iEIDSCH DAGBLAD. 7091 Zaterdag 31 Maart. A°. 18cS3. Avondeditie. PH1JS DEZER COURANTJ '<M>r Leiden per 8 maa&dea.1.10. «<tnco per post.1.40. Mronderlljke Nommors... 9 0.05. Den Courant wordt dagelpa, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS HEB ADVERTENTIES i Vin 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17». Grooter* letten uur plaatsruimte. Voor het incassee- ran beilen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Urker visschers is aan ons Bareel na de vorige op gaven ontvangenvan A. G. nog f 1 en Y. B. f 3. Offleiëele Kennisgevingen. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 18G1, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuisop Maandag den 9den en Woensdag den llden April 1883, op eerstgemelden dag des middags te itoaalf uren. tot hel doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar verlangen op te tredenvoorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, den Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde Wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting" reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. De Voorzitter van den gemeenteraad van Leiden; Gezien art. 31 der wet van den 4dcn Juli 1850 (Staats blad no. 37) Brengt ter algemeene kennis dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraid op heden zijn ge sloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Maart 1883. DE KANTER. LEIDEX, 30 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzonding der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedennacht te twaalf uren b:zorgd zijn. Oölangs werd, gelijk men weet, door den predikant bij do Remonstrantsche gemeente alhier, dr. J. A. Beyerman, voor het op hem uitgebrachte beroep naar Meppol bedankt. Als bewjjs van inge nomenheid met dit besluit, vereenigden zich zijne geraeentenaren om hunnen zoo beminden leeraar een stoffelijk blijk aan te bieden, bestaande in eone zwart marmeren pendule in Griekschen stijl, rijk met goud geïncrusteerd en op de zijden met leeu wenkoppen versierd, benevens een paar daarbij pas- sendo coupes. Hedenmorgen om elf uren kweet zich eeno commissie van deze taak, tevens met de daarbij gesproken woorden de tolk der geheele ge meente zijnde. Met hartelijke waardeering aanvaardde ór. Boyerman het kostbare geschenk, dat den heeren Yan der Waag alhier bovendien alle eer aandoet. Bij hot gemeentebestuur alhier is ten behoeve van de algemeene armen ontvangen een bedrag van f 25, zijnde een vierde gedeelte der opbrengst van eene gehouden tombola. Nadat den heer Bijtel gistermiddag zoowel van leeraren als van leerlingen de reeds medege deelde bewijzen van belangstelling in zijn 25-jarig jubileum waren aangeboden, ontving hij gisteravond nog van het bestuur van „M. S. G." een pendule met twee lieve beeldjes, emblemata van het onderwijs. Door de heeren Fontaine en Potjes zal alhier binnen enkele dagen een concert gegeven worden en wel, naar we vernemen, op Zaterdag 7 April a. s. Verspreid wordende aanplakbiljetten, hot programma enz. zullen meerdere bijzonderheden doen kennen. Wij meenen evenwel onzen lezers geen on dienst te doen om reeds eenige bijzonderheden mode te deelen van hetgeen men in onderscheidene Bel gische bladen aangaande beide concertgevers kan lezen. De heer Henri Fontaine is een jeugdig zan ger, die zijne opleiding aau het Conservatoire te Brussel ontving en thans als professor voor den zang is geplaatst aan de koninklijke muziekschool te Antwerpen. Op verschillende concerten aldaar, te Brussel, Brugge, Gent enz., werkte hij in den laatsten tijd met groot succes mede en werd zijne omvangrijke baritonstem, die in het lage register het ba8timbre heeft, en niet minder zijne voordracht zeer geroemd. De heer Eduard Potjes is Hollander van geboorte, genoot zijne voornaamste opleiding aan het Con servatoire te Kenlen, onder leiding der professoren Kwast en Von Hiller en voltooide die eindelijk onder Carl Reinecke te Leipzig. Reeds na een eerste concert, door hem te Antwerpen gegeven, sprak men den wensch uit dat hij zich daar zon vestigen en hij werd dan ook spoedig benoemd tot onder wijzer aan genoemde muziekschool. Ook over het spel van dezen kunstenaar wordt met den meesten lof gesproken. Composities van Chopin, Tausig worden met correctheid voorgedragen en in werken van Liszt vindt liij ruimschoots gelegenheid zijn techniek ten toon te spreideD. Met veel lof wordt o. a. gewag gemaakt van de voordracht van eene door Liszt voor piano bewerkte orgelsanate van Bach. Van de 41 iDgekomen antwoorden op do door ons indertijd medegedeelde prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur der maatschappij tot exploitatie van daingronden te Noordwijk, het leveren van een ontwerp „Kurhaus", is de eerste prijs toegekend aan het ontwerp „Am Meer", van de beoren Loning en Weissman, architecten te Amsterdam; de tweede pry8 aan het ontwerp „Ontluik Noordwijk", van de heeren Henkenhaf en Ebert, architecten te Amster dam, en de dorde prijs aan het ontwerp „G," van den heer P. J. Houtzagers, architect te Utrecht. Eene door de Christelijke Zangvoreeniging „Excelsior" te