N°. 7070. Maandag 5 Maart. A0. 1833. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DBZ£i» COURANT: f'jor Lehïen per 8 maentwö1.10. Fraaco per post.1.40. AüüödwHjlté Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABYERTENTIEN» Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten nair plaatsruimte. Voor het incessee* rea boitea de stad wordt 0.10 berekend. Dit Noinmcr bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste filml. öliioiëelo Kck nisgovingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 13S0, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); DoeB te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan do openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van den 26sten Februiri tot eu met den lOden Maart e. k. in de schoollokalen i'b de Rijnstraat, in de Brandewrjnsteeg, op de Binnenvestgrocht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddag* van hal/negen tot negen uren en des namiddags van halftioee tot twee ureB, behalve des Zaterdags-namiddags eu des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scbolen der derde k laaie in drie wijben verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 31e klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveld9teeg, Ketelboeterstecg, Korte Korenbrng- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brng. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N®. 2 behoort dat deel dor gemeente, dnt ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieune Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Ooetdwarsgraeht. Tot de wijk voor do openbare school der 8de klasse N®. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nicaw9teeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange blare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Febr. 1883. E. KIST, Secretaris. Ter navolging. Meermalen, ook nog bij de behandeling van het voorstel tot het vorleenen van subsidie aan de Ambachtsschool in den Gemeenteraad, werd de meaning uitgesproken dat men in menig opzicht do toestanden te Leiden niet kan gelijkstellen met die in andere, grootore gemeentendat de behoeften van de bevolking eener fabrieksstad andere zijn dan b. v. die der ingezetenen van een hof- of een koopstad; dat het draagvermogen der belasting- betalenden hier ter stede zeer beperkt is en het aantal niet-betaleoden betrekkelijk groot, zoodat men zich in onze gemeente menige uitgave van weelde of zelfs maar van niet strikte noodzakelijk heid moet ontzeggen, die men zich elders kan veroorloven. Niemand zal zeker die zienswijze bestrijden, maar aan den anderen kant evenmin ontkennen dat juist in een gemeente met een sterk ontwikkeld fabrieks wezen en dientengevolge een groot aantal on- en minvermogenden, sommige behoeften zich sterker doen gevoelen dan elders, al wil dat nog volstrekt niet zeggen dat in zulke tastbare leemten hier ter stede met meer ijver wordt voorzien dan in andere plaatsen. Dat kan althans niet worden gezegd van een hoogst nuttige en voor Leiden bijzonder begeerlijke inrichting, gelijk er dezer dagen een werd geopend in de naburige residentie, zooals er te Amsterdam reeds eenige worden gevonden en gelijk zij ook in Frankrijk sinds lang met het beBte gevolg in werking zijn: in één woord kinderbewaarplaatsen. Men denke hier vooral niet aan kinderbewaar- a chol en. Het doel is hier allerminst voorbereiding voor het lager onderwijsin dat opzicht mag onze stad, waar zelfs reeds zoo menige degelijke bewaar- schoolhouderes werd gevormd, zich gerust met andere steden meten. Het geldt hier louter een bewaarplaats voor kinderen tot hoogstens drie jarigen leeftijd. Uw schoonmaakster, mevrouw, heeft zoo'n paar dreumessen, die ze toch al heel moeilijk, op de wijze der Eskimo's, in eon zak op den rng kan meedrageD, als zij zich op den „werkdag" bij u aanmeldt om hare zware bezigheden te verrichten. Hoe zulke vrouwen, die zich beijveren de beperkte inkomsten te helpen vermeerderen, hoe vooral wedu wen, die geheel in alles moeten voorzien, het dan met die kleinen stellen? Hier is het een gedienstige buurvrouw, die met al hare welwillendheid echter ook haar eigen bezigheden heeft te verrichten en dus zoo nu en dan maar een oog over de kleine kan laten gaanelders een ouder zusje, met dat doel te vroeg van school genomeu en nauwelijks in staat op zich zelf te passen, aan wie de zorg voor de kleinen wordt vertrouwd. Is het wonder, dat de dagbladen telkens opnieuw hebben melding te maken van de tallooze ongelukken, in al hun vari&tiën, aan zulke niet of slecht verzorgde kinderen over komen tijdens de afwezigheid der moeder? Om in de verpleging van zulke tijdelijk moeder- looze wichtjes te voorzien, dienon genoemde bewaar plaatsen, waar de kinderen moeten kunnen bewaakt worden niet alleeD, maar ook verfrischt, gevoed, verzorgd en wat de oudere, altijd beneden de drie jaar betreft, ook ietwat beziggehouden. Veel, heel veel is er noodig om in al die be hoeften te voorzien: om van het gebouw niet te spreken, wiegjes met den benoodigden inhoud, bankjes of stoeltjes, matrassen, tinnen borden en kroesjes, linnengoed, speelgoed en, last not least, geschikte verzorgsters. Elders sloegen edeldenkende dames, gesteund door de bijdragen van welgestelde ingezetenen, de handen aan het werk en bereikten het schoone doel. Daar kunnen moeders, als hare bezigheden haar van huis roepen, tegen betaling van een geringe vergoeding van tien cents daags, of tegen afgifte van daarvoor tegen dien prijs voor begunstigers verkrijgbare kaarfjes, hare kinderen een dag in bewariug geven. Of men ook hier ter stede zulk een inrichting, zij