DAGBLAD. A0. 7084. A0. 1883. AS/Aioii PRIJS DEZBB COURANT: foor Leid«a p«r 8 maasden. Franco per post.9 1.40. Aïscodcritjko Nammers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels l.Oi. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassa*» rea buiten da stad wordt 0.10 berekend. ^vondl - e cïitie. Zij, die zich met 1°. April op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Offlciëol© Kenmsgeviilson. Burgemeester en Weihouders van Leiden herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt in plaats van op Vrijdag den 23sten Maart e. k. zal worden gehouden op Woensdag den Sisten Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 15 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. LUIDER 20 (Haart. Heden is aan de universiteit alhier de hoer Jan Tan Griffen, geb. te 't Meer, by Heerenveen, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap met acade misch proefschrift, got.: „Ontdekking van het mis drijf op hoeterdaad, in verband met preventieve hechtenis." Naar wij vernemen, zal op den 4den April a. s. in een der lokalen van het stationskoffiehuis „Zomerzorg" eene voor Leiden bijzonder belangrijke verkooping gehouden worden. Een gedeelte der na latenschap van den overleden kunstschilder en direc teur van het Prentenkabinet, den beer J. L. Cornet, zal de notaris Kaiser onder den hamer brongen. Er zijn oude, zeer fraai bewerkte meubelen en glazen, voorwerpen van antiek porselein en aardewerk bij voorts zoowel van eenige oudere en jongere meesters, als van den overledene zelf schilderijen en uitnemend fraaie studies. De catalogus wordt dezer dagen ver spreid en zal bovendien gratis bij den notaris Kaiser te verkrjjgen zijn. Op den 2den en 3den April zal bet publiek de verzameling in genoemd stations koffiehuis kunnen bezichtigen. In den ouderdom van vier en zeventig jaren is alhier overleden de heer C. H. Van don Eergh, door velen die hem van nabij kenden om zijn karakter geacht en bemind. Nog niet lang geleden mocht hij zija zilveren feest vieren als regent van het Roomsch-Katholiek Y/ees- en Oudeliedenhuis, en ondubbelzinnig waren de talrijke bewijzen van har telijke belangstelling die hem toen ten deel vielen. Do bij die gelegenheid uitgesproken wensch dat hij nog velo jaren tot welzijn van weezen en ouden van dagen mocht werkzaam zijn, is helaas niet vervuld geworden. Het stoomschip „Zaid-Holland" vertrekt niet den 26sten, maar den 24sten Maart van Rotterdam, zoodat de brieven odz. aan het postkantoor alhier Z at e r d a g-morgen om halfacht moeten bezorgd zijn. Gedurende de eerste helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Wijtenburg, Aarkenbont, G. W. F. Cor- nielje, wed. Ten Ham, J. Zieur, Amsterdam; C. Car, Bodegrave; Sigarenfabriek, Eindhoven; wed. Gerlag, Lagerwen, mej. W. Zeilstra,'s-Gravenhage C. Jansen, Kampen; H. Wolter, Leiden; Verborg, Noordwijk; J. Gos, Oegstgeest; H. Van Kersteren, Hendriks, Rotterdam; H. Touw, Rijnsburg. Brief kaarten: Mijnders, Amsterdam; C. Earning, B. Beker, Haarlem; A. Winterkamp, Leiden; T. X. Van Werkhoven, niet vermeld. Duitschland: Wed. J. Gründgens, Berlijn; H.A. Schmid, Giesheim. Frankrijk: H. J. G. Castcelen, Parijs. Uit nader ingewonnen inlichtingen is gebleken dat het bericht, eenige dagen geleden uit Wassenaar gezonden, niet juist is wat betreft de daarin mede voorkomende raededeeling dat graaf Van Limburg Stirum zijne betrekking van hofmaarschalk of be heerder over do goederen van wijlen Prins Frederik zou neerleggen. De heer Ph. Peter, predikant te Ginneken, heeft bedankt voor het beroep naar Schipluiden, bij Delft. Voor do vacante betrekking van hoofd dor school te Lisse, (jaarwedde f 1000) hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. De 1ste luitenant J. H. De Wildt, van de 2de comp. 3de bat. 4de reg. inf, wordt op den lsten Mei a. s. overgeplaatst bij de 4de comp. 3de bat. te Haarlem. Wegens het voorkomen van pokkeu te Rot terdam, mogen do leden der Haagsche militaire muziekcorpsen daar niet gaan spelen. De KoniDg en de KoniDgin zullen na terugkeer uit bet buitenland hier te lande, in het begin van Juli e. k., eenigen tijd het lustverblijf „Orapje- Nassau" betrekken. - Prinses Hendrik zal aanstaanden Zaterdag met den trein van halfaegen per Rijnspoor de reis naar Berlijn aannemen. Baron d'Anethan, Belgisch gezant aan ons hof, vereonigde gisteren de gezantschapsraden en secretarissen bij de vreemde legatiën te 's-Hage, aan een gastmaal. Voor de openingsplechtigheid der tentoonstel ling te Amsterdam wordt een cantate gecomponeerd door Terhulst, woorden van Ten Kate. Bij dr. Mezger te Amsterdam worden ver wacht de koniDgin en kroonprins van Zweden en de vorstin Von Wied; de eerste binnen enkele dagen. Zondag is aangekomen de hertog van Saxen- Coburg-Gotha. Do achttienjarige en eenige broeder van onze KoniDgin, prins Frederik van Waldeck Pyrmont, hoeft verleden week met gunstig gevolg het eind examen aan het gymnasium te Kassei afgelegd. De Amsterdamsche kiezersvereeniging „Do Grondwet" heeft gisteravond