DAGBLAD. N\ 7083. Dinsdag QO Maart. A0. 1883. Avon dl-editie. LBIDSCH PRIJ8 DEZER COURANT: Foor Leiden per 8 mumdeo.1.10. Ss-aaeo per pcsl1.40. AfscadeaHjk» No tam era.s 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met altzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeTen. FBIJ8 DEE ABYERTESTIEH: Via 16 regels 1.05. Iedere regel neer 0.17$, Groot ere letters a&ir plaatsruimte. Voor het incasso»" ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. VOOR DE URKER VISSCHERS werd «an ons Bareel reeds ontvangen: N. K. 1; N. N. 2.50; F. H. L. J.&Co. ƒ10; Eenige v.erklieden f 1.35; P. J. d. W. f 5; N. W. f 1.48»/,; J. W. B. f 1; P. S. f 1.25; N. N. te Valkenburg f 0.50; N. N., ▼oor de Urker visschersweduwen, ƒ5.5O1/,A. B. C. 3.50; M. F. f 10. Offloiëele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand ge steld een op den 17den M>art jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1882/83, 3de kwar taal, en herinnert een ieder aan zijne verplichting om zynen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Maart 1883. DE KANTER. LEIBEK, 19 Kaart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van hot stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Maandag den 26stcn Maart a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om balf- acht bezorgd zjjn. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om de aandacht onzer kunstminnende stadgenooten te vestigen op de voorstelling, welke "Woensdag-avond door het Hoogduitsche opera-gezelschap uit Rotter dam alhier zal gegeven worden. De aanstaande opvoering van Beethovens „Fidelio" kenmerkt zich boven de andere opera-voorstellingen te dezer stede dat ze zal plaats hebben onder medewerking van het volledige opera-orkest. Wanneer men du boven dien nagaat dat het gezelschap nit ongeveer 100 persoonen bestaat, kan men begrijpen welke enorme kosten aan zulk ééne voorstelling verbonden zijn eu dat het noodzakelijk i3 dat het publiek getrouw opkome, wil men het gezelschap hier nogmaals zien optreden. „De Voddenraper van Parijs", een bekende, werd gisteravond door „Het Nederlandsch Tooneel", afdeeling Rotterdam, alhier opgevoerd. Hoewel het een dier stukken is, welke tot de verouderden mogen gerekend worden, trekt het toch steeds het publiek tot zich. En dat zal de „Voddenraper van Parijs" zeker nog wel jaren lang doen, want er is altijd publiek dat dit genre boTen het nieuwe verkiest. De schouwburg was dan ook vrij goed bezet. Wat hef spel betreft, we kunnen zeggen dat iedereen volkomen op zijne plaats was en daardoor liep het stuk goed van stapel. Den heer Rosier Faassen als Vader Jean viel als gewoonlijk alge meene bijval ten deel, zelfs zonder dat hij het daor velen geliefkoosde „Des nachts als alle menschen slapen" deed hooren. Ook het spel van den baron Hofman, don door moord en andere misdrijven rijk geworden voddenraper, benevens dat van Clara, Marie Didier en juffrouw Potard bracht voel bij tot het sneoes. De overige rollen, ofschooD van meer onderge schikten aard, werden mede goed vertolkt. De kleine pauzen werden evenwel wat groot gemaakt, zoodat de voorstelling eerst om halftwaalf eindigde. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen 35.00, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80; de laagste ƒ34.00, ƒ17.50, 3.50 en 1.75. Januari is voor oude menschen weer een ge vaarlijke maand geweest. Zoo stierven in de ge meenten Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's-Hage, J Groningen, Haarlem, VBosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Rotterdam en Utrecht in die maand 459 personen boven de 65 jaar. Aan gebrekkige ontwikkeling bezweken te Leiden in dien tijd 2 pers., aan teering 14, aan klierziekte 4, aan abac, ulc. gangz. pijaem. haem. 4, aan kanker 3, aan pokken 3, aan stuipen 5, aan apoplexie 3, aan hersen ziekte 5, aan keel- en longtering 11, aan croup 6, aan kinkhoest 3, aan acute ziekten der adem halingsorganen 10, aan chron. ziekten 11, aan hart- en vaatziekten 2, aan organ, hartgebreken 5, aan angina diphtheriDa 5, aan acute ziekten der spijsverteringsorganen 2, aan chron. ziekten der id. 2, aan ziekten der organa urogenitalia 1, aan ziekten van het kraambed 2, en eindelijk door ver drinken 2 personen. Het totaal der overledenen was gedurende die maand 114, waaronder 9 levenloos aangegevenen. Van de overleden personen waren er 26 die den leeftijd van dén jaar nog niet bereikt hadden, 21 van 1 tot 5; 7 van 5 tot 14; 4 van 14 tot 20; 16 van 20 tot 50; 11 van 50 tot 65; 15 van 65 tot 80 en 5 boven de 80 jaar. Do bevolking der provincie Zuid-Holland be droeg op 1 Januari 1883: 410,653 m. 441,242 vr., te zaaien 851,895 personen, doch op 1 Jannari 1882: 402,541 m. 432,571 vr., samen 835,112 per sonen, en is in den loop van het vorige jaar alzoo toegenomen met 8112 m. en 8671 vr., samen 16,783 personen. Do loop der bevolking dezer provincie was in 1882 als volgt: geboren werden 17427 m. en 16737 vr., terwijl er stierven 10361 m. en 9728 vr., zoodat er eene vermeerdering ontstond van 7066 m. en 7009 vr. Het aantal personen die zich gedurende het vorige jaar in de gemeente vestigden, bedroeg 30865 m. en 30723 vr., terwijl vertrokken 29819 m. en 29061 vr., zoodat er