DAGBLAD. 7085. Donderdag 22 Maart. A0. 1883. Avond - editi e. PBUS DEZEE OOUEJLNT: ->-r L«ideo per 8 maifl-iiiL10. *nco per post.1.40. &£;amdcrl{jks Mommen.9 0.05. Dete Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. sar" Bit PRIJS DER ABVERTESTEESl Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7fc Groot ere letten naar plaatsruimte. Voor het incessee» ren bui ton de stad wordt 0.10 berekend. jP. •nier bestaat uit TWlïE BLADEN. Eerste /ilad. Uithoofde van den föocdcn Vrijdas? zal deze courant dien nflet worden uit gegeven. LËIB£;t, 2 2 fllaart. Heden werd alhier gebonden de gewone alge meens Vergadering der vonnooten in do Leidseho Broodfabriek. Uit liet daarop in het Nat uitgebrachte verslag bleek dat het debiet over 1882 in totaal bedroeg 1,685,027 kilogr., hebbende het debiet aan de depothouders ruim 2000 kilogr. meer bedragen. De gemiddelde broodprijzen over 1882 waren: ge build brood 18.09 ets., ongebnild brood 13.76 per kilogr. en roggebrood 14.76 per l1/, kilosr. Blijkens bet eerste jaarverslag van het „Door gangshuis te Leiden", don 4den JaDuari 1882 in tegenwoordigheid van eentee belangstellende vrien den 'geopend met ééne moeder en twee kindereD, werden in don loop van het jaar de bezoeken in het academisch ziekenhuis geregeld voortgezet;een 22-tal ongehuwde moedors werden in het Door gangshuis opgonomon en hebben daar korter of langer tijd vertoefd. Enkeleu, zoo verklaren com missarissen, konden van dit hnis uit naar hare familie terugkoeren; één die door hare bloedverwanten, in overleg met den vader van haar kind, ons werd toegezonden, verliet ons n* een paar dagen, het kindje achterlatende, dat, reeds bijna stervende toen het b'j ons kwam, spoedig overleed. Eone andere, die, vol list en bedrog, e'echts bij ons kwam om haar kind geborgen to zien, moesten wij laten heen "trekken mot haar kind; de overigen hebben de liefde baar bewezen, dankbaar erkend en gaven ons Ile redenen tot tevredenheid. Onderscheidonen werden in diensten geplaatst. Tot onze blijdschap ontvingen we van bijna allen goede getuigenissen. Veel on aanhoudende zorg baarden ons do kinderen; wij verloren er zeveD, waarvan drie, eerst elders verpleegd, bjjna stervende tot ons kwamen. Thans zijn ia de inrichting nog zes moedors en acht kin deree. Reeds meermalen moesten wij opname wei geren, wegens gebrek aan ruimte, doch slechts nadat wij wisten dat zij ergens anders konden, althans tijdelijk, opgenomen worden. Cfrooton dank zijn wij verschuldigd aan onzen geachten geneesheer dr. A. Nij kamp, die vrijwillig de geneeskundige zorg van het buis op zioh heeft genomen, en ons met onver- moeiden jjver tor zijde 6tond. De huisvader en moeder wjjdden zich aan de voor hen nieuwe en moeilijke taak met liefde en zelfverloochening. Mevrouw Bergsmo, die do taak van penningmeesteres op zich nam, was ons mede een trouwe hulp en heeft aan spraak op onze erkentelijkheid, alsmede mevrouw Bong er, die, in de Ïaat9te maand, het toezicht op de linnenkast bereidwillig op zich nam. De inrichting is gevestigd in hot gebouw der vroegere Leidache Yolkskeuken op den Ouden RyD. Uit de door prof. J. T. Buy», mr. J. Bredius en di. Joh. Drost nagezieno en volkomen in orde be vonden rekening blijkt dat alom voel en hoogge waardeerde sympathie werd ondervonden. De ont vangsten bedroegen aan contributiën en giften f 416ï.99|, aau verdiensten van het huis f 202.99, aan bjdrage van den kerkeraad der Ned.-Herv. gem. te Leiden f 150, aan toelage van de diaconie der Ned.