LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7089 Donderdag £9 Maart. A°. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PBIJ8 DEZEB COÜBANT* foor Leiden per 8 maanden...1.10. Fnneo per post.1.40. jkfronderl^jke Nommers.m 0.05. Dezj Courant wordt dagelijks, mot uitzondering Tan Zon- es Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DES AJ>VEUTEKTIE2G fan 16 rtfela f 1.08. Iedere regel meer 0.17$. Grootere talen naar plaatsruimte. Voor het incas***- raa bollen de stad wordt/0.10 berekend. f»i! Nommcr bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDET, 28 Maart. De overgangsexamens van de leerlingen der school van het Genootsohap „Mathesis Scientiarnm Genitrix" in het gebouw op de Pietorskerkgracht, van den wintercursus 18821883, zullen als volgt plaats hebben Donderdag 29 Maart te 7 uren. late kl. A. en B. Aardrijkskunde 's av. van 7 7£ n. «au» Geschiedenis 1\—8 a a a a a Cijferknode 8 3de Stel- en Meetk. „9 9| a a a a a Natuurkunde 9} 10 Vrijdag 30 Maart te 6 uren. 4de klasse Stel- en Meetk. 's av. van 6 6J u. Natuurkunde 647 2de kl. A. en B. Stel- eu Meetk. „7 1\ a a a a a Taalkunde 75—8 a a a a a Rekenkunde 8 8 J 5do en 6de kl. Bouwkunde „9 10 Zaterdag 31 Maart te 7 uren. 5de kl. Ornamentleer 's av. van 7 7J u. 4de en 5de Bouwk. rekenen 7^—8 „•nnii Beschr. Meetk. 4de 8 8| 9 —94 Werktuigkunde Scheikunde 9|-10 Tijd en plaats van do tentoonstelling der teeke- ningen en werkstukken zullen later bekend gemaakt worden. Eene collecte voor de Dagelaten weduwen en weezon der Urker visschers, in de Christel. Geref. kerk (afdeeling Heerengracht) alhier gehouden, heeft f 137 opgebracht. Naar wij vernemen, zal de heer Bijtel mor gen in zijne zij het dan ook nederige betrekking, maar waarin hij toch vele leerlingen aan zich ver plichtte, 25 jaren aan het genootschap „Mathesis Scientiarnm Genitrix" verbonden zijn. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage zal op Dinsdag 10 April a. e., onder nadere goedkeuring van dea minister van oorlog, in het openbaar aan besteden het éénjarig onderhoud van de kazerne- gebonwen enz. te Leidon, en het vernieuwen van stalvloeren, riolen en bestratingen in de Doelen kazerne aldaar. Volgens een bericht, van den secretaris der „Sociétó royale d'agricultnre et de botanique de Gand" te Haarlem ontvangen, zijn de volgende Ne derlanders uitgenoodigd om deel nit te maken van de jury der groote vijfjarige internationale tuinbouw tentoonstelling, welke door dat genootschap den 15den April a. s. te Gent zal worden geopend, Bamelijk de hoeren: Couturier te 's-Gravenhage, GaleBloot te Amsterdam, Groenewegen te Amster dam, Eldering te Haarlem (Overveen), Krelage te Haarlem, Van der Laan to 's-Gravonhage, Van Lunteren te Utrecht, VorBterman Van Oyen te 's-Gravenhage, Willinck te Amsterdam, Witte te Leiden en Zalmé te 's-Gravenhage. Ds. J. Fijs te Sassenheim heeft bedankt voor het beroep naar Zierikzee. Ds. A. De Vlieg te Noordwijk aan Zeo is beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Opperdoes. Ten behoeve van de noodlijdenden te Modder gat en Urk is op de openbare school te Valkenburg gecollecteerd een bedrag van f 7.65. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam (aftreding 1883) waren nitgebraoht 1927 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 964. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. Dirks (lib.) die 787 en H. W. Van Marle (kath. en antir.) die 569 stemmen verkreeg. Op den heer A. Gildemeestcr waren er 483 uitgebracht. Voor de vacature aftrodiDg 1885 werden ingele verd 1936 geldige stembiljetten, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 969. Ook hiervoor moet eene herstemming plaats hebbeD, en wel tusschen de heeren A. Gildemeester (lib.) met 819 en A. baron Schimmelpenninck Van der Oye (kath. en antir.) met 588 6t. Op rar. J. Kappeyne van de Coppello, oud-minister (candidaat van „Grondwet" en het „Hbl."), waren slecbt9 475 stemmen uitgebracht. Do Koniüg en de Koningin zullen den 2den April des middags 1 u. 40 m. van Den Haag af reizen, om tegen 4 u. 40 m. te Vlissingen aange komen, van daar mot de „Valk" naar Engeland te vertrekken. 1 De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het raadsbesluit goedgekeurd, waarbij aan de heeren Reiss en Coblijn c. a. het Badhuis te Scheveningen met aanhoorigheden en do explotatie der zeehaden voor dit jaar is verpacht. De mededeelingen nopens de plechtige ver tegenwoordiging van den Koning bij de kroning van den keizer van Rusland worden thans aangevuld. Men verneemt dat Z. M. zal worden vertegenwoor digd door een buitengewoon gezantschap, bestaande uit de heeren mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye, grootmeester van het Huis des Konings; jhr. A. Steengracht Van Moyland, kamer heer in b. g. d.; J. C. T. graaf Van Lijnden, lnit.