ook hier eene vermeerdering ontstond van 1046 m. en 1662 vr. De loop der bevolking der gemeente Leiden was als volgt: geboren werden 785 m. en 739 vr., terwijl er stierven 536 m. en 475 vr., waardoor eene ver meerdering ontstond van 249 m. en 264 vr. Het aantal personen die zich alhier vestigden bedroeg 2074 m. en 1234 vr., terwijl vertrokken 2081 m. en 1204 vr., hetgeen eene vermindering aanwijst van 7 m., doch eene vermeering van 30 vr., zoodat de geheele bevolking op 1 Januari 11. alhier bedroeg 20,005 m. en 22,162 vr., te zamen 42,167 zielen, ggHet blijkt uit ons gezonden nadere medede2- lingea dat de aardbeving of wat die ook zij, hier ter stede nog meer is waargenomen geworden dan men aanvankelijk dacht. Velen werden hier even eens in hunne zoete nachtrust gestoord en bij enkelen bleef de pendule eveneens stilstaan. Een hunner nam zelfs een gedreun en gekraak waar, welke zco sterk waren dat de kamerdeur openging, even alsof het slot met geweld werd verbroken. Men is nog in het onzekere of men werkelijk aan een aardbeving dan wel aan de eene of andere ontploffing te denken heeft, want aan de rijkstele- graafkantoren is geen storing waargenomen, het geen het denkbeeld van een aardbeving nog twijfel achtig maakt. Toch is dit waarschijnlijk wel do beste verklaring van het zonderlinge verschijnsel. Immers de moerassige bodem kan oorzaak zijn geweest dat de electrische geleidingen niet ge stoord zijn. Ook te "Warmond heeft de schok zich doen ge voelen door het rammelen van deuren, meubels enz. met een golvende beweging. Geloofwaardige personen aldaar verzekeren dat zij tot tweemalen liehtslagen gezien en het gedruis als van donder voorafgaande hebben gehoord. Te Bloemendaal is van eene woning een scheur in den muur ontstaan en in eene andere de hang lamp naar beneden gevallen, terwijl in de Haarlem mermeer eenig huisraad door elkaar werd geschud, en by iemand de klok van don wand is gevallen» Vele huisbellen werden ook aldaar in beweging gebracht. Gelijk men weten kan is, ruim een eeuw geleden, in het alluviale (aangeslibde) gedeelte van ons land eon nog gednehter schok gevoeld; de toon te Am sterdam opgedane gewaarwordingen zijn destijds in plaat gebracht. Te Katwijk aan den Rijn werd de aardschudding waargenomen tweemaal achter elkander en met tosschenpoozen van circa twee seconden. Van ongelukken of toegebrachte schade van be lang hebben wjj niets vernomen. De telephonisohe verbinding van Aalsmeer met het rijkstelegraafkantoor Haarlemmermeer is thans gereed gekomen. Hoogstwaarschijnlijk kan met 1 April de dienst voor het publiek geopend worden. In de residentie loopt het gerucht dat prins Alexander huwelijksplannen heeft, en dat do prin ses, die onze kroonprins tot zijne gade en aanstaande koningin der Nederlanden zou verkozen hebben, niemand anders wezen zon dan de jonge, bevallige weduwe van onzen diep betreurden prins Hendrik. Te Rotterdam is op 51-jarigen leeftijd over leden de heer G. Van Houten, majoor van het lste bat. der dd. schutterij. De heer P. L. Steenbergen, algemeen kassier der Nederland8che Rijnspoorweg-maatschappij te Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen zijn ont slag nit die betrekking aangevraagd. Den offioier van gezondheid lste klasse bij het Nederl.-Indische leger L. Fischer, is de graad van med. chir. en art. obst. doctor aan de univer siteit te Brussel toegekend. Een 27-tal der aanzienlijkste ingezetenen in de provincie Friesland, met den Commissaris des Konings aan het hoofd, hebben zich thans tot eene provinciale commissie geconstitueerd, om gelden in te zamelen ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers van Paesens en Moddergat. Het heldhaftig gedrag van jhr. Van Asbeck bij gelegenheid der ramp te Muiden heeft, naar het Hlb. meldt, zijno kameraden genoopt, hem een stof felijk blijk van aandenken te vereeren ter waar deering van zijn even moedig als beleidvol optreden, waardoor ongetwijfeld nog grooter onheil is afgewend. Het voorwerp bestaat in een schoon bronzen beeld op marmeren kolom, een Grieksch krijger voor stellende, die een draak bekampt. Het opschrift luidt: „De officieren van het tweede regiment ves ting-artillerie aan hunnen kameraad jhr. F. W. A. baron Van Asbeck. Ramp bij Maiden, 19 Jan. 1883". De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan C. C. Krom, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergund, met ingang van 1 Mei a. 8., zijne notariëele standplaats van Woubrugge over te breDgen naar Oudshoorn; - benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arr. Alkmaar voor de kantons Hoorn en Medenblik, ter standplaats Hoorn, mr. J. E. J. M. Van der Kun, advocaat en procureur te 's-Gravenhage- benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Tiel mr. M. E. Booy, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn- aan P. Zaaijor, op zijn verzoek eervol ontslag verleeDd als burgemeester van Dirksland, met dankbetuiging voor de in die betrekking langdurig bewezen diensten- O. "Wolf, te Heilbron (Wortemborg), met ingang van 1 April a. s., benoemd tot onderwijzer in het pianospel aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Maastricht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1