De „Urnen Rópublicaine dn Corrèze" meldt dat kolonel Lamorelle te Brive tot 30 dagen arrest in het fort Vincennes veroordeeld is, omdat hij op den <lag van Gambetta's begrafenis een bal heeft gegeven. Italië. Een aantal handelaren nit de omstreken van Magano hebben eene vergadering gehouden, waar aan eenige ruchtbaarheid gegeven is en die treurige feiten heeft aan het licht gebracht omtrent do ellende in de Italiaansche arbeidersdistricteD. Hot bleek onder anderen dat er boeren waren die reeds sedert lang van zemelen en gras leefden. Anderen die zieke kinderen hadden, kookten soep van wat zij op de mesthoopen opzochten. De pachter daar moet 10 pot. betalen voor de assurantie-premie zijner kooien. Het schijnt dat het uitzuigen veel erger is dan het ergste, waarover ooit de Ieren zich beklaagd hebben. De landheer neemt maïs, wijn, zijde en nog heerendiensten daarenboven. Het hout zelfs is voor don eigenaar, maar als een boom dood gaat hetaalt de pachter 20 lire boete. In het district Treviso hebben eenige uitgehongerde boeren eene koo gestolen. Het beest leverde 150 pond vleesch op, die verdeeld werden onder 85 gezinnen. De boeren brachten de huid naar den eigenaar terug. De prefect van Treviso heeft troepen gezonden om de orde te herstellenmisschien zou onderstand meer afdoende geweest zijn. De „Italïa", die deze feiten vermeldt, voegt er bij dat Italië, hetwelk zoo druk naar buiten kolo niseert, niet kwaad zou doen, eorst in zijne eigen provinciën op doelmatige wijze koloniën in te richten. In het Noorden en in het Zuiden worden arres- tatiën gedaan. Te Triëst zijn ten huize van een aantal geëmigreerden onderzoekingen ingesteld en drie personen gearresteerd. Te Rome zijn zes personen in hechtenis genomen, onder welke, naar men meent, de bedrijvers der laffe manifestatie van de drie voetzoekers. Uit het Zuiden komen ook ernstige berichten. Te Catona op Sicilië is een formeele opstand uitge barsten naar aanleiding TSii wijzigingen in d(? spoor- wegtarfgvpji; Bedreigingen tegen de gemeentelijke overheden volgden, en de regeering heeft zich ge noodzaakt gezien twee oorlogsschepen en een regi ment bersaglieri onder bevel van generaal Pallavi- cini te zenden. Alle winkels en openbare gebouwen zijn gesloten. Een telegram van den minister Depretis, door het gemeentebestuur aangeplakt, werd door de woedende menigte van de muren gescheurd. Ook beproefde men, tevergeefs, het gedeelte der spoorbaan, dat door de stad loopt, af te breken. De troepen, uit Meessi en Syracuse gezonden, hebben verschillende gedeelten der stad bezet. "Wanneer de differentieele tarieven worden aan genomen, zal de gemeenteraad en corps aftreden. De koning van Italië heeft, volgens een tele gram uit Rome aan do „K. Z.", het besluit betref fende de hervatting der betaling in specie onder- teokend. In de eerste helft der maand April zal hiermede een aanvang gemaakt worden. Groot-BritamlS. Het Lagerhuis nam gisteren het voorstel aan van den heer O'Shaugnessy, strekkende om het onderwijs ïn Ierland verplichtend te stellen. De regeering ver klaarde zich in beginsel mot het voorstel te ver- eenigon, maar eerst in de aanstaande Parlements- zitting eene voordraeht over dit onderwerp te willen indienen. De heer Caine en vier andere leden van het Engelsche Lagerhuis hebben een wetsvoorstel iDge- ffiend,. waarbij de rechtsgedingen wegens verbreking van huwelijksbeloften voortaan ongeldig worden verklaard. Bij gelegenheid der aanvraag van 45,000 pd. st. voor reparation aan het koninklijk jacht Victoria and Albert" zal het Engelsche parlementslid Gourley vragen of het niet wenschelijker ware een van de vier vorstelijke pleiziervaartuigen te verkoopen. De te Nieuw-York verschijnende „Irish World" wil den strijd voor Ierland tegen Engeland riohten tegen het Engelsche kapitaal, en dat wel door middel van petroleum. Vijfhonderd moedige mannen en 500,000 dollars zijn voldoende. Driehonderd moeten naar Londen, tweehonderd naar andere groote steden van Engeland en Schotland gaan. Ieder huurt eene kamer en brengt er eenige gallons petroleum. Op een gegeven sein in een nacht, als er een harde wind waait, zullen er dan 300 bran den te gelijk te Londen uitbarsten. Uit Mekka wordt bericht dat Abdul Mutaleb, 4e ex-sheriff, gevangengenomen is. Spanje. