het tijdperk van vier wekeD, dat op 24 Maart jl. is geëindigd, 3 gevallen van longziekte waarge nomen buiten het spoelingdistrict, n te Marken- branen, gemeente Uitgeest, één te Goutum, gemeente Leeuwarderadeel, en één te Ylaardingerambacht. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van vier runderen van drie veehouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, zijn 122 runderen, die met de zieke in aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Den personen, die verzocht hebben als klerk bij de Rijkstelegraaf in aanmerking te komen, is aangeschreven om zich, voor het vergelijkend onder zoek, aaa te melden aan het gebouw op den Flu- weelen Burgwal No. 22, to 's-Gravenhage, op 25 April a. s., des voormiddags te negen uren. liet stoomschip „Drente'*, van Rotterdam naar Java, arriveerde Woensdag te Padaog; de ..Zee land", van Rotterdam naar Java, vertrok gisterna middag van Suez. Z. M. heeft de benoeming van den burge meester van Ilpendam, R. Yan Dam, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen zijn opdoLeidschevee- markt door den alhier resideerenden rijks-vceopzich- ter aangehouden en in beslag genomen drie stuks rundvee, verdacht als lijdende aan de besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer, welke kort daarop ook door den districts-veearts uit 's-Gravenhage werd geconstateerd. Tegen den eigenaar, een koopman te Rietveld, is proces-verbaal opgemaakt. Te Alfen aan den Rijn is een welge steld burger, door overtreding der drankwet, ge straft met drie weken gevangenis en opzending naar een rijks-werkinrichting. De gewezen stationschef, de heer Holdrinet, van het station Voorburg, die veroordeeld werd tot een maand celstraf, heeft zich tot den Koning om gratie gewend. Te Amsterdam zijn van 19 tot 27 dezer voorgekomen 11 gevallen van pokziekte, nl. 6 van echte pokken en 5 van gewijzigde (vario- loïden). Een van de eerstbedoelde gevallen is reeds doodelijk afgeloopen. In de Wagenaarstraat werd gisteren de hulp der politie ingeroepen, om een poklijder te transpor teeren naar het Buitengasthais, daar niemand der buren hulp wilde verleenon. Er zijn daar ter stede weder twee paneelzagers door de politie op heoterdaad betrapt en in hech- nis genomen. Een koopman in oudheden te 's-Hage kocht dezer dagen een antiek gouden kinderram melaar, gemonteerd met bergkristal, voor ongeveer f 300; hij verkocht hot voorwerp onmiddellijk aan een antiquaar voor f 1000. Onder de vrouwen te Paoeens is er eene, die door de laatste zeeramp niet alleen haren man, maar ook haren vader, twee broeders, drie zwagers, twee ooms en twee neven verloor, dus hare elf naaste verwanten van het mannelijk ge slacht; zij is 30 jaar oud en blijft met drie nog jonge kinderen achter. Een Arnhemmer, vader van een zeer talrijk gezin, die door hard werken den kost voor do zijnen moet verdienen, vertrok met den trein van 12.27 naar Wezel. Bij aankomst vermistte hij een zwart lederen portefeuille, inhoudende f 1100 aan bankpapier benevens eenige adreskaarten. Bij ontdekking of aanwijzing verzoekt de Arnhemsche politie daarop bericht. Heden of morgen kan stormweder, met vlagen nit het Znidoosten, loopende tot het Noordwesten, yerwacht worden op de Noord-Britsche en Noordsche kusten. Een tweede storm zal zich een paar dagen later doen gevoelen. De dader van den diefstal, die in- direct leidde tot den zelfmoord van de Antwerpsche dugazoD, is gearresteerd. Het was een knecht van den schouwburg. De begrafenis van mej. Dejean heeft onder een grooten toevloed van menschen plaats gehad. Vóór eenige jaren werd door Rusland eene poging gedaan om het eiland Nova-Zembla te koloniseeren. Dat is echter geheel mislukt. Het is gebleken, dat de Samojeeden, die daar alleen voor kolonisatie geschikt zonden zijn, zich niet aan eene andoro dan nomadische levenswijze gewennen kun nen. Het aangelegde reddingsstation werd door hen verlaten, de gereedschappen en instrumenten tot allerlei doeleinden gebruikt en vernieldvan de zei len van de reddingsboot hadden zij hemden gemaakt. Er wordt thans aan gedacht, op die plaats een ver blijf voor monniken te stichten. De „Exchange Company" heeft een tele gram uit Odessa ontvangeD, houdende dat in Zuide lijk Rusland een socialistische proclamatie wordt verspreid, waarbij het volk wordt uitgenoodigd om van de kroningsfeesten gebruik te maken tot het plunderen van de adellijken, de woekeraars en de Joden. Een deputatie is uit Odessa naar St.