LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7072. Woensdag 7 Maart. Avond-editie. ,iona löOf d. PRIJS DSZER COURANT: Vota Leiden per B maanden.L10. Franco per post1.40. AXtooderlyke Nommers... 0.05, Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABYERTESTIEKl Van 15 regels f 1.0B. Iedere regel meer O.i'7^ Groot ere letten naar plaatsruimte. Voor het incisies» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 39 tot 43 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LKiaSIt, 6 Maart. Uit do hedenavond verschijnende ingekomen stukken blijkt dat de tuascben de gemeenten Leiden en Oegstgeest gevoerde onderhandelingen betreffende eene demping der sloot langs den Stationsweg bet gevolg hebben gehad dat tot nog toe bestaande bezwaren geheel voor oplossing vatbaar zijn, hoe zeer van beide zijden de beweerde eigendomsrechten worden gehandhaafd. B. en Ws. geven nu den gemeenteraad in over weging hun college te machtigon hot aanhangig geschil ten aanzien van den burgerrechterlijken eigen dom van het gedeelte sloot to beëindigen door het treffen van eene dading, waarbij het gemeentebestuur van OegstgeeBt afziet en voor zooveel noodig af stand doet van allo mogelijke rechten welke de gemeente Oegstgeest op de bedoelde sloot mocht bezitten en erkent het eigendomsrecht van de ge meente Leiden en de eigenaren der aangelegen per- ceolen ieder voor de helft, en de gemeente Leiden en voormoldo eigenaren de verplichting op zich nemen, om, wanneer tot do demping van de sloot wordt overgegaan, de buis, gelegen in het reeds gedempte gedeelte sloot, in zooveel doenlijk in hellende richting naar de Singel gracht te doen doortrekken tot daar waar het te dempen gedeelte eindigt, zullende te leggen buis minstens denzelfden omvang hebben als de bestaande. Wanneer nu zoodanige overeenkomst, na bekomen goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, is gesloton, dan kan met de betrokken eigenaren in nader over leg worden getreden omtrent de wijze waarop de demping, indien daartoe door den Raad wordt be sloten, zal plaats hebben, over de regeling der daaraan vorbonden uitgaven en omtrent hetgeen verder met de demping in verband staat. Door B. en Ws. wordt tevens overgelegd een voorstel tot inrichting van eenige lokalen van het Gymnasium voor de ïïoogere Burgerschool en voor de Indische Instelling, waarvan de kosten zijn geraamd op f 4000. Nu het nieuwe Gymnasiam met September dezes jaars in gebruik zal kannen worden genomen, zou mot de verandering van het bestaande gebouw in den zomer een aanvang kun oen worden gemaakt. Do Commissie van Toe zicht op de Scholen van Middelbaar Onderwijs kan zich met de voorgestelde plannen veroenigen. Ten gevolge van het bouwen van tien woningen op een gedeelte van Vreewijk, aan het Delftsche Jaagpad onder de gemeente Zoeter wonde, wordt door J. M. Van Vliet vergunning gevraagd tot het leg gen van twee duikers door genoemd pad naar den Vliet, met de bedoeling om de faecale stoffen in dat water te doen uitloozen. Wanneer zulk een plan toegepast werd op de goheelo bouwïng van die nieuwe wijk onder do gemeente Zoeterwoude, zou de Vliet of de Singelgracht verontreinigd wor den door eene aanzienlijke hoeveelheid faecale stof fen, welke door den Vliet binnen onze gemeente het water voor de openbare reinheid en gezondheid zouden bezwangeren. Op dien grond heeft do commissie van fabricage bezwaar door het verleenen der gevraagde vergun ning daartoe mede te werken en voor verdere aan vragen den weg te banen, zoodat zij zich verplicht acht, het nemen eener afwijzende beschikking voor te stellen. Ten aanzien van het verzoek van B. Vliegent- hart ter bekoming in eigendom van eeü gedeelte sloot langshet Raamland on der Leiderdorp geven B. en Ws. in overweging, overeenkomstig de conclusion van het rapport der commissie van fabricage gunstig te be sluiten. Ook stellen zij voor om aan C. Goedeljee eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van derden onderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse te verleenen, ingevolge zijn verzoek met ingang van 1 April a. s. Zjj, die gisteravond zich naar den Schouwburg begeven hadden ooi van het Nederlandsch Tooneol de opvoering van „Een dom me streek" te zien, zullen zeker voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Gaat men den inhoud van het stuk na, danis het wel niet veel bijzonders, maar over de uitvoering kunnen wij Diet dan gunstig oordeelen. Koenraad Von Schwybarg verkondigt de leer, dat elk mensch eenmaal in zijn leven eene groote dwaasheid begaat en hij helpt daarin een handje door Fr. Lörscb, een rijk grondeigenaar, te bewegen naar Berlijn te gaan om daar letterkundigen naam to maken met zijne onmogelijko gedichten, drama's en romaüs, waar zekere dr. Aug. Winkolberg hem behulpzaam is, ten koste van zijne beurs. De heer Jan C. De Vos als Koenraad en rnej. v. Eijken als Martha kweten zich uitstekend van hunne taak en werden daarin ijverig bijgestaan door de overigen, waaronder de heer Poolman, als gewe zen dansmeester, een niet geringe plaats vervulde. Aan vermakelijke, d. w. z. „bovennatuurlijke" tooneelen ontbrak het niet, maar vlug en goed uit gevoerd, verschafteu ze met do verschillende aar dige tafereeltjes uit het bekende nats tukje „De Vrouwenhater" een aaugenamen avond. Hetgeen