7087. Dmsd&g 27 r&aart. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTl Voor Leidea per 8 maarxton.L10. franco per post.9 1.40. Afzonderlijke Nommere... 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼en 10 r»?el» 1.0B. ledore regel meer 0.17f. Groctere lettere tuur plaatsruimte. Voor het incassee- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Onder dankzegging vermelden wij nog de navol gende giften, ontvangen voor de Urker visschers: „zonder letters" f 10; onbekend ƒ15; van een weldadig mede-christen f 0.25. Totaal met de vorige opgaven f 89.841/». Oflïoiëele Kennisgevingen. JACHT EN TI8ICISERIJ. Do Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1S83/84 in het bezit wenschen te zien van Jaoht- of Vischakten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis ver krijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten eiijde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden in gezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd^ dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot Let verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool- schotenhei schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Maart 1883. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 29 Maart 1883, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1'. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van de dienstdoende schottery, dienst 1882. (61). 2°. Verzoek van W. F. Van der Rejden, om een riool te leggen. (52). 3®. Idem van de firma Tieleman en Dros, om een spreek buis te leggen. (52). 4®. Idem van A. C. Van der Helm, om een stoep te leggen. (53). 6°. Voordracht tot teruggave van schoolgeld aan A. L. J. Aldenhoven. (65). 6*1 Idem betrekkelijk de prijsnitdeeling op de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (49). LEIDEN, 24 Hlaart. Men schrijft ons nit Noordwijk dat dit vis- sobersdorpje, lang nog niet geleden bijna geheel onbe kend, Toornitzichten had die het zelfs de beste onzer vaderlandsche badplaatsen benijden zonden. De onlangs opgerichte Maatschappij Noordwijk tot ex ploitatie van duingronden, waarvan directeur is de heer J. A. Bientjes, thans leeraar in de wiskunde aan de R. H. B. S. te Utrecht, stelt het zich ten taak Noordwijk aan Zee tot eene badplaats van den eersten rang te verheffen. Langs bet voormalige Vinkeveld, thans nog slechts in naam bestaande, begeven wij ons nu in den zomer naar de duinen. Een ruime toegangsweg voert ons dan tot de terreinen der Maatschappij Noordwijk, ton zuiden van het dorp Noordwijk aan Zee. De weg aan de linkerhand leidt langs de rijk begroeide duinen naar den koepel van het vroegere „Vinke veld", door de zorg van den burgemeester in 't vorige jaar hersteld. Langa met smaak aangelegde wegen gaan we nu naar de strandreop, waarover een flinke breede rijweg en voetpad, eveneens met klinkers bestraat. Een klein eind zijn we de strandreep opgewandeld daar ziet ge eenige hoogten aan uw rechterhand - aan de linkerzijde hebt ge natuurlijk do zee - op deze hoogten ziet ge twee hotels en een kurhaus in aanbouw; wolk een prachtig gezicht! Vóór de zee, en wendt ge uwen blik om, dan ziet ge den dorpstoren van Noordwijk-binnen en het vriendelijk dorp in de verte - onmiddellijk voor n wordt ge getroffen door Tt geen daar uw oog ontmoetge weet niet of ge waakt of droomt; ben ik hier, kom ik n vragen, in het heerlijke Zwitserland of in onze blonde doinen, die, ja in hunne soort scboon zijn, doch waar ik nimmer ontmoette, wat ik hier voor mij zie! In de „laiterie" lokt alles uit tot rustig en aan genaam verblijf. Men zet er zich onder de nette half boog6chgewijze gebouwde warande of in een der koepels, die hare beide eindpunten sluiten. - Vlak voor n de genoemde weide en aan uw rechterhand eene, vooral hier te huis behoorende, rustieke brug over deze bergkloof; onder de brag die de vóór ons liggende met een andere weide verbindt, heeft men een zeer interressant gezicht. - Links weer treft uw oog de hotels en het kurhaus. - Recht voor u nit, iets verder dan de weide, ligt de tram baan, die n van het station Pietgijzenbrug in slechts weinige minuten over N.-b. naar hier voert. Ieder die nog een weinig gevoel voor waarachtige poëzie met zich omdraagt, die nog een open oog en een ontvankelijk gemoed heeft voor 't geen de rijke natnnr aan haar vereerders te zien en te genieten geeft: - zie, die zal met mij zeggen, datdeNoord- wjjksche duinen te zien geven wat men elders te vergeefs zocht. Deze combinatie van zee- en landge zichten is eenig. Hulde aan don man, die de ziel der geheole zaak moet geheeten worden, aan onzen geachteD burgervader, den heer C. L. C. W. Pické! Geheel onbaatzuchtig, en dit beteekent iets in dezen be rekenenden tijd, heeft de heer Pické alles veil voor hot welslagen dezer zaak; opofferingen van allerlei aard, moeite te groot en te veel om op te sommen. In deze gare Maartdagen geene uitge zonderd ziet men hem als President-Commissaris en waarn. Directeur, op zijn post in de duinen. Ds. H. H. Veder te Abcoude heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Haarlemmer meer bedankt. Door de gemeenten, te zaaien uitmakende de afdeeling Alfen en Omstreken van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw, was in beginsel be sloten tot hot toekennen van een subsidie ten behoeve van de in 1884 te Amsterdam te honden Internationale Landbouwtentoonstelling, bijaldien