schappij heeft de heer Krelage zich bereid verklaard, ook voor de tentoonstelling van 1884 als vertegen woordiger voor Nederland op te treden. Men heeft medegedeeld dat het plan om baron Fagel al» vertegenwoordiger naar de kroning te Moskou af te vaardigen, door den Koning is opge geven. Zeker is het echter nog niet dat de heer Fagel niet zal gaan, doch voorloopig bestaat het voornemen dat de gezant te St.-Petersbnrg onzen Koning zal vertegenwoordigen. De Fran8che minister van marine heeft een adviesjacht naar Algiers gezonden, om de voorwerpen en producten af te halen, die uit Algerië voor de tentoonstelling te Amsterdam bestemd zijn. Dit oorlogsschip zal aldaar tijdens de tentoonstelling blijven liggen, en de vijf en twintig matrozeD daar aan boord zullen belast zijn met hot bewaken van de FranBche afdeeling. In antwoord op het adres van eenige inge zetenen van Schoonhoven, om het aanwezig zijnde buskrnit naar elders verplaatst te zien, heeft de minister van oorlog besloten, dat aan dit verlangen wel niet kan worden voldaan, maar dat de reeds bestaande en voldoende geachte maatregelen van voorzorg tegen onheil nog zullen worden vermeer derd door het doen graven van eene 4 meter breede sloot op het exercitiebastion, zoodat het buskruit- magazijn van dat bastion zal zijn afgescheiden en geheel door water omringd. Te Zutfen is voor de ongelukkigen te Mod dergat en Paesens 1217 gecollecteerd. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Scilly; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en ging terstond het kanaal in; de „Soonda", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok Zaterdag naar Marseille; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag te Saez, ging Zondag het kanaal in en vertrok gisteren van Port-Saïd; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zondag van Southampton en passeerde gisteren Oue8sant. De gewone audiëntie van den minister van oor log op Donderdag a. s. zal niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Een alhier in garnizoen liggend huzaar heeft zich gisteravond schuldig gemaakt aan diefstal van een kistjo sigaren ten nadeele van den winkelier Z. - Na door een politie-agent aan gehouden en naar het bureel van politie te zijn gebracht, zeide hij het feit gepleegd te hebben om zoodoende uit den dienst te geraken. Hij is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteit. H e d o n n a m i d d a g te ongeveer éón uur heeft ten huize van den heer Z. aan de Hoo- gewoerd een schoorsteenbrandje plaats gehad, het welk met behulp van zout werd gebluscht. Twee fatsoenlijk gekleedo personen traden Zaterdag het koffiehuis binnen van den heer K. te OegBtgeest, en speelden daar eene partij bil jart. Toen zij weg waren, bemerkte men dat de drie biljartballen mede verdwenen waren, waarvan men den gemeente-veldwachter M. in kennis stelde. Het mocht hem, geholpen door hun signalement, spoedig gelukken de beide personen op te sporen in het koffiehuis van den heer N. op de Beestenmarkt alhier, van waar zij naar het politie-bureel gebracht werden. Op beider ontkenning had eene huisvisitatie plaats, met het gevolg dat de ontvreemde voorwer pen door den veldwachter gevonden werden in den kelder van J. v. d. S., gewikkeld in een zakdoek. Niettegenstaande deze ontdekking bleven J. v. d. S. en A. D. K. alle schuld ontkennen, zoodat zij naar de geyangenis te 's-Hage werden overgebracht. Men deelt ons mede dat in het jaar 1853, den 28sten Maart, J. Vogelaar te Stompwijk den kleinen Westmnder veen- en droogmakerij-polder heeft ingestoken en tot plas verveend. Thans, morgen juist dertig jaren geleden, is hij er als machinist werkzaam om den polder weer droog te maken. Donderdag-morgen is in de school n°. 