LEIDSCH DAGBLAD. N°. 70^9. Donderdag 129 Maart. A°. 1883. Tweede Blad. PBIJ8 DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1,10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES) Vtn 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incus*#- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Februari. Men schrijft aan „Het Indisch Vaderland": Sedert 5 etmalen regent het hier schier onaf gebroken door, gepaard met hevigen wind en daar het in de bovenlanden ook niet minder schijnt te regenen, is er zulk een overvloed van water, dat alle rivieren boordevol zijn, het op verscheidene plaatsen over de dijken stroomt en er geweldige doorbraken plaats hebben. Het grootste gedeelte der desa's en sawahs in de districten Goeboeg, Grogol en SingeD koeion staat voeten hoog onder water en zoover het oog reikt is alles blank. Ook op de particuliere landen Saijoeng Gemoelak en Torbaija zijn de dijken op verscheidene plaatsen doorgebroken en staat het water pl. m. 4 voet in de dessa's en op de sawahs. Het te veld staand gewas is reddeloos verloren en ook het verlies van have en goed is aanzienlijk. De nood der bevolking is groot; de regeering helpe spoedig. Bij Staatsblad n°. 70 worden drie stoom vaar tuigen ter beschikking gesteld van het civiel be stuur ter Oostkust van Sumatra te Deli, Bengkalis en Assahan. De resident van Japara bericht onder dagteekening van den 8sten dezer, dat na de aanhoudende regens der laatste twee weken, de Serang-rivier op de gren9 van Semarang en Japara dermate gezwollen was, dat sedert den 4den dezer op verschillende plaatsen op den rechteroever het water over den dijk liep, terwijl op drie plaatsen doorbraken plaats haddeö, zoodat duizenden bahoes sawahvelden in de districten Oendakan Tenggeles en Tjengkalsewoe, voor een groot deel reeds bewerkt en beplant, wer den overstroomd. Hoewel het water sinds den 7den dezer een weiDig vallende was, bleef de toestand zorgwekkend. Menschenleven8 waren, voor zoover de bij den resident ingekomen berichten luiddeD, bij dit onheil niet te betreuren. In den weg van Koedoes naar Proewata waren verschillende gaten ontstaan, zoodat het verkeer daar gestremd was. JavCrt.) Men verneemt dat gisteren van den hertog van Mecklenburg door de regeeriDg een telegram is ontvaDgen, meldende dat hij eerst de reis zal ver volgen naar HongkoDg, Saigon enz. alvorens naar Java te gaan. In verband hiermede is de gouver neur-generaal gisteren met gevolg naar Buitenzorg teruggekeerd. Yan den consnl-generaal der Nederlanden te Singapore is de mededeeling ontvangen dat door het gouvernement der Straits Settlements de uitvoer van opium van daar naar Ned.-Indië, zonder vooraf van de bevoegde autoriteit verkregen vergunning, verboden is. In militaire kriDgen beweert men hier, zoo wordt aan het „Ind. Vaderl." geschreven, dat van Maart a. s. de vivresgelden der officieren te Atjeh van anderhalven gulden daags gebracht zullen worden op een rijksdaalder, dus niet op den voet van vrede, ook niet van oorlog, maar van tusschentoestand. De kapitein bij den generalen staf, Gortmans, heeft een tweejarig verlof naar Nederland aange vraagd. Men meldt ons dat Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma" spoedig hier ter reede verwacht kan worden. De politieke toestand te Atjeh, ver moei, t men, heeft zulk een gnnstigen keer genomeD, dat vermeerdering der zeemacht in de wateren aldaar geheel onnoodig is. (B. H.) Door den gonverneur-geoeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. M. P. Boogaard; tot tijd. vervanger van den notaris te Soerakarta P. Vellema; tot adjnoct-laDdmeter 3de kl. H. E Conijtot controleur lste kl. bij het binnenl. bestnnr op de bezitt. buiten Java en Madnra J. C. E. Tromp; tot voorz. van de landraden te Koedoes en Japara, mr. J. J. Limpers, tot griflier bij den landraad te MeDado, J. C. Dnnki Jacobs; tot opz. