LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7073. Dondardag 8 Maart. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PHIJS DEZER C0URA5T: foor Leidea per 8 maanden,1.10. s'rssca per post.1.40. AfaoodwigLa Ncmmera... 0.05. Den Courant wordt dageljjks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES) Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.47$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incass-.** ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. J>H Noninicr bestaat uit TWEE BLADEN. LEIBEN, 7 Maart. Hedenmorgen werd op de roomsch-katholieke begraafplaats aan de Zijlpoort ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen onzen stadgenoot den heer D. A. Schretlen. Op verlangen van den overledene geschiedde de plechtigheid op convondige wijze en werden aan hot graf, na de kerkelijke ceremoniën in de kapel, geene toespraken gehouden. Toch was de lijkbaar met zes fraaie kransen en een kruis van levende bloemen bedekt en op den doodenakker een aanzienlijke menigte aanwezig, als een laatste hulde aan den afgestorvene. Het gedenkteeken van Leidens ontzet (monu ment voor Pieter Adriaanszoon Yan der Werf) zal geplaatst worden op de Ruïne, indien de gemeen teraad op het daartoe strekkend verzoek gunstig beschikt. De tegenwoordige minister van binnen- landscbe zaken heeft daartegen geen bezwaar, bij aldien slechts voor het stichten van Rijksgebouwen voldoende ruimte overblijve. De Staatscourant van heden bevat het verslag der commissie van 1 Aug. 1882 tot 1 Aug. 1883 belast mot het afnemen der practische examens te Leiden voer apotheker. Volgens het Weekblad van minder couranto of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan - deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 110 pet.; de aand. Leidscho Duin watermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd en verhan deld tot 200 pet.; de aand. straatweg en vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 123/% Pct- Het „Geneeskundig jaarboekje voor Neder land 1883" verscheen bij Van Hengel Eeltjes te Rotterdam. De bijval, welken do eerste jaar gang van dit practische boekske heeft gevondeD, deed besluiten het aanmerkelijk nit te breiden, zoo dat het thans is verschenen in twee gedeeltenhet tweede gedeelte bevat namelijk afzonderlijk de per sonalia, do organen van personen en vereenigingen, welke afdeeling van Rotterdam is uitgebreid tot Amsterdam, ?s-Gravonhago, Utrecht, Groningen en Leiden. Zoo zal hot boekje in nog ruimer kring op prijs gesteld worden. Alles wat op de geneeskunde enz. hier ter stede betrekking heeft, vindt mon er uitvoerig in vermeld. Met het afgraven der dningronden tusschen Katwijk aan Zee en Rijnlands uitwateringskanaal zijn een honderdtal arbeiders druk bezig, en weldra zal mot het maken der straatwegen worden aange vangen, waarvoor de steen wordt aangevoerd. Langs het strand wordt een 20 meter breede weg aangelegd, welke aansluit aan de hoofdstraat van het dorp en later zal worden doorgetrokken tot aan de buitenslcizen van Rijnlands nitwaterings- kanaaldaarmede evenwijdig worden nog een 4-tal straten landwaarts in aangelegd, en ook een 4-tal loodrecht op den langs het strand aan te leggen weg. Alle wegen zullen een breedte hebben van 20 meter, en aan beide zijden worden langs de huizen trottoirs ter breedte van 3 meter gemaakt. Te Wassenaar bedroeg het schoolverzuim in de beide afgeloopen maanden nog 10 percent. En dat in een tijd, die gekenmerkt wordt door het minst ontrouwe schoolbezoek! De heer Binnendijk, genees-, heel- en ver loskundige te Alfen aan den Rijn, heeft gisteren na ruim vijftigjarigen dienst de praktijk nedergelegd. Ter gisteren gehouden vergadering van de Stoombootmaatschappij „Boskoop—Waddingsveon Gouda", bleek uit de gedane en goedgekeurde reke ning en verantwoording over 1882, dat bedoelde Maatschappij zich in vooruitgang heeft te verheugen. Wel werd op do exploitatie nog verlies geleden maar, als men het bedrag daarvan - ODgeveer ƒ300 - vergelijkt met wat in het eerste jaar der onder neming (dat slechts van JuniDecember 1881 liep) werd verloren, nl. circa 2300, dan moet deze uitkomst zeker zeer bevredigend heeten. Genoemde Maatschappij laat drie- a viermaal per dag eene boot, „de Vooruitgang" genaamd, en zoowel voor het vervoer van personen als van goederen inge richt, naar Gouda varen. Daardoor is de gelegen heid om zich naar laatstgenoemde plaats te begovon. tot 10- a 12-maal per dag gestegen. De gemeenteraad van Gouda besloot gisteren zich te wenden tot de Provinciale Staten van Zuid- Holland mot een adres, ten eindo te verzoeken geen subsidie te verleenen voor de verbetering van den waterweg Amsterdam—Rotterdam, tenzij daarbij de richting werd gevolgd van het zoogenaamde plan C, waardoor genoemde weg meer in de nabijheid zou komen dier gemeente dan volgens het Regee- rings-ontwerp het geval zou zijn. - Tot directeur voor de inrichting tot opleiding van bewaarschool- houdereseen is benoemd de heer J. Gouda, hoofd der eerste kostelooze school aldaar. Do afdeeling Westland van de Holl. Maat schappij van Landbouw heeft thans besloten dat in September te Naaldwijk een landbouwtentoon stelling gehouden zal worden. De gemeenteraad van Naaldwijk verleende 200 subsidie. Men deelt ons mede dat het Barendsz-concert op 20 Februari 11. te Amsterdam in „Folix Meritis" door de dames Klait enz. gegeven, do belangrijke som heeft opgebracht van 