1 en dan kreeg zij met een stok slagen op het hoofd, en om hare wintervoeten te genezen, gebruikte mama een hamer! Het blijkt dat deze stiefmoeder slechts 24 jaren ond is en reeds vroeger vier andere stiefkinderen op dezelfde wijze mishandelde. Omtrent hot uitbreken der longziekte te Marken-Binnen wordt nader gemeld dat het daar aan gestorven beest niet was aangekocht te Parme- rend, maar to Wormor, en dat gisteren de overige koeien van den stal (16 staks) als verdacht afge maakt zouden worden. Gisternacht hoeft do hoor Makow, vroe ger minister van binnonlaudsche zaken, thans voor zitter der commissie tot onderzook der Joden-quaestie in Rusland, zich door een pistoolschot van het leven beroofd, wegens de ontdekking van kwade praktijken in zijne vroogero betrekking. Hij laat verscheidene brieven na. Te Porcaritza (prov. Loor.) zijn door brand 5G huizen vernield. Eene vrouw kwam in de vlammen om. Te Bombay wordenjaarl ij ks 7000 lijken verbrand; do kosten zijn slechts 3000 pd. st. Te Serajewo, de hoofdstad vanBosnië, heeft het de vorige week zoo hovig en langdurig gesneenwd, dat velo huizen, onder den last der sneeuwmassa op de daken, zijn ingestort. - Do straten van Rizza zijn geheel met 3necuw bedekt, iets dat sedert 1835 Diet voorkwam. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting, welke gisteren door den gemeente raad van Parijs werd gehouden, gaf do prefect van politie voorlezing van de decreten, waarbij nietig verklaard worden de wenschen van hen, d:e afschaffing der prefectuur van politie en amnestie voor de staatkundig veroordeelden van Lyon en Riom vragen. De Raad nam in overweging een voorstel van den heer Joffrin, tot herstel der nationale garde, waponing van allo burgers, afdanking der politie, opening van geraeente-werkplaatson voor de werk lieden die zonder arbeid zijn, en het verleenen van 500,000 fr. als ondersteuning aan de werk- liedenvereonigingen. Op de vraag van een der leden over de ondoel matigheid der maatregelen, den 9den dezer op sommige punten genomen, antwoordde do prefect van politie dat hij verantwoordelijk was aan den minister van binnenlandsche zaken, maar aan don gemeenteraad geen rekenschap te geven had. Generaal Thibaudin heeft acht brigade-gene raals benoemd; drie hiervan behooren tot de infan terie, twee tot de cavalerie, twee tot do artillerie en één tot de genie. De minister zal deze week in de Kamer eenige wetsontwerpen betreffende de legororganisatïe indienen. Verscheidene personen, o. a. een journalist, zijn wegens deelneming aan de ongeregoldboden van verleden Vrijdag tot gevangenisstraf, sommigen van zes dagen, anderon van drie maanden, veroordeeld. IJiiitsclilancl. De „Rational-Zeitung" meent te weten dat het verzoek om ontslag van den chef der admiraliteit Von Stosch sedert acht dagen bij den keizer is ingediend. Het blad weet echter niet welk besluit door den keizer genomen is. De volgendo bijzonderheden over den dood van prins Gortschakoff worden uit Baden-Baden aan don Berlijnschen „Börsen-Kourier" geseind: De prins werd op 16 Februari 11. plotseling ziek; hij was aati herhaalde en verdachte blakingen onderhevig, en ondanks de zorgvuldige oppassing van mevrouw Braun (uit Berlijn) in haar huis „Villa Braun", Dam de ziekte toe. Ia den ochtend van Zaterdag 10 Maart werd de lijder bewusteloos, en Zondag-nacht 7 minuten vóór vier uren blies hij den laatsten adem uit. Zoodra het lijk koud was geworden, word het uit het sterfhuis naar het hotel „Europüischer Hof" overgebracht. Een gerech telijk onderzoek is ingesteld, en het lijk werd door het gerecht in beslag genomen. Het blad verklaart deze bijzonderheden uit de naaste omgeving des afgestorvenen ontvangen te hebben. Koning Lodewijk van Beieren bracht onlangs een bezoek aan Cosima Wagner. Hij kwam 's avonds te elf uren en bleef tot één uur 's nachts. Zijn aan bieding om den jongen Siegfried te Munchen te doen opvoeden, werd door de weduwe afgeslagen. Op wensch des konings wordt elkon dag een prachtige krans op Wagners graf gelogd. Bij den Bondsraad is ingekomen een nieuw ontwerp van wet, waarbij ter beschikking van de regeering