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werkeo Mas Aboekassan Atmodironobij de in- en nitvoerr. en acc.tot verificateur lste kl. te Cbcribjn J. A. Oudorp Kortebaut; tot ontvanger te Cheribon Th. M. Leidelmeijer; bij den post- en telegraafd.: tot commies 2de kl. J. Diepbnis; tot tijd. commies 2de kl. V. E. Bletterman tot commies 8de kl. J. Frölich; tot luitenant der Chineezen te RembaDg, res. van dien naam, Koo Djie Lan. Belast: Met de waarn. der betrekk. van ads.-opz. bij de sluis-, konst- en waterw. in de res. Soerabaia, J. F. W. Bornemann. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarn. der betrekk. van control, der 2de kl. bij het binnenl bestuur op Java en Madnra, B. Th. W. v. Hasselt en B. L Repelius Gesteld: Ter beschikking van den voorz. van den londraad te Bangkallan, ten einde belast te worden metgriffierswerkzaam- beden bij dat college, de ambtenaar voor de recht, macht mr. Ch. W. Margadaut. Verleend: Esn tweejarig verlof Daar Europa, aan den waarn. ads.-res. van Groot-Atjeh, gonv. Atjeh en onderhoorig- heden, E. Th. Van Delden. wegeus ziekte, aan den resident van Kcdiri D. Meijer; id. aan den notaris te Soerakarta P. J. Jans- sens en aan den controleur der lste kl. L. F. Weslij. Ontslagen: De opzichter 2de klasse bij den waterstaat en '8 lands bnrg. op. werkeu J. L. Van Soest; id. de ontv. derin- en nitvoerr. en acc. te PekaloDgan O. E. Heijdornid. de onder wijzer lste kl. bij het openb. lager onderw. voor Europeanen J. A. Vermeuleo; id. w. ziekte, de control. 2de kl. bij het binnenl. bestnnr op Java en Madnra C. A. C. Romswioekel. Departement van Oorlog. Geplaatst: Te Weltevreden de apotheker 2de kl. De Wolff. Overgeplaatst: De 2de lnit der inf. Holland naar Poe- loe Bras; de lste luits.-adjud. De Blaanw naar Celebes en Thom son naar Atjeh; de lste luits. der infant. Van Geelen naar Ken- daügan en Smits naar BaDdjermasinde 2de luit. der infant. Lnppes Daar Boentokde kapt. der inf. Tenta naar Bandjermasin de l9te luit.-kwartieren. I otichius naar Batavia. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 2dcn luit. der iof. J. A. Honbolt. Ontslagen: Eervol, de meesterknecht-verver by den artil- lerie-constructiewinkel te Soerabaia I). G. Altmaü. Departement van Marine. Belast: Met de waarn der betrek king van havenmeester, tevens ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Banjoewaogie, de lnit -t.-z. der 2de kl. P F. M. Van Leeuwen. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den kapt.-luit. ter-zee C. De Klopper-, aao den luit ter zee lste kl. N. A. De Vries en aan de ids. 2de kl. G. P. Van Hecking Colenbrander, F. PiDke en W. Nandin Ten Cate. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Getrouw lezer van uw veelgelezen blad, las ik in de Courant van Dinsdag 27 dezer met leedwezen het bericht omtrent de drenkelinge B. V., die Donderdag-avond in den Yliet op treurige wijze haar dood vond. Uw berichtgever laat zich in de 3de al. alles behalve gunstig uit omtrent „de hulp, die toen geboden werd, en dan meestal op de meest on handigste wijze wordt verleend." Het schijnt dat ZEd. niet bpzonder op de hoogte van de zaak is geweest, want dan had hij de pogiDgen van hen, die op het eerste hulpgeroep met schuit en dregge hun diensten bewezen, niet miskend. Het waren C. J. Yan Leeuwen, A. Van Ingen, Van der Weide en twee anderen, die bij sterken wind, felle kou en donker weder met de grootste inspanning het meisje, dat door het spuien in het midden was gedreven en door koude en schrik oogenblikkelijk een lijk moet zijn geweest, binnen tien minuten van den grond afhaalden en oogenblikkelijk bij den heer Bink met de meeste bereidwilligheid in huis werd genomen. Waarlijk^ a's menschlievende pogingen op dus danige wijze als in het bericht wordeu beloond, zou het dan voor velen