1517.37'/2, welk bedrag is afgedragen aan den penningmeester van het Am- sterdamsche sub comité van de Yereeniging „de Willem Barendsz", welke VereenigiDg gelijk men weet ten doel heeft om de opsporing van het Ne- derlandsche Poolschip „Yarna" te bevorderen en dus van geheel anderen aard is dan het „Willem- Barendsz-fonds" voor oude en gebrekkige zeelieden op Terschelling. In de gisteren gehouden zitting van don gemeenteraad van 's-Gravenhage is aan dr. W. F. Koppeschaar, overeenkomstig zijn verzoek, met al- gemeene stemmen eervol ontslag verleend als'direc- teur der Hoogere Burgerschool voor jongens aldaar. Yanwege het Dagelijksch Bestuur was vooraf, nadat de heer Pols protest had doen hooron tegen do meeDiDg alsof de leerlingen in hun recht waren, door den heer Du Tour te kennen gegeven dat men op alle wijzen vruchteloos getracht had den heer Koppeschaar van zijn besluit terug to brengen. Het bestuur der Nederlandsche Verecniging tot bescherming van dieren te VHage heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het dringend verzoek het gebruik van honden als trekdieren op de provinciale wegen te verbieden. Ter benoeming van een onderwijzer late kl. aan de school voor onvermogenden aan deTulling- 8traat te 's-Hage, zijn voorgedragen de hecron H. A. Ekker, hoofd der school te Penr6um, J. Bake- wel, onderwijzer te Haarlem, en A. Harlband, onder wijzer te Wormerveer. De „Christelijke Schoolbode" bevat de nieuwe regeling, die door de Yereeniging voor christelijk- nationsal schoolonderwijs is vastgesteld voor het sohooltoezicht. Het sohoolgebied der Vereeniging is verdeeld in 16 districten. Noord-Brabant en Lim burg vormen samen één district, Gelderland, Zuid- Holland en Friesland zijn elk in drie districten ver deeld, Noord-Holland in twee; Zeeland, Utrecht, Overysel en Groningen vormea ieder één district, terwijl Drente tnsschen de beide laatstgenoemde districten verdeeld is. In ieder district is een districtsraad, die door gaans nit drie, soms nit meer leden bestaat. De secretaris van dezen districtsraad wordt steeds recht streeks door de hoofdcommissie benoemd en is van deze in bepaalde gevallen afhankelijk; hij geniet een toelage van 100 per jaar, bonevens vergoe ding van bureaukosten. In de gisteren te Amsterdam gehouden algo- meene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een subsidie van 5000 toego- staan aan de internationale landbouwtentoonstelling, die daar in 1884 zal gehouden worden. Yerder is besloten in het laatst van dit jaar een wedstrijd te doen houden van maaiwerktuigen en zelfbinders. De Bell-Telephoon-maatschappij, eerst den 6den December 1880 opgericht, heeft nu te Am sterdam reeds 915 geabonneerden in haar net op genomen, terwijl te Rotterdam, waar eerst den laten Maart 1882 met den aanlog werd begonnen, thans het aantal geabonneerden 376 bedraagt. In Arnhem zijn 80 geabonneerden toegetreden en is de dienst reeds sedert 1 Augustus 1882 geopend; te 's-Gra- voDhage en te Utrecht worden contraal-bnreanx opgericht. De uitkomsten in deze verschillende plaat sen verkregen hebben do stoutste verwachtingen der maatschappij overtroffen. Niet alleen dat reeds aanstonds een zeer aanzienlijk getal geabonneerden zijn toegetreden, maar in elk der bovengenoemde steden neemt bet aantal bjjna dagelijks toe. Daar entegen zijn, niettegenstaande de maatschappij thans in ons land meer dan 1400 geabonneerden telt, slechts twee abonnementen opgezegd. Te Deventer hoeft een ingezetene aan het gemeentebestuur het denkbeeld in overweging ge geven om zonder geldelijke opofferingen voor de gemeente te trachten eenigo kostbare bloemperken op de publieke wandelwegen aan te loggen. Hij wil namelijk, dat aan de Deventer bloemisten oenige perken van het plantsoen kosteloos zollen worden afgestaan, om die, op verschillende wijze, naar eigen smaak mot bloemen te bezetten, met ver gunning om die perken als reclame te gebruiken. Zoodoende kreeg de gemeente een kostelooze plant soen-versiering, en werden de bloemisten in staat gesteld aan het publiek een proefje van hunnen smaak te leveren. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van art. 126 der wet op het hooger ondorwjjs, werd het gevoelen uitgesproken dat de noodzakelijkheid tot herziening dier wet niet gelegen is in de aanneming eener wijziging van art. 82 van hoofdstuk Y der Staat8begrooting voor 1883 door do heeren Bichon Yan Ij8solmonde c. s., maar in de wijze waarop de wet is uitgevoerd. "Waren aan een hoogleeraar bij zijne benoeming meerdere vakken opgedragen dan tot nu toe blijkt te zijn geschied, dan zou men niet telkens tot vermeerdering van het aantal hoog leeraren kunnen worden genoodzaakt. Het is niet te ontkennen dat er op dit oogenblik hoogloeraren zijn, die volkomen geschikt zonden zijn om thans nog onbezette zetels te vervallen, maar die ten gevolge van art. 53 tweede alinea der wet op het hooger onderwijs daartoe niet genoodzaakt kunnen worden. De vraag werd gedaan in welke vakken aan de Rijks-universiteiten hoogleeraren gemist worden. Door de geneeskundige staatscommissie is heden bevorderd tot arts de heer J. Rentmeester en zijn toegelaten tot het late gedeelte de heeren J. Ch. H. H. Mackay en D. Aletrino, cand.-artsen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, overwegende dat op 13 Maart a. 8. een tentoonstel ling van vet vee te Rotterdam zal worden gehou-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1