-Peters- burg vertrokken, om den minister van binnenlandsche zaken de bescherming dor overheid te vragen. De Nieuw-Yorksche spoorwogk oning Vanderbilt opende Maandag-avond jl. zjjne nienwe woniDg in de Fifth Avenue. Verscheiden duizenden gaston waren aanwezig, en hun amusement kostte den Cresus Diet minder dan 100,000 dollars. De gebroeders Peltzer zullen naar de cellulaire gevangenis van Leuven worden overge bracht en daar 10 jaren blijven, waarna zij te Gent eene minder strenge gevangenschap zullen onder gaan. Men denkt dat zij te Leuven zullen worden gebruikt om dictaten over te schrijven voor de stu denten. Yan de opbrengst van hun werk zullen zij zich alleen Zondags een liter bier en wat tabak mogen koopeö. In de spijzen die hun zullen verstrekt worden, zal niet veel verandering worden gebracht. Het gewone voedsel der gevangenen te Leuven bestaat uit brood en zwarte koffie; *8 middags een potje soep, waarin - driemaal per week - een stuk Ameri- kaansch spek of bouilli gekookt is. De gebroeders Peltzer zullen het grijs gewaad der gevangenen moeten aantrekken. Zoodra zij in het gevangenhuis van Leuven aankomeD, zullen hun de baard en de knevels afgeschoren worden. Het ha*r wordt kort gesneden. Daarna zullen beide broeders in ver schillende cellen worden opgesloten. Dan zal hun leven van stand vastigen arbeid beginnenzonder ophouden zullen ze moeten werkeD, tot om zeven of acht uren het rustuur slaat. Het zal op geen zacht veeren bed zijn dat zij zich zullen neerleg gen, maar op een harde matras, die men op den grond legt. Dat is, in het kort, het leven dat de gebroeders Peltzer te Leuven wacht. BUITENLAND. Frankrijk. De hertogin van Cambacérès is te Parijs gestorven. Zij was de weduwe van den vroegeren ceremonie meester van Napoleon III. Haar vermogen wordt op 14 millioon fr. geschat; daar ze geen kinderen nalaat, zullen neven en nichten erven. De hertogin deed veel goed met haar geldnog geen 6 maanden geleden schonk zij 500,000 fr. aan de „Ecole des Beaux-Arts." Mile Fernande d'Erlincourt is, zooals te ver wachten was, terstond na haar ontslag van rechts vervolging door een tooneeldirecteur geëngageerd. Zij zal in de Bouffes-dn-Nord optreden; haie eerste voorstelling zal ten benefice der werklieden zonder werk zijn. Yolgen8 do „Gaulois" is de bekende publicist Louis Yeuillot in den laatsten tijd Dagenoeg geheel kindsch geworden. Eiken Zondag geleidt men hem echter ter misse eu uit zijne eerbiedige houding maakt men op, dat hij daarvan nog besef heeft. Duitschlancl. Prinses Hendrik der Nederlanden is Dinsdag avond om halfelf te Berlijn aangekomen en heeft haren intrek genomen in het koninklijk slot. Aan het station werd zij door den hertog van Connanght en haren broeder, prins Friedrich Leopold, en in het slot door prinses Friedrich Karl en de hertogin van Connanght verwelkomd. De keizer, die wegens eene verkoudheid eenige dagen zijne kamer en op Goeden Yrijdag het bed heeft moeten houden, is in zoover hersteld, dat hij Woensdag zich weder aan zijne gewone bezigheden wijden kon. Te 12 uren bezocht de kroonprins Z. M., daarop prinses Hendrik en voorts de hertog en de hertogin van Connaught, die afscheid kwamen nemen en gisterochtend vroeg naar Engeland ver trokken. In het „Militar Wochenblatt", dat voor het orgaan van den minister van oorlog wordt gehouden, verscheen dezer dagen een opstel, getiteld: „Staat kunde en Oorlogvoering." In verband met de ver klaring van Napoleon III, „dat hij om staatkundige redenen naar Sedan was gegaan", betoogt de schrij ver: „dat de wenschen der Parlementen zich kunnen noch mogen uitstrekken tot het voorschrijven aan do diplomatie en de legerbevelhebbers van de mid delen, waardoor de staatkundige en oorlogsdoel einden moeten bereikt v* orden." Het officieuze „Depeschenbureau" te Berlijn seinde dit opstel aan de Doitsche provinciale bladen, en tegelijkertijd bevatte