6, te Abenes, terwijl al de kinderen in school waren, een hevige schoorsteenbrand ontstaan, die zichj aangewakkerd door den sterken wind, dreigend liet aanzien. Door eenige personen is het gelukt don brand te blusschen. De oorzaak wordt gezocht in het vuur vatten van vogelnesten, in den schoorsteen gebouwd. De laatste Scheveningsche schuit, die in den storm was geweest, is behouden teruggeko men; na 21/, week op zee gezworven te hebben, beeomde ze slechts f 70. In de vorige week werden teRotterdam door pokken aangetast 24 personen terwijl 5 per sonen aan die ziekte stierven. Gistermorgen te elf uren werd door den stoomtram RotterdamSchiedam, op de hoogte van de Gouvernestaat, overreden F. V., wonende te Schoonderloo; hij was onmiddellijk een lijk. De man, ongeveer 50 jaar oud, had de onvoorzichtig heid van den tram te springen, terwijl hij in volle vaart was; hij viel, en de tramwagen ging over hoofd en hals. Zijn schrikkelijk verminkt lijk is in het nieuwe Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Nadat de provincie Friesland sinds eenige jaren geheel vrij van de besmettelijke long ziekte onder het rundvee was gebleven, heeft die ziekte zich thans onder de Goutum, bij den vee houder Kuperus geopenbaard. Zijn veestapel, be staande met het jonge vee uit p. m. 90 stuks, zal wel geheel worden afgemaakt. De uitbarstingen van de Etna houden aan. Een duizend meter breede lavastroom dringt verder door naar Santa Lucia en bedreigt andere plaatsen. Ten gevolge van de aanhoudende aard bevingen zijn verscheidene kerkgebouwen ingestort. In bet geheel zijn negen nieuwe kraters ontstaan, waaronder vier vuurspuwende. Te Catania maakt de bevolking zich tot de vlucht gereed. Volgens een telegram uit Brussel, aan de „Figaro", heeft de koning van België de doodstraf, tegen de gebroeders Peltzer uitgesproken, veranderd in levenslange gevangenisstraf. Daarop wachtte hunne overbrenging naar de gevangenis van Leuven. De advocaten Picard en Schoenfeld deelden aan de veroordeelden mede dat hun beroep in cas satie was verworpen. Mevrouw Peltzer, die in de gevangenis de uitspraak afwachtte, was verpletterd, maar de Peltzers zelf hadden niet anders verwacht en ontvingen de tijding zonder van eenige ontroe ring blijk te geven. Armand heeft ook afscheid genomen van zijn dochtertje. Het kind weet niets van hetgeen er gebeurd is, en verkeert in de meeniog dat haar vader al dien tijd op reis is geweest en nu weer naar Amerika gaat. De kosten van het proces bodragen 75,000 franken, behalve de reiskosten, de premie van 25,000 fran ken en de niet opgeëischte getuigengelden. In de kerk van Aubanés hoorde men onder den dienst na elkander vier ontploffingen. Het bleken vier voetzoekers te zijn, die achtereen deurtje waren neergelegd. Gelukkig had depaniekj die onder do aanwezigen was ontstaan, geen nood lottige gevolgen. Sobbe heeft bekend dat hij de moorde naar van den Berlijnschen brievenbesteller Kossath was; hij is uit Maagdenburg naar Berlijn getrans porteerd en in de gevangenis van Moabit opgesloten. De priester van "Wey merlitz (Moravië) is vermoord. Men vond zijn lijk doorboord door 30 messteken. Waarschijnlijk was er wraak in het spel. Telegrammen. SAN-FRANCISCO, 26 Maart. Van verschillende punten in het land komt het bericht dat overal regen valt. De vooruitzichten op een goeden oogst vermeerderen sterk. LONDEN, 26 Maart. De regeering heeft, met het oog op de laatste gebeurtenissen en de uit breiding der geheime genootschappen, besloten een speciaal politiecorps voor politieke zaken op te richten. KAAPSTAD, 26 Maart. Ten gevolge van den inval der Boeren in Tembuland en van hunne weigering om huiswaarts te keeren, is de regeering der Kaapkolonie voornemens krachtige maatregelen te nemen. Men gelooft hier dat ernstige onlusten p handen zijn. Een merkwaardig artikel in de „Zuid-Afrikaan," het orgaan van de partij der Afrikaanders, verge lijkt den staat van zaken bij dien vóór den Trans vaal schen oorlog. CAIRO, 26 Maart. Sir Edward Malet is naar Engeland vertrokken. De heer Cartwright zal hem gedurende zijne afwezigheid vervangen. NIEUW-YORK, 26 Maart. De heer Howe, mi nister voor het postwezen, is heden plotseling overleden. PARIJS, 26 Maart. Eene depeche uit Grenoble meldt de inhechtenisneming van een persoon, Be- thoux genaamd, verdacht van medeplichtigheid aan de ontploffing in den schouwburg Bellecour, te Lyon. Volgens de „Intransigeant" is mej. Derlin- court, die wegens het gebeurde in de zaal Rivoli op 11 dezer in hechtenis was genomen, op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan bewijs. —"""'"ig—ga