DAGBLAD. X°. 70: 0. Vrijdag I© Maart. A0. 1833. Avond-editie. PRIJS DEZER COÜRAAT: Voor Laictea p«r B maanden.1.10, Fraaco per pmL1.4,0. Afxond«eqjk(i Nonuners.0.05. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeTen. PRIJS DER ABTERTESTIENj Van 16 regels 1.05. ledera ragel meer 0.17$>' Crootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocasseo» ren boiten da stad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich met 1°. April op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Ofliciöelü Kennisseviogen. Burgemeester en Wethouders van Leiden breien tér kennis van belanghebbenden, dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van zes obligaliëu tot een be drag van zes duizend gulden, behoorende tot de geld- leening van 500,000, aangegaan krachtens de raadsbe sluiten van 8 en 29 Augustus 1882, zijn uitgetrokken de Nos. 172, J85, 22-1, 278, 307 en 353, die op den lsten Juli a. s. aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip de obli gation ophouden rente te dragen. Burgemeester en Wethouders Toornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt in plaats van op Vrijdag den 23sten Maart c. k. zal worden gehouden op Woensdag den 21sten Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. jUSEmüft, ld Haart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bjzorgdzijn. Tot secretaris der gemeente Zierikzee is be noemd de heer Van der Lek de Clercq, doctorandus in de rechts- en staatswetenschap te Le?den. "Wij vernemen dat de heer Heemskerk, niet geslaagd zijnde in de opdracht tot kabinetsformatie, welke hij in het begin der vorige week van Z. M. had ontvangen, die opdracht jl. Maandag heeft nedergelegd en dat op dien dag gelijke opdracht is gedaan aan den voorzitter der Tweede Kamer, den heer Van Rees, die deze opdracht heeft aanvaard. Uit do aanvaarding dier opdracht kan echter nog geenszins worden afgeleid dat de heer Van Rees, mocht het hem wel gegeven zijn te slagen, zelf in het door hem geformeerde kabinet zou wen- schen zitting te Demen. De staatsraad mr. Verniers Van dor Loeff is van zijne zending naar Parijs, alwaar hij Nederland als gedelegeerde vertegenwoordigde op de confe rentie over de octrooien, in de residentie teruggekeerd. Iu de zitting der Eerste Kamer van heden werd het wetsontwerp tot sluiting eener geldleening van 60 millioen met den aftredenden minister van financiën behandeld. De heer Visser Van Hazerswoude, hoewel zich niet tegen het ontwerp verklarende, betoogde dat de bepaling van den rentevoet op 4 in plaats van 3 pet. den Staat jaarlijks een ton kan kosten. De heer Van Akerlaken onthield zijne stem daaraan wegens niet-aanwijzing der middelen tot dokking der rente eo aflossing en de heer Van Swinderen meende dat de behandeling eener zoo belangrijke wet met een aftredend minister niet wenschelijk was. Desniettemin achtte hij de totstandkoming der wet urgent, als door den fiuanciëelen toestand des lauds dringend gevorderd. De minister Yan financiën deelde in den aanvang van zijn antwoord aan de Kamer mede, dat de Koning aan een staatsman, buiten het tegenwoordig Kabinet, de formatie had opgedragen van een nieuw ministerie in plaats van dat hetwelk zijn eervol oatslag had gevraagd. De minister verdedigde daarna het wetsontwerp, hoewel, ten gevolgo van de amen deering door de Tweede Kamer van de rente van 3 in 4 pet., niet met zijn gewone warmte van overtuiging. Hij verdedigde mitsdien de wet alleen uit een oogpuot van urgentie, al benijdde hij zijn opvolger niet do wet uit te voeren. Daaraan knoopte hij vast een rechtvaardiging van zjjn finan cieel beleid, dat zich minder richtte op belasting- vermeerdering dan wel op belastinghervorming door betere lastenverdeeling. De heer Fransen Van de Putte beschouwde's mi nisters rede als een pleidooi voor de verwerping en als een pogiog om zich aan de verantwoordelijk heid voor de uitvoering to onttrekken. De minister ontkende dit. Hij was over de bezwa ren heengestapt ten einde de verdere creatie van vlottende schuld te stuiteD. Bij de beoordeeling van het tijdstip tot uitvoering zou hij alleen 's lands be lang tot richtsnoer nemen. Tevens deelde deminis- ter mede dat juist bij zijn aftreden een stijging van de opbrengst der middelen is waar te nemen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Do Kamer is op reces uiteengegaan. In het reisplan van den Koning en de Koningin is verandering gekomen. Niet op 27 Maart a. s., maar eerst 3 April zullen HH. MM. de residentie verlaten en zich daD, in plaats van naar de hoofd stad, direct via Vlissingen naar Engeland begeven, waar zij tot 16 of 18 April zullen vertoeven. Op dien datum zallen HH. MM. in de residentie terug- keeren en zich 26 April naar Amsterdam begeven, waar zij, zooals elk jaar, een week zullen verblijven en op 1 Mei de Internationale Koloniale Tentoon stelling openen. Van Amsterdam vertrekken HH. MM. direct naar Luxemburg, om op het landgoed „Berg" een maand te verblijven. (Dbl.) Het gerucht wil, en als zoodanig deelen wij 't mede, dat de Koning een schrijven aan den Raad van Beheer der Kod. Vereenigiüg Het Nederlansch Tooneel zou gericht hebben, waarin Z. M. het verlaDgen te kennen geeft, voortaan in de residentie