Bij een teFijnaardgowoedhebben- den kevigen brand bij den landbouwer J. Dc H., aan het Kwartier, lag in korten tijd de nog nieuwe graan- en veeschuur in de asch. De brand werd zoo laat ontdekt, dat er zoogoed als niets kon gered worden. Daardoor verbrandden ook twee paarden, negen stuks rundvee, klein en groot, circa 50 HL. nog ongodorschte tarwe, verder haver, de geheele voorraad hooi, enz. Eene arbeiderswoning, dicht bij de schuur, brandde met den gehoelen inboedel af, waarbij de bewoner en eigenaar G. T. geduchte brandwonden bekwam. Een gunstige wind redde de overige woningen dier nogal bevolkte buurt. Het schip „Jacob" is te Ylaardingen bifcuengekomen mot verlies van een man der equi page. In do Noordzee sloeg nl. de 25-jarige matroos J. Kooy overboord. Do odgelukkige was eerst sedert kort gehuwd. In Stettin zal word en opgorichteene kunstboterfabriek van zeer grooten omvang. De geheele inrichting mot alle machinerieën is besteld bij onzen landgenoot E. H. Bogemann te Helmond. Omtrent de meervormelde vereeniging „de la Mano cegra" der Zwarte Hand, in An- daluaië, worden o. a. de volgende bijzonderheden gemeld: De propaganda dezer anarchisten dagteektnt reeds van verscheidene jaren geleden, met Xerez, Graza- iena, Ubrique en Arcos De la FroDtera tot middel punten. Tot dusver is geconstateerd dat de geheime rechtbank veertien doodvonnissen heoft uitgespro ken, welke ook alle ten uitvoer zijn gelegd. De deelnemers aan het genootschap kunnen in drie soorten worden gesplitst: de dweepers, wion het om eene gewelddadige herschepping der maatschap pelijke instellingen te doen is; de misdadigers en vagebonden, die veelal de handlangers en werktui gen der geheime rechtbank zjjn; allen, dio door vree3 en schrik tot aansluiting genoopt worden. In de statuten des genootschap?, welke men in handen heeft, wordt als zijn doel uitgesprokendo armen en verdrukten tegen hunne dwingelanden, beroovers en beulei te beschermen. De „Zwarte Hand" verklaart alle rijken vogelvrij; om hen te bestrijden zrjn alle middelen goed en noodig, „he staal, het vuur, het vergif of de laster niet uitge zonderd." Het genootschap verklaart te haudelen in overeenstemming met alle dergelijke vereenigin- gen buitenslands. Zijne organieke bepalingon zijn kort en krachtig; de doodstraf is er schering en inslag. Elk bevel, aan een lid gegeven, moot on voorwaardelijk worden uitgevoerd. Wie er zich aan onttrekt, wordt als verrader aangemerkt. Eik lid is gehouden om zijne betrekking tot het genootschap en zijne gevoelens dienaangaande te ontveinzen. Men wordt niet opgenomen dan na eeo proeftijd te hebben doorgosfaan. Eerst daarna mag de can- didaat voor do „ingewijden" van de groep, waartoe hij behooren zal, verschijnen, die daarbij alle voor zorgen tegen verraad of overrompeling nemen en na een verhoor over hem stemmen. Niemand wordt aangenomen dan met algemeene stommen. De gewone vergaderingen der geheimo rechtbank worden den eersten van elke maand gehouden; daarin wordt rekonschap gegeven van de uitvoering der vroegere besluiten, het doeltreffende der aange wende middelen of de wenschelijke verbeteringen in de samenstelling des gonootschaps overwogen en nieuwe bevelen uitgevaardigd. Elk eedgenoot betaalt eene bijdrage van 5 centimes in de week voor de kosten. Wanneer de personen der veroordeelden onbe reikbaar zijn, moet zooveol mogelijk schade worden toegebracht aan hunne bezittingen. Geen enkele overweging van vriendschap of banden des bloeds kan van het ter dood brengen eeos verraders weer houden. Wanneer eene bepaalde groep tot de uit voering van zulk een doodvonnis buiten staat is, worden eedgenooteu van elders daarmede belast. - Verschillende middelen worden aangegeven om het -geheim des genootschaps te bewaren, als daar zijn veelvuldige naamsveranderingen, cijferschrift enz. De algemeen door deze bende verspreide schrik is zoo groot, dat men te Arcos gevangengehouden personen naar Cadix heeft moeten overbrengen, uit vrees dat zij met geweld uit de gevangenis zouden worden bevrijd. Gelijk men weet, moet het getal eedgenooten duizenden bedragen, waaronder ettelijke notabelon worden genoemd. De rechtbanken zullen reeds in tweehonderd processen hobbon uitspraak te doen. Intusschen schijnt de „Zwarte Hand", naar mate zich de gevangenissen met haro aanhangers vnllen, gansch