Diet den lust benemen om bij dergelijke gevallen zich ter beschikking testellen? Het gaat hier zooals veeltijds: „de beste stuurlui staan aan wal." Tevens zou het hoogst wenschelijk zijn dat door de bevoegde autoriteiten de wallen en vooral op den Korten Yliet, waar het somtijds nogal spuien kan en een drukke scheepvaart is, van een ijzeren handvast werden voorzien, om verdere ongelukkon zoo niet te voorkomen, dan toch te verminderen. U dankzeggende, M. de R., voor de mij toegestane ruimte, heb ik de eer te zijn Uw dw. Dr. Leiden, 26 Maart '83. F. J. Münnik. Mijnheer de Redacteur De inzender van bovenbedoeld bericht was zelf bij het ongeluk niet aanwezig, doch vernam het feit nit den mond van iemand, die het ongeluk heeft bijgewoond en eerst ongeveer 5 minuten nadat het meisje in het water is gevallen, daar ter plaatse was. Het moet daarna minstens genomen 10 minuten geduurd hebben eer men de drenkelinge op den wal had. Ik geef nu volkomen toe dat in 10 minu ten tijds iemand van den grond afhalen al zeer spoe dig in het werk is gegaan, doch kom er tegen op dat men het zoover heeft laten komen. Wat is de Yliet? Een grachtje, dat verleden jaar zeker nog te doorwaden was, zonder gevaar van te verdrinken, 't Is er nu uitgediept, maar dat neemt toch niet weg, dat men desnoods aan een touw gebonden, te water had kunnen gaan en zekere redding had aangebracht. Of was er dan geen enkele zwemmer die het koude water durfde te trotseeren en een vrouwelijke persoon, die waarschijnlijk al het bewustzijn had verloren, met een 5-tal slagen aan den wal kon brengen? Dat moet niet het werk zijn van bedenken, of van het omzien of er niet andere hulp opdaagt, doch van direct handelen. Zoo meen ik dan ook te mogen veronderstellen dat de beste stuurlui daar niet aan wal stonden, doch zeker ontbroken hebben. Wat het benemen van den lust om een menschen- leven te redden aangaat, ik geloof niet dat die door dusdanige woorden zal bedreigd wordeo. Het redden van iemand moet uit den mensch voort komen, doch niet gegrond zijn op hoop van lof tuitingen of wat dan ook. Uw Berichtgever. Gemengd Nieuwn. Een onzer berichtgevers schrijft de Arnh. Crt. liet, naar hij ons mededeelt, een plakzegel in het water vallen. Hij wilde het met zijn zakdoek afdrogen en bemerkte toen tot zijn schrik, dat het geheele zegel als sneeuw voor de zon verdwenen was. Wij hebben er een stuiver aan gewaagd, om onzen berichtgever te controleeren och, dat redacteurs van dagbladen altijd op zoo eenvoudige wijze hunne berichtgevers controleeren kooden! en bevonden dat het verschijnsel volkomen waar was. Nu behoeven de voorwerpen in kleurendruk, die van overheidswege worden uitgegeven, niet juist met peinture-Bogaerts te wedijveren, maar zij moeten toch een proef kunnen doorstaan, waar aan bijna elke kinderprent kan worden onderworpen. Yerleden Zondag heeft te Nieuw-Or- leans eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. In een verplaatsbaren circus, geheel uit zeildoek be staande, op houten kolommen rustende, ontstond bij 't wegbergen van vlammende hoepels, waardoor men de leeuwen liet springen, brand. Ofschoon deze zeer spoedig gebluscht werd, was de paniek onbeschrijfelijk onder 't publiek, grootendeels werk lieden met vrouwen en kinderen. Tal van vrouwen vielen in onmacht en werden met hare kinderen vertreden door de naar de uitgangen dringende menigte. Aan die uitgangen moest men al spoedig over een barrière van lijken spriDgen. Tal van vrou wen en kinderen werden door openingen, die de mannen in het zeil maakten, op straat geworpen en verwond. Eenige kolommen werden gebroken, waardoor een deel van de tent instortte en 60 vrou wen en kinderen onder banken en stoelen bedolf. "Wel 100 personen werden zwaar verwond. Het getal dooden is nog onbekend.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1