-Herv. gem. te Leiden voor eenoLeidsche verpleegde f 25 en aan rente van uitgezette gelden f 51.41. De uitgaven waren als volgt: inrichting van het hnis f 834.47, huishoudelijke uitgaven f 1389.27, in deposito gegeven f 1650, huishuur f 350 assurantie f 6.80 en belasting f 21.62, zoo dat, aan contanten, in kas bleef f 348,23£, en de ODfcvangsten en uitgaven dus over een bedrag loopen van f 4600.391/j. Uit deze rekening blijkt ook dat van de ontvangene giften een bedrag van f 1650 in deposito is uit gezet; dit meende het bestuur te moeten doeD, daar bij de huur van het huis bedongen is, dat men bij overlijden der eigenares, oene weduwe zonder kinderen, voor eeD zeer billijken prijs van de woning eigenaar kon worden, mits de koopprijs in jaar lij ksche termijnen van f 1000 afbetaald werd: om nu niet in al te groote verlegenheid te komen, meende men dezen voorzorgsmaatregel te moeten nemen. Ontvangen zijn ook wollen dekens, een mud steenkolen, aardappelen, lakens, sloopen, kleeding- stokken, klein en groot, waarvoor het huis zich zeer big ft aanbevelen. Aan hot beginsel om allen, die berouw over haren misstap gevoelen, onverschillig van waar zij komen en tot welk kerkgenootschap zij behooren, hulp te bieden, is men steeds getrouw geblevoD. Met ver trouwen vangt men liet nieuwe jaar aan, om het werk der reddende liefde voort te zetten, te meer nu dezer dagen aan hot gesticht het voorrecht te beurt viel dat de Koningin schrijven liet dat zij met belangstelling van deze Inrichting had kennis genomen en eeno milde gift liet aanbieden. Prof. A. E. Simon Thomas, bekend met het Door gangshuis en de resultaten die het aanvankelijk heefc opgeleverd, beveelt het in de belangstelling van alle weidenkenden aan. Maatregelen worden genomen, om eene door de Wet erkende vereeniging te v. rmen. Tot het geven van inlichtingen en ontvangen van gelden zijn gaarne bereid de predikanten E. César Segers en C. A. Evelein. We ontvangen nu weder hot bericht dat hot stoomschip „Zuid-Holland" toch eerst Maandag a. s. van Rotterdam naar Batavia zal vertrekken. Het concert, dat de Haarlemsche Bach-Ver- eoDiging baren leden Maandag-avond aanbood, was bijzonder loisterlijk door de medewerking van den beroemden violist Wilhelmj. Met hem traden als solisten op de heer Schlegel en mej. Qripekoven uit Leiden. Laatstgenoemde had zich daartoe onmid dellijk bereid verklaard toen de zangeres, die op het programma vermeld 6tond, door ongesteldheid verhinderd werd te komen. Had mej. Gripekoven, zoo zegt do Haarl. Crt., daardoor reeds aanspraak op de dankbaarheid barer hoorders, zij verwiorf zich die dubbel door do wijze, waarop zij eeno aria van Handel, uit de „Jozua", en een viertal liederen voordroeg. De heer Schlegel begeleidde haar. Eene collecte te Koudekerk aan de huizen der ingezetenen, gehouden door den dominee en den burgemeester voor do weduwen en weezen van hen die bij den laatsten storm het leven verloren, heeft de som opgebracht van f 157.83. Te Bodegrave circuleert een adres nu aan de Tweede Kamer, waarbij verzocht wordt om ver plaatsing van het kruit uit de Wiorickerschans. Te Zevenhoven is beroepen ds. C. D. L. Van Coeverden Adriani, pred. te Oude- en Niouwe- Wetering. De heer S. F. Grebe, pred. te Edam, heeft het bercep naar de Evang.