niet van zins den strijd op te goven do brandstichtingen en rooverijen houden aan en de dagbladen zijn eenstemmig in de verklaring, dat zelfs in dit klassieke land der bandioten zulk eene organisatie bij menschengoheugen niet is aanschouwd. Elf to Espera, in de provincie Cadix, gevangen gezette personen verklaren, dat zij met 223 mede gevangenen zich verbonden hadden om landeige naren of hum e rentmeesters om te brengen, brand te stichten en te plunderen. BUITENLAN 1>. Fa-a-nlii-jiijlCo Hot hof van appèl te Parijs heeft het hcoger beroep, door Bontoux en Feder, de ex-directeuren van do „Union Générale", tegen het vennis van de rechtbank ingesteld, verworpen en dat vonnis vol komen bevestigd. Paula Minck heeft to Marseille eene lezing gehouden ter weerlegging van eenige stellingen van Laysoü. Het giüg er zóó rumoerig toe dat niemand iets van de conferencière heeft gehoord. Stoelen en banken vlogen door de zaal. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren ovor het voorstel tot grondwetsherziening be- raa-"! laagd. De heer Jnles Ferry verklaarde dat het tegen woordige Kabinet hot voorstel tot grondwetsher ziening niet in overweging kon nemen, als niet strookende met de waardigheid en het belang der Kamer. Vóór zijne samenstelling, was hot Kabinet eenparig voor do verdaging van een vraagstuk, wolk3 regeling de kroon op het werk moet zetten. Iu do zitting van 26 Januari stemde de Kamer voor do herziening; die stemming is niet vervallen, maar do eenige moeilijkheid bestaat hierin om een Kabinet te vinden, dat bedoeld voorstel voor den Senaat wil brengen. Het tegenwoordig Kabinet aanvaardt niet eeno taak, welke zij onvruchtbaar, gevaarlijk en nadeelig acht. De herziening op zich zelve is zeer goed, maar de regeering kan den stoun van beide takken der wetgevende macht niet ontberen. (Toejuiching). Het voorstel zou tusschen de Kamer en den Senaat een conflict doen ontstaan, dat onmogelijk langs constitutionoolon weg opgelost kan worden. Zij, die eene openbare beweging tegen den Senaat willen uitlokken, miskennen het ernstige van den toestand. (Toejuiching. Protest dor uiterste linkerzijde). Hot land heeft behoefte aan de werken des vredos. (Toejuiching.) „Hot is niet goed," du3 ging do spreker voort, „de grooto massa, die de Republiek heeft gegrondvest en van uwe politieke opvattingen niets afweet, in den waan te brengen, dat Repu bliek en Beroering één zijn. Da moed van de vijanden der Republiek begint te horleven, terwijl die van ouze vrienden vermindert. (Beweging.) Zulk een toestand eischt voorzichtigheid. "Wij willen niet dat de grondwetsherziening een weerwraak op den Senaat zij. (Toejuiching.) Wij weDschen met u een transactioneele herziening, maar eerst moet de eendracht tusschen de beide Kamers hersteld zijn, door de vestiging esEer vast© regeerings- meorderhoid." De min. eindigde zijne reden mot het verzoek om 't voorstel te verwerpen. (Toejuiching.) De heer Madier De Montjau ondersteunde ten kacbtigste het herzieningsontwerp. De heer Andrieux verklaarde van do verdediging der voordracht af te zien, uit aanmerking der noodzakelijkheid om de regoering te gemoet te komen en met het oog op de rust des lands. Op verzoek van den heer Clémcnceau werd besloten de discussie heden voort te zetten en de zitting daarna opgeheven. Iq den Senaat is een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het door den heer Dufaure be werkte wetsontwerp op het recht van vereeniging. Verscheidene redenaars van de republikeinsche partij bestreden het ontwerp, omdat zij aau de godsdienstige Yereenigingen niet dezelfde rechten wilden toe kennen als aan de aüdere. De heer Jules Simon verdedigde de wetsvoordracht; hij betoogde dat eene werkelijk vrijzinnige wet voor allen gelijk moet zijn. Zoo niet, dan is zij willekeurig. De spreker wee6 verder op hot nut der godsdienstige vereenigingen of genootschappen en verkondigde haren lof. Heden zal de discussie worden voortgezet. Op verzoek van hoogleeraren van verschillende universiteiten in Frankrijk heeft het ministerie van onderwijs pogingen in het werk gesteld om, tegen ruil van de in dit land verschijnende academische proefschriften, van buicenlandsche universiteiten die geschriften te ontvangen. De daarover gevoerde onder handelingen hebben tot den uitslag geleid dat dertig