gesteld worden 50,000 mark tot het ver strekken van onderstand aan de noodlijdenden door de overstrooming. Groot-BritonniS. De heer Fitz Maurice heeft gisteren in het Lager huis bevestigd dat de DöDau-conferentie verleden Zaterdag haren arbeid tot. een einde heeft gebracht. Het vastgestelde verdrag bestaat uit negen artike len; bovendien is een protocol ondertcekend, dat van gelijke kracht is als bot verdrag. De conferentie heeft lord Gianvillo verzocht, de besluiten aan do oevorstaten mede te doelen en ze tot toetreding uit te noodigen. De ratificatie is opzettelijk zes maanden uitgesteld, om de oeverstaten in de gele genheid te stellen van hunne toetreding te doen blijken. Lord Granville is gemachtigd, eene verdere zitting der couferentio bijeen te roopen, indien hij dit voor hot beoogde doel noodig acht. De heer Fitz Maurice geloofde dar do overeenkomst gunstig was voor den Britschen handel en zoowel aan de billijke eischen als aan het Europeesche volken recht beantwoordde. Verder werd medegedeeld 'dat bij do rogeering niets bekend was van de aankomst van oen Fransch eskader in do wateren van Madagascar, doch hot bericht der dagbladen dienaangaande waarschijnlijk juist zou zijn. Een Britsch oorlogsschip bevindt zich than3 ter reedo van Tamatave. Lord Harrington verklaardo dat te Kaapstad 1015, te Ratal 1560, in Zoeloeland 430 man Britsche troepen aanwezig zijn. Onderweg zijn er nog 94. Derhalve heeft men in het geheel 3099 man voor eiken govorderden dienst in Zuid-Afrika beschikbaar. Spanje. Verscheidene leiders der beweging zijn gevlucht. Te Xeres zijn opnieuw 113 personen gearresteerd, te Arcos 21, op andere plaatsen 120, o. a. te Grazalema, provincie Xeres, 22 en te Horn ach ucl os, provincie Cordova, 38. Een hunner, die onlangs wegens moord in hechtenis was gesteld, heeft be kend di9 misdaad te hebben geploegd op bevel van dö hoofden der bende van de „Zwarte Hand" en uit vrees van zelf te worden vorrnoord, indien hij weigerde te gehoorzamen. To Xeres planderde men de broodbakkerijen. In de gevangenis te Cadix is eene bloedige vecht partij ontstaan tusschen de gedotincorden, die van Xeres waren gekomen; een hunner werd met vuist slagen gedood. Men onderstolt dat hij bekend was met belangrijke geheimen en zijne medegevangenen hem ora het leven hebben gebracht, om hem te be letten iets te openbaren. Telegrammen. KONSTARTINOPEL, 12 Maart. De handels- tractaten met België, Spanje, Roord-Amerika, Zwe- don en Noorwegen, Rederland en Denemarken loopen den 12den Maart 1884 af, en heden is bekend gemaakt dat met deze Staten gelijktijdig onderhandeld zal worden over de wijzigingen van het tarief. De voornaamste veranderingen zullen zijn verhooging van de invoerrechten met S a 20 pet., een afzonderlijk tarief voor kleinoodiën, afschaffing van dcorvoerrechten voor artikelen die van de eene haven naar de andere gozouden worden. Al do mogendheden zijn welwillend gestemd, en dus zal de vaststelling van het nieuwe tarief op niet veel bezwaren stuiten. RIEUW-YORK, 12 Maart. De heer Folger, mi nister van financiën, lijdt aan malaria. Zijne ge- neesheeren bevelen hem eene zeereis aan. President Arthur is door eene zware verkoudheid aangetast en zal weldra naar het fort Monroe ver trekken, om daar te horstellen. CAIKO, 12 Maart. Een regiment infanterie zal uit Egypte naar Malta vertrekken en een tweede naar Gibraltar; eene batterij artillerie en eene compagnie genietroepen zullen naar Engeland terug- kceren. Op die wijze zal het effectief van het Engelsche leger in Egypte tot 6000 man worden teruggobracht. LONDEN, 12 Maart. Do stoomboot, die bij South Foreland gezonken is, was de „Ary Scheffer". De overige bijzonderheden zijn juist. BADEN-BADEN, 13 Maart. (Part. Tel.) De maag en de ingewanden van hot lijk van Gortschakoff worden wegens verdachte omstandigheden door de doctoren van rechtswege chemisch onderzocht. Gortschakoff bezocht den lGden Februari zijne be kende vriendin Lina Braun io bare villa alhier, welke bij haar eenige jaren geleden heeft cadeau gedaan uit dankbaarheid voor genoten boleefdheden. Onmiddellijk na aankomst opocbaarden zich reeds de gemelde opmerkelijke onpasselijkheid en bra king, hetgeen den hoogbejaarden vorst dadelijk zóó sterk aandeed dat de doctoren zelfs zijn vervoer naar de woning „Earopaischer Hof" verboden. Daarom bleef Gortschakoff tot zijn dood onder de verpleging van zijne veelgeliefde vriendin Braun, eene pikaüte brunette, die hij gedurende het congres in 1878 te Berlijn leerde kennen en die hem sedert dien tijd op al zijno reizen, bohalve naar St.