-Lutb. gemeente te Gouda aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad te 's-Hage waren o. a. aan de orde de plannen voor de uitgifte der terreinen achter het palei3 aan den Kneuterdijk. Na discussie word plan B, door de meerderheid van B. on Ws. aanbevolen, verworpen met 17 tegen 16 stemmen, waaruit volgde dat de Raad het villa-plan had gekozen. Naar hot Yad. verneemt, heeft de heer O. Van Rees de opdracht tot de formatie van een Kabinet nedergelegd, en heeft de Koning daarop de opdracht voor een Kabinetsformatie gegeven aan mr. J. G. Gloichman. Het blijkt dus dat nog naar eene op lossing van de crisis wordt gestreefd in denzelfden geest, al8 bij de opdracht aan den heer Van Rees. Door do Amsterdamsche kies vereeniging „Bur gerplicht" is gisteravond voor de Provinciale Staten tot candidaat geproclameerd mr. F. S. Yan Nierop, met 102 van de 104 uitgebraohte stemmen. Voor de Tweede Kamer werden als o&ndidaten gesteld do hoeren A. Gildemeester, met 112 stemmen, en de hoer J. Dirks, met 92 stemmen. Op den heer Kappeyne waren 45 stemmen uitgebracht. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft zich naar aanleiding van een verzoek van de heeren A. F. Brodie te Amsterdam en P. H. Hoos Zoon te Leiden gewend tot de Tweede Kamer, met verzoek dat, in het algemeen, aan do spoorweg beambten, hoofdzakelijk aan de stationschefs, in het belaDg van de veiligheid van het publiek verkeer worde verboden eenig bedrjjf uit te oefenen. Onverwacht, na eene kortstondige ziekte, is op 70-jarigen leeftijd te Groningen overleden mr. J. W. F. De Fremery, oud-majoor-commandant der dienstdoende sohuttorjj en officier d6r orde van de Eikekroon. Ds. A. Couvée Azn. te Zeist herdenkt den 25sten April a. s. zijne 25-jarige ambtsvorvulling. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Marseille. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeuwardon", onder bevel van den kapitein ter zee C. F. T. Yan Woeldoren, laatst komende van Batavia,, in den namiddag van 19 dezer to Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft ter zake van de verdediging der versterking Samalangan in Sept. 1882, benoemd tot ridders 4de kl. der Militaire Willemsorde, den- kapt. der inf. G. J. H. Yan der Gengten en den fuselier F. W. Hobelmann, en bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indiö als in Nederland, eervol ver meld: de kapts. ter zee H. J. S. Van der Sloot en jhr. J. H. P. Yon Schmidt auf Altonstadt, alsmede den luit. tor zee lste kl. J. Yan Scheers; - aan H. J. W. Oosting, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Ede c. a,, behoudens aanspraak op pen sioen; - W. H. D. Broers, ontvanger de^ directe belastingen en accijnzen te Ede c. a., benoemd tot ontvanger dier middelen te Zeist c. a.- benoemd bij het personeel van den goneesk. dienst der land macht, tot off. van gez. 2de kl.,de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. Rentmeester en J. Yan Gelder; - den heer F. R. Seelig, gewezen tweeden commies ter algemeone secretarie in Nod.-Indiê, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol uit }s lands dienst ontslagen. Niet dikwijls ziet men hier zulk een stamp- vollen schouwburg als dit gisteravond het geval was, maar ook niet dikwijls kan men zulk een keu rig spel bewonderen als waarop we in Van Manriks „Fijne beschuiten" werden onthaald, dat vol is van humor en tintelenden geest, en waarin het eene aardige tooneeltje op het andere volgt en de toe schouwer gedurende de geheele voorstolling in aan gename spanning wordt gehouden. Onder de rubriek van „fijne beschuiten" zijn ia dit blijspel niet enkel begrepen zij die men gewoon lijk rekent onder de overdreven „vrome lui", wien telkens bijbelteksten op de lippen liggen en wier daden niet altijd mot hunne woorden in har monie zijn, doch ook personen uit do hoogera-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1