is medegedeeld omtrent het aftreden vau den president der Loidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" vereischt, althans wat diens naam betreft, eenige verbetering. De president toch was niet de heer A. J. Witmans, maar de heer W. Chrietiaanse Az. Tot on der wijzeros aan do openbare lagere school aan den Morsch te Oegstgeest is benoemd mejuffrouw C. H. Greeve te Loiden, en tot onder wijzeres aan de school in de Loidsche Buurt mej. S. H. E. Prins aldaar. Tot gewone leden van het Historisch Genoot schap, gevestigd te Utrecht, ziju benoemd de heeren mr. W. M. d'Ablaing en dr. P. J. Blok te Leidon, mr. Ph. Van Blom te Heorenveen, G. H. Van Borssum Waalkes te Huisum, J. H. Hingman te 's-Hage, dr. J. C. Naber te Utrecht, A. F. J. Reiger te Lunteren, J. H. Róssing te Amsterdam, L. H. C. Schutjes te Orthen, ar. F. G. Slothouwer te Leeuwar den, A. Sassen te Helmond, dr. B. H. Sieringa Knyper te Middelburg, inr. A. Telting te Leeuwar den, mr. J. Telting te 's-llage, dr. G. J. Vos Az. te Amsterdam, mr. J. Verloren to Warns veld en dr. J. Te Winkel te Groningen. Na eene ongesteldheid van slechts een paar weken, is te Delft overleden de heer A. Dillié, kolonel directeur de artillerie stapel-en constructie magazijnen aldaar. Den 29sten Maart 1822 te Leiden geboren, bereikte de overledene op slechts enkele dagen na den leeftijd van 61 jaren. Hij was ridder der orde van de Eikekrocn. Uit Den Haag wordt gemold dat de Koning en de Koningin niet, zooals aanvankelijk het plan was, van Engeland rechtstreeks naar Luxemburg zullen vertrekken, maar eerst op 1 Mei a. s. te Amsterdam de Iaternatiouale Koloniale Tentoon stelling zullen openen. Naar men verneemt, is bij de laatste inschrij ving voor aandeel en van den West-Indiachen mail dienst het geplaatste kapitaal tot één millioen gestegen. Voor de ontbrekende f 200,000 blijft nog steeds gelegenheid tot deelneming bij de Associatie- Cassa te Amsterdam open. De heer P. H. Holtzman heeft, uithoofde van den langen duur zijner ongesteldheid, ontslag ge nomen als lid dor Provinciale Staten van Noord- Holland, in welk college hij zitting had voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam. De burgemeester van Waalwijk heeft in de laatste vergadering van den gemeenteraad voor zijn lidmaatschap van den Raad bedankt. De heer J. F. F. Campbell vertrekt niet, zoo- als wordt medegedeeld, naar Indië als lijfarts van den sultan van Djokjokarta. maar als geneesheer voor de ondernemingen der Deli-Maatschappjj. Zijn vertrek is bepaald op half April. Te Franeker is overleden de heer H. J. Beh- rens, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Friesland, ridder van de Eikekroon. De gewone audiëntie van den minister van oorlog en die van financiën zullen Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nüeiiw De beide och tgonooten H. A. Gunters, uit 's-Hage, de een magnetiseur en de andere clair voyant©, alsmede do geneeskundige de heer J. Kimmel, uit Leiden, zijn heden door de Middel- burgsche rechtbank, uitspraak doende in de ver leden week medegedeelde rechtzaak, veroordeeld ieder tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en 100 gulden boete. De Loidsche studente n-r oeiver6eni- ging „Njord" heeft bepaald dat de jaarlijksche studentenwedstrijd dit jaar te Alfen zal plaatö hebben. Don schipper A. Van Eldon, zich met een tjalkschip op weg naar Leiden bevindende, trof gisteren op de Ringvaart der Haarlemmormeer bij de Nieuwe Wetering het ongelak overboord te vallen, doordien hij met den haak, welke aan het roer bevestigd was om gemakkelijk door de brug te komen, uitschoot. Achterover sloeg hij van het schip, en zeker zou hij den dood in het breede water gevonden hebben, als niet zekere Dirk Van Leeuwen en Leendort Klein zich in een bootje hadden begeven en juist bijtijds kwamen om den man, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, op het droge te halen. Op ongeveer 10 a 15 meter afstand toch zagen zij den schipper al meer en meer wegzinken, en juist toen het bootje zich bij hom bevond stak nog slechts boven water een punt van don haak, welke door Van Leeuwen gegrepen werd en waar door het leven van den man gespaard bleef. In eene woning op de Nieuwe Haven te 's-Hage heeft gistermorgen een man getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Op het hulpgeroep d6r kinderen - de vrouw was afwezig - kwam een buurman aanloopsn, dio den man afsneed en zoodoende redde. Als oorzaak van zijne wanho pende daad wordt gebrek aan werk en een groot haishouden genoomd. De vorige week zijn te Rotterdam 18 personen door pokken aangetast en 3 personen aan die ziekte overleden; te Charlois kwamen in die week 4 nieuwe gevallen van pokken voor. Op de gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 246 paarden. De handel was tamelijk. De prijzen verschilden van 70 tot f 500. Gisteravond brak te Utrecht brand uit in de Oranjestraat in eene water- en vuurnering. Op de bovenverdieping was een kleine sigaren fabriek. In korten tijd was hot huis afgebrande Door spoedige hulp der brandweer bepaalde zich de brand tot dit perceel. Te Yeenendaal wierp een bijna één- jarig kindje een ketel met heote koffie om en bekwam zulke hevige brandwonden, dat het aan de gevolgen is bezweken.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1