nader blijken mocht dat de reeds toegezegde rijks- en provinoiale ondersteuningen op die wijze ook door do gemeenten vrij algemeen zonden worden aangevuld. Vanwege het uitvoerend comité is nu bericht ingekomen, dat het de bereids in beginsel aangeboden subsidiën wel in ontvangst wil nemen, maar van pogingen zijnerzijds tot het algemeen maken van dien maatregel geen heil verwacht, vooral ook omdat reeds zoovele burgemeesters aan de vroegere roepstem om hulp een welwillend ge hoor hadden gegeven. Volgens de opgave van het comité hebben tot heden de gemeenten Nieuwor- Amstel, Meppel, Kampen, Naaldwijk, Uitgeest, Obdam en Hemsbroek geldelijke bijdragon toegezegd of overgemaakt. De leden van den gemeenteraad t^Leiderdorp zullen in de volgende week eene collecte honden ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Moddergat. Geuieugd Nieuws. Er is voor dansliefhebbers een gou den eeuw in aantocht, die een geheele omwenteling in de dansende wereld zal teweegbrengeneen Hagenaar toch zou een nieuwe dansfiguur „la Nati onale" genaamd, hebben uitgedacht, dat met een levendige, onweerstaanbare dansmuziek, bevallig, afwisselend, opwekkend en vroolijk moet zijn. De dan8virtuoos hoopt van den Koning verlof te krijgen om den nieuwen dans in HD. tegenwoordigheid nit te voeren, en denkt ook uitsluitend voor vertegen woordigers van de pers uitvoeringen te geven. RN.) In de R.-K. kerk (Boschlaan) te Rot- terdam zijn deze week de offerblokken der koristen en van het kaarslicht opengebroken en geledigd. Gisternacht is aan het station Naai denBussnm door het wegzakken van een wissel een goederentrein ontspoord, waardoor een tiental waggons min of meer ernstig werden beschadigd. Eenige waggons zitten nog diep in het zand ge woeld of liggen in do stad langs den dijk. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door dit ongeval is het rechterspoor van Hilversum versperd, zoodat de treinen, die van dien kant komen op het linkerspoor moeten worden overgebracht. Te Terschelling is aan gespoeld een lijk, gekleed in zeelaarzen en oliepak, kleeren ge merkt K. T. 3. Volgens een bericht nit Scutari is Stefo Urbica, broeder van den Woiwode Verbica, den 21sten dezer door 12 gewapende Albaneezen op straat aangevallen en vermoord. Do „Dnnstaffnage", een schip van 2000 ton, van Liverpool komende, is ongeveer acht mijlen ten zuiden van Aberdeen in een hevigen storm ver gaan; 23 personen zijn daarbij omgekomen. Een grootsch denkbeeld is geopperd door een Iersch dagblad, namelijk om een zeekanaal te graven van Dublin naar Galway, dwars door Ierland heen. Deze waterweg, dienende om de Iersche Zee te verbinden met den Atlantischen Oceaan, zou vermoedelijk wat meer dan honderd Engolsche mijlen lang worden; het Suez-kanaal is iets korter. De 8toombooten van Liverpool naar Nieuw-York, Ier land doorsnijdende in plaats van, zooals nu, rondom Kaap Clear te stevenen, zouden bijna duizend mijl bespareu op de lengte van den weg en meer dan een dag in tijd. De geheele handel van Engeland op Amerika zou op dio wijze Ierland passeereD, in plaats van er langs te varen of cr slechts even mee in aanraking te komen zooals thans. De aanleg zon vijftig millioen pond sterling kosten. Generaal Skobeleffhad in zijn tes- tament bepaald dat op zijn landgoed Spaskoë, in de provincie Riazan, een gesticht voor invaliden zou worden gebouwd. Aan die laatste beschikking van den held van Plowna hebben zijne zusters getrouw uitvoering gegeven, zoodat het verblijf binnenkort zal worden opengesteld voor Russische oudgedienden. In de burgemeesterskamer te Brugge stond sinds jaar en dag een oude lompe tafel, die men dezer dagen eindelijk door een beter en kleiner soortgelijk meubelstuk zou vervangen. Die oude tafel nu bevatte een groote lade, voorzien van een degelijk slot, wat gansch niet overbodig was, want in die bergplaats werden stukken van vertrouwe- lijken aard geborgen, zooals verzoekschriften om betrekkingen of onderstand, inlichtingen omtrent personen enz. Op het beslissend oogonblik dat de uitgediende tafel zou worden verwijderd, was bij tijdelijke afwezigheid van den burgemeester de sleutel nergens te vinden en geen enkele andere paste op het slot. Daar zat men met de banden in het haar. Gelukkig kwam de concierge binnenhij zou de heeren wel uit den brand helpen en dat deed hij dan ook door doodeenvoudig het tafelblad op te lichten, dat, gelijk nu bleek, nooit aan het onderstel was bevestigd geweest. Zoo waren jaren achtereen de geheime stukken ten stadbuize van Brugge bewaard geweest; zij hadden althans achter slot gelogen. Een grondeigenaarinAlgoriëschaakte een meisje, wier ouders hem haar hand niet wilden schenken. Het jonge paar begaf zich naar Oran, doch toen al han geld verteerd was, besloten zij te zamen te sterven. Met dat doel begaven zij zich naar de reede en bonden zich met een koord aan elkander vast, waarna de minnaar zijne gezellin oen kogel door het hart schoot. Het meisje stortte in zee, in haar val den jonkman moesleepende, die echter nog den tijd had twee schoten op zich zelf to lossen, die evenwel slechts in de kaak troffen. Aan eenige op de schoten toegesnelde wandelaars mocht het wel gelukken het tweetal op het droge te brengen, maar het meisje had reeds süen geest gegeven; de minnaar zal waarschijnlijk het treurig drama overleveD,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1