toch op een wijze die den aangesprokene diep door- droug van 't besef zijner volkomen vreemdeling schap in de bibliotheek. Beleefd was Emeia tegen ieder, maar zjjn voor komendheid was in graad zeer verschillend naar gel&ng van de wijze waarop men zijne dionsten inriep. Wie hem eene aanwijzing deed, kortaf, als aan een boekenknecht, omdat hij zolf wel wist of meende te weten wat hjj noodig had en waar hij de titels kor. vinden, dien stond hij te woord, met jnist zooveel beleefdheid als zijn ambtsplicht hem voorschreef. Een geheel ander mensch wn9 hij voor wie hem van tijd tot tijd raadpleegde en toonde te erkennen, dat de boekenkennis van den custos hem van nut wan". Voor dezen was hij vriendelijk en voorkomend in (ie hoogste mate, onvermoeid in dienstbetoon. Dat wil niet zeggen dat Emeis ijdel was en ge vleid wilde worden. Maar och, er was in zijn tijd op de bibliotheek zooveel veranderd. Geen der vroe ger functionarissen was er meer over, alle tegen woordige had hij zien komen, geen boek stond bijna meer op zijn oude plaats, de catalogus was door jongeren geschreven en wees ook dezen den weg. Emeis was in menig opzicht niet beter thuis in de bibliotheek, dan een ander. Dat moest hem, die zoo geheel leefde voor zijn boeken, hard vallen, en jnist dar vom deed het hem goed als du en dan de vorm van een vraag, de toon van den vrager hem weer deden gevoelen: „neen, men kan n niet missen; dit on dat weet ge toch nog beter dan de jongeren." ïlet is het lot der ouden van dagen, dat zij ande ren zien staan op de plaats waar zij vroeger onmis baar werden geacht. Te dikwijls moeten zij ODder- vindon, dat de herinnering aan hun vroegere ver diensten schijnt uitgewischt, en dat wat zij nog kunnen en doen, in het niet zinkt bij hetgeea wordt verricht door nieuwe mannen, die zich beter thuis gevoelen in deu nieuwen tijd, meer oog hebben voor nieuwe behoeften. Misschien is ook Emeis die ondervinding niet al tijd gespaard. Maar gelukkig, bij de meestcn bleef hij de vroegere waardeering vinden, en, hiervan ben ik zeker, voor menigen trouwen bezoekor van de Leidsche Bibliotheek zal het geruimen tijd duren voordat hij zich weer volkomen thuis voelt, na hij er den oudeD, welwillenden helper mist. D. v. N. Gemengd Nieuws. Blijkens achterstaande advertentie zal hier binnen een paar dagen een tweede wintertuin worden geopend, en wel in het café: „De Poort van Kleef', op de Breestraat. De werkzaamheden zijn nog niet geheel voltooid, doch vóór de laatste hand er aan geslagen is, doet alles nu reeds zien dat deze tuin - ook terwijl het daarbuiten zoo gunr is a's heden - voor menigeen onder het gebruik van goede con8umtie, voor welke de heer Van der Mey- den wel zal zorg dragen evenals voor eene civiele bediening, een aangenaam plekje zal aanbieden om na de dagelij ksche werkzaamheden er eenige ver- poozing te vinden. Te dezer stede is aangehouden een niet alhier thuis behoorende manspersoon, dia zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Hij is heden naar hot huis van arrest te 's-Gravenhage overgebracht. Een kind van den landbouwer D-, te Noordwijkerhout, viol in hot water, doch werd spoe dig gered. Zijne vrouw echter schrikte hiervan zoo hevig, dat zij kort daarna overleed. Men verneemt dat D. G., bes ch uld igd aija broeder te Uithoorn vergiftigd te hebben, zijn misdaad volledig heeft bekend. Te Pontevedra (Spanje) ishetpla- fond van de gerechtszaal ingestort; 50 personen werden gekwetst. Bij Lissabon, te Cacilhas, is eene Eogel6che kurkfabriek afgebrand. De schade wordt op 2,500,000 fr. geraamd. Uit het kanaal van Moyenne-Deule te Lille heeft men het lijk opgehaald van een manspersoon, dat bovendien vier wonden had. Een onderzoek toonde aan dat die wonden alle doodelijk waren geweest, zoodat men veronderstelt dat de man vermoord en daarna in het water is geworpen. De Frsnsche visschersboot „Mul- viana van Duinkerken, heeft op de kust van Aberdeen schipbreuk geleden. Dertien man der equi page zijn gered, terwijl de vier overigen, waaronder de kapitein, den dood in de golven vonden. Te Llodio (Bassos-Pyrónces) is, ter- wijl er dienst werd gehouden, het dak van een kerk door de drukking van de massa sneeuw inge stort, waardoor drie