Haarlemmermeer gegeven uitvoering in het Evangeliesatie-lokaal aan den Aalsmeerder- weg, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschors van Urk, heeft opgebracht p. m. f 80. De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft in zjjne vergadering van gisteren besloten tot deel neming in het kapitaal voor den aanleg van een spoorweg HaarlemUtrecht, voor een nader te be palen bedrag. Te 's-Gravenbage is in den ouderdom van 83 jaren overleden jonkheer Van don Santheuvel, ridder der orde van den Noderl. Leeuw, oud-direc teur der rijksbelastingen. Op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage heeft men eindelijk een aanvang gemaakt met den aanleg van een dubbel spoor voor den tram. Daardoor zal de dienst meer geregeld kunnen plaats hebbeD. De Koning en de Koningia zullen vermoede lijk den 2den Mei a. s. naar Colmarberg in Luxem burg vertrekken. De heer J. M. Kraajjenbrink, chef-bloemist der koninklijke perken en tuinen, die reeds vroeger voor den Koning vele bnitenlandsche reizen ondernam, zal thans, voor zijn vak, woder HH. MM. op hunne reis naar Engeland vergezellen. Hij komt daartoe Zondag in Den Haag. Op den 5den April a. 8. hoopt de heer W. Jesse, predikant bij de Doopsgezinden te Zaandam, Oostzijde, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde. Op don Hugo Grottos' feestavond, den 9don April a. s. in Odéon te Amsterdam te houden, zal het woord gevoerd worden door de volgende heereo I. Over het doel dezer feestviering, door J. W. Brouwers. - II. Over de ingezonden gedichten (voor den wedstrijd) over Rembrand, Hu:,o Grotius en Vondel, namens de jury, de heeren A. J. Do Buil, J. Verdam, J. W. Brouwers, met mededeelingen uit het bekroonde gedicht, door dr. J. Verdam. - HL Over de inzendingen der beeldvormkuDst, met tentoonstelling van het te bekronen beeld van Hugo Grotius en van de te bekronen groep van Hugo Grotius en Vondel, door "W. J. Hofdijk, namens de jury, de heeren Aug. Allebó, P. J. H. Cuypers en W. J. Hofdijk. - IV. Over Hugo Grotius als Neder- laudsch geleerde, door dr. H. C. Rogge. - V. Over Hugo Grotius als rechtsgeleerde, door mr. Joan Bohl. - Over Hugo Grotius als Nederlandsch dichter, door prof. J. A. Alberdingk Thijm. Op uitnoodiging van den Journalistenkring, welke zich te Amsterdam gevormd heeft ter gele genheid van de a. s. tentoonstelling aldaar, zullen de Nederl. spoorwegen aan de vreemde journalisten, die do tentoonstelling komen bezoeken, waarschijnlijk vrij vervoer in Nederland toestaan. De Hollandsche-, Rijn- en Centraalspoorwegen hebben in hot verzoek reods toegestemd. Ia eeno "Woensdag-avond in de Sociëteit „do Geelvink" te Amsterdam gehouden vergadering van de feestcommissie en de commissie van bijstand van don nationalen en internationalen zangwedstrijd in Juli aanstaande daar ter stede door de Lieder tafel „Zanglust" te geven, is o. a. voorlezing ge houden van een 40-tal liedertafels, waaronder ver scheidene buitenlandsche, welke zich verklaard heb ben tot deelneming aan het concours. De door de feestvierende Liedertafel voor de ver schillende concours-afdeelingen uitgeloofde medailles zijn alle haar ten geschenke gegeven, zeker een bewijs van bijzondere belangstelling. Sinds eenigen tijd is door de directie der Rijn-spoorwegmaatschappij eene voor het publiek hoogst lastige bepaling gemaakt, die voor zoover wij kunnen nagaan, uitsluitend werkt op het station Gouda. Zij, die nl. iemand naar den trein willen brengeu of iemand van den trein halen, worden niet op hot perron toegelaten, dan ca betaling van 50 cents. Niemand behoeft zich echter daardoor te laten afschrikken bekenden uitgeleide te doen, daar men, zoo men binnen het unr zich aan het loketje van het bureau aanmeldt, de volle som, welke gestort werd, wederom terugkrijgt. Het is dus niet zoozeer een entrée die gevorderd wordt, dan wel een bewijs dat men twee kwartjes rijk is. Onnoodig raag het heeten te betoogen, hoe lastig die maatregel is zoo wel voor het publiek, dat, als er voel reizigers ziju, soms lang moet wachten om ouden van dagen, dames en kinderen bij nit- of instappen van den trein te helpen, als voor de ambtenaren in het bureau die voortdurend van hun werk worden afgeroepen om twee kwartjes in ontvangst te nemen en een oogenblik later om ze weer terug te geven. Boven dien eischen de voorschriften dat ieder kwartje dat inkomt wordt geboekt, ieder kwartje dat uitgaat dito dito, en zoo wordt door dezen maatregel een geschrijf en'een omslag veroorzaakt, dat geheel onnoo dig mag heeten. Het publiek is daarover hoogst ontevreden; de kastelein van de stations-restauratie niet minder en de spoorwegbeambten het meest va» allen. (D. vNv Bij gelegenheid van de plechtige onthul1* het standbeeld van graaf Jan van Nass** v*n zal, bij genoegzame medewerking,-^ "a rec v j Jr anwego do rege- imgscommi88ie in de zaal van j.i?o1i een feestcan- ta te worden uitgevoerd, die door den hcer R za, w°r en Se.jompone'jrd j,0 eer5(;e repGt;t;6 zai gehouden borden or, Zaterdag 7 April a. in het Gebons voor Kunsten en Wetenschappen. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1