Avond-editie. i\T°. 707i>. A". 1883. PBIJS DFZEB COURJUST: foor Leidea per S maanden.1.19. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nomroers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEE ABVEBTENTIBK Van 16 regels f 1.06. ledore regel meer 0.1 7$» Groolere kliert naar plattMvimta. Voor hel incuses- ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich met 1°. April op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden ad 0.74 in rekening gebracht. LKIDK1V, IS Maart. Op de vierde kunstbeschouwing van „Ars Aemula Naturae", Donderdag as. dos avonds van halfachfc tot tien uren in de Stads-Gehoorzaal te houden, zal ter bezichtiging worden gesteld de portefeuille van mr. W. J. Roijaards Van den Ham, te Utrecht. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 1 toten met 7 Februari. Door het gezelschap van den heer Vau Zuylen werd gisteravond hier de voorlaatste voorstelling vad het abonnement gegeven, bestaande uit de opvoering van een der nieuwsto stukkon van l'Ar- ronge, door eon onzer stadgenooten zeer verdien stelijk vertaald onder den titel „Onnadenkendheid". Zagen wo ons een vorige maal verplicht op te mer ken dat de inhoud van hot blijspel „niet veel bij zonders" was, het doet ons genoegen van dit stuk het tegenovergestelde te kunnen getuigen; het bevatte zelfs degelijke tafereeltjes en liet. ver schillende familieomstandigheden zien, waarvan on nadenkendheid de hoofdoorzaak was. De heer Van Znylen was natuurlijk als Sturzenbacber weder on verbeterlijk en „zonder pedanterie durven we te beweren", dat, waonoer hij had ontbroken, voor moaigeen het stuk in aantrekkelijkheid voel zou hebben verloren. De heer Chrispijn als Otto Van Eykmaou had blijkbaar veel studie van zijn rol ge maakt; maar ook de overigen waren allen zeer goed op huune plaats, zoodat wij niet twijfelen of „Onna denkendheid" zal laDgen tijd onder de goedo blij spelen van den heer Van Zuylon worden genoemd. Blijkens de opgaven betreffende de sterfre in eeuige groote gomeeateu des lands ia Januari 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 29.3, Arnhem 2.65, Dordrecht 34.5, 's-Gravenhage 26.5, Groningen 31.4, Haarlem 31.9, 's-Hertogenbosch 33.7, Leeuwarden 21.9, Lei den 31.8, Maastricht 20.2, Rotterdam 31.4, Utrecht 34. Door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij is aanbesteed, volgens bestek No. 301het uitvoeren van timmerwerk, met enkele bijkomende werken in vier pereeelen. Laagsto inschrijvers waren: P. Van Essen, te Halfweg, het 1ste perceel voor 4887 A. Van Dijk, te Noordwijkerhout, het 2de perceel voor 1973; G. H. Van Diest, te Voorschoten, het 3de perceel voor f 1350; en J. H. De Swart Zn., te VHage, het 4de perceel voor f 1497. Tot gemeente-secretaris te Ter Aar is uit 28 sollicitanten benoemd de hoer Leo Libourel, volontair ter secretarie der gemeente Duiven. Volgens hot verslag aan de leden van de Vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteu ning in geval van overlijden, is de toestand zeer gunstig. Het ledental klom van 1540 tot 1615. De rekeniDg bedroeg in ontvaDgst en uitgaaf f 14,122.26 J en er hadden 13 uitkeeringen plaats a 550, alleB over 1882. Naar men aan het D. v. N. bericht, werden or in do laatste dagen pogingen aangewend tot het vormen van een kabinet, waarin geen liberalen zitting zouden hebben. Hoe onwaarschijnlijk het aan genoemd blad ook voorkomt, men meent toch dat deze pog'mgen, zelfs spoedig, kans van slagen zouden hebben. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werk zaamheden hervat. Medegedeeld werdlo. dat van den minister van financiën zijn ontvangen inlichtin gen op een aan de Kamer ingezonden adres van Ph. Von Roesgen Von Floss (in banden gesteld van de commissie voor de verzoekschriften) en 2o. dat ingekomen zijn de twee laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, nl. die tot het aangaan van ecne geldleening ten laste van don Staat en tot onteigening van een sloot to Zaandam welke stukken verzonden naar de afdeelingon zijn, welke opnieuw werden samongesteld. De zitting is daarop gescheiden. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Febr. 11. opgebracht f 7,223,034, tegen ƒ6,730,115 in Februari 1882, en gedurende de eerste twee maanden van 1883 13,889,858, tegen 13,076,366 in hetzelfde tijdvak vau 1882. Het 2/n dorramiüg bedraagt 17,319,862. In de vergadering van de Kon. Academie to Amsterdam werd verslag uitgebracht over de Latijn- sche verzen-prijsvraag (logaat-Hoeufft). Er waren tien gedichten ingekomen; geen werd bekroond of zelfs eene eervolle vermelding waardig gekeurd. Den 5den April a. s. zullen de gebouwen en erven van den nieuwen Rotterdamschon schouwburg in veiling worden gebracht. Wellicht kan dit van invloed zijn op de bespeling van dezen schouwburg door den heer Van ZuyloD, doch do gebouwen zijn nog verhuurd tot 30 Juni 1888 en vijf jareu in optie. Het is een bekende zaak dat over het alge meen de paarden der cavalerie „kleven", anders ge- zegd, geneigd zijn bij den t^oep te blijven, zoodat het moeilijk valt, dikwijls niet mogelijk is9 een enkel ruiter met paard don troep of den stal te doen verlateD, ora aan de eene of andere opdracht te voldoen. Het feit heeft zich meermalen bij manoeu vres voorgedaan dat een huzaar, aan