-Pe- tersburg, vergozeldo. Ook zijne beide zoons leerden intnsschen genoemde dame wegens hare voortreffe lijke eigenschappen hoogachten. BERLIJN, 13 Maart. PartTel.) Het „Berliner Ta eblatt" van heden meldt dat de ingewanden van Gortschakoff door do justitie naar Freiburg, aan do Aüathomie, zijn gezonden, ten einde ze te onderzoeken. In de apotheken te Baden-Baden doet men nasporingen omtrent don verkoop van vergif. Het lijk blijft voorloopig te Baden. Het overbrengen er van naar de vorstelijke woning geschiedde onder toezicht van gerechtelijke ambtenaren. LB3IDKN, 13 Maart. De verwachting voor morgen is: zwakke wind, goed weer, wellicht nu en dan sneeuw of regen. Op de tentoonstelling van de afd. Rotterdam der Holland8che Maatschappij van Landbouw ia heden bekroond de heer H. M. Taverne te Leiden mot den lsten en 2den prijs voor de fijnste en zwaarste varkens, hier te laDde gokweekt en gemest. Raar wij vernemen, kan eerstdaags eene pro motie in de hoogero raDgon van het wapen der artillerie worden te gemoet gezien. Do majoor B. J. Couvée van het 2de reg. huzaren is van 's-Bosch overgeplaatst naar Haarlem. Naar men verzekert, heeft ook de ood- mioister Heemskerk een onderhoud met Z. M. gehad en herhaaldelijk mot den heer Yan Lijnden goconfereord. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Arasterdam, is in den afgeloopen nacht te één uur Dungene33 gepasseerd; - de „P. Galand", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde hedenoch tend te zes uren Lizard; - do „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is gisternamiddag te zes uren Scilly gepasseord; - de „Stella", van Am sterdam naar Rieuw-York, passeerde gisteren Li zard; - do „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zondag to Marseille- do „W. A. Scholten is dien dag van Rotterdam te Rieuw-York aan gekomen. KOLONIËN. BATAYIA, 7 Februari. Naar wij vernemen, zou de Regeering op voorste! van don legercommandant beslist hebben dat mot het oog op den tegenwoordigen toestand te Atjeb do vrouwen van officieren hunne echtgonooten niet meer derwaarts mogen volgen. 'Java-Bode Door de geduchte regens van hedennacht ei morgen stond het Koningsplein, Gang Holle enz dieper onder water dan den laatsten keor. De plaatsen, die elders „blank" staan, zijn te veel on op te noemen. Hedenmiddag tegen één uur is op den Citadel- weg tegenover het gebouw van den heer Cavadioc de kaaimuur ingestort en mot al de daar staande boomen, de gaslantaars en een stuk weg in de kali gestort. Kettinggangers zijn terstond aan he: herstellen gegaan. De commissaris tot regeling van het rechtswezen mr. Der Kinderen, zal zich in Maart a. s. naa' Sumatra's Oostkust begeven om eene nieuwe rechts pleging aldaar voor te bereiden. De komst vai dien hoogen staatsdieuaar is voor de landbouw industriëelen hoogst gewonscht. Luidens een van den Rederlandsehen consul-gene- raai te Bangkok ontvangen bericht, is de ex-regen' van Siam den 19den Januari jl. overleden. Yan 21 tot en met 27 Januari werd nergens veepest geconstateerd. De Koninklijke Natuurkundige Vereeniging alhie heeft, met medewerking van dr. Treub, te Baiten zorg, het plan opgevat om een gedenkteekon opt richten voor wijlen don beroemden en zoo hoog' verdienstelijken plantenkenner Teijsmann. De g* noemde Yereenïging heeft daartoe in commissie b* noemd behalve don heer Treub dr. Sluiter, zoöloo? en dr. Van der Burg, geneosheer, beiden hier te Batavii Uit verschillende residenties komen berichten Os ten gevolge van den hoogen waterstand vele sawaW door overstroomingen werden geteisterd, waarbij groot aantal bruggen on dammen gedeeltelijk wcgl

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2