- kolonel der huzaren; jhr. mr. D. A. W. Van Tets, minister-resident, en jhr. mr J. W, G. Boreel, bur gemeester van Ca8tricnm. Het centraal comité te Utrecht van hot Ne- derlandscho Weerbaarheidsbond heeft besloten, in den loop van den zomer van dit jaar een nationalen schietwedstrijd te doen houden en tot deelneming daaraan, als gewoonlijk, ook leger, marine en schat- terij uit te noodigen. Pogingen zullen worden aan gewend om den wedstrijd te houden te 's-Gravenhage. Met zekerheid wordt gemeld dat op Dinsdag 1 Mei a. s. mevr. Sarah Bernhardt met het gezel schap der „Vaudeville" te Parijs, in den Stads schouwburg te Amsterdam zal optreden als „Fedora." De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter opleiding tot de be trekking van telegrafist 2de kl. bij de Rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus a. s. te 's-Hage te houdeD, leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van f 1. Deze leerlingen kunnen, na ge bleken geschiktheid, dingen naar de betrekking van telegrafist 2de kl., aan welke betrekking aanvan kelijk eene jaarwedde van f 900 is verbonden. Te rekenen van 1 April a. s. zullen alle plaatsen in Nederland, welke tot dusver nog niet in den dienst der pakketpost waren opgenomen, voor dien dienst moeten worden opengesteld. In verband met de artt. 11, 12 en 16 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. No. 70), is dientengevolge het port der gefrankeerde brieven, met gemeld tijdstip* voor het geheele Rijk als volgt: voor een brief tot 15 grammen 5 cents; boven 15 tot en met 100 grammen 10 cents; boven 100 tot en met 250 grammen 15 cents; boven 250 tot on mot 500 grammen 20 cents; boven 500 tot en met 1000 grammen 25 cents. Het stoomschip „Stella" is gisteren van Am sterdam te Nieuw-York aangekomende „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port-Saïd. De gewone audiënties van de ministers van financiën op 29, van marine op 30 en van binnen- landsche zaken op 31 Maart a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, standplaats Jorwerd (gemeente Baarderadeel), mr. T. Y. Kiogma Boltjes, notaris te Anjam; - den lsten luit. J. A. Nebbens Sterling, van het corps genietroepen, voor 3 jaren gedeta cheerd bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië; - aan den heer F. Hoijer, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid dor commissie van administratie over de gevangenissen te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de in die betrekkiog be wezen diensten, en benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie den heer E. J. Hoos Jr., directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam; - aan den heer G. H. Witte, te Essen a/d Ruhr, vergunning verleend tot het aannemen en voeren van den titel van „Königlicher Musikdirector", hem door den Pruisischen minister van onderwijs ge schonken. Na eon weinig gelicht te hebben, trachtte het stoomschip „Zuid-Holland" hedenochtend met hoog water en assistentie van sleepbooten vlot te komen 5 het bleef echter zitten en men gaat voort met lichten. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde, gisteravond in hot Loge-gebouw vergaderende, had weder het genoegen den heer Witte als spreker te zien optreden. Niet alleen waren de leden in buitengewoon grooten getale opgekomen, maar ook versohcidone dames haddon opnieuw van de gelegenheid om den geachten hortnlanus te hooren, een goed gebruik gemaakt. Diens zesde en laatste voordracht had tot onder werp de bloem, naar aanleiding van Goethe's elegie „de gedaantewisseling der planten." Na oene korte doch niettemin duidelijke beschrijving van de bloem, bepaald noodig om een goed begrip te krijgen van de betrekking waarin de bloemdeoleu tot elkaar staan, waarvoor de gevierde spreker de com plete bloem als type nam, toonde hij aan hoeveel gemakkolijker het vroeger zou geweest zijn een overzicht over de plantenwereld te krijgen, daar er ni. veel minder verscheidenheid gevonden werd. Trouwens men bemoeide zich toen al heel weinig met de bloemen en eerst later werd er voornamelijk uitbreiding aan gegeven, toen men zich vooral in de tuiDen van kloosters meer met planten bezig hield. Weer later werden ze zelf van nit andere landen en hemelstreken hier geplant en geteeld, zoodat een overzicht hoe langer hoe moeielijker werd. In het begin der 16de eeuw verdeelde men ze voor het eerst in groepen, toen een Italiaansch kruid kundige er in slaagde een plantenstelsel uit te vinden, dat, hoewol niet volmaakt, toch van eene zuiver wetenschappelijke richting getuigde. In de tweede helft der 17de eenw vond een Frauschman een ander stelsel uit, maar, al heeft men er veel nut van gehad, het was toch van het tegenwoordig stand punt gezien van weinig waarde. Het eerste plantenstelsel van eenige werkelijke beteekenis was dat, hetwelk in het begin der 18de eenw door den nestor der krnidknndigen, door Linnaeus, werd uitgevonden. Maakte men eerst schimpdichten op zijne voor stelling van een sexueel leven en wilden sommigen van die leer niets weten, later waardeerde men meer de gemakkelijke indeeling en de duidelijkheid, zoodat zijn stelsel algemeen meer ingang vond. Toch herkende bij de eenheid niet in de bloem- deelen en hij vermoedde dat zelfs ook niet. Het vermoeden lag trouwens niet op den weg van den kruidkundige, maar was oen dichter waardig, en wel slechts een dichter als Goethe, die al hetgeen hij schreef op waarnemingen gegrond had. In 1790 verscheen diens werk, getiteld „Eene poging om de gedaantewisseling der planten te ver klaren" en neerkomende op de bewering dat alle

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1