De verleden week voor onze visschers met zulke rampzalige gevolgen gewoed hebbende stormen brengen een profetie in herinnering, welke reeds ongeveer zee maanden geleden van een Ameri- kaansch weerkundige, dr. E. Stone Wiggens, tot ons kwam en toen in verschillende bladen de ronde deed. Deze voorspelde toon nl. dat in Maart een vreeselijke storm in Indië, het zuiden van Europa, Engeland en vooral ook op het vasteland van Noord- Amerika zoa woeden, wolke het eerste zou waarge nomen worden in het noorden van den Stillen Oce aan en den llden Maart den meridiaan van Ottawa passeeren. Schepen, die kleiner zijn dan booten van de Canard-lijn, zouden hom niet kunnen weerstaan. Dr. Wiggens drong bij do regeoring op denoodige voorzorgen aan, en ried allen belanghebbenden, op hunne hoede te wezen, anders zouden honderden menschenlevens en millioenen dollars verloren gaan. Helaas, zijne profetie is maar al te zeer bewaarheid geworden, al was het nu niet precies op den be paalden datum! PrinsFriedrich Carl van Pruisen, wiens Oostersche reis nog niet geheel is afgeloopon, be vindt zich sedert eenige dageD te Jeruzalem, waar hij door den Torkschen gouverneur, Raouf-pacba, en de gezameulijke militaire en burgelijke autori teiten met de grootste onderscheiding wordt behan deld. Z. K. H. heeft reeds Bethlehem, Hebron en verscheiden andere heilige plaatsen in den omtrek van Jeruzalem bezocht. To Lechelles in den Elzas brak on langs brand uit in het schoolhuis. De onderwijzer, die zich met een vijftigtal jongens in de lokalen op de eerste verdieping bevond, wilde terstond de trap afgaan, maar word gestuit door rook en vlammen. Hij nam toen een kloek besluit en klom door het venster naar beneden. Hij liet do jongens één voor één omlaag springen en ving za op, met be hulp van andere mannen. Slechts één bezeerde zich, die door to onstuimig springen een been brak. Als men niet tijdig het gevaar had ontdekt, zouden de gevolgen vreeselijk zijn geweest. Een dikke kolendamp in een huis te Parijs deed vermoeden dat er in een der vertrek ken brand was ontstaan. Men kwam op eene kamer, bewoond door eene tot armoede vervallen jeugdige weduwe met haar tweejarig dochtertje, en daar zag men op den grond een pot brandende kolen, terwijl de moeder en haar dochtertje to bed lagen. Der vrouw gelukte de poging tot zelfmoord niet, doch het kindje was reeds gestorven. Een omstreeks 4 0-jarig werkman, inwoner van Parijs, had den avond bij een zijner kameraads doorgebracht en bij het naar huis gaan waren beide mannen lang Diet nuchter meer. Toen hij vlak bij zijne woning was, viel hij in een pot en dronken als hij was, kon hij geen hulp roepen. Des andreu daags vond men hem dood, met een ledige rumflesch in den zak. Uit de spaarbank van Tarareis 800,000 fr. gestolen. Te Blaenavon (graafsch ap Monmouth) werd zekere Ralph Deakon dood gevonden op een berg in de buurt. Hij was doodgevroren. Naast hem lag een gebroken whisky-flesch. Twee mannen had den hem dronken gezien, maar hadden hem laten liggen. De voorgevel van de kerk te Hodio (Biscaaie) is ingezakt; 3 personen kwamen om, 2G werden gekwetst. Te Florence is een groote massa sneeujw gevallen; de sneeuw viel niet in vlokken, maar bij massa's van drie duim breedte en het sneeuwde van vier uren des namiddags tot laat in den ayond. Ook in het zuiden van Frankrijk en langs de kust der Middollandsche Zee is het in de laatste dagen zeer koud geweest en heeft het zwaar gesneeuwd. Tusschen Nizza on Marseille is zelfs het spoorweg verkeer daardoor belemmerd geworden. Te Havannah is van een vleugel des schouwburgs aldaar verleden Zondag het dak inge stort op een in de lagere verdieping gehouden koffie huis. Verscheidene personen verloren bij deze ramp het leven. Terwijl te Parijs een vrouw even naar de keuken ging om iets te haloD, was haar kind, een nog zeer jeugdig knaapje, in oen pot met ko kend water gevallen. Toen de moeder terugkwam, vond zij slechts het lijk van haar kind, dat in dien korten tijd letterlijk geheel gekookt was. Volgens een door de „Times" ontvan gen bericht uit Peru zou de sta l Iquique in brand staan. atiaaj -TTywntrr^ 'V 1 i 1 r» BUITENLAND. Frankryk. "Wien heeft de