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Guyon, hoeft in de Kamer gezegd dat de regeering reeds een jaar lang van de Vereeniging „de Zwarte Hand" had kennis gedragen en de zaak in handen der rechterlijke macht gesteld had. Hij voegde er bij dat de prefecten in Andalusië krachtige maat regelen genomen hadden om de pachters tegen deze benden boosdoeners te beveiligen. Intusachen moeten tal van plantages in dit ge west gedeeltelijk verwoest zijn. Sommige anarchis tische agenten, die in hechtenis genomen zijn, wer den in het bezit gevonden van geheel nieuwe in- structiën, waaruit men afleidde dat de geheime genootschappen op krachtdadigon tegenstand bedacht zijn. Verleden Dinsdag werd een der belhamels te Acros gevat, een schoolmeester. De ontdekking der beweging is volgens een bericht uit Madrid - dat kwalijk met de bovenvermelde mededeeling des ministers strookt - te danken aan een den 4den Dec. 11. door „de Zwarte Hand" gepleogden moord. Do dagbladen raden der regeering aan, de mili taire macht in Andalusië te versterken. Naar men verzekert, hebben 21 gewapende en gemaskerde mannen, natuurlijk verdacht van tot een geheim genootschap te behooren, den 26sten Februari een hoeve to Puerto Serrauo iu Andalusië overrompeld, de mannen vermoord, de vrouwen mishandeld en alles vernield. Volgens eene depeche nit Xerez hadden do anar chisten in den omtrek eene menigte wijnstokken bij den wortol doorgezaagd en waren bij de over heidspersonen aldaar droigbrieven ontvangen. Volgens een gerucht zouden do hoofden der „Zwarte Hand", die onlangs gevaDgen zijn genomoD, gewich tige onthullingen hebben gedaan. Do politic zet haar onderzoek ijverig voort. Blijkens mededeelingen, welke do „Times" uit Madrid ontvangt, zijn reeds 500 socialisten gevan gengenomen, benevens de leden van het hoofdbe- 8tnnr. De politie heeft ook de hand gelegd op do lijst der leden (zij bevat 7000 namen) en op de sta tuten van het moord verbond. Men verwacht dat tegen do voornaamste schuldigen met gestrengheid zal te werk gegaan worden. Do Kamer heeft met 125 tegen 45 stemmen een voorstel van republikeinsche zijde verworpen, strek kende tot eene parlementaire onquete, betreffende de anarchisten in Andalusië. Rusland. Eene vrouw, die te Charkow gevangen was geno men onder verdenking tot de nihilistische partij te behooren, werd, na hare overbrenging naar St.-Pe- tersbnrg, door de politie aldaar herkend als do lang tevergeefs gezochte nihiliste Fiegner, die tot den adelstand behoort, in verscheidene tegen nihilisten govoerde processen eene rol speelde on in 1830 naar Siberië verbannen word, doch van daar wist te ontkomen. Evenzoo zijn, gisternacht, bij do kweoke- liDgon der academie voor hot boschwezen huiszoe kingen gedaan en zijn eenige hunner in hechtenis genomen. Naar hot schijnt, worden de nihilisten woeliger dan sedert lang het geval w^s, zoodat men nog vóór de kroning de eene of andere onderneming van hun kant vreest. Men verzekert ook dat talrijke arrestatiën van offi cieren te Tiflïa, in het regiment van Mingrelie, heb- bon plaats gehad. Zij hebben alle betrekking op politieko aangelegenheden. Ondor de gearresteerde militairen bevinden zich drie kapiteins. Zuid-Afrllta. Deze berichten, gedagteekend uit Kaapstad, loo- pen tot 6 Februari. In den laten avond van den 5den was het koloniale parlement, na een debat van vele dagen over het vraagstuk der Basoeto's, tot stemming overgegaan. Zonder hoofdelijke stem ming werd een votum van wantrouwen in de poli tiek der regeering, voorgesteld door den heer Uping- ton, verworpen en daarna met 34 tegen 27 stem men de regeering8-politiek goedgekeurd. Dr. Jonkman kwam den 2den met het stoom schip „Athenian" te Kaapstad aan. Het „Volksblad" en de „Volksstem" trekken partij voor de zending van dr. Jonkman, in strijd met hetgeen de „Zuid- Afrikaan" en eenige andere bladen tegen die zending hadden ingebracht. De „Volksstem" geeft aan hen, die zich tegen de zonding van dr. Jonkman uit Nederland naar de Transvaal verklaren, omdat hij niet de godsdienstige richting is toegedaan, die iu de Transvaal den boventoon voert, in bedenking, of zij „met hun onbezonnen