de „Kreuzzeitnng" een artikel van gelijken aard. In de liberale kringen wordt krachtig opgekomen tegen dezen veldtocht der pers, waardoor de Rijks dag bij de kiezers in discrediet gebracht en blijk baar een voorwendsel gezocht wordt voor de op treding van den Dieuwen minister van oorlog en voor het doen van hoogere vorderingen op het budget. Evenzoo protesteerden de dagbladen van het centrum op heftige wijze; zij verwachten dat clericalen geen verdere eischen voor militaire doel einden zullen inwilligen. Te Frankfort is gisteren de Duitscho „Geo- graphentag" geopend. O. a. is de volgende resolutie aangenomen: „De derde Duitsche Geographentag beschouwt het hervatten der Noordpoolexpeditiën als in het belang der wetenschap en der natie." Groot-Brltannlë. Het genootschap tot heiliging van den dag des Heeren te Londen heeft eene circulaire verspreid om bij de Engelsche inzenders op de Amsterdam- sche tentoonstelling er op aan te dringen, dat dit maal, evenals bij vorige tentoonstellingen, strikt de regel zal worden gevolgd, dat op Zondag geen En gelsche bediende zal worden gebruikt, dat geeu han del hoegenaamd zal worden gedreven, en dat door wegsluiting of door bedekking der tentoongestelde voorwerpen alle gemeenschap met de tentoonstelling op Zondag zal worden vermeden. De medewerking van vele invloedrijke fabrikanten en handelshuizen is reeds verzekerd. De heeren H. Grelingen, agent van het Britsch- Buitenl. Bijbelgenootschap, en W. Yan Oosterwijk Bruyn, die deze circulaire in de „Stand." hebben laten opnemen, spreken daarbij de verwachting uit, dat de openbaarmaking van den wensch der Eogelsche vrienden ook in Holland van gezegenden invloed zal kunnen zijn. Te Liverpool heeft de politie eene kist in beslag genomen, ontplofbare stoffen en helsche werk tuigen bevattende, op een stoomboot van Cork, aan gevoerd door een persoon, die spoedig na het aan wal stappen in hechtenis genomen werd. Gisteren zyo voor de eerste maal schildwachten geplaatst bij de toegangen der rechtsgebouwen en ministeriën te Londen en van Somerset House. Ia het Lagerhuis heeft de heer Mc. Coan aan gekondigd dat hij bij de tweede lezing van het ontwerp betreffende den parlementairen eed een voorstel zal indienen, strekkende om elk ontwerp, dat de toelating van godloochenaren gemakkelijker maakt, voor ondoeltreffend, met de constitutie in strijd en gevaarlijk te verklaren. De te Nieuw-York verschijnende „Evening Post" meldt als gerucht dat de regeering van Groot-Britannië het kabinet te Washington tracht over te halen tot medewerking aan hei oprichten eener internationale politie tegen de anarchisten. Zuid-Afrlka. Weder ontvangen beriohten loopen tot 6 Maart. Uit Pretoria wordt van 26 Februari gemeld: De vijand heeft in den avond van den 18den 11. Yluchtkraal ontruimd, uit vrees van een nieuwen aanval met dynamiet. Eene onmetelijke hoeveelheid koren werd in de sterkte achtergelaten, genoeg om er drie jaren op te teren. De plaats werd als praktisch onneembaar beschreven. Bij den aanval op Makwasi's kraal werd slechts eene kleine hoeveelheid vee buitgemaakt. Aan onzen kant werden vijf Kaffers gewond en één blanke licht. De Secocoeni-Kaffers waren gewillig om in grooten getale op te komen en vochten manmoedig. Zjj werden dapper bijgestaan door de Botsabele-Kaffers. Nellmapius is Zaterdag met eene groote hoeveelheid dynamiet naar het leger vertrokken. Voorts meldt men uit de Transvaal dat de heer Piet Joubert zich candidaat zal stellen voor het presidentschap van den Yrijstaat, waarvoor de ver kiezing in het volgende jaar zal plaats hebben. Ook was er reeds een plan opgemaakt om eene vereeniging tusschon de beide republieken tot stand te brengen. De heer Blignaut, de landdrost van Kroonstad, was tot auditeur-generaal benoemd. De verjaardag van den koning van Holland was in Bloemfontein niet onopgemerkt voorbijgegaan en een aantal der aldaar wonende Hollanders waren dien dag in de woning van den heer Voigt bijeen gekomen om de gezondheid van Zijne Majesteit tö drinken, en hadden per telegraaf eene gelukwen- schïng gezonden, wat door den Koning ook per tele-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2