manifestatie van Zondag voordeel aangebracht Niemand dan mej. Fernando d'Erlin- court, do vriendin van Louise Michel. Zij noemt zich artiste dramatiqae, en een directeur die haar thans laat optreden, kan op goede zaken rekenen, want zij is de heldin van den dag. Mej. d'Erlincourt is laüg, blond en bepaald mooi. Zij droeg Zondag een grooten vilten hoed met lange veeren en een élégant visite van gebrocheerd satijn, rijk met kanton omzet. Haar eigenlijke naam is Poirieux, natuurlijk Diet fraai genoeg van klank voor eene actrice. Zij geeft op 21 jaar te zijn, en woont rue du Temple 203. Het jonge meisje is eene dwepende revolutionaire en ging in allo anar chistische vergaderingen gloeiende verzen reciteeren. Haar vader, eon zeer fatsoenlijk uitziend man, met witten baard, is kassier in do groote spiegol- fabriek van Reutlioger Co. Eene geheeïe reeks van banketten en verga- doringen tor viering van de uitroeping der Commune in 1871 worden tegen den 17den en 18den dezer in on bniten Parijs aangekondigd. Naar men wil, zal deswege do Kamor, met het oog op mogelijke ongeregeldheden, eerst den 20ston hare zitting verdagen. De regeering heeft besloten aanstaanden Zon dag wettige sommatiën te richten tot de samen scholingen en, ingeval van verzet, inhechtenisneming en bloc te doeD. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen botreffende de rech terlijke organisatie van Tunis, met wijzigingen, daarin door den Senaat gebracht. In de couloirs der Kamer wordt verzekerd dat de tegen gisteren belegde bijeenkomst om te protesteeren tegen de meetings, welke zich de her ziening der grondwet ten doel stellen, is afgezegd omdat de meeste republikoinsche afgevaardigden, voornamelyk van de „Union républicaine", zich wenschten te onthouden. Het hof van appèl heeft de debatten in do zaak der „Union Générale" ten einde gebracht. Aan staanden Maandag zal vonnis gewezen worden. Het hof van assises te Moulins heeft gisteren de zaak CresdeLafarge behandeld. De beschul digden waren Diet verschenen. Hun wordt aanzetting tot plunderen en poging tot omverwerping van den bestaanden regeeringsvorm ten laste gelogd. Uit het getuigenverhoor bleek dat de beschuldigden in openbare vergaderingen te Montlucon oproerige taal hadden gevoerd. Zij werden ieder tot 2 jaar gevan genisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld. Groot-Britannië. Gisteravond om negen uren heeft eene zeer hevige ontploffing plaats gehad in het gebouw van het minis terie voor het paatselijk gouvornement te "West minster. Daardoor is groote schade aangericht. De voorgevel van het gebouw heeft veel geleden. Ook de naburige gebouwen werden vreeselijk beschadigd. De schok werd gevoeld tot in het Lagerhuis, waar de tribunes aan het schudden gebracht werden. Ver schillende geruchten over de oorzaak zijn in omloop, maar met zekerheid is dienaangaande niets bekend. Volgens do laatste berichten is hier van geen gas ontploffing sprake. Men schrijft do oorzaak toe aan dynamiet. [Zie verder de telegrammen.] De „Standard" meldt uit Nieuw-York dat de justitie Aylward opspoort, omdat hij vermoedelijk „nommer I" is. Aylward was vroeger in het Boeren- kamp gedurende den Transvaaloorlog en is thans in Colorado. ostoni'.-IIcmjsr-OJCoiiarcIiie. Het Huis der Afgevaardigden heeft gisteren goed gekeurd de voorloopige inning der belastingen voor April en het krediet ten behoeve van de genees kundige faculteit aan de Czechische universiteit to Praag. Daarna zijn het budget en de financiëele wet voor 1883 aangenomen. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten het volgend jaar eene internationale tentoonstelling te houden van voorwerpen, betrekking hebbende op stadsverbeteringen; 100,000 fl. zijn tot dat doel beschikbaar gesteld. De gemeenteraden van alle(?) steden van Europa, Amerika en Australië zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. Het Oostonnjkscho Parlement heeft met een groote meerderheid van stemmen machtiging ver leend tot het instellen van eene vervolging tegen den afgevaardigde Schoenerer, wegens het houden van oproerige toespraken en liet verstoren der open bare orde. De aangeklaagde zal voor het hof van assises terechtstaan. car