wicn eon ordonuance-dienst was opgedragen, een tweedo paard moest wordon toegevoegd, daar het zijne, alleen, niet van het escadron was te verwijderen. Ten einde dat „kleven" tegen te gaan, althans aaumerkeiijk te doen verminderen, zullen, naar men verneemt, dezen zomer bij bovengenoemd wapen voor schriften wordon gegeven, nopens het afzonderlijk en op afstanden rijden. Het stoomschip „Prins Alexander", van Ba tavia, wordt heden te IJmuiden verwacht; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Niouw-York, passeerde gister- namiddag Lizard. De gewone audiënties van den minister van financiën op Donderdag en van den minister van marine op Vrijdag a. s., zullen niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is door de politie alhier aangehouden een met verlof zijnde soldaat van het koloniaal werfdepot, die haar door een paar burgers was aangewezen als zich te hebben schuldig gemaakt aau diefstal van een gouden horloge ten nadeele van den goud- en zilverkashouder v. D. alhier. De tienjarige S., wonende in de Kai- serstraat, vermaakte zich hedenmorgen omstreeks twaalf uren op het Rapenburg met op de sneeuw te glijden, en had daarbij zoo'n groote vaart, dat hij in het water terecht kwam. Een voorbijganger bracht den drenkeling op het droge. Men schrijft ons uitKatwijkaanZee: De laatste bommen, welke in den hevigen storm van 6 dezer meer op verren afstand aan anker ge legen hebben of to IJmuiden waren binnengekomen, zijn heden alle behouden aangekomen, waarvan som mige met verlies van touwen, ankers, mast en zwaarden. Zo besomden van 20 tot f 80. Het groot ste deel bracht geen visch aan. De vischpryzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor tong 0.20 a 0.80, bunschol 0.50 a 0.75 on rog 0.60 a 1 per stuk; voor buitenlekschol f 8 a 10en scharren 5 a 6 per mand. De heer H. L. Feun, aan het Warmon derhek, had hedonnamiddag omstreeks twee uren weder het geluk twee otters onder schot te krügen, die hij doode'ijk trof. De dieron zijn van kolossale grootte en zullen voor belangstellenden gedurende acht dagen ter bezichtiging worden gesteld. Een 10-jarig zoontje van de wed. L. v. d. Zou te Haarlemmermeer is zoodanig door oen driewielige kar overreden, dat het in bedenke- lijken toestand verkeert. Yolgens de N. R. C. moet het geble ken zijn dat de gewezen burgemeester van Loos duinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde admi- nistratiën of van de onder hem berustende waarden. Ten vervolge op haroberichtenbotref- fende de ramp, welke enkele visschersplaatsen in de noordelijke provinciën van het Rijk getroffen heeft, zegt de Leeuwarder Crt. dat eene huivering haar door de loden gaat bij het ter nederschrijven van de doodenlijst, althaus eene lijst van vermiste zeelieden uit Moddergat, die in den storm van 5 op 6 dezer vermoedelijk den dood in do golven hebben ge vonden. Yan de meesto dier 83 namen kan met zekerheid do dood worden gemeld. Verpletterend is het te lezen, hoevelen uit één gezin zijn weg gerukt, hoe tal van vrouwen en kinderen diep in rouw zijn gedompeld. Zij, die behouden zijn, ze?gèn dat eene hevige branding in het Friesche Gat als oorzaak van de vreeselijke ramp is te noemen. Mogen bij het medelijden met tal van ongelukkige gezinnen ook de handen geopend worden van de gezegenden der aarde en van heo, die zich in een gelukkig geziu mogca verblijden, opdat het ver schrikkelijk lijden althans eenigszins worde gelenigd. De commissie bestaat uit de heeren D. Do Vries, burgemeester van Dokkam, Adolf Van Slooten, wethouder; J. L. Barnoveld, wethouder; ds. W. M. De Vries, predikaat bij de Remonstrantsche ge meente; dr. A. H. De BoerJ. M. Goslings, notaris J. Van der Veen en T. Kuhlmanu. Treurig was de afloop van een brand in de woning van Scholten even buiten de kom van het dorp Helledoorneene inwonende, half idiote vrouw kwam in de vlammen om. Geheel ongekleed gelukte het den overigen personen mefc groote moeite het brandende huis to verlaten. Hot vuur was zoo hevig dat alle aangewende pogingen tot redding vruchteloos bleven. Een koe, een var kon en een geit verbrandden mede. Een gebouwtje, onder Willeskop ge legen en door 4 gezinnen bewoond, is gisternacht, tot den grond toe afgebrand. De bewoners, die zich met moeite konden redden, zullen door hunne medeburgers schadeloos worden gesteld. Het huisje was maar voor 400 verzekerd. In de nabijheid van het station Bent- heim heeft eeD ernstig ongeval plaats gehad. De rangeermeester K., bezig zijnde met het rangeoren, is door de gladheid uitgegleden en met de beide beenen onder een der wagens gekomen, welke hem oven onder de knie zijn verbrijzeld. Clara Theresa Harpour, ond 11 jaar, wonende te Londen, werd door hare stiefmoeder, ra lompen gekleed, weken achtereen op water en brood gevoed en eens zelf drie dagen en nachten zonder voedsel gelaten. De buren kwamen erachter en de stiefmoeder is voor het gerecht gedaagd. Men vond het kind schrikkelijk vermagerd; het woog slechts 36 pondhet lijf was bedekt met blauwe plek ken en zweren; op den rug had mama haar mot een gloeiende pook gebrandeen harer vingers was half verbrand en in de hand vond men de sporen van een vork, waarmede die was doorstoken. Nu

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1