voor de vacaturen, ontstaan in de Tweede Kamer door het bedanken van de heeren J. Dirks (aftredende in 1883) en P. H. Holtzman (aftredende in 1835), tot candidaten gesteld de heeren A. Gildemeester en mr. J. Kap- peyne Van de Coppello, en om te voorzien in de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het bedanken van den heer P. H. Holtzman, tot caudidaat mr. F. S. Vaa Nierop. Prof. Alberdmgh Thijm houdt zich bezig met het vervaardigen van een historisch blijspel, dat Hugo De Groot tot ondorwerp heeft, en waarschijnlijk met het aanstaande feest van 10 April zal worden nitgevoerd. De bewoners van Barneveld zullen een mo nument stichten op het graf van wijlen hun bur gemeester mr. C. A. Nairac. De gewone audiënties van den minister van financiën op 22 en die van marine op 23 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer W. L. Van Meurs, administrateur van de registratie, de hypotheken en het kadaster bij het departement van financiën, benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw en op zijn verzoek eervol uit gemelde qnaliteit ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen en zulks onder dankbetuiging voor de door hem aan don lande bewezen langdurige en trouwe diensten- benoemd tot griffier van het hoog militair gerechts hof, mr. P. A. L. A. baron Van Ittersum, commies ter griffie van dat gerechtshof; - benoemd bij het wapen der iuf.tot lsten luit., den 2den lnit. G. C. De Groot, van het wapeü, gedet. bij het leger in Ned.-Indië; bij het 4de reg., tot kapt., den lsten luit-adj. G. J. Van Deinse, van het 3de reg.; - benoemd tot majoor-commandant van het 5de bat. der rustende schutterij in Zuid-Holland den gepen sioneerden lsten luit. der inf. A. K. Van der Garden. Gemengd Nieuws. Men is druk bezig met het gereed maken van de aardebaan, welke den stoomtram van Leiden naar Voorschoten tot Wassenaar zal verlengen. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat aan de Leidsche waag Zaterdag 11. werd gewogen een vet varken, wegende 762 oude ponden. Het was gefokt en gemest door den landbouwer C. Versluis te Hoogmade, gemeente Woubrugge, en werd aangekocht door den heer T. Alofs, slager op de Haarlemmerstraat alhier. De vorige week zijn nog voorgekomen te Leiden 4 gevallen van pokken, te Katwijk oen te Charlois één. De plaatsen, waar de aardbeving is waargenomen, liggen ongeveer in het vlak van een halven cirkel, waarvan het middelpunt ergens in de nabijheid van Haarlem zou te zoeken zijn en de uiterste punten te Leiden, te Bussum en dicht bij Alkmaar. Uit Hillegom, waar do schok in zeer hevigo mate is gevoeld, meldt men naar aanleiding daarvan nog het volgende: „Ongeveer dertig jaren geleden heb ben wij het verschijnsel hier ook gevoeldde eerste maal in Augustus en daarop weer een paar maal in December van datzelfde jaar. De beweging (tril ling) van Zaterdag-nacht is echter veel heviger geweest, maar van een geheel anderen aard. Vóór dertig jaar was het, of een rolwagen over het huis- reed en daarop volgde de trilling. Thans hebben wij geen geraas waargenomen. Het was voor de beneden slapenden eene schudding, voor de op de verdiepingen slapendea eene schommeling, die onge veer vijf seconden aanhield. Men aohfc hier het verschijnsel zeer verklaarbaar door eene hevige ontploffing." Van het Meteorologisch Instituut te Utrecht is thans hot bericht ontvangen dat de photographisch- magnetische instrumenten niet blijkbaar gestoord zijn geworden in den ochtend van Zaterdag. Het is mogelijk dat de schokken zuiver verticaal geweest zijn, in welk geval de storing wellicht niet merk baar geweest is; toch k&n men zich dit moeilijk voorstellen, en men durft daar nog niet verzekeren, dat de hier gevoelde schokken oorzaak hebben ge vonden in onderaardsche werkingen. Te Leiderdorp heeft de schudding vijf seconden lang aangehouden en te Sassenheim werden even als te Lisse drie schokken geroeid. Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, schrijft de aardschndding toe aan de te zvr&re belasting van den weeken ondergrond bij en om Amsterdam. Het zou een grondverzetting geweest zjjn. Te Arnhem sprong een heer vóór van den tram; hij verloor het evenwicht, struikelde en kreeg de beide raderen over het rechterbeen, dat geamputeerd zal moeten wordeD. Onlangs schreef een Engelsch, te Parijs school liggend meisje, een brief aan den czaar, waarin zij hem van hare belangstellende deelneming verzekerde en tevens hem mededeelde, dat zij eiken avond voor hem bad, dat hij bewaard mocht blijven voor hetzelfde lot als zijn vader. Zij adresseerde den brief aan den keizer van Rusland en stak hein in de bus. Kort daarop liet zich de grootvorst Niko- laas aan de school aaodieneD, bracht haar verschil lende geschenken vanwege den keizer en nam haar mee uit rijden! Te La Roche (Freiburg) was een jong meisje dezer dageD, tijdens de mis, alleen te huis en in de keuken bezig, toen plotseling een dief naar binnen droDg en haar dreigend „geld of je leven"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1