ROME, 26 Maart. De uitbarsting van de Etna heeft een einde genomen. Uit den krater ftijgt npg slechts rook op. LONDEN, 26 Maart. Het schijnt zeker dat Glad stone het premierschap zal neerleggen; vermoede lijk is hij niet geneigd gedurende zijne nog weinige levensjaren als pair in het Hoogerhuis een zetel te hebben. BERLIJN, 27 Maart. De keizer had een zeer goeden nacht; hij stond te óén uur op en voelt zich heden weder volkomen gezond. WEENEN, 27 Maart. (Part. Tel.) Tegen meer dan driehonderd orthodoxe Joden in Galicië, rab bijnen en wonderdoeners, wordt procesverbaal op gemaakt wegen8 verstoring der openbare rust. Deze orthodoxen hadden een vijandig vloekschrift open baar gemaakt tegen alle Joden, die bij de verkiezing voor de hervormde Joden stemden. De politie heeft beslag gelegd op het orthodoxe tijdschrift, dat deze vloekbedreiging publiceerde. De rabbijn Schreiber, aanvoerder der orthodoxen en afgevaardigde, overleed gisteren plotseling aan eene beroerte, men zegt ten gevolge van het proces, dat overal groot opzien baart en gebillijkt wordt. LKIDttN, Q7 Maart. De verwachting voor morgen is: meest zwakke wind, veranderlijk weer. Aan de Tweede Kamer zijn ingediend ver» schillende wetsontwerpen, o. a. een strekkende om het voorschot uit 's Rijks schatkist aan de Indische middelen, in afwachting van het tot stand komen van eene geldleening, van 36 millioente verhoogentot 45 millioen, daar het te verwachten is dat het kastekort in den loop van 1883 het eerstgenoemd bedrag zal overschrijden; zoomede een om ten behoeve der in 1884 te houden internationale landbouwtentoon stelling een subsidie toe te kennen van f 100,000, op de begrooting van 1884 uit te trekkenen ein delijk twee ontwerpen tot onteigening voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede, waarbij de minister aan zijne toezegging heeft gevolg gegeven tot het aanbrengen van die verbeterin gen die mogelijk zijn in het belang van Amsterdam en van de scheepvaart. Naar wij vernemen, heeft de keizer van Japan onzen minister van buitenlandsche zaken, jhr. Ro- chussen, benoemd tot grootkruis der orde van de Rijzende Zon. Prinses Hendrik is hedenochtend naar Berlijn vertrokken, vergezeld van haren hofmaarnchalk. De zaakgelastigde en verdere leden der legatie van Japan te 's-Hage zijn heden naar Amsterdam vertrokken, ten einde zich aldaar te kwijten van eenige bemoeiingen in verband met de inzending van hun vaderland ter internationale tentoonstelling. Het nieuwe woordenboek der Nederlandsche taal, door J. H. Van Dale, bewerkt door J. Man- have, is reeds gevorderd tot de F. De 4de en 5de aflevering, die nu is verschenen, gaat van „bijloopen" tot „fonteinmeester." Hedenmorgen is de stoom meelfabriek aan den Nieuwendijk te Almkerk, toebehoorende aan den heer Kraay te Gorkum, een prooi der vlammen geworden. De fabriek was met den inboedel tegen brandschade verzekerd. Men meldt dat de kolonel der artillerie Simon, gouverneur der Kon. Mil. Academie, ernstig ziek is. Brieven uit Algiers melden dat de bewoners van Noord-Afrika deze maand het zeldzaam schouw spel hebben genoten van met sneeuw bedekte huizen en velden. Het Atlas schitterde in een blinkend wit gewaad. Volgens berichten is zelfs sneeuw ge vallen in de woestijn van Sahara. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Batavia; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia via Brouwershaven, is met hoog water door zware sneeuwbuien, bij Middelharnis aan den grond gevaren. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Februari Uit Samarang wordt gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de Javaan Karno, woon achtig in de dessa Kenbangan Broenboong (Singen lor), ten huize van zijn loerah vermoord, door vier menschen. Karno is blijkbaar vermoord geworden mot een scherp werktuig, want op zijn lichaam zijn verscheiden kriswonden zichtbaar, terwijl zijn hoofd geheel en al verbrijzeld is. De oorzaak van dezen moord js dat Karno altijd de bevolking aanspoorde om klachten tegen den loerah in te dienen, terwijl hij dan als hoofdaanklager optrad. Daarom werd hij gehaat en vermoord.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2