universiteiten in Zwitserland, Dnitschland, België, Nederland, Denemarken en Zweden zich verbonden hebben mot achttien Frauscho inrichtingen van hooger onderwijs elkander dissertaties toe te zeüden. Onder de Nedorlandsche universiteiten is alleen die van Leidon toegetreden. Dnitschland. De „N&tional-Zeitung" verneemt dat de minister van oorlog zijn verzoek om ontslag heeft ingediend en dat de keizer dit ontslag heeft toegestaaD. Als zijn opvolger worden de generaals Bronsart of Caprivi genoomd. Dit gerucht wekt te Berlijn groot opzien. Tot du3ver gold de positie van den minister Yon Kameke, na die van den Rijkskanselier, als de sterkste. Een schrijven uit Berlijn houdt in dat het nog zeer onzeker is, of de door de regeering voor gestelde verhooging van belasting op den invoer van bewerkt en onbewerkt hout in Dnitschland door den Rijksdag zal aangenomen worden. Debe- slissing daaromtrent zal hoogstens van 10 of 12 stemmen afhangen. De Russische rijkskanselier Gortschakoff ligt te Baden-Badon sedert eenige dagen ziek. Men be schouwt zijn toestand als niet zonder gevaar. Groot-Britannlë. Berichten uit Dublin melden dat do justitie thans den beruchten „No. 1", den leider van den Jer- schen opstand, vermoedelijk ïn handen heeft door de arrestatie van John Walsh - die zich Stophen Hylaad noemde - te Havre: bij zijne aanhouding zija nog andero belangrijke ontdekkingen gedaan. O. a. zjjn tal van stukkon gevonden, die heel 't moordcomplot tegen lord CavQüdish en Burko schij nen te ontsluieren. In het Lagerhuis heoft de heer Gladstone gisteren verklaard dat het hem onmogelijk Is, thans reeds het tijdstip voor het terugtrekken der Brit- sche troepon uit Egypte te bepalen, of over den voortgang der onderhandelingen betreffende de be slechting der aanhangige vraagpunten mededeelin- gen te doen, welke in elk geval voorbarig zouden zijn. T 1 is- r a ssi e 33. MADRID, 5 Maart. De anarchistische beweging neemt toe in Audalusië, vooral in de omstreken van Xerez en Arcos. Te Grenada en Malaga zijn vertakkingen der anarchisten ontdekt. To Xerez werdcu steenon tegen de spoortreinen geworpen; een aantal reizigers werd gekwetst. Het hoofd der „Zwarte Hand" is gisteren te Arcos gevangengenomen. [Naar men zegt, heeft hij reeds belangrijke bekentenisson afgelegd en is hij een gewozen schoolmeester.] PARIJS, 5 Maart. In de couloirs der Kamer verneemt men dat het bestuur der „Union Répu- blicaine," aan deze groep verslag uitbrengende over zijn onderhoud met don minister-president Jules Ferry, mededeelde dat deze een voorstel tot grond wetsherziening zal indienen vóór do driejaarlijksche vernieuwing van den Senaat. ST.-PETERSCURG, 5 Maart. Wegens belangrijke ontdekkingen is de chef der geheimo politie naar Moicou vertrokken. LONDEN, 5 Maart (A.). Foote de redacteur, Ram?ay de uitgever eu Kemp de drukker van de „Freethinker", zijn veroordeeld wegens godslaste ring, respectievelijk tot twaalf, neger, en drie maan den gevangenisstraf. Toen het vonr.is was uitge sproken, begon de menigte te fluiten en te sissen en den rechter uit te jouwen, die onmiddellijk de zaal liet ontruimen. Het tooneel is bijna ongeëven aard in een Eugelsch gerechtshof. Foote zeide, toen hem het vonuis werd medegedeeld: „Ik dank n, mylord, het is uw geloof' waardig!" In het Parlement verklaarde lord Fitz-Mau* rice dat de regeering niet zal toelaten dat den Britschen handel hinderpalen in den weg gelegd worden, zooals thans geschiedt doordien de Portu- geesche nederzettingen op de kust van Afrika tot de Congo worden uitgestrekt. Er is uit de Bank genomen 100,000 pd. st. fijn zilver per ons 51'/8 d. PARIJS, 5 Maart. De uiterste linkerzijde zal Woensdag afgevaardigden der radicale comité's van Parijs hooren om do organisatie vast te stellen van eene meeting, te beleggen met het doel om de open bare meening gunstig te stemmen voor de grond wetsherziening. BRUSSEL, 6 Maart. Er is opnieuw huiszoeking gedaan bij een Russischen student alhier en er zijn talrijke telegrammen gewisseld met de Parijsche prefectuur van politie, waaruit gebleken is van uit gestrekte betrekkingen der Belgische dynamiet-han* teerders mot geheime genootschappon in Frankrijk. Een Duitsch student, Chestapolof genaamd, is aao de Belgische grens in hochtenis genomen. Hij had

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2