eene vrouw wegeus dief stal gearresteerd; om aan de schande te ontkomen, slikte zij een pennemes in, in de hoop daarmede een eind aan haar leven te maken. De vroeselijke pijnen, die zij leed, deden haar besluiten hare po ging tot zelfmoord te bekennen. Zjj is thans in het gasthuis.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1