drijven, dat vroeger reeds zooveel onheil aan het land heeft berokkend", aan de republiek wel een dienst bewijzen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Artikel 133 der Algemeeno Politieverordening van den 24sten October 1867 luidt: „Het is ver boden kalk, steenon, enz. enz. in gemeentewater te werpen." Als ik mij niet vergis, is ook do sloot gelegen langs den Rijnsburger-Singel onder de gemeente- wateren begrepcD. Die sloot is als verpest, het water is moddorachtig en werpt eenen ondr^aglijken stank van zich, ten gevolge dat de bleeker, wonende op den hoek van genoemden singel en den Stations weg, eene op zijn terrein gelegen stinksloot, waarin sedert vijf en twintig jaren allo rottende stoffen en uitwerpselen van varkens zijn bewaard geworden, schoon maakt, en een groot deel dier stoffen af voert in genoemde sloot, waarvan de bewijzen t© vindon zijü in den reeds go vormden dam naast de woning van den heer Kiek. Al houdt men zorgvuldig do deuren en ramen gestolen, toch kan men niet voorkomen dat die stank binnensbuis heerscht en daarom is hot ver zoek der bewoners van genoemden singel of u dit in uw Dagblad wilt plaatsen, opdat do bevoogde macht daarop worde attent gemaakt. Ontvang, Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat reeds den dank van Uwen dienstw. Dr. 1 Maart 1883. K. Hedennamiddag to óén uur, toen do artillerie de Schapensteeg bij do Haarlemmerstraat doorreed, had er een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toon de artillerietrein van de Beestenmarkt afkwam, zou men geneigd zijn te denken dat bij de daar plaats hebbende vc.v'ouwing de terugweg zou genomen worden door do Paar- densteeg. Doch men vergisse zich niet: do gehoele trein ging door de Schapensteeg. Die nu met dio steeg bekend is, weet dat bij het passeeren van een artillerietrein er geen plaats overblijft voor personen, terwijl de paarden voor een affuit gespannen, op de helfc dier steeg, door bare geringe breedte, zoodanig tegen elkander aan gedrongen worden dat, bij de minste stoigcring der paarden, de ruiters groot gevaar loopen niet alleen onder het paard to geraken, maar met hunne lichamen zeer onzacht met do muren dior straat kennis te maken, hetgeen ernstige gevolgen voor den berijder na zich zou kunnen slepen. Dit nu was dezen middag ook het geval. De middelste paarden van oen zesspan vielen in het nauwste gedeelte dior steeg; de ruiter viel onder hot paard, kwam met het hoofd tegen den mnur terecht, bleef een oogonblik onder het paard, doch daar het dier spoedig opstond en do ruiter nog met eon been in don stijgbeugel en tusschen de strengen hing, kon steller dezes zich overtuigen, hoe de tegenwoordigheid van geest van don artil lerist, die, op den grond liggende, zijnen voet uit den stijgbeugel wist te wringeo, hem voorgrootere ongelukken gevrijwaard heeft. Daar het gebeurdo alleen te wijten is aan de straat, waardoor men als het ware met geweld heen moest, rees do vraag bij meer personen die er getuigen van waren, of het niet hoog tijd wordt dat er aan dezen onhoudbaren toestand een eind worde gemaakt, voor en aleer er meerdere onge lukken in die steeg plaats hebben, waaraan men- schenlevens gewaagd worden. Leiden, Hoogachtend, 2 Maart 1883. UEds. dw. Dr. X. Dat er veel onwaarheid in de wereld gesproken wordt is helaas niets nieuws; maar wanneer die onwaarheid in publieke dagbladen wordt gedrukt, dan wordt het waarheidsgevoel hierdoor tot tegen spraak geprikkeld. In de advertentie no. 7065 in hot Leidsch Dag blad van 27 Februari 1833 wordt de heer S. Fior- man Kruyt, geneesheer te Voorschoten, aangewezen als „gepensioneerd zeeofficier", hoewel de inzender dier advertentie kan weten dat ZEd. ie gepensi oneerd officier van gezondheid lste klasse, in 1880 geëxamineerd als arts aan de Amsterdamsche Hoogeschool. Dat de in bovengenoemde advertentie bedoelde „algemeen beminde doctor" te Voorschoten liever geen concurrentie heeft - hoewel in die groote ge meente vroeger altijd tweo goneeeheeren gevestigd waren is zeqr natuurlijk, maar of zijn belang dooi publiek gedrukte onwaarheid wordt gediend is min stens twijfelachtig. Eenige ingezetenen 1 Maart 1883. van Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2