geen stukken van Duitschen oorsprong te zien vertoonen. Dientengevolge zou in stede van „Een Domme Streek" door de Rotterdamsche afdeeling Dinsdag jl. te VHage „Anderhalf Millioen" zijn gespeeld. De toekomst zal leeren, of het gerncht waarheid bevat. (D. v. N.) Namens den kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers is aan de directie der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij verzocht, ten behoeve van den pionnierdienst, in gebrnik af te staan een gedeelte spoorbaan - zg. doodspoor - ten einde daarop te beoefenen het onbruikbaar maken en weder herstellen van spoorbanen. Naar het Hbl. verneemt, is de hoogleeraar in do ontleedkunde, dr. W. Berlin, thans rector magni- fiens der Amsterdameche universiteit, voornemens eerstdaags zijn eervol ontslag als hoogleeraar te vragen. In verband hiermede staat het bericht dat prof. Weber uit Utrecht vermoedelijk aan de univer siteit in de hoofdstad zal worden verbonden. Door do geneeskundige staatscommissie is de bevoegdheid van heelkundige verleend aan den heer S. J. Van Royen, med. et obst. doctor, en zijn toegelaten tot het 1ste gedeelte de heeren A. D. Anema en D. J. Hillinga, candidaat-artsen. Voor de retrospectieve tentoonstelling van onde kunst, welke tegelijk met de internationale te Am sterdam zal worden gehouden, is de beroemde schat der Sint-Servaas-kerk van Maastricht toegezegd. Geen Nederlandsche verzameling is zoo rijk aan de kostbaarste middeleeuwsobe kunststukken. Ook de Lieve Vrouwe-Kerk van Maastricht staat hare kerk sieraden af. Vele kerkbesturen in Limburg hebben hunne medewerking beloofd. Van verscheidene zijden is men aan het werk om deze tentoonstelling te maken tot een der schitterendste, die op dit gebied hebben plaats gehad. De heer D. Van der Keilen, directeur van het Nederlandsch Museum, neemt een werkzaam aandeel in de bemoeiingen der uit voerende commissie. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. A. F. X. LuvbeD, staatsraad in buitengewonen dieDst, thans rechter in de arrond.-rechtbank aldaar; - mr. C. Witholt benoemd tot schoolopziener in het arr. Bolsward;- den tijdelgken hulponderwijzer aan boord van Zr. Mo. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" J. H. Luiting, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer eervol nit die betrekking ontslageD. Gemengd Nieuws. De koloniaal A. L., dio zich alhier aan diefstal van een gouden horloge heeft schuldig ge maakt, is gisteren onder militair geleide naar Har derwijk overgebracht. L. had eerst nog aan het commissariaat van politie bekend onder de gemeente Zoeterwoude een paardendeken te hebben ontvreemd van zijn patroon, bij wien hij ongeveer 10 weken geledon in dienst was. Geen enkele schuit kwam gisteren te Scheveningen asü, hoewel er nog een twaalftal moeten terugkeeren. Door de visschers worden met het oog op het onstuimige weder nog geen aan stalten tot vertrek gemaakt. Waarschijnlijk zullen ze eerst in het begin der volgende week in zee gaan. Volgens een gerucht, zouden er vijf lijken van Scheveningsche visschers te Rockanje aange spoeld zijn. Ook onder do te Scheveningen achtergeblevene betrekkingen behoort eeDe vrouw, die in denjong- sten storm baar man en drie zoons verloor. Omtrent de oorzaak van het inderdaad gelukkig afgeloopen spoorwegongeval te Uitgeest verneemt men nog dat aAn het station aldaar twee wi8solwachters zijn. Een van deze was verleden week naar Amsterdam vertrokken en de tweede was ziekdaardoor werd een niet beëedigd persoon met bet werk aan de wissels belast. Toen bet onge val gebeurde, was de wissel wel over, maar niet aangesloten. Het eerste kan do chef zien, het laatste niet altijd. Te Kuilenburg hebben zich in éénewc- niüg voorgedaan twee gevallen van pokken; de ge vaccineerde vader lijdt aan gewijzigde, het niet in geente kind aan echte pokken. UtrDbl.) Tusschen heden en Zaterdag kan op nieuw een storm verwacht worden op de Noordsche en N.-Britsche kusten, met vlagen uit het Z.-Oosten door het Zuiden gaande tot het N.-Westen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zjjn in de maand Januari verongelukt 147 zeilsche pen, als: 13 Dnit8che, 6 Amerikaansche, 69 Engel- sche, 3 Oostenrijksche, 1 Chileensch, 3 Deensche, 1 Spaan8cb, 11 Fransche, 4 Grieksche, 2 Neder landsche, 11 Italiaansche, 12 Noorsche, 4 Portu- geesche, 2 Russische en 5 Zweedsche; hiervan zijn 15 schepen waarvan de berichten ontbreken. Voorts 21 stoomschepen: 2 Duitsche, 1 Amerikaansch, 8 Engelsche, 1 Deensch, 4 Fransche, 2 Italiaansche, 1 Portugeesch en 2 Zweedsche; hierbij zijn 2 stoom schepen waarvan ook de berichten ontbreken. Wederom brengen de buitenlandscho- bladen het bericht van den moord van een brieven besteller, die geldbrieven rondbracht te Berlijn. De man heette Kossath en had 30 jaren trouwen dienst achter zich. Toen hij niet op zijn gewonen tijd aan het postkantoor terug was, begreep men dat er een ongeluk gebeurd moest zijn, en ging men zijn spoor na. Men vond een aantal huizen, waar hij zijn© brieven gebracht had, en eindelijk het huis, waar hij was binnengekomen, maar dat hij niet verlaten had. De post-administratie wist dat hij daar 30

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1