LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7071. Dinsdag 6 Maart. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden......1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ABYERTENTlENl Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter* naar plaatsmimte. Voor fot incassee- r*o boiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, ft Maart. Voor het verrichten van werkzaamheden aan eenige lagere schoolgebouwen te dezer stede, in vier perceelen, waarvan do openbare aanbesteding heden ten raadhaize plaats vond, zijn als minste inschrjjvers aannemers geworden: van perceel 1 en 3 de heeren P. J. Christiaanse en N. A. Zekveld alhier, voor 2414 en 1217; van perceel 2 de heer F. J. Feekman alhier, voor 555, en van perceel 4 de heer P. C. Roodenbnrg alhier, voor 60. De hoogste inschrijving bedroeg: van perceel 1 2893, perc. 2 843, perc. 3 ƒ3001 en perc. 4 ƒ128. Eén inschrijvingsbiljet, waarop de namen der borgen niet vermeld waren, bleef bniten aanmer king. Daarna had de aanbesteding plaats van de leveriDg van rivierzand en gewasschen grint in twee perceelen. Beide perceelen zijn aangenomen door den heer D. Van Leeuwen alhier, hot rivierzand voor 2.25 en de gewasschen grint voor 2.69 per kub. meter. Vervolgens werd verpacht de mest- specie afkomstig uit de riolen en kolken binnen de gemeente. Hiervan is pachter geworden de heer J. W. Filippo Jz. voor 0.46 per knb. meter. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail, via Marseille, de Indische bladen van 25 tot en met 30 Januari. Zaterdag-avond hield de „Leidsche Tooneelver- eeniging „Jacob Cats" in dit seizoen hare tweede openbare vergadering met dames, in de Stadszaal. Het eerste nummer van hot programma was een zangspel, getiteld „Een hard Hart." De eigenaardige moeielijkheden, verbonden aan de nitvoering van een zangspel, werden door de meesten zeer goed overwonnen, terwijl de geheele uitvoering blijken gaf van langdurige en nauwgezette oefening. Het volgende stukje had een vroolijker strek- king. In „Geen Vaatje Zunr Bier" of „Nicht en Nachtegaal" maakten de kluchtige vergissingen tua- schen de Nicht en de Nachtegaal herhaaldelijk de hila riteit gaande. Het valt moeielijk te zeggen, wie der acteurs het best zijn rol vervulde, want zoowel de grootere rollen van Pepermans en Rustenburg als de kleine van Snepper en Fideldei, werden natuurlijk en ongedwongen vervuld en de karakters zeer goed volgehouden. Tot slot gaf men nog ten beste: „Schuivengaan ze", door H. Metz Pz. Droegen ongetwijfeld de door Joost voorgedragen conpletten veel tot het succes van het vroolijke stnkje bij, ook de losse honding en het ongedwongen spel der „studenten" moet worden vermeld. De pauzen werden aangevuld door een goed orkest, naar wij vernemen, nit particuliere krachten samen gesteld, terwijl de goed bezette zaal bewijs gaf, hoe men nog steeds veel belang stelt in do verga deringen van] „CatB". Na afloop dor voorstelling kondigde de president der vereeniging, de heer Witmans, zijn voornemen aan om af te treden, terwijl hij tevenB de werkende leden voor hunne welgeslaagde pogingen dankte. Een lid van het bestunr gaf zijn leedwezen te ken nen, hem als president te moeten verliezen, maar drukte tevens de hoop nit, dat de vereeniging hem nog lang in haar midden zou mogen honden. Ten slotte werd nit naam der kunstlievende leden nog een woord van dank gebracht aan de werkende leden en daarna het bal geopend, dat zeer geani meerd tot laat in den nacht voortdnnrde. De onderofficiersvereeniging „Door vriendschap vereenigd" zal op Donderdag den 8sten Maart a. des avonds te acht uren, eene feestvergadering honden in de Stadszaal, bestaande in de opvoering van twee komediestukjes en een voordracht door den heer G. J. Raimond, lid van verdienste, gevolgd door bal. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogBte prijzen 34.00, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.75; de laagste 34.00, ƒ17.50, 3.50 en 1.75. Bij de invoering der nienwe spelling door de departementen van algemeen bestnnr is het waar- schijnlijk dat eerlang - zooals dit reeds gesohied is door h*t departement van waterstaat, handel en nijverheid - ook voorschriften zullen gegeven worden aangaande de Bpeiling der plaatsnamen. Het kan wellicht dienBtig zijn hier mede te deelen, dat ook door het Aardrijkskundig Genootschap ver- leden jaar besloten werd, pogingen aan te wenden om eenigszins meer regelmaat in de spelling der Nederlandsche plaatsnamen te brengen. De lezers van het Aardrijkskundig Tijdschrift zullen gezien hebben, dat daaraan ook reeds een begin van nitvoe ring is gegeten door de wetenschappelijke stndie over de schrijfwijze der plaatsnamen. Maar boven dien is door de afdeeling Nederland van het Aard- rijkskundig Genootschap en met de zeer gewaar- deerde medewerking van prof. M. De Vries eene lijst van aardrijkskundige namen volgens de nienwe Bpeiling gereed gemaakt, welke men thans reeds bezig is te drukken in het formaat van de bekende woordenlijst van De Vries en Te Winkel en die eer- lang voor geringen prijs zal worden verkrijgbaar gesteld. De Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij ontving in de maand Febrnari aan personenvervoer 3948.19. Men schrijft ons nit Katwijk aan ZeeZater dag overleed alhier, na een langdurig en smartelijk lijden, Jnit Krijgsman. Zij was gedurende bijna 40 jaren verbonden als badvrouw aan de bad-inrichting van den heer A. Hakker. Aan velen heeft zij ge durende dat tijdsverloop hare hulp verleend. Door hare hulpvaardigheid en welwillendheid was zij bij velen bekend, en hoe nederig haar maatschappelijke positie ook was, door velen geacht en gewaardeerd. Door den gemeenteraad van Alfen a/d. Rijn is besloten dat de naam dier gemeente, primitief ten tijde der Romeinsche heerschappij „Alibinia", later „Alfna (Alfena)" en sedert de dertiende eenw „Alphen", voortaan in overeenstemming met de officieel aangenomen spelling naar De Vries en Te Winkel, zal geschreven worden „Alfen." De bevolking der gemeente Zoetermeer bestond op 1 Januari 1882 uit 512 m. en 553 vr., totaal 1065 zielen. Zij vermeerderde gedurende het afgeloopen jaar door vestiging in de gemeente met 51 vr. en 67 m., samen 118; door geboorte met 23 m. en 13 vr., samen 36, zoodat de geheele vermeerdering bestaat nit 74 m. en 80 vr., totaal 154 personen. Zij verminderde echter door vertrek naar andere plaatsen mot 55 m. en 67 vr., samen 122; door overlijden met 6 m. en 7 vr., Bamen 13, hetgeen eene totale vermindering geeft van 61 m. en 74 vr., of 135 personen. De geheele bevolking vermeerderde dus met 13 m. en G vr., samen 19 personen, waardoor de bevolking op 31 December 1882 nit 525 m. en 559 vr., of 1084 personen bestond. De gemeente Biggekerke schijnt voor heeren predikanten niets aantrekkelijks te bezitten. De Ned.