7088. 'Woensdag 223 Maart. A\ 1SS3. Eerste Blad. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANTt foor Leiden per i maanden.L10. franco per port.a 1.40. *fxood«rhjta Nommers.0.05. De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ABTERTENTIEHi Van 1—4 regels 1.04. ledera regel meer 0.17$. Grootera letter» oaar plaatsruimte. Voor bet inca nee* ran buiten da stad wordt 0.10 berekend. GS;!? D;r ommcr bestaat uit TWEE BIADEN. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 15den Maart, bladz. 11 tot 16. LEIDEN, 29 Haart. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen alleen van 21 Februari, zoodat die van den 15den tot en met den 20sten nog ontbreken. Door den Leidschen hoogleeraar dr. C. K. Hoffmann is het volgend schrijven gericht aan bur gemeester en wethouders van Amsterdam: „De ondergeteekende, hoogleeraar in de dierkunde en vergelijkende ontleedkunde aan de Rijks-univer siteit te Leiden, veroorlooft zich het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen. Gedateerd 16 Maart stelt Uw College den Gemeenteraad voor een buitengewoon Hoogloeraarschap aan de Univer siteit in de Zoötomie, vergelijkende Ontleedkunde en het Zoölogisch deel der Palaeontologie in te stellen. Denzelfden dag wordt door U aan den Ge meenteraad Dr. Max Weber, lector in de ontleed kunde aan de Universiteit te Utrecht, tot buiten gewoon hoogleeraar {in de bovengenoemde vakken voorgedrageo. „De benoeming is tegen Woensdag 21 Maart aan de orde gesteld; er schijnt dus zeer groote haast bp te zyn. „Op den ondergeteekende heeft dit bericht een tweeledigen indruk gemaakt, Daast een aangenamen, een zeer pynlyken. De eerste in zooverre als de Amsterdamsche Universiteit hier voorgaat, het on derwijs in het zoo uitgebreide vak der dierknndige wetenschap aan twee hoogleeraren op te dragen, de laatste, omdat met voorbygaan van alle jonge Neder- landsche zoölogen, alleen Dr. Max Weber geacht wordt voor die betrekking in aanmerking te kunnen komen. Immers hij alleen wordt aanbevolen. „Men versta my echter wel. Dit schrijven is geen protest tegen de candidatuur van dr. Max Weber of togen zyne wetenschappelijke verdiensten, maar tegen de wijze, waarop de verdiensten en aanspraken van al onze jonge Nederlandsche zoölogen eenvoudig worden doodgezwegen, want, men vergeve mij dit patriotisme, dr. Weber is geen Nederlander. Een ieder, die op de hoogte is van hetgeen in de laatste j^ren op natuurwetenschappelijk gebied door Neder landers is gepraesteerd, zal erkennen dat de zeölogie zich misschien meer dan eenig aBder vak verheugt niet alleen in warme belangstelling, maar ook in zeer verdienstelyke beoefenaars. Hoogst belangryke bydragen in binnen- en bnitenlandsche tijdsohriften, in de werken der Koninklijke Academie van Weten schappen enz., zyn daar om te staven, wat ik be weer. En ik geloof dan ook dat zelfs de warmste vereerder van dr. Max Weber - mits hij in staat zij, hetgeen op zoölogisch gebied in ons vaderland wordt verricht, te beoordeelen - zal moeten erkeönen dat onder onze zoölogen meerderen gevonden wor den, die ten minste naast hem verdienen genoemd te worden. „Deze voordracht, zij moge voor dr. Max Weber verblijdend zyn, zij is het zeker niet voor hen, die werkelyk belang stellen in den bloei der vader- landsche wetenschap: zy zal en moet een verlam- menden invloed oefenen op de werkkracht van al onze jeugdige geleerden, omdat zy zien dat daar, waar bij het vervullen der hoogste wetenschappelijke betrekkingen, het geldt hnnne verdiensten te wegen, die verdiensten niet eens in de weegschaal worden geworpen." Men maakt aan het D. v. N. de opmerking dat de titel van den nieuwen hoogleeraar niet bijzonder gelakkig is gekozen, vermits, zooals men aan dit blad sohryft, zoötomie in praxt niets anders beteekent dan vergelijkende anatomie. Het schijnt inderdaad niet snngger in officiëele stukken aan een hoog leeraar het onderwijs op te dragen van twee vakken, die eigenlijk slechts éca vak zijn. By de gehouden aanbesteding voor het uitvoe ren van wit- en sauswerken, benevens het herstel len van eenige pleisterwerken op den spoorweg Amsterdam-Amersfoort en Hilversum-Utrecht was minste inschrijver, bij massa, de heer J. Sterk te Bodegrave voor f 2010. Yoor het uitvoeren van timmerwerk met enkele bijkomende werken op den spoorweg Amsterdam- Rotterdam had de heer J. Blansjaar te Leiden het minst ingeschreven, nl. voor 9915 bij massa. Het maken der houten fundeeringen voor eene ijzeren overdekking eener laad- en losplaats aan de Nieuwe Vaart te Amsterdam, aanbesteed door de directie der Koninkl. Nederl. Stoombootmaatschappij, werd aangenomen door den heer P. Verbroggen te Waddingsveen voor f 6000. De heer W. H. Neuteboom alhier werd voor f 3870 aannemer van een te bouwen koetshuis met stalling te Hilversum. Gedurende de tweede helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: A. L. Nerino, N. Van Dinter, mej. Meijer, Am sterdam; mej. M. Eewaard,'s-Gravenhage; Van der Wee, Kaatsheuvel; mej. S. Verhaaf, Kralingen; Camferman, Leimuiden; C. v. d. Schaft, Ouderkerk; W. De Hongery, Rijsenburg; C. Perrot, Rotterdam; wed. H. R. De Breuk, Scherpenzeelde keukenmeid van den heer Van Maanen (twee stuks), VelpN. Kokaas, Vogelenzang; M. Koenen, De Zwet. By de heden gehouden openbare verkoopiug van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste pryzen f 38.00, ƒ19.50, f 4.00 en f 2.10; de laagste f 37.00, f 19.00, f 3.60 en f 2.00. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Angnstu8 1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, zyn, gerekend van l April 1883, toegelaten de navolgende vier Btudenton in de geneeskunde: van de universiteit te Leiden, A. J. Van Walsem; van de universiteit te Utrecht, K. F. Wenckebach en A. Van Dorstenvan de universiteit te Gronin gen, D. W. Schepers, doctorandus in de genees kunde; en wel de student Wenckebach onder genot van premiën op den voet van het bepaalde bij art. 11 van het reglement behoorende bij het kon. besluit van 30 Oct. 1880, en de studenten Schepers, Van Dorsten en Van Walsem onder genot van tegemoet koming en premiën als bedoeld bij art. 12 van dat reglement. Men schrijft ons uit Oegstgeest van gisteren In een der lokalen van de gemeenteschool aan de Pen alhier vond heden eene eenvoudige plech tigheid plaats, als het ware verscholen onder de eenvoudige eigenaardigheid van het dorpsleven, doch daarom niet minder belangrijk voor een deel der dorpsjeugd, ten behoeve waarvan die plechtigheid was in het levon geroepen. Het tentoonstellen in het schoollokaal van de teekeningen door een 9-tal leerlingen gedurende een jaar onder de leiding van den heer C. W. Schrijvers vervaardigd, werd heden besloten door het toekennen en uitdeelen van doelmatige prijzen aan hen, die zich door ijver en goede vorderingen hadden onderscheiden. De bekroonde leerlingen, die allen gisteren en heden in en om het schoollokaal te vinden waren in het gevoel der belangrijke plaats die zij bij die gebeurtenis bekleeden, ontvingen uit handen van den burgemeester der gemeente, den heer Terwee, de hun toegedachte belooningen, waarbij het niet ontbrak aan een hartelijke toespraak tot den ijve- rigen en kundigen onderwijzer en zijne leerlingen gericht, welke de blijken droeg van liefde voor de kunst, waarvan hij zelf een verdienstelijk beoefenaar mag genoemd worden. De teekeningen opgehangen en voor zoover de plaatsruimte ontbrak in portefeailles tor bezichti ging gelegd, droegen allen de blyken dat de school door des heer Schrijvers gevolgd voor de ontwik keling zij oer leerlingen de juist gekozene is en vooral berekend naar de individueele bevatting zyner leerlingen. Het is voor eene gemeente als deze een groot voorrecht te noemen, dat door haren geachten burgemeester, zelf beoefenaar der schilderkunst, de pogingen van den heer Schrijvers zoo krachtig worden ondersteund om de dorpskinderen de gele genheid te openen zich in eene zoo schoone en voor hunne toekomst dikwerf onmisbare kunst te oefenen en het schoonheidsgevoel bij hen op te wekken en te ontwikkelen. Den burgemeester en den ijverigen onderwijzer zij daarvoor de dank toe gebracht van allen, die prijs stollen op de opvoeding en ontwikkeling hunner kindereD. Moge deze carcns, die na slechts l1/,-jarig bestaan zulke gunstige resultaten opleverde, zich in een veeljarig bestaan en voortdurenden bloei verhengeD. Ook te Warmond circuleert eene inteokeolijst voor de ongelukkige weduwen en weezen der ver ongelukte visschers van Moddergat. De Koning en de Koningin zullen, naar wij vernemen, op HD. reis naar Londen, op 3 April a. s., ook prinses Wilhelmina medenemen en verder vergezeld worden door Zr. Ms. adjudant-generaal, vice-admiraal jhr. Van Capellen, van den adjudant particulier secretaris kolonel graaf Damonceau en van den ordonnance-offic. luitenant De Ranitz. (Dbl.) Door Burg. en Wets, van Den Haag is aan den gemeenteraad toegezonden eene gewijzigde ont werp-overeenkomst, to sluiten met de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij in zake de onteigening van aan de gemeente 's-Gravenhage toebehoorende per- ceelen, noodig voor do uitbreiding van het station Den Haag der Maatschappij. De spoorwegmaatschappij, omtrent dit ontwerp gehoord, heeft daarop eenigo aanmerkingen gemaakt. O. a. wil zij op den voorgrond zien gesteld bij eventueele vervanging der vaste spoorwegbrug over den Trekvliet door eene beweegbare, de verplichting van de gemeente om dat werk te maken tegen hij* drage van de helft der kosten en verklaart zij zich alleen bereid, indien het gemeentebestuur dit ver langt, het werk voor de gemeente uit te voeren» In het concept was daarentegen maatschappij de verplichting opzoi'gj werk te maken tegel eene bijdrage door de gemeente van de helft der •cbsten. De heer J. H. Krelage, vertegenwoordiger der Keizer] ijk-Russische Tninbonw-Maatsobappij voor de internationale tninbonw-tentoonstelling te St.-Petersbnrg, deelt mede dat deze tentoonstelling is uitgesteld tot het volgende jaar, on wel omdat zij dit jaar zon samenvallen met de kroningsfeesten te Moskou, waaruit allerlei moeielijkheden zonden, kannen ontstaan. De reeds vastgestelde tijdsbe paling, voorwaarden, programma enz. blijven overanderd van kraoht voor de tentoe- - allen stelling en het daaraan verbonden Congres -Voor jgg, q verzoek der Keizerlgk-BBlróclnj Tuinbouw-MaaR

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1