m-rttff -? vi rt -v-xtecg v* Telegrammen. LONDEN, 15 Maart. In den roeiwodstrijd der universiteiten h*?oft Oxford de overv/inning behaald. Het bericht vaü de gedurende do avoücJzitting van het Parlement plaats gehad hebbende ont ploffing bracht zulk een paniek teweeg onder de leden, dat zij allen de vlucht namen. Men vermoedt dat do Fenians een groote dynamiet-mijn hebben gelegd en doen springen. In het bureel van de „Times" had hodonavond eene kleine ontploffing plaats, door het ontbranden van eene doos met buskruit, die in een van de. vensterkozijnen was neergezet. Er gebeur :n geen ongelukken. SOFIA, 15 Maart. Ten gevolge van hec jeeident van de afzetting van den metropolitan-bisschop van Sofia, hebben de ministers hun ontslag ingediend. Het is aangenomen. Do heer Soboleff, aau wien het vormen van een nieuw Kabinet opgedragen was, slaagdo daarin Diet. PARIJS, 16 Maart. Gisteren is te Argc-nteuil de Duitsche socialist Karl Marx gestorven. SOFIA, 16 Maart. Het nieuwe ministerie is ge vormd, met den generaal Soboleff als president e* Kyriak Zaukoff als minister van buitenlandsche zaken. BERLIJN, 16 Maart. (Part. Tel.) Verdere be richten uit Baden vermelden dat den 27sten Febr. het chemisch onderzoek der maag van Gortschakoff heeft plaats gehad, waarbjj phosphorussporon werden ontdekt, die echter door het springen van de retorten in het laboratorium verloren gingen. Merkwaardig 18 dat de vergiftigingsverschijnselen ophieidou sedert het verhoor der verdachten plaats had en een dokter voortdurend bij het ziekbed van den prins ver toefde. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortge zet; tot heden zijn nog geene inhechtenisnemingen geschied. Prinses Hendrik der Nederlanden, de er\" hertogin van Oldenburg, de hertogin van Connanght en prins Leopold tkindoron van prins Friedrich Carl) komen hier om met hunnen uit het Oosten terugkeerenden vader de zaken der erfenis van wijlen prins Carl te regelen. LONDEN, '16 Maart. Het is thans duidelijk go- bleken dat do ontploffing van gisteravond in de „Local Government Board" (gebouw van het minis terie voor locaal bestuur) te Westminster, is ver oorzaakt door dynamiet. De algemeeue opinie is dat zij het werk is der Fenians. Ten gevolge der ontploffing is de politiemacht in de Kamers van het Parlement verdubbeld; sterke wachtposten zijn geplaatst aan de verschillende ministeriëD, benevens speciale schildwachten voor de woningen der ministers. De „Times" zegt dat deze misdaad het antwoord der Fenians is op de rede van Gladstone in de Kamerzitting van Woensdag. Volgens de „Times" zal het Donan-tractaat ten gevolge van Rumeniës oppositie niet geratili- eerd worden voor over zes maanden. Hoewol de mogendheden de instemming van Rumenië erlangen, zal do weigering van dezen staat niets afdoen tot de bekrachtiging, door de mogendheden aan den inhoud van hot tractaat gehecht. In antwoord op eene yraag aan den heer Cross bövestigde de heer Harcourt in het Lagerhuis dat in de onderste verdieping van het ministerie voor het plaatselijk gouvernement eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij niemand werd gekwetst. Over de oorzaak worden allerlei onderstellingen gemaakt, maar dienaangaande wenschto hij geene mededee- lingon te doen, voordat het officiëele onderzoek is afgeloopen. Do minister voegde er bjj dat tegen halfacht in het bureel van de „Times" een doos is ontploft, die eene of andere ontvlambare stot bevatte. Ernstige schade is niet aangericht. LONDEN, 16 Maart. (Part. Tel.) De gisteren plaats gehad hebbende dynamietontploffing bedekte de aangrenzende straten een duim hoog met glas scherven en stoenbrokken. In het regeeringsgebouw zelf zijn twee kamer3 ingestort. Nabij de ontplof fingsplaats bevindt zicb de ambtswoning van Glad stone, die wegens ongesteldheid zijne kamer hield. De ontploffing werd mijlen ver gehoord: het schudden en kraken was zoo sterk dat het juist bijeengekomen Parlement meende dat het geheele parlementsgebouw zou instorten. Het dynamiet was oogenschijnlijk op eeu venster gelegd, in een nauw straatje uitkomende. De ontplof fing geschiedde vermoedelijk door eon lont.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2