- Herv. gemeente toch is reeds sedert November 1873 vacant; 21 vruchtelooze beroepen werden sedert uitgebracht, het 22ste is thans aangenomen door ds. G. Nijhnis te Hoogeveen. Omtrant de schooiqnaestie in Den Haag leest men in de „Haagsche kout" van de Prov. Grov. Crt: Niet iedereen, die de rechte man op de rechte plaatB zon wezen, wil het daarom zijn of blijven. Zoo b.v. dr. Koppeschaar, die na het voorval met dr. Salverda zijn ontslag als directeur der hoogere burgerschool gevraagd heeft en daarbij volhardt, niettegenstaande men van alle zijden bij hem aan gedrongen heeft om aan het hoofd te blijven. Dr. Koppeschaar is ongetwijfeld beter scheikundige dan direeteor; zijn tact en min of meer zonder linge vormen staan beneden zijne omvangrijke knnde en gave van mededeeling. In de quaestie-Salverda was men den direeteur voorbijgegaan en dat heeft de heer Koppeschaar terecht zoodanig getroffen, dat hij om die reden niet langer aan 't hoofd der school wil staaD. Het is een zonderling ding, dat orde en tucht honden in de sohool. Den esn gelnkt het zonder eenige moeite van het eerste oogenblik afde ander slaagt er nooit in. Toen professor Brill jaren ge leden zijn eerste leeraarsambt aan het gymnasium te Zutfen aanvaardde, vertoonde de zeer kleine man, met een voorkomen dat geenszins ontzag inboezemt, zich in de school. Onbeschroomd plaatste hij zich voor de klasse, hield een kleine toespraak en zei toen: „Hebben de jongelui mij van voren gezien, nn kannen ze mij ook van achteren zien." Dit zeg gende draaide hij zich om en vertoonde han zijn rag. De wijze, waarop hij dit deed, verwekte echter niet den geringsten lachlust, en van dat oogenblik af was zijn gezag gevestigd. Een ander, zooals de heer Salverda, houdt in afzonderlijke kamertjes zalvende gesprekken tot de ongehoorzame leerlingentracht op hnn gemoed te werken en richt er niets bij nit dan dat de geheele klasse een loopje met hem neemt. Jaren geleden hadden wij hier aan het gymnasium een leeraar, die zoo weinig orde kon honden, dat de leerlingen onder zijne les niet alleen kaart speelden, maar hem dwongen troef te maken! Naar wij vernemen, is de heer J. J. F. Camp bell, onderscheidene jaren als genees-, heel- en verloskundige te 's-Hage gevestigd, thans verblijf houdende te Heidelberg tot het volgen van speciale colleges in de medische faculteit, door den saltan van Djokjokarta benoemd tot zijn lijfarts, met ver gunning tevens de particuliere praktijk nit te oefenen. Dat men ook te Delft bij concerten de mede werking van onzen stadgenoot den heer J. Striening ten zeerste waardeert, bljjkt uit hetgeen omtrent hem in de D. C. wordt gezegd: „De heer J. Striening, nit Leiden, mocht zich in een uitbundig en welverdiend sncces verhengen. Zijn nitvoering was dan ook, vooral nit technisoh oogpunt, zeer schoon." Te Barneveld is heden op 67-jarigen leeftijd overleden mr. C. A. Nairac, sedert 1841 burge meester van die plaats, officier van de Eikekroon en lid van vele geleerde genootschappen. In de zitting der Tweede Kamer van heden is van de heeren Dirks en Holtzman bericht ingekomen dat zij ontslag nemen als Kamerlid. Morgen te 1 nur komt aan de orde het opmaken eener nominatie voor raadsheer in den Hoogen Raad. De woning van Jacob Snoey te Rockanje is Zon dag-ochtend met alles wat er in was een prooi der vlammen geworden; een koe en een partij kippen lieten het leven in do vlammen. Een der ziekenverpleegsters nit het onder be heer van zusters van liefdadigheid staande Btedelijke gasthuis te Roermond, het LouisehuiB, is wegens dronkenschap en verzet tegen de rechterlijke macht gearresteerd. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den gepensioneerden Init.-kol. der cavalerie, baron Van Voorst Tot Voorst, nit de residentie naar Lei den, alwaar de teraardebesteUing plaats had, geleid. De versierselen van de Militaire Willemsorde, Nederl. Leeuw en Eikekroon, waarmede de overledene was begiftigd, waren aan de lijkbaar vastgehecht, om ringd door prachtige bloemkransen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1