personen gedood en twintig gevaarlijk gewond werden. Zondag-avond, tegen mi d dernach t, zij n een zestigtal mijnwerkers te Saint-Etienne in opstand gekomen tegen de politie, uit wier haBden zij een onruststoker wilden verlossen. Eön hunner beet een gendarme zoo hevig in den arm, dat hij hem door het goed heen een stuk vleesch uitrukte. De politie zag zich genoodzaakt gebruik van de wapens te maken, met het gevolg dat een der mijnwerkers ge wond werd en korten tijd daarna overleed. Aan do krachtige houding van den maire is het voor namelijk te danken dat de onlusten zich niet ver der uitbroidden. Een streng onderzoek is ingesteld. Op eene anarchisten-vergadering. - Een „dochter des volks" met smerig uiterlijk en alles behalve zindelijke kleeding betreedt de tribune en zegt: „Ja, wij vronwen, wij zullen altijd en overal de banier van de eeuwige temgeisching doen wap peren! En als er niet genoeg crêpo, niet genoeg merinos meer te krijgen is om zwarte vaandels te maken, welnu, dan blijven ons immers nog onze heraden over!" (Daverende toejuichingen.) Den 12den dezer is in Rusland een ern stig spoorwegongeluk gebeurd. De posttrein van Kursk naar Moskou is bij het station Iwanowo uit het spoor geraakt ton gevolge van do opgewaaide sneeuw; acht personenwagens en een goederenwagen werden verbrijzeld. Meer dan 40 personen kwamen om hot leven en ontvingen ernstige kwetsuren. JBUiTENLAiN JL>. Frankrijk* Twee schrijnwerkers, behoorende tot het comilé, dat onlangs de bijeenkomst op het Plein der Inva liden te Parijs belegde, Cardeillac en Gautier ge naamd, voor den rechter van instructie gedagvaard, hebben met het volgende briefje geantwoord: „Mijn heer Barbette! Wij hebben de eer u te melden dat wij aan uwe uitnoodiging op het door u bepaalde uur geen gevolg kunnen gevenwij hebben tegen woordig werk en zijn te lang daarvan verstoken geweest om een halven dag te kannen verliezen, op straffe van nogmaals de straat te worden opge zonden. Wij stellen ons eiken dag na zes uren des avonds tot uwe beschikking." Met Servië is oen handelsverdrag gesloten, dat bij de wetgevende macht zal ingediend worden, zoodra deze hare zittingen hervat. De onderhandelingen met Griekenland en Neder land over het sluiten van een handelsverdrag worden voortgezet. Gelijk men weet, heeft de wetgevende macht van laatstgenoemd land het vroeger gesloten verdrag verworpen. Walsh is verleden Maandag te Havre op vrije voeten gesteld en Byrne is Zaterdag naar Nieuw - York uitgezeild. Groot-Britannië. De correspondent van de „Daily News" te Ma- ritzburg telegrapheert het volgende: Het telegra- phisch herwaarts gezonden verslag van de door den heor Forster in het Lagerhuis uitgesproken rede heeft de heerschende ongerustheid vermeerderd en wordt het meest betreurd door heD, die het meest de belangen der inlanders voorstaan. Men hoopt dat de Engelsche regeeriDg der verzoeking weerstaan zal om tusschenbeide te komen, daar dit tot zeer veel bloedstorting en ellende leiden zou. Door jegens de Boeren conciliant te handelen zal men het best de inlanders beschermen." Het gerucht liep dat te King's Cross (Londen) in de buurt van den gashouder van een fabriek twee vaten met kruit waren gevonden, maar het bleek ongegrond te zijn. Oostenr.-HonÉf.-Monai-cliie. In het socialisten-proces te Weenen hebben de gezworenen de aangeklaagden niet schuldig ver klaard aan hoogverraad en storing der openbare rust, maar de aangeklaagden Engel en Pflegeraan roof en Bernett aan medeplichtigheid bij den roof schuldig verklaard. Engel en Pfleger werden tot 15 jaar, Bernett tot twee jaar gevangenschap veroor deeld. Do overige aangeklaagden zijn vrijgesproken. De Weeners zullen hun Strauss verliezen. De componist van den „Schonen blauen Donau" beeft zich laten naturaliseeren tot Hongaar, om een derde huwelijk te kunnen sluiten, ditmaal met eene schoone Joodsche dame, Adèle Strauss geheeten. Yan haar kant doet de dame de opoffering, ter wille van den componist, om katholiek te worden. Het paar gaat te Buda-Pest wonen. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn te Weenen, vooral in de voorsteden, verscheidene oproerige proclamation aangeplakt. Een man, een schrijnwerker, werd in hechtenis genomen op het oogenblik dat hij een dezer stukken aanplakte. - Telegrammeii. BRUSSEL, 21 Maart. Eene groote menigte was in en om het gebouw waar het hof van cassatie zijne zittingen houdt, samengestroomd om het eiod- vonnis in de zaak der Peltzers te hooren. Het hof beraadslaagde twee uren eer het arrest werd ge wezen. De voorlezing werd door het publiek onder doodsch stilzwijgen aangehoord. De president be lastte den verdediger, mr. Picard, met de treurige taak om liet arrest aan de beide broeders mede te dooien. ROME, 21 Maart. Coccapieller, de afgevaardigde die van zevon delicten van laster werd beschuldigd, is veroordeeld tot 42 maanden gevangenisstraf en 1400 lire boete. CATANIA, 21 Maart. Eene groote uitbarsting van zand en asch uit de Etna heeft plaats gehad, vergezeld van aardbevingen, waardoor een aantal huizen zijn ingestort. De heuvels in den omtrek dreigen met groote afschuïviDgen. De bevolking is zeer beangst. WEENEN, 21 Maart. Het dagblad „Czas" bevat een bericht uit St.-Petersburg dat generaal Fadieyeff ovenzoo deelgenomen heeft aan de verduisteringen, welker ontdekking de oorzaak is yan den zelfmoord van den heer Makoff. BERLIJN, 22 Maart. (Part. Tel.) Eindelijk schijnt de politie den persoon, die den brievenbesteller Kos- rath heeft vermoord, opgespoord te hebben. Te Maagdenburg nl. werd zekere Sobbe in hechtenis genomen, wiens portret volgens verscheidene ge tuigen met dat van den moordeuaar overeenkomt. Sobbo ontkent, doch kan over zijn verblijf gedurende den moord geen voldoende inlichting geven. In de straten van Berlijn en omstreken worden over den moord een aantal geïllnstreorde bulletins uitgegeven. WEENEN, 22 Maart. (Part. Tel.) De „Nouefreio Presse" meldt uit Baden dat Gortschakoff, nadat de artsen met succes de vergiftiging door phospho rus hadden genezen, op 't laatst weer door opium of morphine is vergeven geworden en wel door de derde hand, niettegenstaande de doctoren bij het ziekbed de wacht hielden. ROME, 22 Maart. (Part. Tel.) Yan de Etna ko men onrustbarende berichten. Sedert verscheidene dagen heett oen sterke zand- on aschregen plaats. In de dorpen uit den omtrek bedekt de vloeiende lava de straten reeds een vingerhoog; daarbij heerscht er sterke koude, gepaard met zwaren nevel en aardschokken. Er schijnt zich oen nieuwe krater te vormen. LEIDEN, 22 Maart. Het weerbericht van heden doet voor morgen geon erandering verwachten. Het was gisteravond voor de eerste maal in dit seizoen dat het Rotterdamsche Hoogduitscho opera-gezelsohap te dezer stede optrad. Dat de ver wachting niet geriog gespannen was bleek uit de vrij goede opkomst van het publiek, niettegenstaande de zoogenaamde „stille week" alhier in tegenstelling met andere jaren nn heel wat gelegenheid tot „uit gaan" geeft. Beethovens „Fidelio" is dan ook zulk eene lieve opera en ter opvoering in onzen schouwburg zoo uitnemend geschikt, dat de belangstelling er in niet gemakkelijk zal verminderen, - maar dan is 't in de eerste plaats een vereischte dat de vertolking er van het werk waardig zij. Dit nn was o. i. gisteren niet het geval. Veel, zeer veel liet te wenschen overom te beginnen met de tweede ouverture; ze was over 'talgemeen niet zuiver genoeg, «oms zelfs valseh. Deze ge breken kenmerkten bijoa den geheelen avond het orkest. De intentie, de opvatting was wol goed, doch onbegrijpelijk is 't dat er blijkbaar niet vol doende werd gestemd, in 't bijzonder door de kopere instrumenten. De koren muntten meestal eveneens niet uit; waren zwak, enkele malen zelfs slordig, met nam het koor der gevangenon in de eerste acte. Lat" werden ze iets beter. En wat de hoofdpartijen betreft, ook deze hadde we vroeger hier door Pfiagings gezelschap op b vredigender wijze zien vervullen, met uitzonden* van den heer Behrens, die zijn goeden naam han haafde en opnieuw door zijn krachtig en toch z schoon basgeluid voldeed. Op hem volgde de heer Monz als Florestan, d meormalen zeer goede oogenblikken had, even" mej. Leoni als Leonore, voor wie de toegevendhei van het publiek was ingeroepen wegens eene ha onverwacht overvallen ongesteldheid, waardoor o de keurige aria uit de eerste acte moest achterwe

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2