het desnoods op kleiner scb.v l, zal zien tot stand komen? Overbodig zou zij ook hier zeker niet zijn. Integendool, daaraan bestaat hier heel wat meer behoefte dan b. v. in de hofstad, en in dat opzicht had Leiden voeleer moeten voorgaan dan volgen. Immers behalve die rubriek van vrouwen, als schoonmaaksters, waschvrouwen, enz., welke in alle gemeenten zonder onderscheid voorkomen, vindt men in de stad onzer inwoning nog een niet onaan zienlijk getal fabriekswerksters, die door hare bezig heden den geheelen dag aan de verzorging van kroost en" huishouden worden onttrokken. Haar lot is zeker niet benijdenswaardig. De plaats der vrouw is in het huisgezin en bij hare kindereD. Waar zij zich door den drang der omstandigheden genoopt ziet zich ter wille van het levensonderhoud van zich en de haren voor een groot deel aan die taak te onttrekken, heeft zij zeker wol eenige aan spraak op de hulp van hen en vooral van haar want het geldt hier bij voorkeur de roeping der vrouw die in staat zijn iets bij te dragen tot verlichting van de voor haar zoo dubbel zware levenstaak, door Kaar de gelegenheid te openen, gedurende haar gedwongen afwezigheid van huis hare kleinen aan veilige hoede toe te vertrouwen. Zooals wij reeds zeiden, de kosten, verbonden aan het tot stand brengen en niet minder aan het onderhouden van zulk een inrichting, vooral daar er ook voor voeding zal moeten gezorgd worden, zjjn ongetwijfeld groot. Termen om een gemeentelijk of ander subsidie aan te vragen zijn er moeilijk te vinden, daar het hier een zuiver philanthropische instelling geldt. Elders werd dan ook de zaak geheel door particulier initiatief tot stand gebraeht. Zou dat hier ter stede tot de onmogelijkheden behooren? Zeker niet voor hen en voor haar, die beseffen, dat, waar veel wordt vereiseht, ook het schoone doel, dat men daarmee tracht te bereiken, aan al die moeite en kosten geëvenredigd is. L.EIBEX, 3 Jlanrt. Men herinnert z'ch welk een bijval het eerste onder leiding van den heer C. G. Locher gegeven symphonie-concert ondervonden heeft. Aangenaam zal het velen daarom zijn te vornemen dat eene tweede dergelijke soirée aanstaanden Vrijdag zal plaats hebben, waarop weder twee personen hunne wel willende medewerking als solisten znllen verleenen, terwijl ook de orkestnummers veel schoons doen verwachten. Naar men weet, is onlangs aan onzen ge- achten stadgenoot, den heer A. C. Qaant, eervol ontslag verleend als deken van Leiden. Met ge noegen zullen velen nu nader vernemen, dat hem bij koninklijk besluit met ingang van 1 October 11. een rijks-pensioen van f 350 'sjaars is toegekend. Gedurende de maand Februari 11. werden door den Rijnlandschen stoomtram vervoerd 10,734 per sonen mot eene opbrengst van f 2123.01, zijnde f 8.92V,i0 per dag on per KM., tegen eene opbrengst ran f 2096.30'/, in Fobrnari 1882. Gedurende deze week zjjn dagelijks in het Werkhuis alhier opgonomen van 5774 volwassen personen en van 12—14 kinderen. Verkeerde de Hervormdo gemeente te Zoe- terwoude eenige maanden geleden in spanning door do beroeping van haren predikant, den heer H. A. C. Benier Van der Gon, thans loopt zij weder gevaar baron leeraar te verliezen, daar deze beroepen ia naar Ransdorp en Schellingwonde. Te Schipluiden is beroepen de. Ph. Peler, predi kant te Ginneken bij Breda. In verband met de vechtpartijen, die op 's Ko- nings verjaardag elders hebben plaats gehad en waarbij van de wapenen is gebruik gemaakt, wordt omtrent het dragen van wapenen door militairen buiten dienst gemeld dat de commandeerende offi cieren der corpsen niet alleen bevoegd zjjn (op grond van speciale aanschrijvingen) na gopleogde delicten het dragen er van individueel te verbieden, doeh tevens algemeen naar omstandigheden van den ge wonen voorgeschreven termijn af te wijkendit laatste op grond van artikelen uit de reglementen op den inweudigen dienst der corpsen. Bljjkens beslissing van den minister van linan- eiën is het ontvangbewijs-formulier No. 71 (aan deel in het port der zeebrieven van de gezagvoer ders der schepen) en dat voorkomende aan den voet van het formulier No. 253 (afrekening met de deposanten van quitantiën) aan een zegelrecht van 5 cents onderworpen, indien het nitbetaalde bedrag f 10 te boven gaat. Dit zegelrecht, hetwelk, ingevolge het bepaalde bij art. 28 der wet van 3 October 1843 (Staatsblad No. 47), ten laste van don gezagvoerder of depo sant komt, ïb te voldoen door een plakzegel, waar op de belanghebbende zijne handteekening on de dagteekening stelt. Bij de aanbieding van meer dan 100 quitantiën gelijktijdig, door denzelfden deposant, moet wel voor elk borderel No. 252 een ontvangbewijs No. 253 worden uitgereikt en op elk dier ontvangbe wijzen, bij de afrekening, het bedrag der betaalde en onbetaalde quitantiën worden vermeld, doch de uitbetaling van het ingevorderde bedrag kan, ter vermijding van meer dan een zegelrecht, geschieden tegen voldaanteekening van een der ontvangbe wijzen, waarop het bedrag der overige alsdan moet gerecapituleerd worden. Alle worden aan het hoofd bestuur der posterijen overgelegd. Door directeuren der Yereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag is in de plaats van dr. A. H. De Hartog benoemd tot curator dr. W. Van den Bergh, predikant te Sehaarsbergen. De Pans heeft mgr. H. Poppen, deken van Amsterdam, benoemd tot zijn hnisprelaat, mr. J. J. W. Yan den Biesen, president der St.-Yincentius- vereeniging aldaar, tot commandeur en den heer Th. J. B. Westerwoudt tot ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten. Tijd.)

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1